פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
תקציב הביטחון הפך למרמס בידי פוליטקאים קטנים ולמשרתיהם בפקידות
בצלאל פאר (שבת, 24/05/2014 שעה 16:23) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבכירה שלא לוקחים אחריות אפילו לא על התנהגותם האישית, ובאים להכפיש ולפגוע במערכת הביטחון. זו בושה וחרפה שיש מה פוליטיקאים שמתנהגים כך למערכת שמגינה על קיומם. אני לא מצפה מכתבי ''במחנה'' בעבר הרחוק (אהוד אולמרט) או בעבר הרחוק פחות (יאיר לפיד) לתת סימנים בתקציב הביטחון, מה עוד שהיו שעיצבו את דו''ח ברודט ככלי לניהול התקציב, אבל כעבור כמה חודשים ברחו מהסכם זה. והיום הם דורשים מצה''ל להצטמצם ומקציניו להתענה (להיות יותר עניים). גם הטענה שהם לא רוצים ליגוע בתנאי הקצין המבצעי היא פופוליסטית ושיקרית, כי הצעותיהם פוגעות בכולם; ולחילופין במה ראויים קציני היחידות תומכי הלחימה והיחידות המנהלתיות לשלם בתקציבן ובזכויות אנשיהן בגלל התנהלות לקוייה של פקידי האוצר לדורותיהם?

הצבא עמד בדרישות דו''ח ברודט וצמצם את כוח האדם שלו ביותר מ-‏2% בשנה מאז 2008 ומתחילת השנה הצבא מגדיל את קצב פרישת אנשי קבע להרבה יותר מאשר ההיקף השנתי שנקבע בברודט, בחלק מהמקרים תוך פגיעה בזכויות צעירים שהתגייסו לקבע ארוך מתוך רצון לתרום ואמונה במערכת. המהלך הכפוי על כמה מהמפוטרים שלא באשמתם רק יקרין אי אמינות במערכת הביטחון כלפי המדינה ואי אמינות של מתגייסים פוטנציאלים חדשים למערכת הביטחון. תהליכים כאלה מוטמעים עמוק ומשפיעים במה שמכונה הביטחון הלאומי.

אינני בוטח שאנשים שיכולים להוסיף למשכורותיהם בהחלטה של עצמם (הפוליטיקאים שלפי החוק ועדה ציבורית אמורה לבחון כל שנה כמה כסף נוסף להצמיד למשכורות הבכירים במגזר הציבורי).

ואם יש למישהו בעיה עם משכורות אנשי הקבע וגימלאיהם, אז שיעשו שני דברים:
1. שישנו עכשיו את תנאי השכר והפנסיה של אנשי הקבע, ונראה כמה מהם יישארו בצבא וכמה חדשים ירצו להתגייס לקבע?
2. שיצמצמו באופן שווה את משכורות ותנאי הפנסיה של כל המגזר הציבורי – שרים, ח''כים, צוות משרדי הממשלה, מורים, רופאים, מהנדסים.

ואם הם לא מוכנים אז שישתקו ושיתחילו לבנות תקציב ביטחון רב שנתי ושגם יעמדו בו. ושיפסיקו לקשקש שטויות על תנאי אנשי הקבע והפורשים.

הבעיה שהאוצר לא מוכן לכל תנאי הסדר ברודט שמאשרים את גודל ההקצבה השנתית לביטחון ואת החלק היחסי שבו לצבא. ואם מישהו חושב שהסדר ברודט לא הכי טוב, אז שיגבש דרך אחרת לחשב את התקציב הרב-שנתי. מה שברור הוא שצה''ל צריך תקציב ידוע ומלא לצורך הפעילות השוטפת שלו, ועוד רזרבה מתאימה למקרה שתיכפה עלינו מלחמה כלשהיא.

אני חוזר ואומר, הבעיה היא לא גודל התקציב והתנהלות הצבא או משרד הביטחון, אלא התנהלות משרד האוצר. אנחנו נמצאים היום במצב שאנחנו מעריכים בסבירות גבוהה שבמהלך השנים האחרונות הסתובב כסף שחור בהיקף של יותר מ-‏100 מיליארד ₪ עליהם לא שולמו מסיים שונים. אם משרד האוצר היה טורח להשקיע חצי פרומיל המנגנון אמין ויעיל לאיתור ההעברות ללא דיווח מס, אז לא היתה למדינה שום בעיית תקציב. http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=100067... מספיק היה לגבות רק 10% מהכספים השחורים לשנה כדי לחלץ את הביטחון, הבריאות והחינוך מתת-תקציב. כל גביה נוספת היתה תורמת עוד לחוסנה המוניטרי והפיננסי של ישראל.

ההתעסקות הסיזיפית בתקציב הביטחון פעמיים בשנה הן ניסיונות של האוצר להסיח את דעת הציבור מההתנהלות חסרת האחרויות שלו.
_new_ הוספת תגובהאתה טועה
דוד סיון (שבת, 24/05/2014 שעה 18:51)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבעיה היא שיטת ההתנהלות בענייני תקציב הביטחון: הממשלה והכנסת מאשרות את תקציב המדינה וכל פעם במהלך השנה בא משרד הביטחון ודורש תוספות. זה קרה בשנה שעברה וזה קורה השנה ביוזמת משרד הביטחון. מכאן שההתעסקות הסזיזיפית פעמיים בשנה מקורה במשרד הביטחון.

הגיע הזמן שהנוגעים בדבר במשרד הביטחון ידעו להסתדר עם התקציב שקבעה שקבעה הממשלה (לאחר התייעצות איתם ותחשבות בעמדתם) בלי לפתוח את הדיון באמצע השנה.
_new_ הוספת תגובההפסקת אימונים בחיל-האוויר
הזוהר הצפוני (יום חמישי, 29/05/2014 שעה 21:41)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש בעיה בתקציב הבטחון.אז לפחות שהאלופים יראו סולידריות.
הייתי מצפה מכל אלוף בצבא,פעיל ומיל.לוותר בהתנדבות על 10 אחוז מהשכר/גמלה.
במקום להוות דוגמא אישית.הם רצים לפגוע,קודם כל, בדברים חיוניים.
למה הדבר דומה?
-קבוצת כדורגל שיש לה בעיות תקציב.וזה נפוץ בליגה שלנו.ודבר ראשון היא מפסיקה להתאמן...מעניין שמה שלא קורה במשחק הכדורגל.עושים בענייני בטחון וחיי אדם.בושה.

התשובה של הצבא היא שהם נאלצים לקצץ מייד.ורק אימונים ניתן לקצץ במיידי.אז התשובה של האוצר צריכה לדרוש,קיצוץ לעתיד.
לדרוש חסכון לאורך 5שנים.בכל אותם נושאים מקוממים כמו המשלחות לחו''ל,נספחים,רכבים,פנסיות,כפילויות ועוד.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי