פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
לסיוון: המאמר הוגן וממצה. כמושבניק{!!!}, תמיד- -
רפי אשכנזי (יום חמישי, 12/12/2002 שעה 18:40) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

--ראיתי את פעילות הקשת המיזרחית בחיוב. אין לדעתי להפלות בין מוסררה {כדוגמא} לבין נגבה, ביחס לזכויות בקרקע. לא פעם היו לי חילופי דברים קשים עם שכני שהתימרו ''לדאוג לי'', ומלאכתם מלאכה שהבג''צ אמר עליה את דברו...
הזכויות בקרקע במידה וישנן אמורות לחול לדעתי רק על שטח המגורים-שטח הקרקע הצמוד לבתים במושב ובקיבוץ מה שקרוי ''שטח המחנה''.
כמה דוגמאות שיסברו את האוזן: קב' בית אורן שהוא קבוץ זעיר {שיש בו כ 50-80 חברים} הנמצא בהליכי פירוק כאלו ואחרים כבר עשרות שנים, מחזיק בכל הקרקע שנמצאת ממחנה דוד בחיפה ודרומה, מה שקרוי היום קרית ההי טק של חיפה. השטח כ 7000 דונם היה בזמנו אדמת מרעה שהופקדה בידיו לאחר מלחמת השחרור. מה שיך קבוץ בית אורן היום לשטח זה בנושא שינוי יעוד?
קבוצי הנגב הם בעלי אלפי דונמים לחה בעל. אמנם יפה שהם אוחזים בה למען עם ישראל, אך בין זה לבין זכויות בהפשרה? קיבוצי ''הקיבוץ המאוחד'' של אחדות העבודה של פעם, הוגדרו ''כקיבוצים גדולים'' מבחינה פוליטית, וכלכלית, דוגמת גבעת ברנר או בית- השיטה, ועל כן התנועה קבלה עבור קיבוציה משבצת קרקע הרבה יותר גדולה מאשר קיבוצי ''האיחוד'' של מפא''י, שהוגדרו כקבוצה, וגודלם שאף להשתמר על ה 200 חברים.
כמובן שהיום הם תנועה אחת, התק''ם, אך העוות בגודל המישבצת נשאר.
לדעתי ''קיבוצי הנדלן'', צריכים לשלם ארנונה עירונית לעסקים על כל מטראז' שאינו חקלאי פרופר. השטחים החקלאיים שאנו צופים בהם באיזור שפיים, געש, יקום, ובאיזור מפרץ חיפה, שיכים למינהל מקרקעי ישראל ולא לקבוצים. הם קיבלום לחקלאות בהגדרה. אם אין חקלאות עליהם, הם חיבים לחזור 'למינהל' או לעמוד במיכרז כמו כל דונם בהרצליה.
כנ''ל שטחי תעשיה חקלאיים בצומת בילו, וגן שמואל לדוגמא, שהיו פעם מנפטות וכיוב', אזור התעשיה מול מושב לימן, אזור 'מילואות 'שליד עכו ועוד ועוד. זיקתם לקיבוץ{ים} היא רק בהקשר החקלאי הכולל. באין קשר זה הם חוזרים לעם ישראל.
אני חושב שבגדול, ''הקשת המיזרחית'' עלתה על הנושא אמנם מסיבות משלה של השתתפות בחלוקת השלל, אך מעז יצא מתוק ולא יהיה שלל!!!
הרכוש הוא של כולנו.
_new_ הוספת תגובהרפי כרגיל אתה מגלה ידע רב בדברים שאתה כותב אבל
דוד סיון (יום חמישי, 12/12/2002 שעה 19:02)
בתשובה לרפי אשכנזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש לך שתי טעויות קטנות שברצוני לתקן. אחת היא עובדתית השניה היא ערכית.

מבלי לטעון לידע רב הרי שמכל אותם קיבוצים שציינת שבו עסקים אלטרנטיביים ישנו לפחות אחד שעשה זאת על אדמה פרטית לגמרי. כאן אני מציע לך לבדוק את הדברים עם מה שאמרתי על רכישת האדמות על ידי הקיבוצים.

עכשיו לדוגמה שהבאת - בית אורן. לפי מה שידוע לי היה אפילו זמן שגורל הותיקים בישוב היה בכי רע ואין לי מושג אם ואיך הענין סודר. אבל בא נדבר על הקרקע שיש לקיבוץ במפרץ חיפה שנמסרה להם למשמרת חקלאית אוני לוקח את זה כהנחה שאתה יודע את העובדות.

מה יקר ה אם השוואת זכויות בקרקעות מינהל היה מאפשר להם פרנסה יותר טובה. למה שעיני תהיה צרה בכך?

כחניך נאיבי של התנועה הקיבוצית אני לא יכול לטעון לזכויות יתר לאף אחד. אני בהחלט חושב שאחריות עם ישראל לבטחון האזרחים חלה גם על פרנסה שהיא חלק מבטחון והשרדות. אינני דורש יותר ממה שניתן/התאפשר לאחרים כמו שבמקרים אחרים יש בינינו קבוצות שדורשות הטבות בגין חלוציותם.

גם אם יקבלו הקיבוצים זכויות במגורים אני את אפשרות הירושה הפסדתי כי הורי נפטרו ''חסרי כל''. יחד עם זאת בזכותם אני עדין עומד ברשות עצמי. למרות שתרמתי פחות מהם לעם ישראל בעצם קיבלתי הרבה יותר בנושא המגורים ממה שאתה יכול לחשוב.
_new_ הוספת תגובהלסיוון: הקיבוץ היחיד שקרקעו פרטית הוא גליל-ים,--
רפי אשכנזי (יום חמישי, 12/12/2002 שעה 19:21)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

--{לפי מיטב ידיעתי}ולכן לא לחינם לא ציינתי אותו. השטח הקרוי ''השטח הגדול'' שבין הקיבוץ לצומת שבעת הכוכבים אינו אדמת מינהל. אני בהחלט בעד הבטחת הכנסתו של האזרח זהו ערך אלמנטרי ביותר. לקיבוצים זכויות רבות בכבוש הארץ ושמירת הקרקע והגבולות. המדינה צריכה לאפשר לפחות לזיקני הקיבוצים חיים בכבוד. מה זה קשור לקרקע? הקרקע היא מצרך ''במחסור'', והיא רכוש הלאום, אין זה סותר את המחשבה והרצון להיטיב עם התושבים באשר הם. לדעתי העיסוק בקרקע לוקה בראיה של חלוקת שלל סקטוריאלית ועל זה אני מתקומם.
בקשר לחלק האישי שלך, המרגש, אני יכול רק להצטרף עם ההסטוריה שלי: אבי היה מה'ותיקים בכפר מסריק ועזב כשרק בגדיו לעורו בגיל מתקדם. אבל בתור פרס תנחומים יש לו שני בנים בעלי משקים ואחד קבוצניק...
_new_ הוספת תגובהקרקע היא מצרך במחסור אבל ניתנת לרבים בלי
דוד סיון (יום חמישי, 12/12/2002 שעה 19:37)
בתשובה לרפי אשכנזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מכרז ובמחיר מופחת בהסכם חכירה לשנים רבות. הגיע הזמן שזה יופעל לגבי כולם ......זה כל מה שביקשתי לטעון. קרא בבקשה את המאמר של מר צביקל ואדוה גן-סתיו ממרץ.

לגבי הבעלות הפרטית טעיתי אבל מדובר על בעלות משותפת עם הקק''ל.
_new_ הוספת תגובהקרקע היא יותר ממצרך - אמצעי יצור בסיסי
דוד סיון (יום חמישי, 12/12/2002 שעה 19:40)
בתשובה לרפי אשכנזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ולכן, כך אני חושב, עמים נוטים לשמור אותה כנכס לאומי. אבל זכויות השימוש בו צריך שתהיינה שוות.
_new_ הוספת תגובהלסיוון: זהו משפט הסיום, כמו שאמרת ''שווה לכולם'':-
רפי אשכנזי (יום חמישי, 12/12/2002 שעה 21:42)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

--ניתן להוסיף שהשימוש בהתאם למטרות הלאומיות שתקבענה ע''י הממשלה. למשל: ''מי שילך לגור במיצפה רמון'' יקבל מיגרש ללא תמורה לביתו בהלוואת מענק ל20 שנה.
או מי שילך לגור באזור ניצנה כנ''ל.
בב''ח
רפי אשכנזי
_new_ הוספת תגובהרפי חבל שאתה לא מרשה לי להוסיף מילה לעניין
דוד סיון (יום חמישי, 12/12/2002 שעה 23:05)
בתשובה לרפי אשכנזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי