פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
דוד - בנק הפועלים כמשל.
רפי גטניו (יום ראשון, 22/12/2002 שעה 17:59) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני חולק על המסקנה שלצערי אתה מצטרף אליה, הרואה במהלך הפיטורין מהלך נכון ומחויב המציאות.

יתכן ובנק הפועלים צריך לעשות צעדים לשיפור רווחיותו, אך למה זה צריך לבוא בעיקר על חשבון העובדים ?

כל כוונת הבנק היא להחליף עובדים יקרים מכח הסכמי עבודה, בעובדים זולים הנמצאים כיום בשוק מתוקף המיתון שהמשק קיים בו. וכל זה על מנת להגדיל את רווחיהם של הבעלים.

אם יש לעובדים כגוף את הכח למנוע את זה, אין שום סיבה שהעובדים לא ישתמשו בכוחם זה. לצערי, אני לא מאמין שלעובדים יש כיום את הכח, כי על כל משרה שתתפנה, יקפצו הרבה רעבים שיהיו מוכנים לעשות את אותה עבודה גם בחצי המחיר.

השאלה כמו תמיד היא היחס בין תרומה לעבודה לתרומה להון. כיום כאשר העבודה בשוק זולה, המעסיק מנצל את ההזדמנות עד תום לזרוק את עובדיו הנאמנים (בעיקר את המבוגרים שבהם והיקרים מן הסתם) לאבטלה בה אין להם שום סיכוי שבגילם הם ימצאו עבודה. אמנם, העובדים המפוטרים ירופדו במזומנים, אולם כסף זה לא הכל.

תמיד ניתן ליעל גוף בסדר גודל כמו בנק הפועלים, תמיד יש לזה מקום ולעיתים זה גם כרוך בפיטורי עובדים. אולם לא ראיתי שהעיפו מצמרת הבנק את כל אותם בכירים האחראים למתן האשראים השערורייתיים, ושגרמו לבנק נזקים במאות מיליונים אם לא יותר, אלה המשיכו וממשיכים לחגוג עם משכורות עתק.

הבעלים של הבנק צריכים להבין שהעובדים בו אינם רק עוד אמצעי יצור בו ניתן להשתמש בגמישות על מנת למקסם רווח. הם חלק מהוויתו של העסק, ובזמנים קשים על העסק להפעיל תכנית משולבת שתשמור עליו שרווחיותו לא תיפגע מצד אחד, אבל גם תישמור על כל אותם גורמים שהפכו אותו לרווחי, ובד''כ חלקם של העובדים אינו נפקד מבין אותם גורמים.

התנהגותו זו של בנק הפועלים תקרין על כל ענפי המשק, שישמחו לאמץ את הדגם של פיטור עובדים יקרים והחלפתם בזולים, וזה בהחלט יהיה עוד צעד לאותו כוון עליו אתה כותב בסעיף 1 של הודעתך.

בברכה

רפי
_new_ הוספת תגובהרפי אני יכול להסכים עם
דוד סיון (יום ראשון, 22/12/2002 שעה 19:19)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הנקודה המרכזית שלך בקשר לחלקה של ההנהלה בצמצומים. גם אני חושב שמן הדין שהמנהלים יתרמו את חלקם בהורדת שכר משמעותית ופיטורים כמו שמקובל באירגונים כלכליים מכובדים עוד לפני שמפטרים עובדים. יחד עם זאת האחריות הראשית שלהם היא לבעלי המניות ורק אחר כך לציבור העובדים שממילא נתן את הסכמתו למהלך לאחר משא ומתן

אתה דורש מארגון כלכלי-פרטי שינהג בצורה יותר מתחשבת כאשר הממשלה מטפלת בגירעון, בזמן מיתון, על ידי העלאת שעורי המס מבלי להתחשב. ממשלה כזו משדרת מסר של עליה ברמת הסיכון של אותן הלוואות שכבר ניתנו מזמן. הצורך בהערכות מחדש נעשה הרבה יותר דחוף. נכון ההנהלה שנתנה את אותן הלוואות צריכה לשלם את מחיר הטעות הזאת אבל זה בעיה של בעלי המניות.

מצד אחד יש לועדי העובדים תפקיד בשיפור מעמדו של העובד השכיר לאורך השנים. זה יצר מעין איזון מול כוחו של בעל ההון ועשה טוב לחברה כולה. מצד שני אני יודע מניסיוני כמה מושחתים ועדי עובדים יכולים להיות. גם בועד של בנק הפועלים יש מושחתים (אחד שקודם לא מזמן לתפקיד בכיר במשאבי אנוש והיה חלק מהמשא ומתן) אבל היתה לועד סמכות לשבת עם ההנהלה וגם להסכים על צעדי שינוי. וזה לא קשור אם אני חושב שכך הם היו צריכים לנהוג או לא.

בקיצור ברמה המוסרית אנשי הועד שחתמו על ההסכם היו צריכים לשלם לפחות חלק מן המחיר. כך גם המנהלים שעשו טעויות ניהוליות.
_new_ הוספת תגובהמחויבות לבעלי המניות.... אלוהים איזו צביעות
מי שזוכר (יום ראשון, 22/12/2002 שעה 19:23)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שני מיליונרים שקנו את הבנק בהלואה מבנק אחר במגמה לשלם מרוחי בנק הפועלים, עכשיו חלילה הם יצטרכו להביא קצת כסף מהבית כי רווח של מיליארד שקל לשנה לא מספיק להם.

בנק שמשלם 10 מיליון לשנה למנכל לא יכול לפטר עובדים בידיים נקיות גם אם הועד מושחת.
לדעתי יש להשבית את כל המשק אם הם ימשיכו עם הרשעות הזו.
_new_ הוספת תגובהההבדל ביני לבין רפי ואתה הוא בזה
דוד סיון (יום ראשון, 22/12/2002 שעה 19:39)
בתשובה למי שזוכר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שאני מפריד בין ערכים סוציאליים שונים ובין סמכויות. אני כמוך חושב שיש הרבה בעיות מוסריות בהסכם בין הועד להנהלה. בין היתר שכר מוגזם של מנהלים, חבר ועד שקודם לא מזמן לתפקיד בכיר במשאבי אנוש (והשתתף במשא ומתן) ועוד. אבל זה הסכם שנעשה מרצון על ידי שני הצדדים. כמו שאין לי סמכות מוסרית להתערב ביחסים בינך לבין אישתך (אלא אם עבר מי מכם על החוק ואני נציג החוק) כך גם אין לי שום סמכות להתערב בהסכם הנזכר.

אני מאמין בערבות הדדית ועוד ערכים דומים מאמין באותה מידה של חופש מההתערבות שלי בהסכמים שנעשו מרצון ללא הפרת חוק.
_new_ הוספת תגובהגם בין הסוס לרוכבו יש הסכם...
מי שזוכר (יום ראשון, 22/12/2002 שעה 19:53)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מדובר במיליונרים חסרי מצפון ומוסר שמוכנים לזרוק אנשים לרחוב בשביל עוד כמה גרושים.
בתוך זאת אולי הם גם קנו את הועד, האם זה הופך את העניין ליותר בסדר?
_new_ הוספת תגובהאתה קצת קיצוני אבל נדמה לי שכבר השבתי לך
דוד סיון (יום ראשון, 22/12/2002 שעה 20:14)
בתשובה למי שזוכר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין לי שום התנגדות שגם המנהלים ישלמו את חלקם בפיטורים ובהורדת שכר. אני רק אומר שכל עודלא הסוס ולא הרוכב עברו על החוק אין לי שום כלי למנוע מהם להמשיך את הרכיבה אלא הטפת מוסר וזה כלי חלש מאד במציאות שאנחנו חיים בה.

תאמין לי אני מכיר את הנבלות (המושחתים) בשני הצדדים ולכן אני, אולי, קצת פחות מודאג ממך. אני גם מכיר את חלק מהח''כים שמתיימרים לעזור לעובד שלא עשו כלום כאשר היתה לה הזדמנות.
_new_ הוספת תגובהאני לא מכיר שם אף אחד, לא מכאן ולא מצד שני
מי שזוכר (יום ראשון, 22/12/2002 שעה 20:31)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אבל מדובר בעוול חמור ואינני מסתייג מעשיית עוול אחר, קטן ממנו, על מנת לתקן את המצב ולהראות לבעלי המניות הנכבדים שכסף זה לא הכל.
_new_ הוספת תגובהבנק הפועלים
מיה (יום ראשון, 22/12/2002 שעה 19:55)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כאשר לבנק הפועלים יש מניות בידי הציבור, הוא חייב דין וחשבון טוב מאד לכולנו בצורה הכי שקופה, ואת זה הועד כנראה לא כל כך מבין.הבנק לא שייך לועד אלא לבעלי המניות ולאלו ששמים שם משכורת כל חודש. בלי גורמים אלו הבנק לא יכול להתקיים חצי שניה.בלי משקי הבית אין מצב להלוואות משום סוג ומין.בכל העולם בנקים מפטרים עובדים-גדולים כקטנים או מתמזגים כמו לויתן שבולע את הדגים הקטנים.זה המצב ואין מה לעשות ועובדי הבנק לא יצאו מרוששים,גם בלי פיצויים מוגזמים שמציאים להם הם אספו משכורות מוגזמות שנים רבות לעומת התמורה העלובה שהם נתנו עת שרותם.
_new_ הוספת תגובהמניות בנק הפועלים נמצאות בידי מספר קטן של אנשים
מי שזוכר (יום ראשון, 22/12/2002 שעה 20:33)
בתשובה למיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ולציבור אין מכך שום תועלת
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי