פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
מי אמר מה...
אסתי וולש (יום ראשון, 26/05/2002 שעה 13:02) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לפי ''ידיעות'' של סוף-השבוע-

*ג'מאל דארסלי השווה בין מעשי ישראל למעשי הנאצים.

*מישל פרידמן התקומם על ההשוואה הזו.

*יורגן מלמן אמר: ''פרידמן, בהתבטאויותיו הנלוזות, יוצר בהבל פיו ובארוגנטיות את האנטישמיות. הוא ושכמותו אחראים לקיומה''.

הצהרתו זו של מלמן היא למעשה חזרה על הטענה שרווחה בקרב אנטישמים אירופים במאות ה- 19 וה-‏20, שהיהודים עצמם אשמים בשנאה נגדם. ועל כך קמה הזעקה.

את הפרטים האלה שאבתי מתוך ראיון עם דניאל כהן-בנדיט (דני האדום), ראיון שכותרתו
''מאז 11 בספטמבר האנטישמים יוצאים מהארון''.
כותרת המשנה: ''דניאל כהן-בנדיט מזהיר מפני סכנה של ממש ליהודי אירופה''.

לשיפוטך, מר מאן.
_new_ הוספת תגובההאם זה משנה באיזה שם נקרא לזה?
ישראל בר-ניר (יום ראשון, 26/05/2002 שעה 21:46)
בתשובה לאסתי וולש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה החשיבות שיש לשם? יש להתייחס לתופעה לגופה. הרי ביסודו של דבר גם המושג ''אנטישמיות'' נועד להטעות. הוא הומצא בגרמניה במחצית השניה של המאה ה 19. המטרה היתה להוציא את האלמנט הדתי משינאת היהודים, כדי שגם אנשים ''נאורים'' יוכלו לעסוק בזה בלי שיואשמו בקנאות דתית. האנטישמיות אף פעם לא כוונה נגד איזה שהוא עם שמי אחר, על אחת כמה וכמה לא נגד הערבים. המופתי הירושלמי (לא בדיוק דמות מייצגת של הגזע הארי) היה אורח כבוד בברלין בתקופת מילחמת העולם השנייה.
_new_ הוספת תגובהאם לא אנטישמיות - מה כן?
נסים ישעיהו (יום שני, 27/05/2002 שעה 1:53)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אולי זו סתם 'שינאת יהודים'? ואולי 'שינאת היהדות'? כי זה יכול להסביר הרבה דברים; כמו למשל את ה-''אנטי יהדות'' של כמה יהודים מבחינת מוצאם, המקפידים לתרום טיעונים אנטי יהודיים לאלה המכונים אנטישמיים.
_new_ הוספת תגובהימים ברקיע
אלכסנדר מאן (יום שני, 27/05/2002 שעה 4:59)
בתשובה לאסתי וולש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אסתי שלום,

אני הוא האדם האחרון שייגן על יורגן מלמן. אדם כה ארוגנטי ומתנשא, אשר כפוליטיקאי גילה לא אחת ציניות קרה אינו מדבר לליבי, גם לא במקרה זה. יחד עם זאת יש להבין כי מלמן אינו אנטישמי במובנה הקלאסי של מילה זו, שפירושה כרוך בשנאת יהודים לדורותיהם. מלמן הוא פוליטיקאי ואיש לובי באגודת הידידות הגרמנית-ערבית, וממומן מכספיה זה שנים.
את שמו הגדול לכאורה במפלגתו הליברלית בנה מלמן דרך רעיונות כלכליים שלא הוגשמו מעולם, היות והם עומדים נגד הבנתה הסוציאלית של גרמניה את עצמה.

בקיצור - גועל נפש של פוליטיקאי, כפי שאלו יכולים לפעמים להיות בלתי סימפטיים. מלמן שיחק בשתי חזיות עיקריות: נגד היו''ר הצעיר והבלתי מנוסה משהו, ווסטרוולה, ובעד מהלך פוליטי שאמור היה להזניקו מחדש למרכז העניינים. מבחינה זו נפלה ישראל כפרי בשל לידיו, ומאז מבצע 'חומת מגן' פתח מלמן בהתקפה ישירה וחד צדדית נגד שרון, שהוא מקפיד לסייגה בהערצה עוורת לכאורה ל...יצחק רבין, איש השלום לשיטתו, שהיה מוכן לוותר על כל דבר למען השלום במזה''ת ובעולם כולו. נו טוף.

זה שפרידמן קפץ על העגלה אינו מפליא אותי ייתר על המידה. אנטישמיות או לא באירופה ובעולם, פרידמן אינו טירון פוליטי אף הוא. הנ''ל יושב בוועד הפועל של המפלגה השמרנית, מחזיק ומנחה בתוכנית טלביזיה יוקרתית, כותב ורושם להנאתו בעיתונים שונים, בנוסף להיותו משפטן צעיר ומבריק. פרידמן לא היה מוכן לקבל ביקורת מגרמניה ומגרמנים על פעולותיה של ישראל עוד הרבה לפני פרשת מלמן, או לפחות קבע באופן די שרירותי מהי ביקורת כשרה ומהי ביקורת בעייתית לשיטתו. בוודאי תתפלאי לשמוע שבנקודות רבות הסכמתי עם פרידמן לחלוטין, ולא בכדי פירסמתי בשעתו את החיבור 'שרון עכשיו' אשר הוקיע את חד צדדיותם וההיסטריה המנופחת של כוחות שמאל אירופאיים.
פרידמן חשב בדיוק בדרך זו, למרות שבין השורות אינני חושב שהוא נמנה על מעריצי שרון, אך משלב מסויים לאחר 'מלחמת אוסלו' - ואני משתמש בכוונה תחילה במושג זה שהולך ומוצא חן בעיניי מיום ליום יותר ויותר - החליט 'להיכנס' בשמאל גרמני מסויים באופן פרונטלי, תוך שהוא מערב גם תגרות נוספות עם פוליטיקאים שונים ממפלגות אחרות שלא תמיד היו מרוצים מהתנהלותה של ישראל.

פרידמן רמז שביקורת נגד ישראל יכולה להתפרש כאור ירוק לאנטישמיות, ואני מסכים איתו בנקודה הזו עד גבול מסויים. ביקורת יכולה להיות לגיטימית ועניינית, גם אם אינך מחבב לכאורה את מותחי הביקורת.

באותו רגע הופיע מקרה קרזלי, ואיתו התחילה העגלה לדהור. מלמן רצה לבצע תעלול פוליטי וקיבל דרקון יורק אש מסוריה, ופרידמן שביקש להיכנס במלמן בלבד נכנס סתם כך בעוד עשרות מולטיפליקטורים מימין ומשמאל בהפלגה אדירה, כשהוא רוכב על נמר חסר מעצורים. דומה ששני דמויות אלו הבינו מאמצע השבוע האחרון שהן דוהרות במהירויות גבוהות למדיי, וניסו לעצור את הסוסים המשתוללים. מלמן ניסה לחזור בו, היטלטל לא הצליח. קרזלי הושעה. היו''ר הליברלי נסע לפתע לישראל ועוד כהנה וכהנה - לעומת פרידמן שנתן ראיונות לתחנות טלביזיה שונות מדי יום, בנסיון למקד ולתחם את הגדרת המושג 'אנטישמי', שלפחות בתחילה יצא תחת ידיו מכלל שליטה.

אין ספק שבעימות זה ניצח פרידמן לכל אורך הדרך וגרף את כל הקופה, אך דומה שאולי אף הוא בדיעבד היה מבצע מספר מהלכים כנראה אחרת, ולא מזדרז לחבר כה ישירות בין ביקורת על ישראל לאנטישמיות-חדשה ללא נקיטת עיון מוקדם. לא פשוט. נסיונו של מלמן לטעון שפרידמן בהתבטאויותיו יוצר רקע אנטישמי לא צלח ואף עלה על שירטון, אולם הרבה אנשים ברחבי גרמניה הרגישו שפרידמן בהתלהבותו הראשונית דהר מהר מדיי בנושא זה, או לפחות שלף וטרף את קלף האנטישמיות באופן מפתיע במיוחד.
העניין עתיד לגווע תוך שבוע שבועיים, ופרידמן יחזור להיות חביב הקהל, כפי שתמיד היה, ממש כמלמן שעתיד להמשיך להתבונן במבט ציני ומניפולטיבי ממרומי כסאו כיו''ר הליברלים במדינת נורדריין-ווסטפליה.

שלך בברכה

אלכס
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי