פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
מס' עסקים קורסים - דמיון ללא בסיס
רפי גטניו (יום חמישי, 13/02/2003 שעה 19:18) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

השוואת מספרים מוחלטים בין שני משקים, אין בה דבר אלא אם כן מביאים נתוני השוואה.

לפי נתוני תמ''ג המשק הגרמני גדול בלפחות פי 20 מהמשק השראלי, ולכן משמעות 70 אלף עסקים שנסגרו עבורו אינם כמו 50 אלף עסקים שקרסו בישראל. (בחשבון פשוט הנתון המקביל במשק הגרמני לפי נתוני המשק הישראלי הוא 3500 עסקים בלבד בגרמניה לעומת 50,000 בישראל).

נתון יותר חשוב ויותר מעניין שאינו מובא בטבלת הדמיון הוא כמה עסקים נפתחו בגרמניה, לעומת כמה עסקים שנפתחו בישראל, באותה תקופה. אני מנחש שנתון זה היה ''מקלקל קצת'' את הדמיון.

גישת המאמר , והמאמרים עליו הוא מסתמך נועדה לנתק את הקשר בין המצב הכלכלי של ישראל להתנהגותה המדינית של ממשלתה, ובכך לתת הכשר להמשך מדיניות ההתאבדות של הממשלה.

איני מומחה למשק הגרמני, אך לא צריך להיות מומחה למשק הישראלי, על מנת לראות כי מצבה הכלכלי של ישראל הוא תוצאה של התעקשותה להמשיך את מלחמת שלום ההתנחלויות, ואת הכיבוש.

עד שאזרחי המדינה לא יפנימו אמת פשוטה זו ויגרשו את שלטון החושך המעדיף מלחמה על שלום, שטחים על כלכלה, מתנחלים על עובדים קשי יום, נמשיך להתנהל כמו מפגיני כיכר הלחם, הזועקים על מר גורלם, אך ביום פקודה ממשיכים לשלשל את אותו פתק לקלפי, מבלי לקשור בין הצבעתם למצבם המידרדר.
_new_ הוספת תגובהבדיוק! מסכימה עם כל מילה רפי
אנה (יום שישי, 14/02/2003 שעה 0:31)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהרפי, הבדיחה על ''הפיל הלבן ובעיית היהודים''
ישראל בר-ניר (יום שישי, 14/02/2003 שעה 2:10)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היא הדבר הראשון שעולה על הדעת למיקרא תגובתך למאמרו של דויד.
_new_ הוספת תגובהרפי, המאמר שלי לא משחרר את הממשלה מאחריות
דוד סיון (יום שישי, 14/02/2003 שעה 12:00)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

על מעשיה ומדיניותה. לגבי עמדתי הפוליטית אתה יכול להיות בטוח.

ראשית, המטרה של הקטע הראשון היתה להדגיש שהמצב הכלכלי יכול להשתנות (לטובה או לרעה) גם מבלי שתסתיים המלחמה. אין במאמר הכחשה לפגיעה במצב הכלכלי של המלחמה אבל רוח הדברים היא שהנזק העיקרי לכלכלה בא מניהול כושל של המדיניות הכלכלית בשנתיים שעברו. אם ישאלו אותי הייתי אומר שהכשל העיקרי היא הפגיעה באמינות המדיניות הכלכלית, בעיקר על ידי סילבן שלום, כשר אוצר, וראש הממשלה, כאחראי מיניסטריאלי. כתוצאה נפגעה יכולת ההשפעה, בכיוון של צמיחה, של מדיניות כלכלית (מוניטרית ופיסקאלית). המאמר של נגיד בנק ישראל מאתמול מסביר את הנקודה ביתר פירוט (ראה קישורים מצורפים).

הבעיה של גרמניה היא גם חוסר אפקטיביות של מדיניות כלכלית אבל מסיבות אחרות ולכן היא רלוונטית למרות ההבדלים הרבים שלא הוצגו במאמר. המאמר של אברהם טל (ראה קישורים מצורפים), מסכם חומר מסידרה של מאמרים ב''הארץ'' שמציגים את הכלכלה הגרמנית שהצמיחה בה נעצרה. חוסר האפקטיביות של המדיניות הכלכלית נובע מכללי הסכם מסטריכט שגרמניה קיבלה על עצמה. לגבי הרבעון הנוכחי חוזים למשק הגרמני התכווצות התוצר. אז נכון שהמשק הגרמני עוד לא הגיע למצב של התכווצות במשך שנתיים, כמו אצלנו, אבל הוא כנראה בדרך לשם.

ד''ר רפי מלניק (שהיה בכיר במחלקת המחקר של בנק ישראל וכעת מרצה בכיר במרכז הבינתחומי בהרצליה) אומר שאפשר לייצב את המשק (עצירת ההתדרדרות) ולחדש את הצמיחה ואף מתווה דרך לכך (''תכנית האוצר: קיצוץ של 7 – 8 שקל,'' הארץ, 22.1.2003, עמוד ג4). ד''ר מומי דהן אומר שהאמינות של המדיניות הכלכלית נפגעה בגלל ניהול מדיניות המיסוי הלא נכונה. יחד עם זאת הוא מזכיר את דברי דוד ברודט שפורסמו בהארץ לא מזמן שמדיניות נכונה היתה מאפשרת צמיחה, למרות פגיעת האינתיפאדה, בשנתיים האחרונות. נכון, צמיחה יותר קטנה ממה שהתרגלנו אבל צמיחה (מומי דהן, ''מדיניות המיסוי של סילבן שלום,'' (ראה קישורים מצורפים).

גם ד''ר יעקב שיינין גיבש תכנית לחידוש הצמיחה באמצעות גיוס המגזר הפרטי לביצוע השקעות בפרוייקטים של תשתית. מבלי להיכנס לפרטי התכנית מדובר על כך שמשקיעים פרטיים יקימו פרוייקטים, בדומה לכביש חוצה ישראל, תמורת גביית הכנסות לאורך חלק מחיי הפרוייקט. כאשר מדובר על תשתית שגם הדורות הבאים ישתמשו בה זה רק הוגן שגם הם ישלמו. התשלום על השימוש יכול להגבות מן האזרחים לפי שימוש או באמצעות המגזר הציבורי במרוכז. ליותר פרטים כדאי לקרוא את מאמרו של עמי גינזבורג (''התכנית של ד''ר שיינין: ביצוע מידי של פרוייקטי תשתית,'' הארץ, 10.2.2003, עמוד ג10).

למרות כל הנאמר לעיל צריך לציין שיש גם כלכלנים שמאמינים שאפשר להפעיל מדיניות פיסקלית (הגדלת הגירעון) לעידוד הצמיחה ממצב של מיתון. בין הכלכלנים הללו אפשר להזכיר את יקיר פלסנר (לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל), אפרים קליימן, צבי אופיר וצבי זוסמן. פלסנר אף פירסם לא מעט מאמרים בגלובס בחדשים האחרונים. מאמר אחד כזה הוא ''יורים באוויר'' (http://www.globes.co.il/serve/globes/docView.asp?did...).

הנה כי כן, המסר העיקרי שלי הוא שיש אפשרות לחדש את הצמיחה אם נחזור לניהול מדיניות כלכלית אמינה ובלי כל מיני תירוצים. נכון, יפה שעה אחת קודם כי ככל שעובר הזמן הנזק מחמיר. אחת הסיבות החשובות להפסקת המלחמה היא ביטול אחד התירוצים העיקריים של שר האוצר לניהול הכושל של מדיניות האוצר.

קישורים:
דוד קלין: http://www.aonline.co.il/site/news/showReport.jhtml?...
אברהם טל: http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...
מומי דיין: http://www.aonline.co.il/site/news/showReport.jhtml?...
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי