פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
כמה הערות
גבי בחן (יום חמישי, 29/01/2004 שעה 20:25) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

דוד, מאמר יפה ונבון, אך בכל זאת אני חולק עליך במספר דברים. ראשית, בהנחת היסוד שלך, המקובלת על הרבה כלכלנים, לצערי, שהמדד החשוב להצלחתה של מדינה הוא הצמיחה או התמ''ג. זה אמנם קל למדידה, אך לא מודד בהכרח לא את האושר ולא את החיים הטובים. נכון ששוק גדול ופתוח מאפשר צמיחה, בעיקר במדינות שקודם היו סגורות, אך כפי שאנו רואים לגלובליזציה יש מחיר, מחיר כבד של תנועות הון, סחורות וכח אדם, ובהחלט יתכן שתוצאת הצמיחה היא הרבה עניים ומעט עשירים. וכאן אנו מגיעים לבעייתנו העיקרית. פער העושר, ההכנסות הבלתי סביר אצלנו, בודאי כמדינה הנידרשת עדיין למידה רבה של סולידריות חברתית.
הדרך ליצירת פער הכנסות סביר מבלי להוסיף עוד עיוותים ומיגבלות לפעולת הכלכלה המקומית היא לא משטרה מטופשת אלא דרישה להצהרת מס שנתית מכל אזרחי המדינה, כמו בארה''ב, כמו בצרפת וכמו כמעט בכל מקום. ואם מישהו יתפס במידגם בהעלת הכנסות, יטפלו בו ביד חזקה ובלי שום הנחות ומיסוי בגובה סביר על כל מקורות ההכנסה, וגם על ההון, בעיקר ההון הניצבר (מס ירושה). כי אין שום סיבה שפער אי השיוויון ילך ויגבר עם השנים, וזה מה שקורה כאן
_new_ הוספת תגובהפער האושר ועוד
דוד סיון (יום חמישי, 29/01/2004 שעה 20:46)
בתשובה לגבי בחן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

פער העושר, פערים בתמ''ג לנפש, עשוי להוות מכשול לצמיחה וכבר הצבעתי על כך במאמרים קודמים. הנה אחד מהם: ''צמיחה ואי שוויון (דיון 1507). מכאן שפער גדול מידי בהכנסות הוא לא לטובת המשק - הגלובליזציה יכולה לעקוף את המכשול הזה רק באופן זמני.

אני כמובן בעד אמצעי מניעה אבל אם האמצעי שאתה מציע, דו''ח הכנסות שנתי, זול יותר ממשטרה וכדומה אתמוך גם בו. הרי הדו''ח יכול להראות שצריך להחזיר לך כסף באותה מידה שאתה צריך להוסיף.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי