פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
זכות הקניין והזכות לנפט
דבֵק בצדק (יום שלישי, 21/12/2004 שעה 23:32) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זכות הקניין תוקרב למען זכויות אזרח
===================================
ככל שאני מכיר את הנושא ויצא לי להכירו בעבר, כלל אין שאלה של זכות (קניין) כנגד זכות אחרת (אזרח). מנהל מקרקעי ישראל קנה שטחים בארץ ישראל (ד''א, גם בארץ ישראל המזרחית - ממרחבי מואב ועד בואך הגלעדה והבשן) בכספי תרומות של יהודים בעבוד ההתיישבות היהודית. כיום מחזיקה הקק''ל בערך כ-‏20% משטחי ישראל, כאשר הערבים מחזיקים כ-‏13% והיתר היא אדמה בבעלות המדינה.

אדמות הקק''ל אם כן הן אדמות שבבעלות ארגון ואלו שתרמו לו במהלך השנים, ומכאן שהיא אדמה עם בעלות לכאורה פרטית (של הרבה פרטים) שיכולים להקצות אותה לבניה ע''פ חוק ותוכניות מתאר. אין הארגון מחוייב לתת לאף אחד משיטחו ללא הסכמת הכלל.

כשם שלערבים ישנן אדמות שבהן הם גרים ומפתחים את ישוביהם (ובהרבה מקרים מחוץ לכל תוכנית חוקית ומאושרת, ואף הם פולשים לשטחי מדינה ולשטחי קק''ל) ויהודים לא יכולים לשבת באדמות ערבים, כדרכם של הערבים (זולת מספר הפקעות שהמדינה הפקיעה לצורכי פריסת הצבא, כשם שהפקיעה גם משטחי קק''ל והקצתה משטחי המדינה), הרי המצב הקיים הוא סביר וחוקי.

כל נסיון לקרוע את האדמות מבעליהם, שלא למטרות ביטחוניות, אינה חוקית.

תקציבי המדען הראשי
====================

הקיצוץ בתקציב המדען הראשי הוא חיוני, גם מסיבות כלכליות וגם מסיבות ארגוניות. לא אחת בעבר התברר בדיעבר שהמדען הראשי אישר תקציבים לחברה שלא הצדיקה אותם, כאשר מרבית הכספים התגלגלו לכל עניין ורק לא לענייני מחקר ופיתוח. הדרך האחרת, של עידוד השקעות של חברות ואנשים פרטיים, במחקר ופיתוח, הכרה בכסף לצורכי זיכוי מס וכו', יכולים לתת תשואה טובה יותר, בשל המעורבות הגבוהה יותר של התורמים בנשוא תרומתם.

------------------------------------------------------
מחירי הנפט
==============

נדמה לי שאינך יכול לתלות את עליות מחירי הנפט באירוע יוקוס, ואפילו לא שזה היה הגורם העיקרי שהשפיע על המחירים. הסיבות הראשיות היו מצב הנפט העיראק (שבמרבית השנה סופק פחות ממחצית תפוקתו), עלייה חדה בצריכת הנפט בסין, בעיות בהפקת דלק בונצואלה, ניגריה בעקבות מהומות פוליטיות. ירידות המחירים בחודשיים האחרונים היו בעקבות מאמץ חריג, בדירבון אמריקאי, של המפרציות וסעודיה לייצא יותר נפט עד סוף השנה. מדינות אופ''ק מתכוונות להתכנס בקרוב כדי להחליט על הורדה מכוונת ומבוקרת של הפקת הנפט כדי לייצב מבחינתם את המחירים מחדש ברמה מעט יותר גבוהה מאשר היא היום.
_new_ הוספת תגובהזכות הקניין והזכות לנפט
סתם אחד (יום שלישי, 21/12/2004 שעה 23:43)
בתשובה לדבֵק בצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אחת הטענות של העותרים היא כי קק''ל קיבלה ממדינת ישראל -- ולא קנתה מכספי תורמים -- חלק ניכר מהאדמות שבבעלותה.
_new_ הוספת תגובהמחירי הנפט
דוד סיון (יום רביעי, 22/12/2004 שעה 7:40)
בתשובה לדבֵק בצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הארועים בפרשת יוקוס בהחלט השפיעו על מחירי הנפט במהלך השנה האחרונה. על יתר הגורמים כתבתי כבר במקום אחר במאמר שנקרא ''על צמיחה ונפט'' (דיון 2444).

אמירה שלך לגבי תנועות המחירים של הנפט במהלך השנה לא נכונה (בקשר ליוקוס), ולא מחדשת בקשר לביקושים מכיוון סין.

כאשר היכולת להגדיל את כמויות הנפט המופקות ומסופקות היא מאד מוגבלת (במיוחד בארצות אופ''ק) כל שינוי קטן משפיע על המחירים. אם לוקחים בחשבון שיוקוס סיפקה, עד לפני שבוע, כשני אחוז מהאספקה היומית הרי ברור שהתנהלותה והחששות של השוק בהקשר הזה השפיעו על מחירי הנפט הגולמי בצורה מובהקת.
_new_ הוספת תגובהיוקוס השפיע פחות מאשר פוטין הושפע מהמצב
דבֵק בצדק (יום חמישי, 23/12/2004 שעה 1:56)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מחירי הנפט טיפסו מ-‏24 דולר לחבית ב-‏2002 אל פסגות חדשות שבין 44-55 דולר ב-‏2004 בעיקר בשל עליית הביקושים החריפה בסין, הודו ובארה''ב. ב-‏2002 סין השתמשה ב-‏5 מיליון חביות נפט ליום לעומת השנה ב-‏6.2 מיליון חביות ליום, עליה מדהימה וחריגה של 24%. גם בהודו היתה צמיחה חריפה בכמות השימוש בנפט. ארה''ב צורכת היום וסעודיה מיצאת היום 10 מיליון חביות ביום. צריכת הנפט העולמית כיום היא 80 מיליון חביות ליום (לעומת 60 מיליון חביות ליום ב-‏1980). הערכה מדברת על כך שבעוד 20 שנים צריכת הדלק היומית העולמית תעמוד על 112 מיליון חביות.

תהליך התייקרות הנפט היה תהליך קבוע וישר עוד לפני משבר יוקוס, מכאן שהשפעת המשבר הזה על המחירים לא היתה גדולה במיוחד, גם לא בהשוואה למשברים דומים במדינות אחרות, במהלך 2004. משבר יוקוס דווקא אילץ את המדינות מיצאות הנפט לעשות את המאמץ להגביר את התפוקה היומית ולהוריד במחירים, כמו שהן עשו לפני יותר מחודש. עיקרו של משבר הנפט האחרון מצביע על ההבנה ההולכת ומסתמנת שאנחנו מגיעים לקראת משבר דלק עולמי בשל הצטמצמות רזרבות הנפט באופן חריג. תחזית חברת PFC energy מדברת על כך שכבר בעשור הבא יורגש מחסור בדלק ומחיריו יעלו עוד. http://www.pfcenergy.com/

ולכן מדינות מפיקות הנפט משחקות עם מחירו בשאיפה להטותו כלפי מעלה, משום הבנתן כי הקופה הולכת ומתרוקנת ומשום שכולן בעצם נמצאות כיום במצב כלכלי פנימי בעייתי המשתקף גם ברזרבות ההון המצטמצמות שלהן. במצב זה רק בעתיד עשוי מעמדה של רוסיה כיצואנית נפט מרכזית לקבל את מקומו הנכון, אבל כמובן זה מותנה ביכולתה הארגונית להפיק נפט באופן מסודר וכלכלי.
_new_ הוספת תגובהפרשת יוקוס כן השפיעה על מחירי הנפט
דוד סיון (יום חמישי, 23/12/2004 שעה 9:10)
בתשובה לדבֵק בצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה חוזר על הסיפור על הביקושים שהוא ידוע והוזכר במאמר הקודם שלי. אבל הוא לא משנה למהות הטענה שלי שקשורה בפרשת יוקוס: תנודות במחירי הנפט בשוק.

ההסבר הוא יחסית פשוט.
צריכת הנפט היומית בעולם היא כ-‏82.5 מיליון חביות נפט גולמי. זה שונה מהמספר שהצגת,80, וההבדל הוא משמעותי בגלל המציאות בשוק הנפט. עודף היצע (על ביקוש) קטן מאד של בערך 1%. כך שכל תקלה (פיצוץ, שביתה, וחשש שיכולת ההפקה תפגע) משפיעה על התנהגות המחירים היומית.

יוקוס עד לפני המכירה הפיקה 1.7 מיליון (כ-‏2.1% מהצריכה היומית שזה יותר מעודף ההיצע). זאת היתה המציאות במהלך השנה שעוברת. במקרה כזה כאשר יש חשש ליכולת ההפקה של 2% מהצריכה זה חייב להשפיע על המחירים. כך גם קרה עם השביתות שהיו בניגריה שמייצרת 2.5 מיליון חביות, ועם החבלות בעירק. עד היום לא טענתי מעבר לכך.

למרות הכל התנודות של השנה החולפת לא פגעו בפעילות הכלכלית כפי שהיה בשנות ה-‏70 ותחילת שנות ה-‏80. בשער החליפין הנוכחי של הדולר, כדי להשתוות למחירים של המשבר הקודם מחירי הנפט הגולמי צריכים להכפיל את עצמם.

הנפט של אופ''ק הוא לא מהסוג היותר מבוקש והם גם לא ממש
_new_ הוספת תגובהבכל זאת
אפריימק'ה (יום חמישי, 23/12/2004 שעה 9:29)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נראה לי שיוקוס היא סימפטום ולא סיבה ממשית יותר מכל המשברים הנוספים האחרים שהזכרתם. גם חלקה היחסי של רוסיה בשוק הנפט אינו מהווה גורם שישפיע על הכפלת מחירי הנפט בטווח של שנתיים, אלא רק באחוזון קטן במחירו של הנפט, כמו כל משבר מקומי אחר בשוק יצרניות הנפט. ההמלצה לראות את ההתייקרות הדרסטית והקבועה במחירי הנפט כחלק ממדיניות שיטתית של יצרניות הנפט היא הנכונה והאמיתית, ולא לראותן באפיזודות חולפות מבחינה היסטורית. צריך להבין שהמחירים הגבוהים יחסית של הנפט הם קול קורא לקראת משבר אנרגיה שיגיע בעוד 30-50 שנה והוא נרשם כבר היום בטאבו. המשבר יגיע וזה יפגע בכולם, כולל ביצרניות הנפט, אם לא נשכיל להיערך נכון במקורות אנרגיה חליפיים.
_new_ הוספת תגובהיוקוס ורוסיה בשוק הנפט
דוד סיון (יום שישי, 24/12/2004 שעה 11:24)
בתשובה לאפריימק'ה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יוקוס לפני שפורקה בפועל ייצרה כ-‏20% מתפוקת הנפט של רוסיה שבעצמה מייצרת כ-‏12% מהתפוקה העולמית (מקום שני אחרי סעודיה). אם בעיניך זה גורם שאינו חשוב בהתנהגות המחירים בטווח הקצר אז כנראה שאינך מבין את הנושא או שאינך עוקב אחרי המתרחש.

נכון לרגע זה (ולשנה האחרונה) כל שינוי של אחוז באספקה או בצפי גורם לשינוי משמעותי במחירים מיום ליום.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי