פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
בגידת הפוסט ציונים
אבנר בן בסט (יום ראשון, 21/07/2002 שעה 17:38) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1. הקבוצה הבעייתית ביותר בפוסט ציונות היא דווקא קבוצת ההיסטוריונים, העוסקים ברישום ובתיעוד התקופות ההיסטוריות האחרונות. חלק נכבד מהיסטוריונים אלה הם ה''היסטוריונים החדשים''. 'היסטוריונים' אלה לא תמיד נזקקים לניתוח המציאות ההיסטורית של התקופה הנדונה ע''פ כלים, תפיסות והנחות אקטואליות, מונחים עכשוויים ודיעות של היום לגבי אירועי עבר. כמובן שניתוח והערכת אירוע היסטורי בסביבה עכשווית ממוססת את הנארטיב ההיסטורי והופכת אותו לכלי ניגוח פוליטי עכשווי.
את היסטוריה צריכים לנתח בזהירות, ע''פ מבנה והיקף הכוחות הפוליטיים שפעלו באותה תקופה, ללא כל זיקה לתקופה העכשווית. כי העכשיו שלנו, היה עתיד מוסתר ולא ידוע בעת ההיסטורית הנבדקת. ומכאן שאותו עתיד, לא נתן חלק בסיפור ההיסטורי.

2. מבחינה היסטורית לא היה מעולם עם ערבי פלסטיני , בוודאי לא עד למאה העשרים. לאחר מלחמת העולם הראשונה, עם התבססות ההגירה הערבית לארץ ישראל, החלו תהליכים טרומיים של התארגנות קיבוצית ספוראדית בחלקים שונים בא''י. הפלסטינים עצמם לא הגדירו את עצמם כעם.

מדינות ערב ראו בהם כוח פעולה נגד ישראל, בינות למלחמות הממוסדות. ככה קמו לדוגמה בעידוד מדינות ערב ותחת כנפיהן, ארגונים שניסו להתמיד בלחימה מול ישרל, לדוגמה: הפדאין בשנות ה- 50, הפת''ח והחזית העממית בשנות ה- 60, החזבאללה בשנות ה- 80).

3. האינתיפאדה תוכננה החל משנת 1998 - אירועי הכותל והר חומה. ערפאת פתח בה בספטמבר 2000, ע''פ עדויות בכירים ברש''פ וע''פ מסמכים שנתפסו ב''חומת מגן'' ולאחרונה, במטרה לפגוע ולהחליש את ישראל כדי להשיג ויתורים מדיניים נוספים באמצעות טרור. מהלכים אלה, הם העריכו גם יפגעו בסדר היום הישראלי ויפגעו בכלכלתה.

לתופעת ההתאבדויות אין משמעות דמוגרפית (כל עוד, טפו טפו טפו, הפיגועים קונבנציונליים), אלא רק רצון קמאי להרוג עוד ועוד יהודים כנקמה בחזק ובשולט וכשנאה מהזר והמרוחק.

יש לומר שהפלסטינים לא הצליחו במשימותיהם. עם ישראל נחוש להילחם בטרור (להוציא מיעוט מינורי ביותר של ''סרבני גיוס''), הכלכלה נפגעה בשל סיבות עולמיות וללא קשר לאינתיפאדה (שעולה בין 300 - 400 מיליון דולר לשנה. סכום שישראל יכולה להתמודד איתו, בודאי אם לא היה משבר כלכלי עולמי), מעמדה המדיני של ישראל לא נפגע ואולי אף התחזק (ערפאת לא רלוונטי) והליברליזציה החברתית והכלכלית מתקיימת כסידרה (אף שיש להכניס בה שינויים ותיקונים מתחייבים, ללא כל קשר לאינתיפאדה).
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי