פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הדילמה של הגרמנים
עגל הזהב / דוד סיון (יום שלישי, 26/06/2012 שעה 15:00)


הדילמה של הגרמנים

ד''ר דוד סיוןהמשבר בגוש האירו מדאיג מאד את ממשלת גרמניה – האפשרות שהגוש יפורק נראית מאד ריאלית. זו כנראה הסיבה למחקר שנערך במשרד האוצר הגרמני כדי לבדוק מה יהיו נזקי פירוק גוש האירו. ה''דר שפיגל'' פירסם פרטים על ממצאי המחקר שמשרד האוצר למעשה הכחיש את קיומו. באותה הזדמנות צירף המגזין את ממצאי תחזית של האפשרות שביצע הבנק ההולנדי ''ING'' ((Part 3: 'Consequences of Disaster Would Spread Like a Tidal Wave', תרחיש יום הדין הגרמני...).

על פי שתי התחזיות האלה במהלך השנה הראשונה מהפירוק המשק הגרמני יצטמק בשיעור מאד משמעותי (בין 10% ל-‏12%) ומספר המובטלים יעלה מכ-‏3 מיליון ל-‏5 מיליון. במילים פשוטות מאות אלפי משרות ינדדו לארצות אחרות ואלפי חברות יפשטו רגל ועקב כך ההכנסות ממסים יצטמקו, בזמן שהוצאות על רווחה ופעולות ''חילוץ'' ולכן הגירעון הממשלתי יתרחב.

התרשים המבוסס על נתוני ''ING'' ושהוצג בצמוד למאמר מראה את תחזית המצב הכלכלי בבארצות הגוש, בתום שנתיים מהפירוק. גם בארצות האחרות יורע המצב באופן משמעותי מאד: הצטמקות הכלכלות בין 9% ל-‏15%, וגם עליה גדולה בשיעורי האבטלה.

על הרקע הזה הסיכוי לאזן את התקציב הממשלתי בגרמניה ובארצות האחרות יהפוך לחלום רחוק. כאשר זו המציאות הצפויה ''חילוץ'' הכלכלות בפריפריה, ככל שיעלה, הרבה פחות מפחיד. פעולה להצלת הגוש כנראה יותר משתלמת לגרמנים. על הרקע הזה נראה שהמשך התניית תוכניות ה''חילוץ'' בתוכניות צנע (ו-או המשך תוכניות הצנע האחרות בשאר ארצות הגוש), שנקבעו ביוזמה ובהתעקשות של הגרמנים, יהיה חסר תועלת.מה כל זה אומר עלינו? כזכור, התפוצצות בועת ההי-טק בראשית העשור הקודם גרמה למיתון במשק הישראלי שנמשך שנתיים (2001 – 2002). אז זה היה מיתון שנגרם בגלל מגזר אחד בכלכלה. הפעם המיתון הכבד שיתפתח באירופה יקיף את כל מגזרי הכלכלה. לכן צפי של מיתון חריף יותר, מזה שהיה בראשית העשור, בישראל הוא די סביר והגיוני.

אולי גם באוצר הישראלי חוששים מהשפעת תוצאות התפרקות גוש האירו. זה הסבר אפשרי לדיווח בערוץ 1 אתמול (מבט, 25.6.2012) שבאוצר מתכוונים להמליץ לראש הממשלה להגדיל את הגירעון בשנה הבאה בכ-‏14 מיליארד ש''ח.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


לא נראה לי
ע.צופיה (יום שלישי, 26/06/2012 שעה 18:57) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

המחקרים שאתה מביא נראים בעיני די טפשיים.
נכון שפירוק גוש היורו יערער את כלכלות הגוש ותהיה תקופת מעבר להסתגלות למטבע מדינתי.
אך יש לזכור כי הכלכלה הגרמנית בניגוד לכלכלות אחרות ובטח ןבטח בניגוד ליוון, ספרד, פורטוגל, אירלנד וקפריסין, היא חזקה לאין ערוך, היא חזקה, יציבה ובעלת פוטנציאל גידול ברור. כמו כן יש לזכור כי בעת פירוק הגוש כל מדינה תקבע את שער המטבע שלה ( מה שאין אפשרות כיום) ובמידה ואכן תהיה אבטלה גדולה הרי יכולה ממשלת גרמניה לפחת את המרק החדש באופן שיגביר את היצוא במידה ניכרת.
גם איני מסכים להנחה כי המדינות המרכזיות של גוש האירו יתמכו במדינות החלשות בכל מחיר. במקרה כזה אירופה תהפך לגוש עם תשלומי ''רווחה'' בכמות בלתי סבירה וגורלה יהיה כגורל יוון.
הגרמנים הם עם חרוץ ותכנית ''הצנע'' בנויה לפי מידותיהם.אם הדרומיים באירופה לא יאמצו את ההרגלים של הגרמנים כנראה שבסופו של דבר יצטרכו להיפרד.
_new_ הוספת תגובהלא נראה לי השימוש בביטוי ''טפשיים''
דוד סיון (יום שלישי, 26/06/2012 שעה 20:01)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

המסר העיקרי של המחקרים עליהם מדובר הוא שהתפרקות הגוש תגבה מחיר גבוה בהרבה מנסיון ''כנה'' לפתור את המשבר; שנזקי התפרקות הגוש ימשכו זמן ארוך.

אין בסיפור שום הנחה שהמדינות המרכזיות יתמכו במדינות החלשות.

מבט קצת אחר על הכלכלה החזקה של גרמניה יבהיר שלמעשה צמיחתה והתפתחותה נעצרה לפני הקמת הגוש. מבט כזה יבהיר שהקמת הגוש תרמה להתחזקותה במחיר החלשת משקי הפריפריה. מבט כזה יבהיר שגם תוכנית הצנע לא תפורה לפי מידותיהם של הגרמנים. מבט כזה יבהיר שגם גרמניה נזקקה לתמיכה, לשירותי ''חילוץ'' של הגוש. בסוף אינני בטוח אם גרמניה נוהגת כפי שהיא עושה מעמדה של כוח כלכלי אמיתי (http://www.economonitor.com/blog/2012/06/why-germany...).
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי