פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
בגדי המלך החדשים
שלמה גזית (שבת, 19/10/2019 שעה 7:00)


בגדי המלך החדשים

אלוף (דימ.) שלמה גזיתמלחמת ההתשה בחזית התעלה הסתיימה שלוש שנים קודם לכן, וגם בשטחים – ברצועת-עזה וביהודה ושומרון - היה רגוע. אני, באותה עת, ''מתאם הפעולות בשטחים'', וגם בממלכה שלי – היה הכול שקט.

הופתעתי לקבל הודעה כי בצה''ל הוטל 'מצב כוננות ג', דרגת הכוננות הגבוהה ביותר, שלא ידענו כמותה מאז מלחמת ששת הימים, שבע שנים קודם לכן.

סמוך לשעות הצהריים זומנתי לתדרוך אצל האלוף טל, ראש אגם, ושמענו סקירת מודיעין של עוזר ראש אמן למחקר, תא''ל אריה שלו, אשר הסביר את הכוננות שהונחתה באותו בוקר. הסקירה ניסתה להרגיע – ''איננו חוזים מלחמה, אך אנו מעדיפים צעדי זהירות, ליתר ביטחון''.

לא נרגעתי, להיפך – כל מה ששמענו שכנע אותי כי אנו עומדים על סף מתקפה ערבית, ובשתי החזיתות – חזית התעלה ורמת הגולן.

פרצתי ללשכת הרמטכל – דדו, דוד אלעזר – ''למה איננו מגייסים מילואים?''

דדו ניסה להרגיעני, איננו מבקשים לעשות מהומה ערב יום הכיפורים, אולם, אם לא יירגעו הדברים – ישקול גיוס, למחרת החג.

לא נרגעתי. למן אותו רגע המתנתי לדיווח על חידוש הלחימה. והשאר – היסטוריה.

מאז שאלתי עצמי אין ספור פעמים – איך זה שאני חזיתי מלחמה, בעוד כל המערכת המודיעינית והמטכ''לית – נשארה רגועה?

ההסבר שנתתי לעצמי, לאחר מעשה, היה ניתוח המציאות, מבלי להיות בתמונת הרקע המודיעיני הרחב והכללי. נמצאתי באותה עת במעמדו של הילד הקטן, בסיפורו של הנס כריסטיאן אנדרסן, על ''בגדי המלך החדשים''. תושבי העיר ידעו כולם את סיפור הכיסוי – בגדי המלך תפורים בד שרק חכמים מסוגלים להתרשם ולהתפעל מיופים, ואלה לא רצו להיחשף בבורותם, והתפעלו כולם מבגדי המלך המהלך ערום. ואלו הילד הקטן, שלא ידע את תעלומת הבד המלכותי, הכריז בקולי קולות – 'המלך מהלך ערום'.

לא הייתי מעלה פרשה זו שמלפני כמעט 50 שנה, אילמלא הלקח החשוב. ראוי לזמן לדיון ולהתייעץ גם עם ''הילד הקטן'', עם זה שאיננו שותף לסיפור המעשה ואיננו מהסס לומר בקול את מראה עיניו.

לימים, כראש אמ''ן, נהגתי לעתים מזומנות, כמעם לכל דיון במצב חדש ובלתי צפוי, לשלב גם את ''הילד הקטן'', במקרה דנן – היו אלה חוקרים שאינם משולבים במחקר המודיעין הצבאי שלנו, אך ביכולתם לראות את מצב הדברים ''בעיניים חיצוניות'', בעיניים של מי שמחוץ למערכת עבודת המודיעין השוטפת.

עד כאן, סיפור הניסיון האישי שלי, אך בטוחני כי לקח חשוב זה איננו ישים רק לגבי, ולא רק בתמונת המודיעין הצבאי.

אינני מזלזל בניסיון האדיר שיש לכל אחד בתחום עיסוקו, אך היכולת לחרוג מן המסגרת, היכולת למצוא דרך חלופית איננה נתונה, לעתים קרובות, למי שעוסק וחוקר את הנושא דרך-קבע, אלא דווקא ל''ילד הקטן'', לזה שבא מן החוץ, למי שהוא זר לעבודה. הנעשית בידי קודמיו.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


  בגדי המלך אינם חדשים  (mendes3@inter.net.il)

חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי