פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
נתניהו ''אשם''
דוד סיון (יום שישי, 04/09/2020 שעה 10:00)


נתניהו ''אשם''

ד''ר דוד סיוןכל הזמן רובנו מתייחסים למגפת הקורונה כאילו שהיא משבר שנפל עלינו בהפתעה. לכן לכאורה, אי אפשר לטעון שמישהו אחראי או ''אשם'' בתוצאות החמורות: נזקי המגפה מבחינת בריאות הציבור והמיתון הכלכלי החריף. אבל ניתוח העובדות הידועות מבהיר שבהחלט אפשר לטעון שיש לנו אשם ואשמים.

מגפת הקורונה החלה את דרכה בסין, בדצמבר, והגיעה לישראל עם נדבקי ספינת התענוגות ''דיימונד פרינסס'', בראשית פברואר. היה אז חשש גדול שמערכת הבריאות איננה מוכנה להתמודד עם האתגרים שהמגיפה הציבה בפניה. עבור מערכת הבריאות היו מאפייני הקורונה תעלומה, כי לא הכירו את מקורה ומאפייניה, את תהליך ההדבקה וקיצבו וגם את דרכי הטיפול המיטביות. ראוי שנזכור שתמיד בראשית הדרך הנגיף והמגפה הם תופעות חדשות שהידע האנושי עליהם היה מועט מאד. אבל כפי שאפשר ללמוד מהודעת המבקר, ב-‏23.3, על פרסום הדו''ח האחרון שההיערכות בנושא המגפות בכלל לקויה:
בביקורת נמצאו ליקויים באופן ההיערכות של משרד הבריאות, קופות החולים ומערך האשפוז להתמודדות עם מחלות מתפרצות ומתחדשות...
...
בבדיקה עלה כי למשרד הבריאות אין תכנית להשלמת הפערים במיטות אשפוז, בצוותים רפואיים ובציוד בעת התפרצות שפעת פנדמית, שתאפשר טיפול ראוי בחולים הרבים שיזדקקו לאשפוז בעת התפרצות מחלה זו...
מאחר ועבודת הביקורת לא נעשית בסתר והטיוטה שלה מוצגת בפני המבוקרים, ברור שהם היו אמורים לחבר את מהות הביקורת עם קריאת המציאות. לכאורה אפשר לטעון שהזמן שנותר עד פברואר היה קצר מידי כדי להתכונן כראוי.

אבל למרות דברי המבקר הנושא קיבל ביטוי בהחלטות ובפעולות הממשלה וכבר הוכנה תוכנית פעולה. מסתבר שכבר לפני 13 שנים בהמשך להחלטות ממשלה הוכנה במשרד הבריאות תוכנית מפורטת שאפילו חוזה חלק מ''החוויות'' שלנו בימים אלה (המסמך שחזה את הכל...):
מדובר בספר הפעלה למשרדי הממשלה השונים. מפורטים מהלכים להוספת מיטות אשפוז במיידי, תגבור כוח אדם סיעודי ורפואי, גיוס מתנדבים, הפעלת שלוחות רפואיות, תגבור ציוד ולבוש מגן ועוד.
...
פרק בתוכנית מוקדש לסוגיה האתית של תעדוף הטיפול, כאשר יש לטפל בחולים הקשים, תוך מתן טיפול לצוותים המטפלים ובחינת הבעיות הקשורות בכך. בתוכנית של 2007 חשבו על הכל...
התפתחות המגפה בסין (מחוז חוביי) היתה רמז משמעותי יותר שצריך לטפל בדחיפות מהרה בליקויים אותם הזכיר המבקר. בכל זאת הגורמים האחראים לא הזדרזו להתכונן לבואה של המגפה. מי אחראי לאי המוכנות? שר הבריאות, ראש הממשלה ושאר השרים (שכיהנו מ-‏14.5.2015 עד 17.5.2020). הם גם האחראים ליצירת המיתון החריף במשק בגלל הסגר הארוך שהטילו על המשק מאחר ולא התכוננו כראוי.

נתניהו מי שעמד (ועומד) בראש הממשלה, מאז 2009, הוא ה''אשם'' הראשי (ממש כמו שגולדה היא האשמה בתוצאות מלחמת יום הכיפורים). בנוסף מאחר שלמעשה ולפחות עד היציאה מהסגר נתניהו ניהל לבדו את הטיפול במגפה ובכלכלה – אשמתו חמורה יותר..
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


נתניהו אשם תמיד בעיני שונאיו משמאל, גם כשהוא נוהג נכון וצודק
בצלאל פאר (יום ראשון, 06/09/2020 שעה 23:15) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אינני רואה באשמה המגוללת כנגדו כאן כאשמה יוצאת דופן מסוג אחר. כל הטיעונים נגדו הם טיעונים פוליטיים ולכן יש להתייחס לאישומים נגדו במשקפיים פוליטיות. להזכירכם, הבחירות השלישיות נערכו כבר בזמן קורונה, ונתניהו התחזק וקיבל יותר קולות מאשר כל מפלגה אחרת. עכשיו לאחר שאנחנו עמוק בקורונה, אני מעריך שבבחירות הרביעיות העניין הזה יעלה כנושא לתעמולת בחירות, מתוך הנחה של השמאל שזה יגרע קולות מנתניהו.

קורונה א', קורונה ב'
---------------------
הגל הראשון של הקורונה תפס את כל העולם בהפתעה. ישראל דווקא היתה אחת המדינות הראשונות שהבינו זאת ונערכו נכון. אומנם מספר שבועות היה סגר כללי, שפגע במשק, אבל לאחר כחודשיים כולם הבינו שנכון להיערך אחרת, לפתוח יותר את הכלכלה, בלי להאיץ את התפשטות הקורונה. ואז נתניהו ניהל לבדו את המשבר.

בגל השני התרחבה התפשטות המחלה לאחר שנפרם הסגר הכללי וההדבקה התעצמה, בגלל הריפיון החברתי, התכנסויות המוניות [למשל חגיגות סיום לימודים בגימנסיה העברית בירושלים, הפגנות ענק בבלפור, מסיבות טבע של אלכוהול, סמים וזנות, זרימה חופשית למכוני ספורטף בריכות, מסעדות ושווקים המוניים וכו']. מי שמחאו כפיים ליפעת שאשא ביטון שפתחה את השווקים, מכוני הספורט לנשאי הקורונה בניגוד להחלטת הממשלה, מאשים היום את נתניהו בהתרחבות מספר נשאי הקורונה. ההתרופפות החברתית בגל השני נובעת ממספר סיבות: הרגשה כללית כאילו הקורונה אינה איום גדול על החברה, והסיכוי להידבק הוא זניח. הפקרות ההפגנות ההמוניות שהפרקליטות ובית המשפט העליון עיצבו בתנאים מרחיבים, מקלים ומופקרים (בניגוד לפרשנות מצמצמת שקיבל העליון ואהרון ברק ב-‏1992 כשההפגנות היו של הימין וראש הממשלה היה שמאל) מראים על זלזול עמוק אצל מערכות הפקידים הלא-נבחרים של המדינה בדמוקרטיה ובבריאות הציבור, זלזול שמקרין לציבור כולו, ובלבד שזכות המחאה נגד נתניהו תישמר.

גנציסיזם
----------
אני רוצה להזכיר לקוראים שגנץ תירץ את הצטרפותו לממשלת נתניהו מסיבה אחת בלבד: הקורונה. והינה כשהם חילקו בינהם את התיקים גנץ דחה כל הצעה שמפלגתו תקבל את תיק הבריאות, ואפילו לא את תיק האוצר. כי הם ידעו שהם תיקים חברתיים, שקשה להשיג בהם הצלחה מיידית, ומאחר והממשלה מלכתחילה היתה אמורה לכהן רק חלק מהקדנציה שלה [גנץ מעריך כך ולכן הוא נוהג בנתניהו כיריב פוליטי גם כשהוא מכהן בממשלתו], הוא לא רצה להיתקע עם תיקים בעייתיים. תיקי הבטחון והחוץ הם תיקים בטוחים – כל הצלחה מיוחסת לשר, כשלון יגולגל על נתניהו. ולצד גנץ עומדים מערכות תקשורת משומנות – ערוץ 11, אין-‏12, 13, ''הארץ'' ו''אידיוט אחרונות'', הם עומדים בינו לבין הציבור ומסרבים לחקור את השחיתות ''לכאורה'' שעניין ''תיק המימד החמישי'', קלטות מנדלבליט, ''תיק שמן'', שכל אחת מהן חמורה הרבה יותר מרכילות זולה נגד נתניה בתיקי 1000, 2000, 4000 [רק בחירת כותרות התיקים מעידה על המניפולציה שנעשתה לצורך הינדוס דעת הקהל].

דו''ח המבקר הוא דו''ח כללי ומפרשיו טועים ברכיבתם היום על משבר הקורונה, למרות שהוא לא נכתב בזמן הקורונה. השלמת פערי מיטות האשפוז אינן פוגעות באשפוז בפועל. שום בי''ח לא מיצה את 100% התפוסה בחירום, הצורך היחיד היה להוריד את מטופלי הקורונה למרתפי בתי החולים. כך גם לגבי הצוותים הרפואיים והציוד, כאשר הבדיקות הפנדמיות קיבלו פתרון (ואינני מתייחס לשביתה שהפנדמיסטים עושים שאותה סיימו היום), השלמות הציוד הרלוונטי נרכש תוך השלב הראשון של הקורונה. למשל מטושים, לא היו בדו''ח המבקר. גם ההיסטריה לגבי מספר מערכות הנשמה היתה מוגזמת, היום מונשמים 123 חולי קורונה. עם פרוץ הקורונה הצליחה ישראל [הרבה בסיוע המוסד] בשלב הראשון לרכוש 2,299 מכונות הנשמה - ובסך הכל ישנם 5,372 מכשירים, שהם פי 12 מכלל הנזקקים להנשמה באופן סדיר. על הפרק רכישת עוד כ-‏7000 מערכות הנשמה. השאלה הכבדה היא אם נכון לרכוש עוד, כדי יעמדו במחסן ויעלו עובש? הממשלה גייסה גם כמה מאות רופאים ובוחני פנדמיה.

כך לגבי המוסדות הסיעודיים. לא צריך תגבור כוח אדם שם [אלא אם במוסד כלשהוא עובדים קבוע מתחת לתקן, משיקולי בעלי המוסד, שזה דבר המנוגד לחוק], אלא צריך לשמור על כללי היגיינה בסיסיים בלי כל קשר לקורונה. עובדה היא שבבתי אבות היגייניים ומסודרים, הקורונה לא הרימה ראש שם. במרבית בתי האבות לא מת אחד מקורונה. ובבתי אבות המוזנחים בכל השנה, הקורונה חדרה ופעלה. תקציב הבריאות יותר מהכפיל את עצמו בעשור האחרון ורוב הכסף הלך לשיפור משכורות הרופאים והאחיות. במקביל, גם בסעיף התקציב למחקר ופיתוח, כשבישראל הוא יחסית הסעיף הגדול ביותר אל מול מדינות המערב, חלק גדול מושקע למחקר ופיתוח בשדה הרפואה.

נתונים כלליים
---------------
כללית, מספר המאותרים כנגועי קורונה בישראל צמח בגל השני בגלל הדישדוש הקואליציוני, הריפיון החברתי והגדלת היקפי הבדיקות היומית [ישראל עומדת בראש המדינות לבדיקה יומית יחסית, עד ], אבל מספר המאושפזים ומספר המתים בפועל הם מהנמוכים בעולם [במדינות המתעדות לפי נתוני אמת, ככל יכולתן]. אם אנחנו בוחנים את המספרים הנכונים לחום שישיהאחרון אנחנו רואים שמספר המתים בישראל למיליון נפש הוא 108, לעומת גרמניה - 117, פורטוגל – 179, שוויץ - 232, קנדה - 242, אירלנד - 359, הולנד - 364, צרפת - 470, ארה''ב - 577, שבדיה - 577, איטליה - 587, ברזיל - 586, בריטניה - 611, ספרד - 625, בלגיה - 853 מתים [הערת הסתייגות: אין בטחון שההשוואה מציגה את האמת, כל האמת ורק את האמת כי הם מתבססים על דיווחי המדינות עצמן, וכידוע שיטות הרישום, הדיוק, האיכות ואמינות שונות בכל מדינה, ומכאן שההשוואה הזו היא בבחינת מדידת מרחק לפי צעדים ולא לפי מד-מטר]. גם יחס המאותרים כנגועי קורונה למספר המאושפזים בבתי החולים, ובינהם המאושפזים במצב קשה, הוא מנמוכים בעולם, נומינלית ויחסית. נכון לאתמול, מאושפזים בגלל קורונה: 830, ובהם 426 במצב קשה (123 מונשמים). כלומר, בפועל מערכת הבריאות היתה ערוכה למשבר בהיקף גדול, למרות שאופיה של מגפת הקורונה טרם הובהר כליל עד היום.

כאן המקום לציין שגם מדינות שנהוג אצלנו לטעון שהתמודדו נכון עם הקורונה, מתמודדות בשבועות האחרונים גם הן עם התחדשות ההתפשטות ועליה המספר הנפגעים, המאושפזים והמתים. לא כל הסיבות לתופעות האלה מוכרות עדיין לאנשי המחקר והרפואה, ולכן לא תמיד התנהגות מסויימת בהכרח היא שגורנת להחמרה או הקלה במימדי ההתפשטות.

כלומר מסיבות שונות, חלקן אולי עדיין לא ברורות לאנשי המקצוע, ההערכות בישראל למתקפת פתע רפואית וההתמודדות מולה היתה סבירה, למרות התקלות, בשלב ראשון ובשלב שני. זה נכון לומר תמיד שיכולנו להצליח יותר, אבל מה לעשות שישראל היא מדינה דמוקרטית, והציבור ישפוט את כולם בבחירות הבאות. מעבר לכך, לדעתי הפרטית, לאחר שהמצב יתייצב, יהיה נכון להקים ועדת בדיקה מקצועית, לא ועדה משפטית שתחלק ציונים לפוליטיקאים, אלא ועדה שתפיק לקחים לגבי השינויים שמערכת הבריאות צריכה לעשות כדי שתדע להיערך לשעת חירום, כמו גם עדכון הפעלת מערך החירום הלאומי/פיקוד העורף, מול איומים שונים כמו: תקיפת רקטות/טילים המונית, חומרים רדיו-אקטיביים, רעידת אדמה, מגיפה המונית מדבקת וכו'.
_new_ הוספת תגובהנתניהו אשם משום שהוא הוביל ומוביל תהליך שגוי
דוד סיון (יום שני, 07/09/2020 שעה 10:54)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. נתניהו לא התכונן למגיפה כראוי למרות קריאת ההשכמה של המבקר.
ב. הוא לא התכונן כראוי כאשר ברור שהיתה תוכנית עבודה לטפל במגיפות שעד היום לא יושמה.
ג. עד הקמת ''ממשלת האחדות'' (17.5.2020) נתניהו ניהל ל את הטיפול במגפה לבדו ולכן התוצאות של השלב הזה הם ''אשמתו''.
ג.1 הוא לא הפעיל את המנגנון ליציאה מהסגר הארוך (שהחל ב-‏17 במרץ) עליו המליצו יועציו (ועדת וקסמן, פרופסור בליצר).
ג.2 התהליך שנבחר על ידי נתניהו ליציאה מהסגר היה שגוי בעיקר משום שהמנגנון הנ''ל או מנגנון שקול אחר לא הופעל.

ד. המדיניות הכלכלית בעשור שנתניהו ניהל את הממשלה גרמה להתדרדרות הצמיחה הכלכלית.
ה. הבחירה בסגר ארוך היא הגורם ליצירת המיתון הכבד (בעקבות קיטון בתוצר)

בכל אלה נתניהו האשם העיקרי ועימו גם כל שרי ממשלתו...

מאחר ובזמן הטיפול בגל השני הוקמה ממשלה חדשה הרי שכל שריה שותפים לאשמתו של נתניהו.

לבסוף ההשוואות לתוצאות במדינות אחרות כלל לא רלוונטיות משום שברור לגמרי שנתניהו הוביל תהליכים שגויים שגרמו נזקים בריאותיים וכלכליים.

הטענות שלך, פאר, לגבי הדו''ח של המבקר הן מופרכות ביסודן:
1. הוא נכתב ופורסם למבוקרים במהלך ההתפרצות של המגפה.
2. הדו''ח מבהיר במפורש שההכנה לטיפול במגפות היתה לקויה.

במבחן התוצאה ברור שדבריו של המבקר היו מעין נבואה...

נתונים הידועים מעידים על כישלון שה''אשם'' בו הוא נתניהו!!!
_new_ הוספת תגובהנתניהו אשם משום שהשמאל מקנא בו ושוקק לחזור ולשלוט אבל כוחם אינם
בצלאל פאר (שבת, 12/09/2020 שעה 16:32)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

במותנם.

מצבה היחסי של ישראל, גם מבחינה בריאותית וגם מבחינה כלכלית הוא טוב יותר מרוב מדינות העולם.

ההיתפסות עכשיו לאוירת הנכאים שערוצי הזבל מפיצים פועלת נגד הרוח והעונש עליה היא נשימת הסירחון היוצא ממנה. כאן אני רוצה להבהיר, שלמרות שעליה הדרמטית במספר נגועי הקורונה, מעכירה את ההתבוננות הכללית של קטני האמונה. הידבקות בקורונה היא פקטור שלילי, אך לא יחידי. התקשורת מתמקדת בה כדי להעכיר את האוירה הציבורית. אבל חלק ממנה מוסבר מעצם העליה הדרמטית בהיקף הבדיקות היומיות והיחס למספר הכללי של האוכלוסיה. כבוחנים את כל הנתונים רואים שישראל עומדת [ועמדה מאז מרץ] בראש המדינות הבודקות את אזרחיהן, ולכן אין זה פלא שנחשפים יותר אנשים שנפגעו מקורונה. היום מבוצעים מדי יום 44 אלף – 50 אלף בדיקות. למשל ב-‏9 לספטמבר נערכו 44 אלף בדיקות של אנשים עם לכאורה תסמיני מחלה ו-‏4000 (0.04%~ מכלל האוכלוסיה] מהם אותרו כחולי קורונה. מתוכם נכנסו לאישפוז בבתי חולים 27 נפש. באותו יום המספר הכולל של המאושפזים הגיע לשיא של 961 איש (930 יום לפני כן), כשמתוכם 487 (472) במצב קשה (מתוכם 137 מונשמים, יום לפני כן 140, ו- 145 מונשמים ב-‏7 לספטמבר) ו-‏161 במצב בינוני.
תאמין לי שאם ישראל לא היתה בודקת כלל, אז מספר הנפגעים מקורונה היה כמספר המאושפזים בפועל, כלומר, ישראל היתה עומדת בראש רשימת המדינות שנפגעו הכי פחות מקורונה. לכן התיזוז של הנתון, הזה בתשקורת מוטה וחוטא לאמת, בודאי כשהוא בא לכשעצמו, וכל כוונתו להטעות את הציבור ולפגוע בנתניהו ובממשלה. שברי חשוב מי אומר זאת וכיצד. אם נתניהו אומר את זה זה נאמר בקונטקסט של הרתעת הציבור מתוך רצון שיישמע ויקיים את 3 הוראות ההתמודדות בקורונה: מסיכה, שמירת מרחק והיגיינה. אבל כשזה בא בקונוטציות של התרסה ושמחה לאיד מפי דוברים בתשקורת, זה בא מתוך רצון פוליטי לומר למאזינים שזה כשלון של נתניהו.

נתניהו מתוך ממשלת מעבר ניהל את המשבר לבדו עשה דווקא עבודה טובה. אפילו לוקאץ' בערוץ האין-‏12 התליח להודות בכך בחשות אתמול בערב. נתניהו היה מבין המנהיגים הראשונים שזיהו את משמעותה של הקורונה והכניס את ישראל לסגר, וצמצם את האסון. למרות שפרופ' כרמי (רופאה, לשעבר נשיאת אוניברסיטת בן גוריון ושמאלנית פעילה) כבר לפני בחירות מרץ 2020 טענה שעניין הקורונה זה פיקציה פוליטית של ביבי כדי לנצח את הבחירות. ופרופסור לס, איש שמאל, המחרה ומחזיק אחריה הפך לשופר נודניקון בערוצי הדומן 11, 12 ו-‏13. עוד במאי עדיין היו פוליטיקאי שמאל שגיחכו ואמרו שאין קורונה ושנתניהו רוצה להפחיד את האזרחים וזה הכל פוליטיקה. יאיר גולן, זה שפיקד בעבר על פיקוד העורף ורצה להיות רמטכ''ל, טען במאי כי ''משבר הקורונה הוא לא משבר נורא וכי מערכת הבריאות של ישראל לא צריכה את ראש הממשלה בכדי לפעול במקצועיות''.

רבים בעולם שיבחו את ישראל. ראש ממשלת אוסטריה אמר שבשיחת טלפונית עם נתניהו בראשית המשבר, הוא השתכנע שאוסטריה צריכה לנקוט בצעדים דרסטיים כדי להתמודד עם האיום, ואכן הוא עשה זאת והצליח.

הממשלה הפריטטית שהוקמה, נועדה לשתק את מעשיה. נתניהו חייב לתאם כל החלטה עם גנץ, וגנץ נמצא בעולמות אחרים. לא רק בקורונה. ניזקה של הממשלה הזאת גבוהה מתרומתה.

הבחירה בסגר ארוך בשלב א' נבע מהיעדר מידע על פוטנציאל הסכנת והנזק של הקורונה. כל המדינות המתקדמות נהגו כמו שישראל נהגה, מלבד בריטניה בראשית הדרך ושבדיה עד היום. אף אחד לא התכונן לקרונה כי היא מגיפה מסוג חדש ולא ידוע, ועדיין אינו ידוע עד תום גם היום. אז להאשים את נתניהו שלא ידע מראש על דבר שאינו ידוע אפילו היום בדיעבר, גם לא לגדולי הרופאים, וגדולי המומחים, שלא מפסיקים להציף בתשקןרת דיעות מנוגדות, ולא רק בישראל,, הוא מעשה נלוז. .

מנגד, דווקא הפופוליסטים מרימים ראש, מימין ומשמאל, כדי לנצל את המצב להישגים פוליטיים מפוקפקים. השמאל מאמץ את הליברמניזם - ביריונות פופוליסטית דמגוגית נמוכה. ואבל הם במקביל מפירים את ההוראות משרד הבריאות בהפגנות ובהכרזות, בקריאתם לסרב להיענות להוראות הממשלה. ואחר כך הם עוד מאשימים את נתניהו. ליברמן קורא: ''לא לקבל את הנחיות הממשלה, הן בלתי חוקיות בעליל'', כולם מדביקים את כולם חוץ מבהפגנות שמאל (''חבר'ה, תסגרו פלאפונים''), והחרדים אומרים שיפרו את הוראות הממשלה ויתכנסו בצפיפות בבתי הכנסת בחגים.

דו''ח המבקר לא מתייחס לתקופת הקורונה. מדובר בדו''ח ישן יחסית שחיכה על מדף ועוכב ע''י המבקר החדש כשנכנס לתפקידו. בגלל לחצים פנימיים על המבקר הוא יצא בימים הראשונים של הקורונה כדי לומר ''אמרנו לכם''. אבל כל הקביעות שישנן בדו''ח לא רלוונטיים לעניין הקורונה, לכן השימוש בנתוניו הוא מניפולטיבי וגניבת דעת. הוא עוצב ונוספו לו כמה מילות תואר שתתאמנה למצב החדש, ניתוח פלסטי. אז אם לזה אתה קורא נבואה, שיבושם לך. מבקר המדינה הודיע לממשלה שהוא פותח בחקירת ההתנהלות כמצופה, רק ב-‏31 למאי 2020.
https://www.mevaker.gov.il/(X(1)S(1jivndxddicijhk2o5dk4a2n))/he/publication/Articles/Pages/2020.06.04-Covid-19.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1

_new_ הוספת תגובהנתניהו אשם במבחן התוצאה, וזה בכלל לא שאלה פוליטית
דוד סיון (יום שני, 07/09/2020 שעה 11:34)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נזקי הקורונה ונזק למשק הישראלי הם באחריות-ב''אשמת'' נתניהו.
הנתונים העובדתיים מראים זאת בבירור.

פתרון השאלות הפוליטיות לא יכול לשנות את הנתונים הכמותיים שמגדירים את כובד ה''אשמה'', ולכן אינן רלונטיות.

צמיחת רמת החיים ירדה במהלך העשור עד הקורונה והוחרפה בגלל הטיפול הכושל במגפה ולכן מבססת אשמה.
_new_ הוספת תגובהנתניהו אשם במבחן התוצאה, וזה בכלל לא שאלה פוליטית
בצלאל פאר (שבת, 12/09/2020 שעה 16:33)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מצבה הכלכלי של ישראל בעקבות הקורונה הורע, אבל זה לא בגלל נתניהו אלא בגלל הקורונה. בהשוואה למדינות מתקדמות אחרות מצבה של ישראל טוב יותר, כי ישראל נכנסה למשבר כשמצבה הכלכלי היה איתן יותר. המשבר נבע מסגר כללי, אצלנו ובכל העולם וירידת היקפי המסחר הבינ''ל. זה היה המצב הרבעון השני ומשפיע גם על הרבעון השלישי. אבל זה הסתיים כבר, ומדינות מחדשות את החזרת המשק לפעילות מלאה, במגבלות הכרחיות. הנפגעים הראשיים הם עסקים קטנים בתחום במסעדנות [שהתאושש מעט בינתיים] והאומנים.

הקורונה פגעה קשות בכלכלה, אך בצורה פחותה ממרבית מדינות העולם המפותח - כך עולה מאומדן ראשוני שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. על פי האומדן, כלכלת ישראל התכווצה ברבעון השני של השנה (חודשים אפריל-יוני) ב-‏8.1% לעומת הרבעון הראשון - בחישוב רבעוני. ממוצע הכיווץ באזור הסחר האירופי (12.1%), בארה''ב (9.5%) ואפילו בשוודיה בה נרשמה צניחה היסטורית של 8.6% בתמ''ג - על אף שההגבלות על המשק במדינה היו מינימליות ביותר. על פי הלמ''ס, מצבה של ישראל טוב גם מזה של גרמניה, אוסטריה, קנדה, הולנד ובריטניה. רק ליטא וקוריאה הדרומית מציגות נתונים טובים יותר מישראל. התוצר התכווץ בחישוב שנתי ב- 7.8%, לעומת 22% בבריטניה, 15% באיחוד האירופאי ו- 9.5% בארה''ב.

חבילת הסיוע הישראלית לאזרח היתה פחות טובה מהאמריקאית, וקצת יותר טובה מאלה של מדינות אירופה. ישראל נכנסה למשבר עם יחס חוב תוצר של 60% ותצא ממנו בסבירות עם 80%, שזה עדיין יחס טוב יותר מרוב מדינות המערב מלפני ואחרי המשבר. מערכות הבנקאות בישראל יציבות. חזרת עובדים מחל''ת מתנהלת בקצב טוב, למרות קטעים של סרבני חזרה לעבודה, הרבה בשל התמיכה הכלכלית של המדינה במובטלים.
לפי כלכלני בנק הפועלים הפעילות באוגוסט זינקה ומתקרבת לזו של טרם תקופת הקורונה. שיעור האבטלה הוא סביב 12%, גבוה ב- 8% מזה של טרום הקורונה. ההכנסות ממסים בחודש אוגוסט הפתיעו לחיוב. הרכישות בכרטיסי אשראי עלו אף הן באוגוסט לרמה של טרם הקורונה. בשבוע האחרון שהסתיים ב- 17 לאוגוסט חל גידול של 9% ברכישות בכרטיסי האשראי ולמעשה רמת הצריכה חזרה לרמה בתחילת השנה. הקניות המסורתיות בחו''ל [הכוונה בעיקר לרכש בחו''ל ולא רכש אינטרנטי] חזרו לרשתות המקומיות. בנק ישראל העריך שההתכווצות בתוצר השנה יהיה 4.5%, לעומת 6.0% שהעריך ביולי. ההתכווצות בתוצר בישראל מתונה יחסית לעולם. ישראל נהנית מסקטור היי טק גדול יחסית אשר ממשיך להתרחב למרות הכל, לעומת סקטור התיירות המצומצם יחסית ולכן למרות עצירתו, בשקלול יחסי השפעתו הכללית מצומצמת יחסית.
_new_ הוספת תגובהנתניהו ''אשם'' במבחן התוצאה. נקודה!
דוד סיון (יום ראשון, 13/09/2020 שעה 8:38)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

פאר, אתה מתעקש לעסוק בפרטים ולכן לא רואה את התמונה העיקרית.

נתניהו התעלם מסימני האזהרה בנושא הקורונה שנפלו עליו מההתרחשות בסין ועוד. בין אלה כדאי להדגיש את החומר שהגיע במהלך 2019 ממשרד מבקר המדינה.
צריך להדגיש שהניהול הפוליטי של היוצאים מהכלל בעניין הסגר כמוהטסה ארצה של אנשים חולים שלא נכנסו לביוד (בגלל אכיפה עלובה - שזה באחריות נתניהו).

הכי גרוע בנושא המגפה זה היציאה המופקרת מהסגר הקודם. זה קרה למרות המלצות צוות היועצים בראשותו של פרופ' וקסמן איזה מנגנונים צריך להקים כדי לצאת. סגנון היציאה הזה הוא שורש הבעיות שמשתמעות מהנתונים כעת. העובדה שרק לפני כחודש התחילו להקים מה שהמליצו המומחים היא עוד ''אשמה'' שנתניהו הוא בראש ה''אשמים''. הוא ''אשם'' שהמערכת הציבורית איבדה שליטה בנושא

כמי שלמעשה הפקיר את הכלכלה מאז שמונה לראשות הממשלה ב-‏2009). מספיק אם לוקחים בחשבון את הדרדרות הצמיחה הכלכלית במהלך העשור של נתניהו. צריך כמובן לקחת בחשבון את ההחלטות שלו ושל כחלון שפגעו ביכולת הצמיחה. כל זה קרה לפני שהגיעה הקורונה.

זה בעיקר בגלל נתניהו שישראל כנראה תהייה בין המדינות הבודדות שהולכת לסגר נוסף. בשורה התחתונה שיקולי הזמן הקצר של נתניהו הובילו לאבדן שליטה במגפה ולמדיניות פופוליסטית בנושאי התקציב ועוד.

נתניהו ''אשם'' כי הוא ניהל ממשלה שטובת עם ישראל בנושאים כלכליים ובריאותיים לא עמדה בראש דאגותיו.
_new_ הוספת תגובהאינך רואה ום תמונה כללית אם אתה מתעלם מהנתונים
בצלאל פאר (שבת, 03/10/2020 שעה 23:01)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נתניהו היה אחד המנהיגים הראשונים שהגיבו נכון לקורונה. אתה מדבר על ''אזהרה'' שבאה אבל שוכח שלא היתה שום אזהרה. סין הסתירה, ורבים בעולם לא היו מודעים לה. והרבה אנשי שמאל זילזלו כשנתניהו הכריז על סגר וסגר את גבולות המדינה. כולל רופאים מוכרים. זה נכון שהיתר לכניסת ישראלים שבים, סייע לכניסת הקורונה לארץ, אבל במה שמכונה 'הגל הראשון' ישראל יצאה עם תוצאות מעולות בהשוואה לרוב מדינות אירופה [ואני משווה את ישראל אליהן משום שהנתונים שהממשלות מדיגות הם אמינים יותר מאצל מדינות אחרות, למרות שיש בעיית ספירת מאותרי קורונה בשל שיטות דיווח שונות בין מדינות]. אולי בגלל שזו היתה ממשלת מעבר ויכלה לרבל החלטות טובות ומהר.

היום ישנה ממשלת שיתוק לאומי. כחול לבן עושים פיליבסטר על ''הזכותלהפגין נגד נתניהו'' ומתעקשים לדבר על זה 7 שעות בישיבת ממשלה, כדי שכותרות העיתונים למחרת יאשימו את נתניהו. ד''ר וקסמן לעומת דוקטור גמזו, לאל רוםא דיעה משלו. הסגר נפתח מהר מדי בגלל ההלךטות חסרות השחר של ועדת הקורונה של הכנסת. המשילות נהרגה בגלל הממשלה הפריטטית המסוכנת הזאת. לכחול לבן אין אינטרס שהממשלה תצליח בעניין הקורונהף שהיתה לכאורה העילה לכניסתם לקואליציה. לא קורונה ולא בטיח, אם זו היתה הסיבה אז הם היו מתעקשים לקחת את משרד הבריות. אבל הם התעקשו לשים ידם על משרד המשפטים, כדי להגן על מי שמגן עליהם ומונע קיום חקירה בענייניהם הפליליים לכאורה - המימד החמישי, תיק אשכנזי/קלטות (אינטרס משותף עם מנדלבליט, שמכר את נשמתו לשטן הפרקליטות כדי לעצור את פרסום הקלטות שמא יועמד לדין), מערכות האיומים בין אשכנזי לברק ב-‏2010/2011 והיבטיה הפליליים, המשפט הפליל של תיק שמן, וכל תיקי מנהיגי 'יש עתיד' וכמה מבכירי הפרקליטות, שרק בכלל הקשרים והאינטרסים המשותפים, הם תיקים שנסגרים מפני עצמם באורח פלא.

כלכלת ידראל היתה חזקה יחסית בכנסיה לקורונה ממדינות דומות לה במערב, ולשמחתי במצבה היום היא עדיין טובה יותר מרוב אותן כלכלות, אם אתה באמת מסתכל בתמונה הכללית.

אבל אני מניח שההבדל ביננו הוא על הפרטם הקטנים או התמונה הכללית, אלא עם פרשנותם.
_new_ הוספת תגובהפאר, אינך רואה את התמונה שמשתמעת מהנת אם אתה מתעלם מהנתונים
דוד סיון (יום ראשון, 04/10/2020 שעה 8:41)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היתה גם היתה אזהרה של המבקר.

היציאה מהסגר הראשון הביאה בחובה את הגל השני ההרבה יותר חמור. הכשלון הזה רשום על שמו של נתניהו שניהל לבד את כל הפרוייקט.

לפי דבריך, פאר, אתה כאילו לא מבין שהפרוייקטור, נתניהו, אשם בהצלחות וגם בכשלונות.
- יציאה ''מופקרת'' מהסגר הראשון היא כשלון של הפרוייקטור.
- איחור של כחודשיים ואלפי נדבקים (וחולים קשה) הוא כשלון של הפרוייקטור (=נתניהו).

יש עוד אבל אלה מספיקים
_new_ הוספת תגובהסיון, כולם מזהירים את כולם
בצלאל פאר (יום ראשון, 04/10/2020 שעה 18:58)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רופאי אין-כלום את רופאי הכל-כלול,
הימין מזהיר את השמאל, והשמאל עושה דווקא הפוך,
אבל כבר ראינו רופאים ששינו דעתם ככל שהשעון תיקתק,
אז צלמה הרופא שלך טוב מהרופא שלי או להיפך?

בודאי שנתניהו אשם בכל מה שקורה במדינה. גם בהפגנות המופקרות בבלפור, שהוא לא העיז לעצור אותן בזמן, ובכך תרם להפצת הקורונה.

אם לנתניהו היה רוב להקמת קואליצית ימין אז היתה משילות, והכל היה מתנהל טוב יותר. אבל בשלטון פריטטי [עוד מונח ניבזי] הפריטטיות מייצרת חסמים, עכבות, כבלים וגם חלוקת אחריות שווה.
_new_ הוספת תגובהפאר, גייסת את 'תאוריית האם' המופרכת... ממש חכמולוגיה!
דוד סיון (יום שני, 05/10/2020 שעה 8:41)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שוב אתה מגייס את הקישקוש 'שמאל' או 'ימין' הלא רלוונטי.
'אם לנתניהו היו כנפיים הוא יכול היה לעוף'...

השאלות שלך מעידות שאינך קורא את המציאות. הרופא שלך לא
רלוונטי.
אבל הרופאים-האפידמיולוגים המומחים שמייעצים לנתניהו מאד רלוונטיים
והעדויות שלהם (שממלאות את התקשורת) ושל מומחים נוספים מהוות
עדות שנתניהו לא נהג נכון ולא נוהג נכון - נכשל.

נתניהו (הפרוייקטור), אשם בבכשלונות:
- יציאה ''מופקרת'' מהסגר הראשון היא כשלון של נתניהו.
- איחור של כחודשיים ואלפי נדבקים (וחולים קשה) הוא כשלון של נתניהו.
_new_ הוספת תגובהאתה הרינג אדום כי
(יום ראשון, 04/10/2020 שעה 11:08)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לפני שנים כשברחו אנשים מהכלא רדפו אותם עם כלבי גישוש.
להטעיית כלבי הגישוש חיברו דג הירינג אדום ומסריח לגופו של חתול.
הבורחים מהכלא ברחו לכוון אחר מזה שאליו רץ החתול עם ההרינג האדום והמסריח.

שיטה זו היא מה שנוקט נתניהו החשוד במרמה והפרת אמונים . ראוי גם להוסיף לזה חשד בבגידה. כן - בגידה.
אבל טענות על מניות שמן, המימד החמישי, קלטות אשכנזי ועוד מטרתם אחת + לנסות להפנות את הרדיפה מנתניהו אל אחרים.

נתניהו אחראי לכך שכבר שנים אין מפכ''ל, חודשים אין פרקליט מדינה, אין מחליף ליועמ''ש, אין סיפוח.
נתניהו ב-כ-ו-ו-נ-ה הקטין את מספר הרופאים ביחס לאוכלוסיה, הקטין את מספר האחיות בייחס לאוכלוסיה, הקטין את מספר מיטות האישפוז ביחס לאוכלוסיה. לכאורה יש גידול במספרים הכלליים וזה מה שתנסה לענות לי
אבל
המספר היחסי נעשה קטן יותר.
במצב הזה של מערכת בריאות הנמצאת כל שנה וכל השנה באחוזי תפוסה גבוהים, בלי רזרוות ועם חולים במסדרונות בעונת החורף, במצב הז הגיעה מגפת הקורונה.
נתניהו איפשר לחולי קורונה להכנס לישראל בהמוניהם בלי פיקוח על זה שעליהם לשהות בבידוד 14 יום.
נתניהו נמנע לחלוטין מאכיפת סגר על חלק גדול מהאוכלוסיה החרדית חסרת הרופאים והמפגרת בכל אספקט של יידע, של שותפות במטלות הציבוריות מצבא וכלכלה ועד ציות לתקנות חוקיות.
הפוליטיקאים החרדים וציבור בוחריהם מחזיקים את נתניהו לבל ייפו
הציבור החרדי חולה בקורונה, מפיץ קורונה ותופס מיטות אישפוז ומאמצי רפואה .

נתניהו הוא ראש ממשלת ישראל - לא בני גנץ. נתניהו אחראי למותם של יותר מ-‏1600 אנשים בקורונה והמספר הזה אינו סופי.
גולדה וממשלתה אחרים למחדל מלחמת יום הכיפורים עם 2656 מתים + 7251 פצועים.
ממשלת נתניהו מתקרבת לצערנו למספרים האלה.

ואל תשכח לרגע זו ממשלת נתניהו ולא ממשלת בני גנץ.
כי
בשבילך בני גנץ וסיעתו הם רק הרינג אדום להסטת ההאשמות מנתניהו.
_new_ הוספת תגובהנתניהו והמאריונטות.
(שבת, 12/09/2020 שעה 11:37) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לרוב האנשים המפורסמים יש אשכולות של מעריצים, אומרי YES ומלחכי פינכה.
כך גם לנתניהו.
אנשים שינגנו בשמחה וישירו מה ייפית כל הדרך לתהום.
משנת 1996 מכהן נתניהו כראש ממשלה לסירוגין, במשך הזמן הצבור הארוך ביותר.
כמו כל אדם אחר נתניהו אינו מושלם ב-‏100% ובכל זאת אין שום חולק על דיעותיו החלטותיו ומעשיו בסיעת הליכוד ומפלגת הליכוד, זאת מלבד איזו אדווה קלה בשם גדעון סער.
למצב כזה קוראים דיקטטורה אפילו אם רשמית נערכות בחירות במפלגה ובמדינה.
נתניהו תמך בנסיגה מרצועת עזה ונתניהו לא ייזם מאז ועד היום שום מהלך מדיני לנטרל את הסכנה התוססת שם.
נתניהו גם ויתר על חלקים נוספים משטחי ארץ ישראל המנדטורית. הסכים למימון תושבי עזה ובמיוחד החמאס במיליוני דולרים שהגיעו מקטאר. נמנע מתגובה לשריפת דרום מדינת ישראל ע''י החמאס העזתי.
נתניהו ויתר על הצהרתו לסיפוח חלקי של הגדה המערבית, כן הגדה המערבית ולא יהודה או שומרון.
נתניהו הסיר התנגדגותו לחימוש מוגבר של מדנה ערבית, כפי שהסיר את התנגדות ישראל לרכישת צוללות מגרמניה ע''י מצרים.

לכל אורך פעולתו של נתניהו בכנסת ובממשלות השונות פעל נתניהו להגבלת מספר בתי החולים בשיראל. התנגד להגדלת מספר המיטות לנפש, התנגד להגדלת הצוותים הרפואיים של רופאים, אחיות וסגל מסייע.
בגלל מעשים ומחדלים אלה המערך הרפואי של ישראל עומד על סף קריסה. אמנם עדין יש מעט אפשרויות אישפוז לחולי קורונה אבל יש ירידה חדה וברורה באישפוזם ןהבראתם של חולים במחלות אחרות.

המשבר הכלכלי והאבטלה שבאו עקב מחלת הקורנה הם תוצאה של החלטותיו הגרועות של נתניהו.
אל המשבר הבריאות והכלכלי נלווה משבר חברתי שהסדק שבו מתרחב. יש בישראל רוב לקבוצת האזרחים המניעחים תפילין, חובשים כיפה, שומרים שבת וכשרות בדרגות שונות. רוב דומה שהיה לרבי עקיבא שתמך במרד בר-כוכבא בערך 60 שנה אחרי חורבן בית שני.
לתהום שהגיעה ממלכת יהודה אז נגיע גם אנחנו בזמן הקרוב.
לא מוות בחרב אלא מוות ביולוגי והרס כלכלי וחברתי, אולי אפילו למלחמת אזרחים.

אסון ההיבריס לא פוסח על נתניהו וגרוריו כפי שלא פסח על בלשצר, על נפוליאון, ועל היטלר.
התמוגגות ההמון הגרמני מהיטלר הסתיימה בחורבן גרמניה אחרי שלפניכן הרסו מדינות ועמים ובמיוחד את העם היהודי באירופה.

מנה מנה תקל ופרסין נכתב על קיר משתה בשלצר.
מנה מנה תקל וקורונה צריך להכתב על קיר הבית בבלפור.
_new_ הוספת תגובהמה בדיוק לא בסדר בהתנהלותו של נתניהו?
בצלאל פאר (שבת, 12/09/2020 שעה 16:38)
בתשובה לarieeiran@gmail.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בנושאים שציינת, הגם שאינך בדיוק מדייק בחלקם?

מניין אתה יודע מה עמדתו של נתניהו בעניין המטוסים באמירויות, והאם נתניהו בכלל צריך להסכים ג[כדי שאמריקה תמכור אותם? ומה אותם מטוסים יעשו רע לישראל אם יגנו על האמירויות מפני איראן, יותר מאשר ה-F-16 המצריים והירדניים וה-F-15 הסעודיים יעשו לישראל?
תגובה 177927
_new_ הוספת תגובהמה בדיוק לא בסדר בהתנהלותו של נתניהו?
(יום שני, 14/09/2020 שעה 13:57)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נתניהו אינו''צריך להסכים'' כי הוא היה צריך להתנגד וזו אם בכלל הייתה - הייתה רפה.
במקומה ריכז את מעשיו בריקודי חדווה על ''השלום'' והשתבח בהישג. את גורל ההסכם עם ירדן ומצרים, כמובן הס מלהזכיר.
אלא שהמציאות אינה נוהגת כפי שאומרים תועמלנים.
לעניין הצוללות למצרים נוח לך להתעלם. גרמניה מתוך מחוייבות מוסרית ביקשה אישור לעיסקה ואת האישור נתן נתניהו בלי הסכמת שר הביטחון ובלי הסכמת הרמטכל.

כל הנושא הזה משמש את נתניהו להסחת דעת לתומכיו מכשלונו הגדול בטיפול במגפה ותוצאותיה הנלוות.
_new_ הוספת תגובהתתייחס בבקשה לנתנוים
בצלאל פאר (שבת, 12/09/2020 שעה 17:11) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הרלוונטיים, ולא לתעמולה היומיומית המופצת ע''י התשקורת.

המאבק בקורונה מתקיים בשני מאמצים מרכזיים:
1) צמצום ההפצה והתחלואה – התנהגות אזרחית וממלכתית אחראית (ההפגנות
בבלפור הן סמל להתנהגות קלוקלת בה הפוליטיקה גוברת על השכל הישר
והמוסר הראוי).
2) מערכת רפואה יעילה ומכילה.

בשני המאמצים ישראל מתנהלת טוב, למרות הרושם בלא טוב בשבועיים האחרונים. אומנם חלה התרופפות בגל השני בגלל קואליציה מקרטעת ונגסנית, אבל בשבועיים האחרונים חלה התאוששות שלערכתי תיתן את תוצאותיה בעוד שבוע-שבועיים, במידה והציבור יקפיד על ההוראות.
צריך לשבח את מערכת הבריאות, למרות שהיא לא היתה ערוכה לסוג כזה של מגיפה, והיא לא היתה ערוכה טוב יותר גם אם היו מוזרמים לה עוד מיליארד ₪ או שניים, לפני המגיפה. כי סוג כזה של מגיפה אפילו המומחים לא העריכו ולא היו מתכוננים לשכמותה.

עד היום ישראל התמודדה היטב מול המגיפה למרות שהכיסוי התשקורתי השוטף העצים מחלוקות והצניע החלטות ועובדות. אפשר לראות את תוצאות ההתמודדות של ישראל בפועל לפי מבחן התוצאה, ע''י בדיקת 2 בדיקות השוואתיות:
– 1. מספר החולים קשה/מתים אל מול מספר החולים המאותרים,
– 2. מספר החולים/מתים ביחס למספר כלל אזרחי המדינה.

להלן השוואה של מספר המתים אל מול מספר החולים המאומתים, בין ישראל לבין מדינות מערביות בולטות ואחרות, נכון לאתמול 11 בספטמבר 2020.

ישראל: 1,090 מתים מ-‏148,564 מאותרים כחולי קורונה - - 0.68%
ארה''ב: 197,435 מתים מ-‏6,637,336 מאותרים - - 3.2%
ברזיל: 130,474 מתים מ-‏4,283,978 מאותרים - - 3.25%
פרו: 30,470 מתים מ-‏716,670 - - 4.2%
ספרד: 29,747 מתים מ-‏576,697 - - 5%
צרפת: 30,893 מתים מ-‏363,350 - - 8.26%
בריטניה: 41,614 מתים מ-‏361,677 - - 11.36%
איטליה: 35,597 מתים מ-‏284,796 - - 12.32%
בלגיה: 9,919 מתים מ-‏91,537 - - 9.89%
שבדיה: 5,846 מתים מ-‏86,505 - - 5.81%
נורבגיה: 265 מתים מ-‏12,003 - - 2.2%
גרמניה: 9,423 מתים מ-‏259,825 - - 3.47%
קולומביה: 22,518 מתים מ-‏702,088 - - 3.13%
הולנד: 6,253 מתים מ-‏81,012 - - 7.41%
פולין: 2,182 מתים מ-‏73,650 - - 2.74%
שוויץ: 2,020 מתים מ-‏46,704 - - 4.35%
צ'כיה: 450 מתים מ-‏33,860 - - 1.36%
דרום קוריאה: 355 מתים מ-‏22,055 - - 1.61%
דנמרק: 630 מתים מ-‏19,557 - - 3.32%
יוון: 300 מתים מ-‏12,734 - - 2.5%
פינלנד: 337 מתים מ-‏8,512 - - 4.21%
המאזן הבינ''ל: 920,532 מתים מ-‏28,698,916 - - 3.29%
_new_ הוספת תגובהתתיחס למציאות
דוד סיון (יום ראשון, 13/09/2020 שעה 9:23)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה שוב מתעסק בהצפה של פרטים ולכן לא קורא נכון את המציאות הישראלית בעניין הקורונה.

היציאה המופקרת מהסגר הקודם היא גורם עיקרי להתפתחות הגל השני

הטסת חולים ואחרים ארצה במהלך הסגר יצרה עוד בעיה שהתחברה למציאות שלנו.

העובדה שבזמן ואחרי היציאה המופקרת מהסגר נתניהו הוביל התנהלות שאננה שלא השתנתה עד לפני ימים מספר. זה קרה למרות שמספר הנדבקים והחולים לא הפסיק לעלות.

העובדות והנתונים שמפיץ משרד הבריאות הם הוכחה שדברי נכונים, שדברי מתארים את המציאות בישראל. גם העובדה שמכינים סגר מעידה שהמצב גרוע.

בדיקה השוואתית של תוצאות בלי השוואה של מדיניות איננה בחינה של המציאות הבריאותית; איננה בדיקה רצינית, רציונלית, של מבחן התוצאה.

לדוגמה בהצגת החישובים שלך אין ביטוי כלל ל:
לעליה במספר הנדבקים מ-‏25 ב-‏30.5 ל-‏4,015 ב-‏10.9,
לעליה במספר החולים קשה מ-‏36 ב-‏30 למאי ל-‏488 ב-‏10.9.

בשני המקרים העליה החלה עוד כאשר מספר הבדיקות היה נמוך. בעצם שיעור הבדיקות החיוביות החל לעלות הרבה לפני סוף אוגוסט (מה שמפיל הטיעון שלך על השפעת מס' הבדיקות. העליה הגדולה במס' החולים קשה התרחשה בכל מקרה בלי תלות במס' הבדיקות.

מה שהכי חסר בקריאת הנתונים שלך על הקורונה בישראל היא העובדה שאין בדבריך דבר מגבלת מס' החולים קשה שיכולים להיות מטופלים במערכת הבריאות בצורה טובה.

דבר אחרון, כדאי לך לעקוב אחרי הדברים שכותב פרופ' ערן סגל (שהיה בין בכירי ועדת וקסמן) בטוויטר (segal_eran@) כדי לחוש את המציאות נכון.
_new_ הוספת תגובהתתייחס לעובדות העניניות
(יום שני, 14/09/2020 שעה 16:14)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1 - היקף ההפגנות בבלפור הוא סביב 15.000 אבל בבתי כנסת, בחתונות ומסיבות ההיקף הוא מעל 100.00. בישיבות לבדן יש 25.000 אברכים יחדיו.
2 - ההפצה לא פסקה למרות דבריך והתחלואה כעת מרוכזת סביב גיל 65 שנים.
3 - גם בבתי הספר ובגנים מופצת המחלה ומשם אל בתי המשפחות.
4 - האכיפה הייתה חלשה וכעת חלשה יותר.
5- היקף הנשאים מקרב הנבדקים זינק מ-‏5% לפני כמה חודשים לממוצע של 12% בכללי אבל בישוב כמו מודיעין, אלעד, ביתר, בני ברק שיעור הנשאים מקרב הנבדקים הוא 20%.
6- מערכת הבריאות שלנו קפואה כבר 15 שנים. היחס המספרי בין גודל האוכלוסיה אל מספר הרופאים, האחיות והמיטות הוא בערך שליש מהמצב ברחבי אירופה. מצב זה כולו מעשהו של נתניהו. המערכת הזו שנמצאת תדיר בתפוסה גבוה צריכה כעת להוסיף מאמץ בגלל הקורונה וזה נעשה על חשבון מחלות אחרות.
7 - מדינה כמו פרו קולומביה או שאר דרום אמריקה מכילות אנשים עם גנטיקה ראשונית גרועה - דבר שגרם למותם של 95% מהאוכלוסיה שקדמה לקולומבוס. השאר שרדו אך הם פחות מוגנים גנטית.
כמוכן מדינות אלו עם מערכת בריאות נחותה בהשוואה לישראל הבאתן כדוגמה היא משגה שגם פרןפ' איתן פרידמן לוקה בו.
8- מסיבות של לחץ פוליטי ממשלת ישראל שראשה הוא נתניהו ויתרה לאוכלוסיה החרדית כפי שראינו במקרה של החתונה בבעל, החתונה בויזניץ, הישיבות בהוראת קנייבסקי וכדומה.
9- משטרת ישראל לא קיבלה סמכויות ולא הוראות לנהוג ביד קשה למפירי ההנחיות מול המגיפה.

----
מובטח לך שפיזור חתונות בגז מדמיע ומעצר ל-‏48 שנות של החתן הכלה והרב המשיא היה עוצר לגמרי תופעה זו. כך גם אירועי מסיבות.
---
כל אלה הם מחדלים של נתניהו.
_new_ הוספת תגובהתתייחס לעובדות העניניות
בצלאל פאר (יום שני, 14/09/2020 שעה 22:00)
בתשובה לarieeiran@gmail.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש טעויות בחלק טענותיך ובחלק אחר את תומך בטענותי.

1 - בזמן קורונה כל התקהלות המונית מסוכנת, במקום סגור ובמקום פתוח. סיכויי ההדבקה המקום פתוח נמוכים יותר, אבל כשמפגינים צועקים ושרים בקול זה מול פרצופו של זה, מספר שעות, התחלואה שם בטוחה.

2 - לא טענתי שההפצה פסקה. ישנה שאלה של היקפה, וגורמיה. מאז תחילת ספטמבר הגילאים שנפגעו יותר מכל יתר קבוצות הגילאים הם בני ה-‏35 - 49, וזה מוסבר מחזרת ילדיהם ללימודים. הרבוצה השניה הם הני הגיל השלישי, משום שחלקם מרוכזים בבתי אבות [ובחלק מבתי האבות התחזוקה שערורייתית] וחלקם בעלי מחלות קשות - לחץ דם, סכרת, סרטן, לב וכו', ולכן הם פגיעים יותר.

3 - ''גם בבתי הספר ובגנים מופצת המחלה ומשם אל בתי המשפחות''. נכון. זה מסביר את סעיף 2.

4 - ''האכיפה הייתה חלשה וכעת חלשה יותר''. - נכון. אבל מנגד אפשר גם לטעון שיותר מדי אזרחים הם דמויות לא הגונות ומפירות חוק, תוך סיכון עצמם ואחרים.

5- היקף הנשאים מקרב הנבדקים זינק... בגלל רשלנות האזרחים וגם בגלל הגדלת היקפי הבדיקות היומיות מ-‏4000 ביוני ל-‏50 אלף היום.

6- שלילי. מערכת הבריאת שלנו מתפתחת ומתרחבת. הוקם אסותא באשדוד. בבניה היום 2 בתי חולים חדשים - האחד באזור באר שבע והשני בקרית אתא. אבל השינוי הגדול האמיתי היה בבינוי חדש ורחב בכל בתי החולים בארץ. השטחים הבנויים בבתי החולים הורחבו ב-‏15 השנים האחרונות פי 3. רוב בתי החולים שינו את צורתם ב-‏15 השנים האחרונות בגלל הבינוי הזה.
אתה צודק לגבי יחס רופא/חולה, אבל היה שיפור קל. יחס אחות/חולה שופר גם הוא, אבל לא במידה מספקת. מספר המיטות הוא גבולי - תפוסה שנתית ממוצעת 87% מהמיטות. באירופה הממוצע הןא 65%. מנגד אפשר לטעון שמיצוי 87% הוא חסכוני יותר. אבל זה יוצר מצב שבתקופת שפעות החורף התפוסה היא מעל 100%. בכל מקרה בתי החולים כבר מתורגלים בזה.
לעניין הקורונה - מאשפזים במחלקות פנימיות ובמרחבים תת קרקעיים. קח דוגמה את שיבא, שם הם נערכו יפה באחד החניונים.

7 - מה זה גנטיקה גרועה? ביטוי לא מוצלח. זה קשור לכך שרמת הרפואה במדינות העולם השלישי הוא נמוך. הבאתי את פרו וקולומביה רק כדי להאיר את מה שמתרחש בדרום אמריקה, וכדי להראות לכם שמצב בישראל הוא הרבה יותר טוב.

8- הממשלה לא ויתרה לאף אחד. האוכלוסיות החרדות למדו לקח מתקופת ראשית הקורונה ודווקא משתפות פעולה עם העיריות המקומיות והמשטרה. אלא שהציבור החרדי כמו החילוני, לא מבין למה לבלפיריאדים מותר ולהם לא, גם כדהם מתפללים מחוץ לבתי הכנסת. נתניהו לא ויתר והחיל את הסגר [הפחות דרקוני מהראשון] ולא נענה לחרדים ולכן ליצמן התפטר.

9- משטרת ישראל יש סמכויות רשומות בחוק. היא אוכפת את מדיניןת הממשלה ולא את המדיניות של עצמה, כי לא קיימת מדיניות כזאת. כדי להחמיר בעונש צריך חקיקה בכנסת.
_new_ הוספת תגובהפאר, תתייחס לעובדות בעניניות
דוד סיון (יום שלישי, 15/09/2020 שעה 12:17)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הנסיון שלך להטיל על הציבור (החילוני, החרדי) הוא חסר שיקול דעת רציני.

אנשים מתייחסים להוראות לפי איך שמוציאי ההוראות מתייחסים. כאשר ראש הממשלה מפר את ההוראות בפסח, הוא מייצר חוסר אמון בהוראותיו. כאשר בערב מודיעים לאזרח על הוראה חדשה ומחרת בבוקר שהוא קם היא כבר שונתה, זה מייצר חוסר אמון.

כאשר ראש הממשלה מפיץ אזהרה שהמגפה תגרום לעשרות אלפי מתים, ובמבחן התוצאה רואים שזה לא נכון, נוצר חוסר אמון.

ואלה רק קצת מהנסיון שלנו כאזרחים חילוניים בישראל מאז סוף פברואר את האחריות.

במקרה של החרדים נוסף עוד גורם מאד משמעותי שדאג לייצר את חוסר האמון. עד כדי כך משמעותי שלגביהם נקבעו כללים אחרים משיקולים פוליטיים.

זה התנהלות ההנהגה שייצרה את חוסר האמון של רבים בציבור שגרם וגורם לאי-קיום ההנחיות והתקנות. מצד אחד המנהיגות מייצרת חוסר אמון ומצד שני לא מנסה לאכוף ברצינות את המדיניות שלה,

לכן הכשלון ידוע מראש. זה לא אשמת ''הציבור''!!!
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי