פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
תהליך בחירת הנבחרים
אלברט שבות (יום חמישי, 19/12/2002 שעה 16:09)


תהליך בחירת הנבחרים


אלברט שבותאלברט שבות חזר להכות שנית...היום הוא ה- 19 לדצמבר 2002, כחודשיים לפני הבחירות. אין צורך להזכיר שוב את פרטי הפרשות העסיסיות, שנרקמו לאחרונה סביב המשחק הדמוקרטי, ה''פריימריס''. התבוננות מרירה במתרחש הביאה אותי למחשבה מסויימת:

קומץ קטן של אנשים, מספר מועט של אנשים, קובע מי ייצג עם שלם! אני מדבר למשל על מרכז הליכוד, שמונה כאלפיים איש, והוא קובע את רשימת המועמדים שעתידים לייצג כארבעים אחוז מתושבי ישראל בכנסת, ולחוקק בשמם חוקים. יתכן וחברי מרכז המערך מונים עשרות אלפים, או חברי המרכז של המפד''ל מונים פחות, אולם העיקרון המקומם בעינו עומד: מי הסמיך קבוצה זו או אחרת, מי האציל לה את הסמכות, לקבוע בשמי או בשמו איך תראה המפה האנושית שתייצג אותי? האם מהלך כזה תואם את הרוח הדמוקרטית שניזון ממנה - למרבה האירוניה?!

אינני מנסה בזאת למחות על ''אינטרסים אישיים'' או ''אינטרסים בלתי תמימים'' שמניעים חברי מרכז זה או אחר, מהלך כזה או אחר... יתכן מאוד שהדבר מייצג מום חברתי שהתפתח עד ל''שפל'' שכזה.

כן! הנני למחות ולהתקומם כנגד התופעה של קבוצה של חברי מרכז מצומצמת, שתקבע בשמי מי יהיה הנציג ''שלי'' בכנסת, איך ייראה ומהו שמו ושם משפחתו, וזאת נוכח העובדה היחידה בשטח: לא היכרתי את חבר המרכז הזה שפועל בשמי, לא בחרתי בו וגם לא הסמכתי אותו.

הרעיון - להלן - שפיתחתי נושם מאותו האוויר שמילא את ראותי לעיל: *אני* רוצה לבחור בחבר המרכז שעתיד להשפיע על מהלכים חשובים בחיי! אני ולא אף אדם אחר. עתידי, על כל מרכיביו ותסביכיו, הינו באחריותי הבלעדית.

להלן הרעיון בקווים רחבים:

יתקיימו בחירות מרכזיות ארציות, בהם האזרח יבחר במועצה לאומית מצומצמת (2000 נציג, למשל), שתייצג אותו ויסמיך אותה לבחור בשמו את 120 חברי הכנסת. הח''כים יבחרו בראש הממשלה שירכיב את הממשלה.

שאלה מתבקשת: ומדוע לא יבחר האזרח ישירות את 120 הח''כים?

תשובה: כי אז ייפתח פתח למועמדים לנהל קמפיין יקר ויוקרתי (כדוגמת השיטה העכשוית, או השיטה הקפיטליסטית האמריקאית), והרי זה נוגד את מטרתנו המוצהרת: הזדמנות שווה לכל מועמד, עם אמצעים או בלעדיהם. ההבהרות הבאות יאירו, בין היתר, את הנקודה.

הבחירות, נאמר, ב- 3 לפברואר 2003, והאזרח שמעון השכים קום לכבוד יום הבחירות למועצה הלאומית. הוא הצטייד ברשימה בת 10 נציגים (המספרים ייקבעו ע''י אנשי מקצוע שייעסקו במלאכה) והלך אל הקלפי לבחור בנציגיו האישיים. את רשימת הנציגים המלאה (מועמדים) - קיבל בדואר מבעוד מועד, והיה לו זמן כחודש על מנת לשקול ולהחליט באיזו רשימה יצטייד ביום הבחירות.

רשימת המועמדים לנציגות המועצה הלאומית (חוברת שתזכיר את 'דפי זהב') , תוכן ותופץ במימון ממשלתי. היא תופיע אוטומטית על פי תוכנת מחשב שתוזן מהנתונים הרשמיים של המדינה.

התוכנה תפלוט את שמות המועמדים, העונים על הקריטריונים הבאים:

- כל אזרח ישראלי.
- החל מגיל 35 שנה ויום.
- שעשה שרות צבאי.
- חי בארץ ברציפות במשך 15 שנים האחרונות.
- בעל תעודת יושר מרשויות המדינה (שלא הורשע בדין מעודו).
- שלא השתחרר מהצבא עקב סעיף 21 נפשי.

עם זאת, זכותו של כל אזרח לבקש להוריד את שמו מהרשימה, מתוך אחת משתי הסיבות:

א'- רצונו האישי.
ב'- כוונתו להגיש מועמדותו לכהונת ח''כ. וזה מביא אותנו ''לחוברת'' השנייה, שגם תונפק ע''י המדינה: ''חוברת המועמדים לחברי כנסת ישראל'':

כל אזרח ישראלי, שמצהיר לשמור אמונים למדינת ישראל וחוקיה, זכאי להגיש בקשה להכלל בחוברת המועמדים, בתנאי שהגיש את בקשתו בזמן להיגרע מרשימת המועמדים לנציגות המועצה הלאומית (אין להופיע בשתי הרשימות ביחד).

הערה: על יד כל שם של מועמד לכנסת, יופיע בסוגריים את שם המפלגה אליה שייך, או (עצמאי).

כמובן, וועדת בחירות בראשות שופט, תלווה את כל התהליך ותפקח עליו, תבדוק ותשפוט.

לסיכום, חברי המועצה הלאומית שנבחרה (מעין חבר מושבעים לאומי) שמונה 2000 נציג (כפי שאני רואה אותה) מכל הארץ - ללא הקצבה לדרום או לנגב, אלא נציגות כמקשה אחת - יוטל על כל חבריה להתייצב ביום מסויים ולבחור את כל 120 הח''כים של ישראל, באופן אינדיוודואלי. האחריות המוטלת עליהם, מטבע הדברים, תהייה כבדה מנשוא. כל אחד מהם יבחר ויפעל בשם רבבות, והפעם: בשליחותנו! באחריותנו.

הייתי מציע לשים שלט על כל פתח קלפי, ביום בו אמורים להכנס אנשי המועצה, שליחי העם, להכנס ולהצביע: ''כניסה לאנשי אמת שונאי בצע''. זוהי למעשה כוונת שולחיהם, והשלט יזכיר להם את יראת השליחות, גם יסמל אותה.

עד כאן הצעתי הקונקרטית, וכפי שהזכרתי בפתח הדברים אני רואה בנסיבות הקיימות חשיבות לפרסם את ההודעה הזו, (הסיבות הנגזרות גם התוצאות הצפויות ידברו בעד עצמן), בערוצי התקשורת הכתובה ובאופן מיידי.
להלן קישור להודעתי בקשר למאמר זה בלוח המודעות.

אלברט שבות
קישורים:
הודעה ציבורית לחברי הפורום


חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


בלי מכות אלברט, רק תסביר לי למה
מי שזוכר (יום חמישי, 19/12/2002 שעה 16:21) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

במקום ש 3000 עסקנים יבחרו 40% מהנציגים בשיטות מפוקפקות אתה רוצה ש 2000 עסקנים יבחרו 100% מהנציגים?
_new_ הוספת תגובהOK - בלי מכות!
אלברט שבות (יום חמישי, 19/12/2002 שעה 17:08)
בתשובה למי שזוכר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שתי סיבות יש לי להזכיר לך :
א'- אלפיים עסקנים.. היה להם את הזמן לפתוח ולפתח את העסק.. השיטות, האנשים, הבר מיצוות- שכחת?, המתנות, ההבטחות, העקבייות הנדרשת לעסק- ככל עסק..
בהצעה הנוכחית, קשה קצת לעקוב אחרי מליוני ''קליינטים'', להופיע בבר מיצוות שלהם, לארגן ולהתארגן איתם .
אם נחליף תפקידים, וה- 2000 יהפכו ''לקליינטים'' של מועמדי החכי''ם, או גם אז תנחת על העסק מכה על-טבעית שקשה להתאקלם איתה : 2000 הנציגים יהייו מכל רחבי הארץ, לא מוכרים ''דיים'' למועמדים- עד כדי ללכת לחתונותהם ולבר מצוותהם.. הזמן המפריד בין בחירת ''נציגי המועצה'' לבין יום הבחירות לכנסת, אמור להיות מינימלי במטרה להקשות עוד יותר על ''בעלי עסק'' שיבקשו שיגשוג לעסק .

ב'- וזאת הסיבה הראשית, הגם ומיקמתי אותה במקום השני..: הבישול שאנו אוכלים היום איננו בא בהזמנתנו.. אולם, הבישול שייצא לנו עכשיו (לפי הצעתי) ויהיה טעמו אשר יהיה, הוא בא בהזמנתי, אני אחראי לו, אף אחד לא דחף לי אותו לפה.. ההבדל בין שתי ''ההזמנות'' הוא כהבדל בין עיקרי הדמוקרטיה ועקרונות הדיקטטורה.
_new_ הוספת תגובהברוך שובך אלברט!
יורם המזרחי (יום חמישי, 19/12/2002 שעה 23:16)
בתשובה למי שזוכר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהשיטות בחירות
יעקב גלאוזיוס (יום חמישי, 19/12/2002 שעה 19:34) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אינני חושב שהציבור יתלהב מהרעיון לשלול ממנו את הזכות להצביע עבור ח''כ.

אני אישית בעד השיטה האנגלית בחירות מקומיות אזוריות וזהו.
_new_ הוספת תגובהוכי הציבור מצביע עבור ח''כ? הציבור קובע מי יהיה?
אלברט שבות (יום חמישי, 19/12/2002 שעה 22:19)
בתשובה ליעקב גלאוזיוס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אז בוא נעיף מבט חוזר ביחד, על נקודת הזינוק ההתחלתית, ממנה מזנק הרעיון הדמוקרטי :
הרעיון הדמוקרטי, והלכה למעשה, משחק במגרש נתון וקבוע מראש. דהינו, אנו בוחרים אכן באופן דמוקרטי וחופשי בין שני מועמדים או שלושה.. יש לנו על השולחן חומוס ושקשוקה ומסבחה, תבחר במאכל האהוב עליך, אף אחד לא מכריח אותך או כופה עליך מה תכניס לפה . אולם, אף אחד לא שם לב, שהשפים שהשתתפו בעריכת השולחן, הם דקטטורים בפני עצמם : ומה עם כוסה מחשי? למה אתה מניח שעלי לבחור אחד משלושת המאכלים ששמו על השולחן ובזה נגמר הסיפור שלי הדמוקרטי? מה עם כוסה מחשי לעזאזל?! וכשבאתי בטענה הזאת לאחד השפים השמנים, ענה לי: רוצה מחשי? תעשה מחשי! רוצה קוסקוס על השולחן? אז לך ותכין לך אקבר צלחת של קוסקוס ושתחנק אינשאללה מהקוסקוס! דבריו, יש לציין, הגיוניים, אולם נתקלתי בעוד בעיה : אין לי כסף לקנות את גרגירי הקוסקוס ואפילו אין עלי גרוש בשביל קילו מעפן של כוסה משוק הכרמל! זאת ועוד לא דיברנו על הוצאת הכנתם, הפילפלים הנלווים, והתנור החשמלי וואלק לאפייתם! מאיפה אני אביא את הכסף הזה אה'?
ואז ענה לי השף השמן המנייק המגעיל : ראית? אז תבחר באופן דמוקרטי באחד המטעמים שעל השולחן ותסתום את הפה .
המסקנה שלי מהסיפור הזה היא שאכן אנו מנהלים אורח חיים דמוקרטי, בבחירות לדוגמה, אך הדמוקרטיה המוצעת הזו הינה מוגבלת, מטבעה . אני בוחר, אכן, בין שני אנשים, והחל מהרגע שיש לי שני אנשים שעלי לבחור באחד מהם, הכלי הדמוקרטי עומד במלוא הדרו לרשותי ועוזר לי. אולם, אין דמוקרטיה ואין זכר לה באף שלב אחר מקדים , ואני מדבר על השלבים שקדמו לרגע הצבת המועמדים . ולמה כל כך חשובים השלבים המקדימים ההם בעיני? ולמה כה מושכים את תשומת ליבי? כי שמה ובשלבים ההם, נרקמים השכבות הכי אפלות של הדקטטורה : מאיפה נשיג את הכסף בשביל להריץ את מועמד X! איך נשיג את האמצעי/הכסף הזה? כל התחבולות מותרים בשלב הזה! החוק נרמס ואין זכר לו בשלב הזה . השאלות הכי מעניינות גם האפלות שמתעוררות בשלב המקדים הזה : ומה יצא לי אם אריץ את המועמד הזה? האם שווה- מועמד X את הסכום המושקע בו? איך נבטיח את נאמנות מועמדינו לאחר ''העבודה'' כאשר יגיע לשחקים..? האם יזכור את חסד נעוריו..? איך נבטיח שלא ישכח את אהבת כלולותיו..! איזה שמות ניתן לעמותות שנצטרך? כמה עמותות נצטרך? ומהו סיפור כיסוי התחת שנקדם בו הפעם את פניו של המבקר?

אם מישהו היה מתעד את השלבים המקדימים למשחק הדמוקרטי שכולנו גאים בו, היה יוצא לו את סיפורה האפל והמתועב והציני ביותר של ידידתנו : הדיקטטורה .
_new_ הוספת תגובהאלברט: מספר שאלות
דוד סיון (יום שישי, 20/12/2002 שעה 13:25) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קודם כל אני מברך אותך על כך שהעזת לגבש רעיון שלדעתך יגורם לשינוי המערכת. לכן לא אכנס, ברגע זה, אם זה לדעתי באמת ינקה את המערכת משחיתות ובעיות. הנה השאלות:
1. מי ועל סמך מה מכין את רשימות המועמדים (למועצה ולכנסת)?
2. מה יהיה תפקידן של המפלגות בתהליך?
3. מה אם ארצה שהליכוד ינצח בבחירות לכנסת? איך אוכל להשפיע בכיוון?
4. למה לא אוכל להשתתף בבחירתם של יותר מ- 10 חברי מועצה?
_new_ הוספת תגובהתודה דוד
אלברט שבות (יום שישי, 20/12/2002 שעה 19:53)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

את התשובות, ברובן, אני מוצא מתוך המאמר הפותח :
1- את רשימת המועמדים למועצה, תפלוט, אוטומטית, תוכנת מחשב שתוזן מהנתונים הרשמיים של המדינה .
תוכנה זו תתוכנת ע''פ קריטריונים שהיצעתי ומניתי כלהלן:
- כל אזרח ישראלי .
- החל מגיל 35 שנה ויום .
- שעשה שרות צבאי .
- חי בארץ ברציפות במשך 15 שנים האחרונות .
- בעל תעודת יושר מרשוייות המדינה (שלא הורשע בדין מעודו) .
- שלא השתחרר מהצבא עקב סעיף 21 נפשי .

את רשימת המועמדים לכנסת יכין משרד ממשלתי ו/או פרטי (תלוי ביעול) שיקלוט את בקשות המועמדים של האזרחים הישראלים לכנסת . כל אזרח ישראלי, שמצהיר לשמור אמונים למדינת ישראל וחוקיה, זכאי להגיש בקשה להכלל בחוברת המועמדים, בתנאי שהגיש את בקשתו בזמן להגרע מרשימת המועמדים לנציגות המועצה הלאומית. (אין להופיע בשתי הרשימות בייחד) .

2- תפקיד המפלגות :
מפלגת העבודה רוצה ומייחלת למספר חכי''ם הרב ביותר מטעמה. היא תשכנע את האזרחים בצידקת עמדותיה דרך קמפיין בחירות אסיפות פיזמון ואולי גם יראו לנכון לגייס את הגשש (אם ניתן עדין לאסוף את שארייותם..). אם ירצו הם יכולים אף להביא יועצים בינלאומיים ואף את אותם היועצים המוצלחים שהוכיחו כבר את עצמם בקמפיינים מוצלחים בעולם . הם יקבלו, עדין, את אותה ההקצבה מהמדינה עבור מערכת הבחירות שלהם. שום דבר לא ישתנה .
נותרה רק שאלה קטנה שעליהם להתייחס אליה : האם היועץ הבינלאומי פינקלשטיין והגשש והסיסמה שנבחרה והפיזמון המוצלח והקמפיין על מנהליו יושבי-ראשיו ויועציו ישפיעו על קומץ קטן בן 2000 נציגי העם הנבחרים ויצביעו עבור אנשהם ברשימת המועמדים לכנסת! ( ע''י כל שם של מועמד לכנסת, יופיע בסוגריים את שם המפלגה אליה שייך, או (עצמאי) ).
הם צריכים אולי לתת את דעתם על עוד נקודה : ישנם אנשים מוזרים מאוד, פסיכים, כמעט מטורפים, שדווקא קמפיין מוצלח על גששיו ופיזמוניו עושה עליהם רושם רע -במקום לברך מקלל.. והמטורפים האלה משייכים את הקמפיין היוקרתי והמוצלח לתכונה של ביזבוז כספי ציבור וכול'.. הם חושבים, המטורפים הללו, שעובדה בשטח שווה אלף מילים וקמפיין! ומה שנותר למפלגות הוא רק להתפלל שאנשים מהזן הבלתי נסבל זה לא יהייו מנויים על רשימת המועצה .

3- אם אתה, כאזרח, תרצה שהליכוד ינצח, תשתדל להצביע ביום הדין עבור אנשי מועצה שמכיר, ושדעותהם קרובות לדיעותך . פשוטו כמשמעו .

4- במאמר הפותח כיכבו הרבה מספרים, כמו בחירת 2000 נציגים למועצה, או הצטיידות הבוחר ברשימה בת 10 שמות ליום הבחירות.. מספרים אלו הוצגו לפי מיטב הבנתי האישית, ומטבע הדברים היה עלי לנקוב במספרים לצורך הצגת הרעיון, אולם הקפדתי להוסיף במפורש שהמספרים ייקבעו ע''י אנשי מקצוע שייעסקו במלאכה, ביודעי שאין אני איש מקצוע אלא איש שהוגה את הרעיון . כך שיתכן ואלפיים אנשי המועצה יהפכו לעשרת אלפים ורשימת הבוחר בת 10 שמות תעלה למספר 15 או תרד לנציג אחד. אני תוחם את התשובות לסוגייות הללו לסייג הטכני גרידא .
_new_ הוספת תגובהאלברט - אם אתה מתכוון
רפי גטניו (יום שישי, 20/12/2002 שעה 20:29)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לתת את זכות הקביעה מי יכול להיכלל ברשימה לצבא ? אחרת את תסביר את הסעיף המאפשר רק למי שעשה שרות צבאי להיבחר ?

האינך יודע שיש אוכלוסיות גדולות שהצבא אינו רוצה לגייסן ? האם תישלל מהם לדעתך זכות ההשפעה ?
_new_ הוספת תגובהאהנה מזכות אי-היותי פוליטיקאי,
אלברט שבות (יום שישי, 20/12/2002 שעה 21:38)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ואענה לך ישירות :
מדינתנו, כמו שאתה יודע, הינה מדינה צעירה. עדין היא נלחמת על זכוייותיה בחבר העמים. עדין אנו חיים על החרב שלנו. עדין אנו נלחמים על זכות קייומנו, ואין זו סיסמה אלא עובדה קיימת . הצבא שלנו הוא מוסד עממי גם מושג עממי ולא במקרה . איננו איטליה או אפילו סעודיה שהצבא בשבילם הינו עוד מוסד חשוב! המוסד הזה אצלינו הוא חלק מאיתנו . מאיפה אתה? איפה אתה גר? איפה שירתת?- מצלצל לך? מרגיש חריג באוזן..?
אינני רוצה באיש שיחוקק עבורי חוקים, שייתווה את דרך חיי, שישפיע על מהלכם, והוא לא משלי. כן! מי שלא עשה צבא איננו משלי. עד לשלב הנתון הזה בחיי מדינתי. עד כאן החלק האמיתי בתשובתי .
ולחלק הרשמי של התשובה : נא לשים לב לקריטריונים שהיצעתי, עבור רשימת המועמדים לכנסת ישראל .
_new_ הוספת תגובהברשותך אלברט - אתמקד בחלק הלא רשמי של
רפי גטניו (יום שישי, 20/12/2002 שעה 22:15)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תשובתך. כי בו לדעתי טמונה האמת שלך ומניעיך להציע את אשר אתה מציע.

בסיס הצעתך הוא גזעני מוסווה. אינך אומר זאת במפורש, אך אתה מציע מנגנון בו הגזע השליט קובע מי ישרת בצבא, ואח''כ על בסיס שרות או אי שרות , הוא קובע למי תינתן הזכות להיבחר ולהיות מיוצג על ידו. בעיני זו הצעה רעה שכן בינה לבין דמוקרטיה אין ולא כלום. מה שאתה בעצם מציע זה ''דמוקרטיה'' כמו שהיתה בדרום אפריקה, כאשר רק ללבנים היו זכויות, רק שאתה מסווה את המטרה הסופית שלך.

ומה עם כל אלה שלא מקבלים את הניתוח שלך בדבר זה ש''אנחנו נלחמים על קיומנו''? האם לדעתך אלה שאינם סבורים כמוך, ולדעתם המלחמה המיותרת הזאת שכל תכליתה להנציח את הכיבוש בשטחים, יהיו זכאים להיכלל בגוף הבוחר, או שיימצא איזה קריטריון שיוציא אותו ממנו ?
_new_ הוספת תגובהאפנה אותך, לצורך התשובה, לאחד משני
אלברט שבות (יום שישי, 20/12/2002 שעה 22:30)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

המקורות :

מגילת העצמאות, היכן שהוזכר שהמדינה היא ''מדינת היהודים''.
או לחלק הרשמי בתשובתי הקודמת .
_new_ הוספת תגובהאלברט - עם כל הכבוד התשובה הרשמית אינה מעניינת
רפי גטניו (יום שישי, 20/12/2002 שעה 22:39)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כי היא זו שבאה להסוות את הכוונות.

ובאשר למגילת העצמאת, מצ''ב קישור לתשובה שעניתי לאריה פרלמן הזדמנות אחרת. כל הציטוטים והניתוחים שם. הצץ בה בתשובתי, ותראה כי בין הערכים שהצעתך מייצגת, לבין מגילת העצמאות אין הרבה קשר, וזה בלשון המעטה.

מבחינתי אפשר לעבור על זה סעיף סעיף.

רפי

קישורים:
תשובתי לאריה פרלמן בהזדמנות קודמת: תגובה 17589
_new_ הוספת תגובהתתפלא לשמוע רפי גטניו :
אלברט שבות (יום שישי, 20/12/2002 שעה 22:57)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

למחלוקת הזאת ביננו, יש לה מענה דמוקרטי : אפשר לשאול את העם את דעתו על הסעיף הזה (בקריטריונים) וגם בהזדמנות על שאר הסעיפים, יוריד מה שהוא רוצה, ישאיר מה שירצה. באופן שקוף ודמוקרטי. (או שאתה נגד רצון העם?)
_new_ הוספת תגובהדמוקרטיה היא לא דיקטטורה של הרוב. יש זכויות
רפי גטניו (יום שישי, 20/12/2002 שעה 23:03)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

למיעוטים שלרוב אסור לדרוס גם אם זה ''רצון העם''

זכויות אלה מעוגנות במגילת העצמאות.

ובאשר לשאללתך הישירה, אם העם יחליט שהוא בעד דיקטטורה שרומסת זכויות מיעוטים, אני נגד רצון העם, ואלחם על כך בכלים שיעמדו לרשותי, ובהתאם למידת הכח שיפעיל אותו רוב דורסני.
_new_ הוספת תגובהאיזי איזי יא רפי.. העם לא זילזל בך אתה לא תזלזל בו
אלברט שבות (יום שישי, 20/12/2002 שעה 23:13)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כל כך אתה מפקפק ביכולתו השיכלית של העם? כל כך אתה מפקפק במוסרייותו? עד כדי לשים בספק את עצם החלטתו? שידרוס זכוייות? אתה ישראלי רפי?
_new_ הוספת תגובההרבה יותר לאט אלברט - אני לא מזלזל באף אחד
רפי גטניו (יום שישי, 20/12/2002 שעה 23:37)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה הוא זה שהציע בפה מלא לתת זכויות היבחרות רק לחלק מן האנשים על בסיס קריטריונים המששרתים מטרות גזעניות - לא אני.

אני נולדתי בישראל, וחי בישראל, כך שמן הסתם אני ישראלי, אם זה מוסיף משהו לדיון ביננו.
_new_ הוספת תגובהאחזיר את הדיון לנקודת הזינוק ממנה התחיל
אלברט שבות (יום שישי, 20/12/2002 שעה 23:57)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הדיון ביננו עמד על שאלה של סעיף מסויים (בהצעתי) שאתה התנגדת לו ואני הצעתי, בתשובה, לשלוח את השאלה אל העם שהוא יתחבט בה.
בשלב זה הרחתי בדבריך ריח של פיקפוק ואי- ביטחון מצידך בעם! עמך!
בנתיים, אני מוצא נכון להתנצל על שאלתי לך אם אתה ישראלי- כוונתי יכלה להיות כל דבר רק לא אישית..
אני, אגב, לא נולדתי בארץ, וגם אני ישראלי .

ברגע זה אני עומד לנסוע ולהעדר מהמוניטור לכ- 4 שעות, אני מודיע על זאת קבל עם ועדה שלא ''תדפוק'' אותי באיזו תגובה מהבטן והעם יחשוב שאני מתחמק..

שבת שלום רפי
_new_ הוספת תגובהאנחנו צריכים קודם להסכים את מי שואלים
רפי גטניו (שבת, 21/12/2002 שעה 14:12)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש לי את הרושם (תקן אותי אם אני טועה) שאתה מציע לשאול רק חלק מבעלי זכוות בחירה במדינת ישראל ולא את כולם, את אלה שאתה מגדיר ''עם''.

אם היית מציע לשאול את האזרחים, היינו יכולים להתקדם ביתר קלות. אחת מזכויות היסוד של אזרח במדינתו היא הזכות לבחור ולהיבחר, ואותה שום רוב של שום עם לפי ערכיי לא יכול לגזול.

ואם כבר עוסקים בענייני העם. הרשה לי לפקפק בתבונתו של מי שאומר ''נעשה ונשמע''.

אצלי זה קודם נשמע, ואח''כ נעשה אם הדבר ייראה ראוי בעיננו.

* קיבלת יותר מארבע שעות, אז עכשיו, קדימה לעבודה.

רפי
_new_ הוספת תגובהכן המפקד!
אלברט שבות (שבת, 21/12/2002 שעה 15:10)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בטח לשאול את האזרח. את כל האזרחים והאזרחייות כולל ערבי ישראל והדתיים ושכונת שנקין. לא הבנתי לאן אתה חותר!
_new_ הוספת תגובהאם כך - נחה דעתי בנושא זה , בכפוף לשאר ההסתייגויות
רפי גטניו (שבת, 21/12/2002 שעה 15:52)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שהעליתי
_new_ הוספת תגובהאלברט, אני כותב תשובה גם תחת הרושם של
דוד סיון (שבת, 21/12/2002 שעה 10:23)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הדיון שאתה מנהל עם רפי. אני הייתי מתחיל את הדיון בהצעתך לבחירת מועצה לאומית. דיון כזה, כמובן קשור לשאלה על מהו תפקידן של מפלגות.

לפי הבנתי אתה בעצם מציע לבטל את קיומן של המפלגות שבעצם יוחלפו על ידי המועצה הלאומית. אני לתומי חשבתי שתפקיד המפלגות הוא לייצג עמדות והמשכיות מסוימת של אותן דעות-אידיאולוגיות שעל פיהן בוחרים האזרחים את הכנסת-פרלמנט. כך למרות שאתה לפעמים בוחר גם באנשים מסויימים מהמפלגה (לטעמך) מובטח לך איזה עמדה הם יציגו. המועצה בעצם תחליף את המפלגות בתוספת המעמד הרשמי (מעל מעמדן של המפלגות היום) שהיא תקבל.

מה שאתה מציע זה מעין משטר אריסטוקרטי של בעלי זכויות יתר שלדעתי מיותר בהחלט. גוף מיותר עשוי לפתח נטיה לשחיתות בכדי לצבור כח. למה יש לנו צורך במועצה הזו בכלל? הרי אפשר לבחור את 120 הנבחרים ישירות.

כל מועמד לכנסת יציג את עמדתו ברבים באמצעות משרד ממשלתי שידאג להפצת עמדות המועמדים לציבור. כך זה יעלה הרבה פחות ממה שזה עולה היום וגם לא יהיה תלוי ביכולת הכלכלית של מועמד זה או אחר. מבחינתי עדין יחסרו לי המפלגות אבל זה אולי פרט לא חשוב.

דבר אחרון, נדמה לי שלפני שמקימים מערכת כזו עדיף שתהיה לנו חוקה שבדומה למגילת העצמות, אבל ביתר פירוט, תבטיח את הזכויות הבסיסיות של אזרחי המדינה.
_new_ הוספת תגובהשאלת אגב מר סיון
אלברט שבות (שבת, 21/12/2002 שעה 16:19)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האם אתה סומך את ידיך על הסיכום שחתמתי בשעה טובה עם רפי?
_new_ הוספת תגובהאלברט, אני מקבל ומברך על הסיכום שהשגת עם רפי
דוד סיון (שבת, 21/12/2002 שעה 18:41)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אבל זה לא פותר את כל שאלתי והשגותי. אותי, בשלב זה, מעניינים הנושאים עליהם הבעתי את דעתי.
למה צריך מועצה וגם כנסת?
האם נגמר תפקידן של המפלגות?
מה חשיבות האידיאולוגיה בעת הבחירות?

העליתי גם מעין הצעה נגדית שעדין לא התייחסת לגביה. היתכן שהיא יותר טובה משלך? אם כן, למה?

בברכה
_new_ הוספת תגובההבהרות לבקשת דוד סיון
אלברט שבות (יום ראשון, 22/12/2002 שעה 0:51)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הפעם יא דוד לא אלך לפי הסדר, אם-כי אשתדל שתשובתי תכיל את מלוא הנקודות שהעלת. וככל יהודי טוב, אתחיל בשאלה: מדוע לא ניתן לקבל דבר אלא אם הוסבר לנו את מי הוא מחליף, מה שם המחליף, ומה שם המוחלף?! ובאמת אולי הסוגיה מייצגת בעיה חברתית נפוצה: למה עברת דירה? הבית שלך הקודם לא היה טוב? הפריעו לך השכנים? החלון בבית החדש משקיף על נוף (אולי שכנה..) טוב יותר? לא יא אחי! הייתי מבסוט לאללה בבית הישן ופשוט החלפתי אותו ועברתי לבית אחר! לא משכנע? לא מספיק?
מדוע אתה זקוק יא דוד להחלפות ולשם המשפחה של המחליף ועם מי הבת דודה של המוחלף התחתנה! מה זה יתרום לסיטואציה הטריה שזה עתה נולדה?! נבין אותה יותר? נעכל אותה יותר? אני מתפתה למשל לענות לך על השאלה שהעיקה עליך: ''את מי המועצה באה להחליף'' בתשובה קולעת: היא באה להחליף את העסקנים של המפלגות- ''ולא את המפלגות עצמן!''- וכנראה אתה חושק בחלק השני של התשובה הזאת בשביל שתאכל אותי חי! (אך לא אתן לך!) לא! היא מחליפה את העסקנים! אבל בתוכי אני יודע, שגם תשובה זו אינה מדוייקת אלא בחלקה . המועצה מחליפה או בעצם נותנת מענה אלגנטי לבעית העסקנים בכל המפלגות, בעיה שהפכה למחלה לאומית חשוכת מרפא ששום טיפול אנטביוטי כבר לא ישפיע עליה, ותבוא המועצה ותפתור את הבעיה הזאת משורשה, וכאמור בעדינות ואלגנטייות.. אולם, האם תפקיד המועצה מסתכם בזו? בפעולה זו? לא! המועצה עונה על עוד דברים שיש להם קשר לעבר, היא אכן מחליפה עוד כמה ברגים במכונה הקודמת אך בעיקר היא מופיעה בזכות עצמה! לא ניתן להגדירה על פי כמות הברגים שמחליפה כי באמתחתה ברגים צ'יכים שלא היה להם זכר או שימוש בתקופת המכונה הקודמת . דוגמא : במכונה הקודמת לא היה זכר לאזרח מהשורה שברצונו להיות מועמד לכנסת! במכונה החדשה, האופציה הזו מככבת באופן טבעי ושקט בלי הרבה רעש ובלגן.. (או שתשאל אותי: את מי האופציה הזו מחליפה!)
ישנו במקביל גם דמיון בין שתי המכונות ולפחות כאן אני מסנדל אותך בהפניית קושיית ההחלפות.. : כאן האזרח לא בוחר ישירות את החכי''ם אלא גוף אחר מטעמו בוחר אותם, ושם בעבר גם האזרח לא בחר ישירות בחכי''ם אלא גוף אחר בחר בם . כן יש להודות בפשלה כי מבצבץ לו כאן הבדל לא משמעותי שלא הצלחתי להסתיר אותו : ''הגוף האחר'' במכונה החדשה, נולד ופועל מטעם האזרח ובשליחותו הישירה, בניגוד ''לגוף האחר'' במכונה הישנה, שבלשון המעטה- אינו בא ''מטעם'' האזרח ובתרתי משמע . כן, יש כאן בעניין הקטנטן זה החלפות- למה לשקר!

ולנקודות שתחמת אותן תחת כנפי ''לפי הבנתי'' :
אמרת כך : '' לפי הבנתי אתה בעצם מציע לבטל את קיומן של המפלגות שבעצם יוחלפו (עוד הפעם!) על ידי המועצה הלאומית.''
אני אומר : מהיכן המסקנה המרחיקת לכת זו.. ואתה מציג אותה בביטחה ובצהלה וכאילו כבר הוחתמה בטבעת המלך ואין להשיב! מהיכן משתמע דבר כזה? האופציה החדשה דווקא הכפילה את המטלות של המפלגות והשלישה את העבודה- שאם פעם יכלו להסתפק בסיסמת בחירות קולעת ולהשען על ג'ונגל נעים וטריקים להלהיב את הרחוב באסיפת עם סוערות עם הבטחות ריקות.. הרי עכשיו עליהם לקרוע את התחת במעשים לא בסיסמאות ולא בג'ונגלים ולא באסיפות סוערות.. על מנת להשפיע בשני מישורים : 1- על האזרח, שעדין הוא חייב להשתכנע בצידקת דרכם בשביל ללכת ולחפש את הנציג ששותף לרחשי ליבו ראשו ודרכו . 2- על 2000 הנציגים שמליוני אנשים העידו על תבונתם וכנראה לא טעו/יטעו.. יש לתת קצת משקל לפעולת הבוחר המנפה.. 2000 הנציגים האלה, או בשם החיבה 2000 העיזראינים שיינתן להם לבטח ע''י אנשי המפלגות שבאמת ייטילו עליהם את אימתם, את אימת יום הדין הנורא והאיום והאמיתי . יהייה קשה קצת לשכנע אותם בצ'אפחות או בהבטחות ריקות או באסיפות מסוג : הם מ פ ח ד י ם. . הם, המפלגות, ייצטרכו להציג בפני אנשי המועצה, קבלות . ויצטרכו לעבוד שעות נוספות, במיוחד בתקופת הקדנציה שעברה, בכדי להשיג קבלות אמיתייות לעזראינים . האם מכאן אתה מסיק שאני מציע לבטל את קייומן של המפלגות? בגלל שאני מטיל עליהן מטלות נוספות? אמיתייות? אחראייות? משכנעות? לא רייקנייות? בגלל שאני מחייב אותן בקבלות? אולי אתה צודק יא דוד! אולי באמת קשה למצוא מפלגה שתוכל להתאקלם באווירה זוועתית כזאת!

ולשאלותיך/הצעותיך המתחרות : אתה שאלת שאלה תמימה על פניה : '' למה צריך מועצה וגם כנסת?''
אינני חושב שזה פייר לקחת שאלה על כל זכוייות היוצרים שלה ולהחליף בה את סדר האותייות כך שתראה וכאילו חדשה מהתנור ומבית יוצר אחר! זה לא פייר- אני קובע ומוחה באחת! אני שאלתי את אותה השאלה כבר בשלב הצגת הרעיון/המאמר, ואם אתה מפקפק- הינה ציטוט נאמן למקור :
''שאלה מתבקשת : ומדוע לא יבחר האזרח ישירות ב- 120 החכי''ם?

תשובה : כי אז ייפתח פתח למועמדים, לנהל קמפיין יקר ויוקרתי, (כדוגמת השיטה העכשווית, או השיטה הקפיטליסטית האמריקאית) והרי זה נוגד את מטרתנו המוצהרת: הזדמנות שווה לכל מועמד, עם אמצעים או בלעדהם . ההבהרות הבאות יאירו, בין היתר, את הנקודה . '' סוף ציטוט . נותר לברר אצל בורר את ההאשמה שהצבעתי עליה לעיל, ושכיניתי אותה ''בלא פייר'' להחליף אותייות ולגזול זכות יוצרים! אני מוכן להסתפק בעשירייה (10 אלף דולר) בשביל לשכוח מהעניין- לתשומת לב הבורר..

ולהצעתך החלופית : מה ההבדל מר סיוון בין הצעתך הנוכחית לבין המצב הנוכחי? הרי ישנו עכשיו חוק עם סעיפים ותתי סעיפים שמגדיר ומגביל את ההקצבות לנבחרים, ואף מקציב מימון ממשלתי עבור המועמדים! ואף אחד לא עומד בו! אף אחד לא עמד בו! וכנראה שאף אחד אין לו את האומץ לעמוד בו. בניסוח אחר אומרים : חוק שאין לו שיניים. הם, הנבחרים, לא יכלו לעמוד בחוק המסדר הזה כאשר מועמדותם לא הייתה ישירה, אתה רוצה שהם יציגו את עמדתם ברבים דרך ''משרד ממשלתי'' שכנראה יופעל גם מכוחו של חוק , כאשר מועמדותם ישירה? כאשר הם עומדים ישירות מול הבוחר? אתה מבחין איתי בפרדוקס האנושי הזה? האינך רואה את הכתובת על הקיר דרך פילפוליו והתפלפלותיו של החוק העכשווי?
כבר חשבתי על זה מלפני כחודש ימים.. מצורף קישור לשכנע אותך שאיני מסלף .
תודה על תשומת ליבך ד''ר דוד סיון .

קישורים:
לחץ לקישור המצורף .: http://www.fresh.co.il/dcforum/Politics/2956.html
_new_ הוספת תגובהאלברט, אין לי שום כוונה לקחת ממך או ממישהו
דוד סיון (יום ראשון, 22/12/2002 שעה 6:24)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זכויות יוצרים. אני האחרון שעשוי לחשוב על כך. השאלות שלי נובעות מרצון להבין את המהות של הצעתך ואם אכן יש לה סיכוי לפתור אותנו מהשחיתות.

דבר אחרון, אני עדין לא בטוח שהבנתי הכל ולכן אם אשאל עדיף לי לקבל תשובה ישירה וקצרה ככל האפשר.
_new_ הוספת תגובהדוד סיון, אני מוכן ומזומן לשאלותך
אלברט שבות (יום ראשון, 22/12/2002 שעה 14:21)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ואעשה לתת תשובות ישירות ומצומצמות ככל האפשר .

וגם לי יש שאלה בשבילך , אנסה לנסח אותה בצורה ישירה ועניינית :

הנושא שהבאתי היה מאוד קונקרטי, נסיתי בניסוח הודעתי הפותחת להראות את מוצאו, לנתח אותו, ולרשום על פתק את האנטביוטיקה לטפל בו . אני מבין מהודעותך שלפחות עד שלב הניתוח, יש ביננו תמימות דעים.. משם אתה הלכת לבקש הבהרות במטרה להבין אם יש סיכוי להצעתי לפטור אותנו משחיתות- את זאת אני מצטט מדבריך . כאן מגיע תור השאלה שאני מתחבט בה : ואם אכן תמצא שיש להצעתי סיכוי, מה תעשה עם זאת ? השורות הבאות יטילו אור על תוכן השאלה .

אם שמת לב, את הודעתי הפותחת סיימתי בהפנייה לעוד הודעה שנחה לה בלוח המודעות של האתר, ורציתי בזאת למעשה לקנות לרעיון שבהודעתי עולם מציאותי עם סיכויים אמיתיים לא ווירטואלים . רציתי שהרעיון יגיע אל כל בית אב, כפשוטו, ולזה דרוש מימון שאין ביכולתי לעמוד בו- וביקשתי אותו! הלכה למעשה!

עם זאת, אגלה לך כאן סוד לרגל הידידות הווירטואלית שנרקמה ביננו : בתוכי, החלק השובב שבי, ביקש לגלות דרך ''בקשת המימון'' את סוג האנשים האמיתיים שעומדים אמיתית לא רק ווירטואלית מאחרי דעה ועיקרון שהאמינו בהם ו/או השתכנעו בהם , וכמובן, אותו החלק הממזר הזה שבי ביקש לגלות במקביל את כל שאר הסוגים האנושיים, והייתי מוסיף- הרקים. אינני מסנן גם לא אנסה לסנן את דברי. עת לסנן ועת לדבר ועת לעדן- כך אמר פעם חכם אחד.

אנא תשובתך ושאלותך .
_new_ הוספת תגובהאלברט, נדמה לי שלא ברור לי איך
דוד סיון (יום ראשון, 22/12/2002 שעה 15:14)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

החלפת מרכזי המפלגות במועצה לאומית תמנע את השחיתות. הרי המועצה היא גוף מתווך (כמו מרכזי המפלגות) שודאי יום אחד ישתמש בכוחו בצורה מושחתת

באחד המקומות בפתיל הזה כבר אמרתי שהמועצה, לדעתי, לא נחוצה. אם נבטיח לכל מועמד לכנסת סכום מינימלי שיאפשר לו להגיע לכל הבוחרים. הסכום יגיע מתקציב המדינה יהיה זהה לכל מועמד לכנסת ויספיק להפצת אינפורמציה חיונית להבהרת עמדתו בנושאים שהוא רואה חשובים. מקורות אחרים יהיו אסורים. גם אז לא מובטח לנו ניקיון מלא אבל לפחות יש פחות מתווכים שמתפרנסים על השחתות.

לשאלתך, אני אתמוך בכל הצעה שאשתכנע שהיא מצמצמת את השחיתות מבלי לבטל את הביטוי להשקפת עולמי. השקפת עולמי כוללת בין היתר מעמד מיוחד לזכויות יסוד שלי וכל אזרחי המדינה. במציאות בה אני חי היום לא אשתתף מבחינה כספית בקידום הנושא כמו שאני גם לא משלם חברות בשום אירגון עם גוון פוליטי. לעומת זאת לדברים שארגיש שאני יכול וכדאי לתרום מזמני אתרום.
_new_ הוספת תגובהדוד, השאלה הראשונה שלך מאוד עקרונית
אלברט שבות (יום ראשון, 22/12/2002 שעה 21:53)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ולא במקרה היא עלתה ראשונה על הבמה ע''י המשתמש ''מי שזוכר'' בהודעה הראשונה באשכול . ההתייחסות והתשובה עליה אם כן, נמצאות בהודעה השנייה באשכול .

אתה יודע מר סיון, מהו העוקץ בהצעתי?
מימד ההפתעה!

כאשר חשבתי על הרעיון, עמדה ''השחיתות'' לנגד עיני כאוייב לא כדבר שיש לטפל בו.. נסיתי להתייחס לשחיתות כאויב לכל דבר וככזה להלחם בו . ובמלחמה כמו במלחמה, למימד ההפתעה והזריזות ישנה חשיבות מכרעת .
ב- 3 לנובמבר הלך העם לבחור בנציגיו למועצה שאמורים לבחור את נציגיו הקבועים לכנסת . העם אמר את שלו ורשימת המועצה יצאה לדרך.
אין ספק שהאנשים המנויים על הרשימה הזאת, הם אנשים כמונו בדמותנו והם יכולים להיות חשופים לפיתויים מעשה ידי אדם ולשחיתות, הרי הם בני אדם..

למען חידוד התרשים של מימד ההפתעה שהוזכר לעיל, אשתמש בדוגמא : דוד סיון בעל ת.ז 569874564 נבחר למועצה. (בהנחה שאתה עונה על הקריטריונים שנקבעו להופיע ברשימת המועמדים) . שמך כיכב ברשימת ה- 2000 שהופיעה למחרת הבחירות . יותר לי להניח שהידיעה הזו הצליחה להפתיע אותך ואת אנשי ביתך.. אומנם חלפה לה מחשבה בראש שאולי הילדים יצביעו עבורך, אולי חברים מסויימים, חברים מהעבודה מהשכונה, ואולי אף עמיתים מהפורום שאתה כותב בו.. אולי אולי.. אך לראות את השם מתנוסס.. אני מניח שכל מי שהכיר אותך, ואפילו שהצביע עבורך, יצא לו לשחרר את הצעקה ''תראו תראו מי מופיע!'' החל מאותו רגע, יתחילו הטלפונים והחיבוקים והברכות גם לבטח תקבל צילצול מאנשים שפעם האחרונה ששמעת מהם צילצול היה לפני עשור..
אתה מלך! ובצדק! מלך ל י ו ם א ח ד .
כי למחרת היום, אתה הולך בתחושת שליחות להצביע לפי מצפונך ודעותיך, ובזה נגמר כל הסיפור . שמה נגמרת החגיגה עיוני.. אתה תחזור להיות איש מהשורה כמו שהיית פעם. יתכן ותקבל עוד איזו שיחה או שתיים, אולם אין ספק שמונה הטלפונים המתקבלים, ישאף לחזור למצבו הישן, זה שהיה לפני יום בלבד.

עכשיו תרשה לי להמשיך ולשחות עם הצעתי ולהתקרב אל אי מסוכן :
אכן דוד סיון נבחר על ידי רבבות אנשים שהאמינו בו, אומנם הוא איש וותיק בארץ בוגר ואחראי שלא התחמק משרות צבאי, אומנם הוא איש ישר שלא הסתבך מעודו עם רשוייות החוק ולא נפתח לו מעודו שום תיק, אומנם הוא בריא בנפשו ובשיכלו, אך איך להגיד? ניתן אצלו להסיט טיפה את הערכים אם יופעל עליו לחץ בלתי ישיר ועדין.. כלומר אין המדובר בפושע מושחת שמחפש בנרות את מקורות העורמה, והרי אם היה כזה לא היה יכול לעבור מסכת של סינון, אישית ואף ציבורית, אלא מדובר באדם שאם ימצא 1000 דולר בריצפה הוא לא ילך לתחנת המשטרה הקרובה לדווח עליה, גם אם ישנו סיכוי קלוש שהאבידה דווחה במשטרה..
זהו נבחרנו דוד סיון בגודלו הטבעי . ונשאלת השאלה : מהו הסיכוי שמישהו מהמועמדים לכנסת או מטעמם, יצור קשר עם דוד סיון ויציע לו שוחד, בצורה ישירה או מרומזת (מתנה/הבטחה/תפקיד), על מנת שיבחר בו או בשליחו?
ישנו סיכוי כזה, אין ספק. אולם עד כמה לדעתך, לדעתכם, הסיכוי הזה מצטמצם, מתמטית, אם נקח בחשבון הזמן הקצר שמפריד בין פרסום רשימת המועצה לבין הליכתם בפועל לבחור? מה אם הזמן הזה יהיה שבוע? מה עם יומיים? מה עם יום אחד בלבד?
ישנו טיפוס שניתן ''לקנות'' באישה מה שנקרא שוחד מיני, יש מי שניתן לקנותו בכסף מזומן, ישנם ישרים שלא מקבלים שוחד אלא הבטחה, לפרנסה- לפרנסת המשפחה פרנסת הילדים.. ואחזור כאן על אותה השאלה האחרונה אך בנוסח אחר : האם לדעתכם ישנו זמן, וכבר הגדרתי את אורכו, בכדי להתארגן, לקשור קשר ולהציע הצעות? ואפילו טלפונית? ואפילו למיודענו זה שלא אוהב לדווח על מציאת 1000 דולר!

להשלמת התמונה, עלי לציין מכשול אחד, שמימד הפרש הזמן ''הקצר'' הזה שתיארתי לא פועל עליו, או עלול לא לפעול עליו . המכשול הזה נמצא במגזר הערבי ובמגזר החרדי (לא אמרתי הדתי), היכן שנהוג להתארגן מבעוד מועד ולקבל את עול ההמלצה/הפקודה/המצווה עבור מי לבחור .
למרבה הצער, מאז ומתמיד והרעיון הדמוקרטי (גם במסגרתו הקודמת) סבל בשקט מהתופעה הזאת, כאב ונשך שפתיים . אולם ישנו מימד טבעי וכבד משקל בהצעה הנוכחית, שיתרום מטבעו ''בלהקשות'' על אמרגני התופעה הזו, אמרתי להקשות ולא למגר מתוך ידיעתי שהדבר אינו ממש בהשג יד . ''מימד'' זה נכלל ברשימת הקריטריונים של המועמדים .

תודה אגב על תשובתך שאני מקבל ומכבד .
_new_ הוספת תגובהאלברט: סיבוב אחרון?
דוד סיון (יום שני, 23/12/2002 שעה 8:41)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני נוטה להאמין, עד שמישהו ישכנע אותי לשנות את דעתי, שכוונותיך טהורות. אבל הגישה שלך של לגלות את כוונותיך והשקפותיך בהדרגה מדאיגה אותי. כנות אומרת שקיפות ולכן אין צורך בדיון ארוך כל כך בשביל שתספר לי על הזמן הקצר שיש לנבחרי המועצה עד שהם הולכים לבחור.

בשביל לשכנע, כך אני חושב, עליך לפרוס את הרעיון שלך במסמך אחד, קצר יחסית, שיכסה את כל ההערות שניתנו כאן.
_new_ הוספת תגובהמי כמוך יודע דוד,
אלברט שבות (יום שני, 23/12/2002 שעה 12:25)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שדעה מתגבשת מעל עשרות- טונות של דעות שקדמו לה, שנבנו מתחתיה.. אכן, יוצר הדעה כמוצר מוגמר, אמור להשכיל ולדעת ששומעיו בני-שיחו אינם מכירים את הערימות שיש לו מתחת, ושבנו למעשה את הדעה המוגמרת ותמכו בה.. אולי זהו ההבדל בין כותב מקצועי לבין האחרים.. ואני נמנה ככל הנראה על ''האחרים''.

תעיד על דברי דוגמא אחת חייה, ואני מוצא אותה מתוך ההערתך האחרונה ''..ולכן אין צורך בדיון ארוך כל כך בשביל שתספר לי על הזמן הקצר שיש לנבחרי המועצה עד שהם הולכים לבחור.''
ולמעשה כבר מהתחלת הדיון, בתגובה הראשונה שלי (ההודעה השניה באשכול) נגעתי בנקודת ''הזמן הקצר'' באופן טבעי- אין טבעי ממנו . במקרה, הפניתי אותך בתגובתי האחרונה להודעה ההיא ממש, בשביל מטרה אחרת..

יעיד על דברי, המשפט שפתחתי בו את תשובותי, בסיבוב הראשון לשאלותיך ''תודה דוד - את התשובות, ברובן, אני מוצא מתוך המאמר הפותח:''..

עם זאת, אין זה מונע ממני להכיר בעובדה, שחסרים בי תכונות מקצועייות בניסוח והצגת דברי, אולם אין זה מונע ממני לישון בשקט .
_new_ הוספת תגובהאלברט - מה יש לך נגד צעירים שטרם מלאו להם 35 ?
רפי גטניו (יום שישי, 20/12/2002 שעה 19:49) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא שמעת שהעולם שייך לצעירים ?

אז תן להם לנהל אותו.

וחוץ מזה, אם כבר לשנות את השיטה, אז עדיף ללכת לכיוון של המכון הישראלי לדמוקרטיה המציע הצבעה בפתק אחד עבור הרשימה ומועמדיה. מצ''ב הקישור לידיעה ב YNET בעניין.

קישורים:
הצעה: הצבעה לבחירות ולרשימות לכנסת - בפתק אחד: http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-2309133,00.h...
_new_ הוספת תגובהאין לי שום דבר נגדם! האמן לי..
אלברט שבות (יום שישי, 20/12/2002 שעה 20:57)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לצורך ההסבר המתבקש, עלי לצטט שוב את רשימת הקריטריטנים שהצעתי, עבור המועמדים למועצה :
- כל אזרח ישראלי .
- החל מגיל 35 שנה ויום .
- שעשה שרות צבאי .
- חי בארץ ברציפות במשך 15 שנים האחרונות .
- בעל תעודת יושר מרשוייות המדינה (שלא הורשע בדין מעודו) .
- שלא השתחרר מהצבא עקב סעיף 21 נפשי .

אם שמת לב, כל סעיף מוצע מצמצם בעשרות אלפים את מספר המועמדים, ולא על שום מה : אני מנסה לעזור בכל מאודי, כהוגה רעיון, לאנשי המקצוע שיעסקו במלאכה ויקרעו את התחת להפוך את הרעיון לשיטה מקובלת ומציאותית . קל להכין רשימה שתכלול את כל אזרחי המדינה אך אין זה מציאותי! אני מודה באשמה שהינני תופס טרמפ על ''העזרה'' הזו שאני מציע לטכנאים המקצוענים ומנסה לעשות גם קצת כסף מהצד.. : המילה ''בוגר'' ''מנוסה'' או בעל ''ניסיון חיים'' אינן מילות גנאי.. אין זה סוד ''שאחרייות'', כתכונה, מתפתחת עם הגיל וגודלת איתו.. או אם תרצה, הגיל תורם לה.. מעבר לדעות/ כיוון מדיני ופוליטי/נחרצות/יושר אישי.. שבזכותם עלה שרון לשילטון, אין ספק ''שלגילו'' היתה השפעה נחרצת בפני עצמה! ובצדק. השפעה זו פעלה על ''הבוחר'' מתוך חוכמה אנושית עלומת שם שהאדם נולד איתה ..
ברשימת הקריטריונים שהיצעתי, נסיתי ''לגנוב'' כמה שיותר תכונות-אנוש חשובות לדעתי, שישפיעו במהותם על עיצוב ואופי הרשימה הלאומית, שתפעל בשמי ובשם כולנו . אותו ההגיון אמור לפעול על הרכב רשימת המועמדים לכנסת, אולם רשימת החוקים שנחקקו בנידון עלולה להכשיל את ההגיון ולעלות עליו, ומתוך זאת הורדתי, בצער, את ''הקריטריונים'' הללו מרשימת החכים בתיקווה ששליחי אנשי המועצה ''האחראים'' יעשו עבורי את העבודה..

אשר לחלק השני של הודעתך, אין זה נאה לדבר על ''מתחרים'' שלא בנוכחותם..
_new_ הוספת תגובההבהרות (נספח למאמר הראשי)
אלברט שבות (יום שלישי, 24/12/2002 שעה 20:43) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שני המגזרים, המגזר הערבי והמגזר החרדי, היכן שנהוג בתקופת הבחירות להתארגן מבעוד מועד ולקבל ההמלצה, פקודה, או מצווה מהשמיים עבור מי לבחור, הם אלה שפיתחו טכניקות להונאה וקניית קולות והם אלה שפיתחו מערך התארגנות מסועף למטרה זאת, ולאורך כל ההסטוריה הישראלית הקצרה . יתכן וגם המערך החזק של פעם היה עושה/מתארגן כך בעבר ע''י המלצה גורפת לחברים, המלצה ''שכדאי'' לא לסרב לה.. אולם התקופה החשוכה הזו בתולדותנו ותודה לאל כבר חלפה מהייציע . נותרנו עם הכרזות עובדיה יוסף שזו מצווה לבחור בש''ס ומי שלא עושה זאת הרי הוא מחלל את שם השם! וגם נותרנו עם המגזר הערבי-ישראלי, שהרשות של ערפאת ויועצים מבחוץ בדמות יו''ר הליגה הערבית ונשיאים רמי מעלה כמובארק ממליצים ואף פוקדים עליו אם להצביע, ואם בכלל- עבור מי!
בהצעה האופטימית שלי, ישנם שלושה ממדים שדרכם ובאופן טבעי הוכרזה מלחמה על התופעה האנטי דמוקרטית זו, שכולנו סבלנו ממנה עד עכשיו מבלי לפצות פה! הרי מותר לתת המלצה לבוחרים.. ואין בזה שום עבירה על החוק..

1- אחד הקריטריונים למועמדים למועצה אומר : מי שעשה שירות צבאי . אינני בטוח אם הקריטריון הזה יעבור את מבחן- הייתי אומר מכשול בג''צ, אולם אין ספק שזה יעבור את משאל העם . ואפילו המגזר ''הדתי'' יצביע עבורו. וכך כאשר יש לך את הקריטריון הזה ביד, זה לא פשוט לחבר'ה ההם, למצוא איש קש יהודי או דרוזי או אפילו בדואי שיסכים, בלי שישלמו מחיר טוב, לעבוד בשבילם. ושוב: אין צל של ספק שניתן למצוא והרבה, אולם המימד הזה יקשה עליהם מה.. לפני זה יכלו ישר לתת פקודה גורפת לבחור באחמד או במוישה ועכשיו : עליהם למצוא את רס''ל עלי ורס''ב סמי, (שאגב- עברם חייב להיות נקי מבעיות עם החוק), ולהציע להם עיסקה לא מעט מסוכנת.. ומארגני העיסקה בעצמם גם מסתכנים לא כבימים עברו כאשר עבדו ואירגנו וקראו להמונים להצביע בחסות החוק שנשך את שפתיו!

2- בימים כדרבנם, החבר'ה המארגנים מהיציע הערבי והחרדי היתה להם עבודה קלה יחסית : הראיס אמר שתצביעו עבור חד''ש או הרבי פסק ש''ס!
בהצעה הנוכחית, הראיס יצטרך לשבת ולעשות עבודת נמלים בשביל לסדר שהשכונה הזו תצביע עבור ''איש הקש'' פלוני, והשכונה השנייה עבור פלוני, וגם אנשי הרבי יצטרכו לעבור שבעה שכבות גהינום, באווירה של סיכון גבוה כלפי אנשי החוק, סיכון גבוה כי קל מאוד להחשף לו, בהתחשב בסוג עבודת הנמלים שאמורים להפיק, בלהבטיח שכל שכונה אולי כל בניין אמור להצביע עבור פלוני.. זה, תסכים איתי, לא קל! לא פשוט!
או לפחות, אין יותר לשים את הרגלים בדלי מים חמים, לתת הוראה גורפת ולבקש לנגב את הרגלים הרטובות, אלא מעכשיו יש לעבוד בשביל לאכול! ולעבוד קשה! ולהסתכן! באופן כמעט גלוי..

3- אנא, אל לזלזל בחוכמת הבוחר הישראלי . ולמרות האמור בשני הסעיפים לעיל, הרי המשחק המוצע בבחירות למועצה הינו משחק של התלכדות חוקית! לבטח שאני יכול, ועל פי החוק, לארגן את משפחתי ומכרי להצביע עבור אדם שמקובל על כולנו- וזה שוב- אינו צעד בלתי חוקי!
התלכדות בלתי חוקית ניתן לגלות אותה בקלות, ויש לה סימנים ועקבות : שוחד לאיש הקש . קשר עם איש הקש . ואם היה מדובר באיש קש אחד, (כדוגמת העבר כאשר היה מדובר בשם של מפלגה אחת בלבד) אזי היה קל להאפיל על העקבות ולהסתיר את הקשר! אולם כאשר מדובר בהרבה מעבר לאיש-קש אחד, כאשר מדובר ביצירת קשר עם הרבה מאיש קש אחד, כאשר מדובר בלסדר ''מתנה'' למספר רב של אנשי קש טובים ובעלי-תיאבון, במקרה הזה ותסכימו איתי, רמת הזהירות הסיטונאית תרשום ירידה..

רבותי, מאז ומתמיד, קיימת היתה הבעיה של הונאה בתהליך הבחירות . הונאה חמורה ומאוסה . הונאה פשוטה ''ונוחה'' ולאור היום .
היום, דרך ההצעה שבנידון, נפתח פתח לסיכוי ולתקווה, שלפחות- לא יהיה לפושעי ההונאה המאורגנת הזאת נוח, שנקשה עליהם לפחות.. שעבודתם ומטרתם המאוסה לא תעבור כמובנת מאליה.. שלא תעבור בדרך המלך.. ''קשיים'' יצירתיים אלו שאנו מערימים ''עליהם'' יכולים אך להועיל .

לסיכום ראשוני,
הינני לטעון שהצעתי מביאה פיתרון ולא מחטף מאחורי הקלעים.. לא פיתרון מדומה : פיתרון אמיתי בן המציאות! פיתרון לדמוקרטיה הישראלית שהולכת לנו בין הידיים . פיתרון למדינת ישראל : למה אנו מחכים שגם ישראל תתאדה לנו? שזכות הקביעה ''הדמוקרטית'' תקבע ע''י הרוב הערבי? באופן דמוקרטי? לזה אנו מחכים? אנו עיוורים אנו? או שהתרגלנו להיות עיוורים! או שהחיים נטעו בנו את התכונה הזאת!
האם אנו מחכים לכשהערבים הישראלים יתקרבו לרוב דמוקרטי ויגעו בו- או אז יחוקקו לך חוק דומה ברוח ההצעה שלי ובאופן שקוף ודמוקרטי?! אנו עיוורים ? האין אנו מבינים עוד שאנחנו נמצאים במירוץ על המולדת ולא רק במלחמה על המולדת? מה צריך לקרות עוד, לאיזה אסימון אנו ממתינים שיפול לנו בשביל שנבין את החוכמה הזאת! בשביל שנפנים אותה! ממה אתה חושב הערבים ובמיוחד הישראלים בתוכם- שואבים את עוצמתם הנפשית וממשיכים בשלם? מהבטחות ערפאת? מההבטחות של אחיהם הערבים? מאחיהם המנהיגים הערבים?
הם יודעים ידידי את מה שאנו לא יודעים : הם יודעים שהם בדרך הנכונה והזמן פועל רק לטובתם.. אתה לא מרגיש שאנו כבר נחנקים ''מהנוכחות'' הערבית בתוכינו? מה היא הבעיה הכי קשה ואקטואלית עכשיו? ממה ישראל סובלת עכשיו?
הם יודעים שהזמן הינו מימד חד צדדי שיכול לפעול רק לטובתם והם יכולים רק לתרום למימד הזה, לפתח אותו ולפתוח לו עוד ערוצים, ואני לא מתכוון אך על הילודה.. אני מדבר על להמאיס את הישראלי מלחיות בסביבה, זהו צעד איסטראטגי מאין כמוהו והם מצליחים בו לא מעט.. זהו צעד איסטראטגי כי ''האויב'' שלהם חושב שהם עושים אותו (לחבל להתפוצץ להרוג לרצוח..) מתוך ייאוש וכאן מסתתר צעד איסטראטגי זה במלוא הדרו ועורמתו!
הם יודעים שגם אם ישבו בשקט ולא יעשו מאומה, הזמן יעבוד בשבילם ובחינם! מה שהם עושים עכשיו זה רק פעולות זירוז ! זריקות זירוז שהתהליך הזה שאחראי לו הזמן ילך ויתממש מהר ככל האפשר . הזירוז שלהם הוא לא נועד להקמת מדינה פילשתינית, ותעיד על זאת ההסטוריה שרק אנחנו לא יודעים לראות: המדינה שלהם הינה והיתה בהשג ידם, בכל רגע שירצו, בוש כבר אמר את זה, לפניו גם, כל הרהמי''ם שלנו גם, זה כבר נמצא ביד שלהם והם מתים מצחוק בתוכם על שאנחנו אוכלים את הלוקש המביש שלהם וכולנו חושבים שהם עושים את אינתפידתם למען הקמת מדינה פילסטינית- בדם ובאש! מטרתם הינה אחרת ומחושבת ואיסטראטגית : הם רוצים להביא את הקץ שלנו מבפנים, זוהי תוכניתם, וכמו שהזכרתי, הזמן עובד שעות נוספות לטובתם, ''והדמוקרטיה'' הישראלית האמיתית גם מגוייסת לטובת התוכנית האיסטרטגית שלהם, ומה שנותר להם לעשות זה רק לשבת לשחק בקובייות ולזרז את המהלכים שבלאו הכי הם נעים בדרך הנכונה..
ואנו ממתינים לראות מה יהיה? ובנתיים מתווכחים ומוכיחים רמה גבוהה בהבנת הדמוקרטיה וזכוייות הפרט והרוב והאדם. מקסימום בוש יושיע אותנו בשעת דוחק ואולי אף יכריז איתנו מלחמה נגד כל האומה הערבית! ושאלה קטנה: מה אם לא? מה אם האינטרסים של בוש ישתנו קצת מחר? כמו חלק ממדינות הארופייות למשל..

ואנחנו ממתינים לראות מה יהיה- ולהתווכח ברמה גבוהה ונחרצת! האינך רואה- אתה והוא וכולנו, שהצעתי נוגעת בדיוק בנקודות ובמקומות שיכולים לשבש להם את האיסטראטגיה משורשה? ובצורה עדינה אלגנטית ודמוקרטית? האם אין אנו מבינים שיש לנו הזדמנות עדין ''להשתמש'' בנפתולי הדימוקרטיה ואף בצורה חוקית? שקופה! בצורה ברורה כשמש! או אז נוכל לזכות ולראות מחזה מוזר.. היצרים שם יתהפכו ומי שהיה מת מצחוק בליבו פעם ינשוך את השפתיים עכשיו..
_new_ הוספת תגובהיצא המרצע מן השק. לתפארת דרום אפריקה היהודית...
רפי גטניו (יום שלישי, 24/12/2002 שעה 21:06)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כל כוונתך היא לששלול מהערבים את זכותם להבחר, ואח''כ תישלול את זכותם לבחור, ובדרך אתה מוכן להפקיר את החרדים....

ומה תשלל מהם אח''כ ? את הזכות לשתות מים או את הזכות לנשום אויר?

אחרי שיהיה לך רוב יהודי למהדרין, הרי תוכל באופן תיאורטי להעביר גם חוק כזה ''בצורה דמוקרטית'' בכנסת.

נראה לי אלברט, עם כל הכבוד, שאתה צריך לעבור קורס בסיסי בדמוקרטיה לפני שאתה נושא את שמה לשווא.
_new_ הוספת תגובהרפי גטניו :
אלברט שבות (יום שלישי, 24/12/2002 שעה 22:01)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

סיכמנו שנשאל את העם . סיכמנו שנכבד את החלטת העם . סיכמנו שנלך אל העם והוא יחליט איך לראות את ההצעה ומה יעשה בה! ושוב: הסיכום היה שהעם יאמר את שלו- כל העם כולל הערבים החרדים וגם תושבי שכונת שינקין, זוכר דבר כזה?
אני עוד אתבע אותך על הפרת סיכום! רוצה שאתבע אותך יא רפי?
_new_ הוספת תגובהאלברט - אתה לא קורא את האותיות הקטנות גם כשהן
רפי גטניו (יום שלישי, 24/12/2002 שעה 23:09)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כתובות באותיות של קידוש לבנה.
הרי כתוב באותה כותרת כפוך להסתייגויות הקודמות, זוכר ?

אם לדוגמא יחליטו במשאל עם ברוב של 99% שלאלברט שבות אין זכות ללכת על המדרכה, ומותר לו ללכת רק בשולי הכביש, בי המדרכה לא נועדה לאזרחים מסוגו, אני כמובן שאתנגד, ואגיד לך מה אתה יכול לעשות ולאן אתה יכול לזרוק (שלא להגיד מילה חריפה יותר) את אותו משאל עם.

ישנן זכויות יסוד בדמוקרטיה שאינן ניתנות לערעור אחת מהן היא כלליותן של הבחירות, והזכות לבחור ולהיבחר. ולכן יסוד הצעתך המציע להגדיר קריטריונים למי יש זכות להבחר הוא אנטי דמוקרטי.

אתה מזכיר לי את הצעותיו של קליינר שמנסה לתפור תכנית גירוש לערבים במסווה של עידוד הגירה. כאשר הוא מתחכם ולא אומר שזה נועד לעודד ערבים להגר, אבל קובע קריטריונים שמתאמים להגירת ערבים בלבד. זו גזענות לשמה, ואין בינה לבין הדמוקרטיה דבר.

הדמוקרטיה היא לא דיקטטורה של הרוב. נדמה לי שאמרנו את זה כבר פעם בדיון הזה.
_new_ הוספת תגובהאני מודה לך מכל הלב שנגעת בנקודה הנכונה!
אלברט שבות (יום רביעי, 25/12/2002 שעה 1:26)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

והנקודה היא :
אם העם ילך למשאל עם בשביל להצביע על השאלה שהבאת : ''האם יש זכות לאלברט שבות ללכת על המדרכה או אין לו זכות כזאת?''- זאת היתה השאלה לעם, ועכשיו מגיע תורה של שאלתי אליך :

מה אתה חושב יא רפי, בתור ישראלי שמנוי על העם הזה, האם העם הזה יצביע בעד זכות אלברט שבות ללכת על המדרכה או יצביע נגד ?

אתה מכיר את מערכון הגשש בו מתחבטים בטיעון עקרוני : אתה לא תגיד לי מה מגדיל לי ומה מקטין לי!!
וגם אתה יא רפי יא גטניו : אתה לא תגיד לעם הזה שנקרא עם מלפני אלפי השנים, איזו שאלה יכול לענות עליה נכונה ואיזו שאלה עלול לטעות בה! אתה לא תעסוק בסוג השאלות, ובמיוחד המוסריות, אם יש ביכולת העם לדון בהן ולענות עליהן! אתה לא תפקפק- לא רטרואקטיבית ולא מעשית בהחלטה שהעם הזה קיבל או יקבל! קטונת יא רפי יא גטניו . קטונת אתה על כל המטר שבעים שלך ! קטונת !

אתה יודע מהו ההבדל האמיתי המשמעותי ביננו?
אם הייתי שומע שבארץ ישראל עבר משאל עם כנגד זכות אלברט שבות ללכת על המדרכה, הייתי אומר שאם העם הזה- במיוחד הזה, החליט כך, אזי וכנראה שאין לי מושג עד כמה אסור ללכת על המדרכה . אין זה נובע מהסגידה לאימרה ''נעשה ונשמע'' אלא זה נובע מ- ''נשמע ונעשה''! אני שמעתי אדוני על העם הזה, ולכן אעשה! זהו ההבדל בני לבנך, על רגל אחת .

אתה מעלה על שפתך משפט כמו ''דרום אפריקה יהודית''? ישראל עלולה להתנהג כמו דרום אפריקה? אתה לא שמעת שבדרום אפריקה, הלבנים חייו על אדמת השחורים? מהי הבעיה הישראלית- ערבית טכלס יא רפי? האם הבעיה שאנו רוצים להוציא את אותם מעל אדמתם או שהם רוצים להוציא אותנו? בלי משחק מילים רפי: מי רוצה להוציא את מי?

רק בקשה אחת יש לי אליך לסיום רפי היקר : העם לא זילזל בך, אתה לא תזלזל בו . וכבר ביקשתי ממך פעם את זה ולא שמעת ממני! קשה עורף שכמותך! שובב!
_new_ הוספת תגובהאלברט, אני סומך על תבונתו של מישהו אחר בע''מ בלבד
רפי גטניו (יום רביעי, 25/12/2002 שעה 10:27)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כבר היו דוגמאות בהיסטוריה שעל ידי קומבינציות כאלה ואחרות עלו משטרים אפלים לשלטון בצורה כביכול דמוקרטית, שכן הם נבחרו ברוב.

הדוגמא שהבאתי הייתה היפטתית, ואני סומך על העם שלנו שיטאטא רעיונות מסוג זה.
אוךם אניי מכריז, שאם בניגוד להערכתי, יתקבלו בנושא זכויות יסוד החלטות שאינן עולות עם הזכויות הטבעיות של כל אדם באשר הוא אדם, אתנגד להם בכל האמצעים הדלים העומדים לרשותי. (לא אלימים כמובן)

ובאשר לשטחים.

שני עמים יושבים על אותה כברת ארץ. לא תמצא מזור לבעיות העם אם תגרש את בני העם השני.

וגם אם כוונותיו של האויב אינן טהורות, מותר להתגונן, ולהגן על שלך, אולם לא לכבוש להתנחל, למסוק את הזיתים של הנכבשים ולגזול את זכויותיהם.

רפי
_new_ הוספת תגובהואולי ישנו מכשול! מכשול לכל דבר- בפני הישראלים,
אלברט שבות (יום רביעי, 25/12/2002 שעה 22:59)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ובפני הקיצוניים מתוכם, תקרא להם מתנחלים, והמכשול הוא ''דרך ללא מוצא''?
חוק ידוע , פיזיקאי אני חושב, אומר : אם תדחוס מים למיכל סגור, הם כבר ימצאו את הדרך לצאת ממנו. המיים יטפחו ואם המיכל סגור ועדין אתה ממשיך ודוחס פנימה מיים, אז המיכל יתפוצץ, אין דרך אחרת המיים חייבים לצאת . כשאתה מעמיד אדם בדרך ללא מוצא, הוא פורץ אותה לבסוף.. ולאו דווקא בכלים מקובלים קונבנציונלים.. זאת בהנחה שמאחורי הדרך ללא מוצא עומד אדם חי נושם נורמלי שיש לו עניין בחיים..

העניין יכול להסתכם ברעיון אנושי מופשט: הישראלי הממוצע עומד חסר אונים נוכח המצב שנקלע אליו . אין אף אופציה מציאותית אחת בפניו . כל החכמים- תרצה המנהיגים- אינם מובילים אותו אל עבר פתח כלשהו.. לשום מקום! והמיים ממשיכים לזרום ולהציק..

אם נזרים את כל מה שהמנהיגים והוגה הדעות מייצגים מכל הקצוות בארץ שבעת החדשה, נזרים את דעותיהם והגיגהם אל תוך קופסה שחורה שנקרא לה ''השיטה'', אזי אוכל להצביע על הקופסה הזאת ולצעוק בקולי קולות : הקופסה הזאת היא ריקה! ריקה מדעה, ריקה מכיוון, ריקה מתקווה . ואם תוכיח אותי על שאני צועק ומהתל מבלי להתחשב בתוכן הקופסה המכובדת, אזי אפנה אותך אל הרגשתי והרגשת כל איש ואישה ישראלים חיים ונושמים, הן, ההרגשות , ידברו בעדי ויסבירו את פשר צעקותי . רגשות לא משקרות, אין אפס .

בוא נלבן, רפי, נקודה אחת מובנת, אך חשוב להזכיר אותה: לי אין ספק שכוונותיך ומטרותיך הן טהורות . אני מאמין שזה הדדי והינך שותף איתי לקביעתי האחרונה, אנא תקן אותי אם אני טועה .
הבעיה שלי איתך היא, אי-ריכוז מצידך בנקודה נתונה ומוגדרת בדיון- ובכל שלב בדיון, אתה מזניח ומתעלם ממנה, ורץ אץ לך אל זרועות ''אהובתך'' המייצגת את עמדותיך היפות, ונותן לה חיבוקים נשיקות צרפתייות וזכות הדיבור..
נקודה אחת מרכזית- ולא בחסד שעלתה לדיון, מדברת על ''לשאול את הנערה את פיה..'' או בתרגום חופשי: להביא את ההצעה שלי על כל מרכיביה אל העם ולשאול את דעתו- אישורו או שלילתו . בשתי הזדמנוייות בדיון הרחתי אי-ביטחון מצידך בהחלטה שעלול לקבל העם, ובשתי ההזדמנוייות ניסיתי להאיר בזרקורי ענק את הנקודה הזו אולם ובכל פעם אתה הודף אותי וחוזר חלילה אל זרועות ''אהובתך'' . זה לא עסק רפי! ככה לא בונים מדינה גם לא בניין..

הייתי רוצה לבקש ממך רפי בקשה מוזרה : אני רוצה להתייחד עם אהובתך, לזמן קצר ועם הבטחה/מילה שלי: לא נגזים.. אתה יכול אפילו להציץ עלינו מהחור של דלת החדר הסמוך, ולהפסיק את ''החגיגה'' בכל רגע שתראה.. יותר מזה?
אנא ברשותך : אחד חד חד...שומעים? אני הולך לתאר ובקול רם את רגעי ההתייחדות שלי עם אהובת רפי הסקסית, לתאר את האווירה, את רגע כניסת הכלה.. ואף תשמעו בשידור חי את קולות האורגזמה- זה אם עד אז רפי לא יתערב..

הינה אני יושב מולה בחדר, לבד- סוף סוף.. היא יפה מתוקה ומושכת.. לא יודע אם אני אעמוד במילה שלי! הבטחתי שלא נגזים..

שמה יעל . אך הוריה נתנו לה הרבה שמות חיבה : זכות יסוד האזרח, זכוייות למיעוטים, זכויות יסוד הדמוקרטיה, הזכות לנשום אוויר ולאכול פלאפל, זכות חופש הביטוי הפולחן וזכות לבחור ולהבחר, או- בשם הקיצור שרפי רגיל לקרוא לה : מאמי. פעם שמעתי אותו במו אוזני קורא לה ''דמוקרטיה''! לעזאזל! העדינות חלפה מהעולם! איזה שם ברוטלי לבחורה עדינה..

אני לא יכול להאמין! אני מכיר את הדמוקרטיה הזותי! מזמן.. מכיר אותה כבר מהבית. אכן לא גדלתי על ברכיה במדינה בה נולדתי, אך היכרתי אותה ועוד איך! יצא לי אפילו לצאת איתה. אומנם היה לי נעים איתה בחדר.. אבל- איך להגיד : לא משהו חדש.. שום דבר לא השתנה ואפילו לא הזדקנה! אני לא מבין למה רפי חושב שהוא אהובה היחיד! איך מסוגל אדם רציני כמו רפי, לחיות עם אשליות כאלה.. אתה היחיד שיצאת איתה באמת? אתה רוצה שאספר לך אשקרה ואתאר כל פיסת סנטימטר בגופה הרענן?!

דמוקרטיה איננה פסל שיש להשתחוות בפניו, אלא שם תואר לשיטת שילטון וחיים כאחד . שיטה זו נולדה והתפתחה מטעם האדם ולמענו . היא הוכיחה את עצמה כשיטה הכי טובה ואנושית שהאדם הכיר ואין על זה מחלוקת . המחלוקת מתחילה כאשר האדם וברוב התפעלותו מיופיה מתחיל לסגוד לה ולשכוח שהיא בעצם לא ואפילו פסל! היא שיטה . אתה רפי, סוגד לה כפסל, ואני משתמש בה כשיטה . דווקא אתה רפי, מועד כאן בחטא של ''נעשה ונשמע''! ואני לא מועד במיכשול הזה, גם נזהר לבל ייכשלו רגלי ואפול לבור הזה: אני מסתכל קדימה, בודק ושומע את הרחשים ואז עושה את הצעד! אני בניגוד לך : שומע ועושה!

הבה נבחן את גדולת הדמוקרטייות, ואין זו הפעם הראשונה שבוחן את הדוגמה הזו : ארה''ב . ב- 11 לספטמבר נחלה מכה כואבת מהטרור ויצאה לנסות ולאתר את קיני הטרור וגם לקחת את שלה- לנקום את הכאב!
במסעה זה פוצצה שכונות שלמות של אפגאנים על יושביהן נעריהן וילדיהן . האם מישהו הבחין שצעד כזה אינו תואם את רוח זכוייות היסוד האזרחייות של מדינה גדולה זו?
אף אחד לא קם! לא כי לא הבחין, כי-אם הבחין אך נשך שפתיים! אין מה לעשות.. חייבים לדרוס זכוייות יסוד בדרך למיגור הטרור שמאיים על הדמוקרטיה!_ איך הניסוח? אם כן אני מגיע למסקנה שאם ארה''ב היתה רוצה לשים לנגד עיניה את זכוייות יסוד האדם ולהשתחוות להן ערב בוקר וצהריים, היא היתה אמורה לשבת בבית ולהסתפק בגינוי הטרור, גם לקוות להתגונן מפניו בצורה יותר טובה בעתיד . אחרת, וכל פעולת ''הגנה'' או ''מיגור'' שתעשה עלולה להביא עימה דריסה בלתי נסבלת לזכוייות יסוד האדם- והרי היא המנהיגה הבלתי מעורערת לזכוייות האזרח והאדם, היא גדולת הדמוקרטיות! על מה אנחנו מדברים? היא הטילה פצצת אטום, לא מזמן, ונותרה על כנה : גדולת הדמוקרטיות! ואתה יודע מה? בצדק! אינני מצדיק חלילה את הטלת האטום או הפצצת ילדים אפגאנים, אלא מצדיק את הראייה המפוכחת ''לשיטה'' הדמוקרטית שהשכילו להבחין דרכה בשני מימדים : 1- ''השיטה'' איננה פסל אלא שיטה . 2- שיטה זו נולדה לשרת את החברה, ורצוי להתמקד בזכוייות אותה ''החברה'' בה פועלת השיטה הזו, אם רוצים שתפעל עליה . אין דמוקרטיה, כשיטה, שתוכל לשרת שתי חברות, בו בזמן ובבת אחת. כל חברה וצרכיה כל חברה ושאיפותיה, אין ולא קיים מכנה משותף שיגדיר צרכים ושאיפות של כל החברות ביחד, יעידו על זה הגבולות הקיימים בין כל מדינה ומדינה! מה שקורה רפי, כשאני בא להגדיר את זכוייות היסוד שלי כישראלי, מיד אני נתקף בנקיפות מצפון, שמא בהגדרה שלי רמיסת זכות יסוד של ''אחרים''..
מה שאמור להיות רפי, וכשאני בא להגדיר את זכוייות היסוד שלי כישראלי, אני לא אמור להתבלבל : יש לי זכויות יסוד ישראלים ומוגדרים . אני חברה מוגדרת . ועכשיו, אני אמור להפעיל את ''השיטה'' בתוך החברה שלי, ולהפעיל אותה באופן שלא יפגע בזכויות יסוד של חברה אחרת. אולם, אם ותהיה התנגשות אינטרסים בין זכוייות יסוד שלי כחברה, לבין חברה אחרת, אזי וכמובן זכויות היסוד שלי קודמות ואעשה להגן עליהן ולהלחם עליהן.

מה שאני מבקש ממך רפי, זו זכות יסוד חשובה וחיונית: אנא, תן לי להגדיר את עצמי וזכותי לקבל הגדרה עצמית כחברה. מה שאני אומר לך בעצם, אנא אל תבלבל אותי! תן לי להשתייך לחברה מוגדרת ואל תבלבל אותי . תן לי את הזכות להגן על ''השיטה'' שלי על הדמוקרטיה שלי מבפנים. קרתה ולצערי התנגשות בין שתי חברות, ואינני יכול, עם ההגבלות שאתה מציף אותי בהן, להגן על החברה שלי שאני והשיטה שלי מנויים עליה. אתה מבלבל אותי, תפסיק לבלבל אותי! ארה''ב הפסיקה מזמן להתבלבל . רוסיה גם לא מתבלבלת ויודעת היכן הגבול של זכוייות יסוד אזרחיה והיכן אמורה להגן עליהן . צרפת הדמוקרטית גם ידעה להגדיר ולעמוד על זכויותיה בלי לרמוס את זכויות האחרים עד שלא תהיה התנגשות. כל אומות העולם השכילו וידעו לעמוד על הפרדה עדינה זו, בין הגדרת זכויותהם וזכוייות האחרים, לבין ההתנגשות בין זכוייותהם וזכוייות האחרים .
תחדול כבר אחי- לבקש ממני לחיות עם הגדרת זכויות יסוד אוניברסלייות, ועוד במציאות שאני חי בה. זה יותר מדי אחי .
_new_ הוספת תגובהאלברט תודה על תשובתך הציורית והמפורטת
רפי גטניו (יום חמישי, 26/12/2002 שעה 18:59)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ולעצם הענין.

כמו שמשפחה אינה חיה על אי בודד ויכולה לקבוע לעצמה את כל החוקים, כי יש מסגרות רחבות ממנה הבאות להסדיר את היחסים בינה לבין משפחות אחרות, כך גם מדינה אינה סוברנית להחליט על כל חוקיה, כי יש מדינות אחרות ויש חוקים הבאים להסדיר את היחסים בין מדינות.

נכון שלמדינה יש הרבה יותר דרגות חופש בין המדינות מאשר למשפחה בתוך המדינה, אך גם עליה חלות מגבלות. ובמסגרת מגבלות אלה, אין שום משמעות לרצון העם, עם כל הכבוד לעם.

כמו שמשפחה לא יכולה להחליט ברוב דעות להרעיב את אחד מבניה, כי רוב המשפחה החליטה.......

זאת נקודת המוצא, ולא שום נעשה ונשמע.

הדמוקרטיה, כבר נאמר היא אולי שיטה לא הכי טובה, אך כל השיטות האחרות גרועות ממנה.

אם נסכים על נקודת המוצא הזאת, יש לנו על מה להמשיך לדון. (ובעיקר על אותן אקסיומות שאין מה לשאול את העם כי דעתו לא רלוונטית, ולא בגלל שאני מזלזל בעם, אלא בגלל שאני רואה בהן אקסיומות)

אם אתה סבור שמדינה יכולה להחליט כל החלטה, הרי שיש ביננו מחלוקת שלא תיפתר, וכל אחד ישאר בעמדתו.

כל טוב, ואנא ממך, אין צורך להפיץ את שמי בפורומים אחרים בהם אתה כותב.

רפי
_new_ הוספת תגובהלגבי הערתך שחתמת בה את הסיפור
אלברט שבות (יום חמישי, 26/12/2002 שעה 22:21)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם כבר ומצאת לנכון לשים את הערתך ''המנומסת'' בסיום התגובה ולחתום בה את הדיון המרתק לטעמי.. אזי מתבקשת תשובה והסבר לקורא הנבוך..

בתגובה האחרונה שכתבתי באשכול, מצאתי נקודות והדגשים עקרוניים ועל כן מצאתי לנכון לפרסמה כלשונה בשני פורומים שאני כותב בהם: פרש ן-BSH, כאשר בראשית התגובה ציינתי את המקור בו כתבתי אותה, ואף ציינתי למי הופנתה, זאת כי השם ''רפי'' כיכב תדירות באותה ההודעה . על זאת הודעתי במייל לרפי, צירפתי למייל את הקישורים למקום הימצאות ההודעה בשני הפורומים- למקרה וירצה להגיב על הדברים גם שם.. עד כאן העובדות, כולל עובדת ההערה, התמימה לכאורה, בה החליט רפי לסיים בה את הדיון- וכבמובן יכל גם לציין אותה דרך המייל אם-כי החליט ומשום מה ללכת על הפורום!

למה אתה עצבני עלי יא רפי? איזה צורה להביע עצבנות זאת.. האם אתה מקלל את הרגע בו ''הסכמת'' לארח את האשכול בפורום ולא לקבור אותו בלוח? איזה שובב! שובב אתה יא רפי!
_new_ הוספת תגובהתשובה להערתך על הערתי
רפי גטניו (יום חמישי, 26/12/2002 שעה 23:04)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

את הדיון הזה אני מנהל איתך באופן אישי, ולא כחלק מתפקידי בפורום, אני יודע להבדיל בין הדברים, ואני מקווה שכך גם אתה.

לא שבעתי נחת לראות את שמי מתנוסס בפורומים אחרים, מאחר ואיני חושב שאני ה''אישו'' בדיון הזה. יכולת להחליף את שמי בכל כינוי גוף , ושום חלק מהטיעון שלך לא היה נפגע.

אם וכאשר ארצה להתפרסם, אמצא את הדרך לעשות זאת.

כמובן שזכותך לעשות זאת, אבל גם זכותי שזה לא ימצא חן בעיני ולהביע את זה בפומבי במקום בו אני כותב תחת שמי וזהותי.

אין זה מצביע על עצבנות כלשהי, שכן אני שלם עם כל מה שאני כותב, ואני כותב במקומות בהם נראה לי לכתוב ולהגיב.

לכל זה אין כמובן קשר להחלטתי להעלות את מאמרך, וגם באופן אישי נהנתי מהדיון איתך.

פשוט אין ביננו הסכמה על הרעיון שהעלית, ודיעותינו תישארנה חלוקות.

שא ברכה

עלה והצלח

רפי
_new_ הוספת תגובהאתה רואה? עכשיו הדברים מובנים!
אלברט שבות (יום חמישי, 26/12/2002 שעה 23:37)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא כמו שביקשת להשאירם עם הערה תמימה וקצרה בסיום הודעתך המסכמת .

תודה רפי.
_new_ הוספת תגובהבחירות מקדימות מקדימות
סתם אחד (יום שישי, 22/05/2009 שעה 9:57) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ראשית תודה לך שהזכרת לי את ימי ילדותי.
הרעיון שהבעת אינו דבר חדש, כבר הגו אותו לפני הרבה שנים וקראתי עליו בילדותי. כל כך נהינתי אז מהקריאה, ששוב אני מבקש להודות לך.
בעיירה אחת ידועה מאד בפולין, ירד שלג. השלג היה יפה כל כך ומרשים כל כך, שחכמי העיירה הגו רעיון נשגב, כיצד לא יטביע הגבאי את עקבותיו בשלג, ולא יפגם בזוהר השלג. במקום שהגבאי יעבור ברגליו ברחובות להעיר את המתפללים, ישאוהו ארבעה גברים על כתפיהם, וכך ישאר השלג צח מעקבותיו של הגבאי.
מה שלא חשבו חכמי העיירה הזו, היא כיצד להתמודד עם השחיתות שתהיה בבחירות של אותם 2000 הנבחרים שיברחו את 120 הנבחרים.
_new_ הוספת תגובהבחירות מקדימות מקדימות
אלברט שבות (יום שישי, 09/04/2010 שעה 19:21)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1. נהנתי מתגובתך למרות הציניות שלה.

2. תשובה לשאלתך האחרונה נמצאת בגוף המאמר ובהרחבה.

איזה יופי לכתוב תגובה על מאמר שנכתב מלפני שש שנים, וכעבור שנה להגיב על התגובה... זו גדולת האינטרנט.

שבת שלום,

אלברט שבות
9 באפריל, 2010
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי