פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
מצב צבאות ארה''ב ובריטניה
אלי אשד (יום ראשון, 06/04/2003 שעה 6:55)


שתי כתבות מעניינות מאוד בעיתון ''הארץ'' של יום שישי, הראו שמצבם של צבאות ארה''ב ובריטניה לטווח הארוך אינו טוב.
הצבא הבריטי סובל מזה שנים ממחסור במתגייסים, ואלה שמתגייסים הם ברמה נמוכה בהשוואה לשנים קודמות. הבריטי הממוצע מעדיף שלא להתגייס.
ובארה''ב יש בעיה דומה, של חוסר התגייסות מבני המעמדות הגבוהים יותר (לדוגמה יש היום רק כמה סנטורים בודדים שבניהם נמצאים בצבא), רוב המתגייסים הם בני מיעוטים, שחורים והיספאנים.
אפשר להשוות זאת לתקופת האימפריה הרומאית בשנותיה המאוחרות כאשר האזרח הרגיל סירב בתוקף להתגייס וכך לממשל לא הייתה ברירה אלא לגייס ''ברברים'' בני מהגרים מחוץ לאימפריה. הצבא הפך לצבא של שכירים לא בגלל מדיניות שגויה אלא בגלל חוסר חלופה אחרת פשוטו כמשמעו. החיילים ''הברברים'' אלה השתלטו לבסוף כתוצאה על האימפריה מבפנים הודות לשליטתם בצבא.
האם זה מה שיקרה לבסוף אם תימשך תופעה זאת בארה''ב ובבריטניה?

חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


עובדתית לא נכון
אלמוני (יום ראשון, 06/04/2003 שעה 8:34) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הרפובליקה הרומאית עברה מרצונה לצבא שכיר בתקופת הסנטור מריוס, בערך 200 שנה שלפני שהפכה בכלל לאימפריה.

הטענה לפיה חיילים שחורים ולטיניים פחות טובים באופן עקרוני היא גזענית ואינה מבוססת על עובדות כלשהן.
_new_ הוספת תגובהלא נראה לי שיש כאן טענה גזענית
אריה פרלמן (יום ראשון, 06/04/2003 שעה 13:41)
בתשובה לאלמוני
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כאשר אני קראתי את המשפט ''מתגייסים ברמה נמוכה'' - הבנתי שמדובר במתגייסים ברמה נמוכה מבחינה כלכלית-חברתית - וזהו נתון אובייקטיבי.

אין שום היקש לרמתם הצבאית: רבים מטובי קצינינו וחיילינו באים ממשפחות עניות שבהן ההורים החזיקו בהשכלה בסיסית ובהכשרה מקצועית נמוכה.
_new_ הוספת תגובהאינני מזלזל כלל במתגייסים השחורים וההיספניים
אלי (יום ראשון, 06/04/2003 שעה 14:31)
בתשובה לאריה פרלמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

טענתי היא זאת : מרגע שבני המעמדות ''הלבנים '' למיניהם מפסיקים להתגייס לצבא מסיבות של נוחות וכו' הרי שהם מאבדים בכך במידה גודלת והולכת את השליטה על גורל המדינה. זה יהיה בלתי נמנע שאנשי הצבא יקבעו לבסוף את גורל המדינה .
_new_ הוספת תגובהחביבי ארצות הברית של אמריקה זה לא מדינה מפגרת
ארץ המוסטפא (יום ראשון, 06/04/2003 שעה 15:07)
בתשובה לאלי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ומוסלמית כמו עאיראק
זה דמוקרטיה שמה
השלטון לא עובר מאב לבן
ולאנשי צבא אין השפעה על הפוליטיקה
_new_ הוספת תגובהאלי: אם לשפוט לפי הביצוע - תנועה מושלמת של עוצבות
מיכאל מ. שרון (יום ראשון, 06/04/2003 שעה 18:43)
בתשובה לארץ המוסטפא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

משוריינות, שימוש מעולה ויעיל בזרוע האוירית של כ- 700 מטוסי קרב וכן מאות הליקופטרים; תפעול לוחמה אלקטרונית מורכבת, פעולות מיקצועיות ואמיצות ביותר של חיילי קומנדו ויחידות מיוחדות;

וזאת תוך הבסת צבא בן מאות אלפי אנשים בעל מספר דיויזיות משוריינות הנלחם באומץ רב - וכל זאת
ב- 100 הרוגים תוך שבועיים, ותוך תכנון אסטרטגי מעולה (עקיפת מתחמים מבוצרים והתקדמות מהירה ב- 3 צירים) הרי בולט לעין שלא רק שמדובר בצבא הטוב ביותר בעולם, אלה כזה הנמצא בפזה אחרת לגמרי מכל צבא אחר כיום.

אימונו של חייל אמריקני קשה לאין שיעור יותר מזה של חייל ישראלי ומבוסס על משמעת ברזל ללא מיצרין.

בן אחותי, יונתן שסיים את ווסטפוינט בהצטיינות, מספר שנאמר להם שהם ילמדו להספיק ביום מה שלאדם ממוצע לוקח שבועיים, והאמונים היו מפרכים ביותר, פרט ללימודים תאורטיים מקיפים.

לשם השוואה, במלחמות ישראל (כולל לבנון) היו בכל אחת אלפי נפגעים ומאות רבות של הרוגים, מאז 73 הם לא הסתיימו בנצחונות כה חד משמעיים, והיו עתירי פשלות. לא נעים אבל עובדה.
_new_ הוספת תגובהאלי: החל מהקיסר דיוקלטיינוס (בסביבות 320 ) האימפרי
מיכאל מ. שרון (יום ראשון, 06/04/2003 שעה 20:31)
בתשובה למיכאל מ. שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ה הרומית הפכה להיות בעלת ביורוקרטיה כבדה מאד, ואזרחיה הפכו בהדרגה לנירפים ואפתיים. הדבר הותיר את האימפרייה למעשה ללא צבא של אזרחים רומיים, והותירה חסרת מגן בפני השבטים הגרמנים.

לעומת הנירפות ופריצות המידות הרומית במאה ה- 4 , הרי שהשבטים הגרמנים הצטיינו הן באורח חיים ספרטני, והן במידה רבה מאד של שמירה על טהרת המשפחה ונאמנות מונוגמית מסורה מאד. האירגון החברתי הושתת על אסיפות שבטיות דמוקרטיות למעשה, ונעדר עריצות. זאת בשונה מאד מהעריצות הביורוקרטית הרומית והשחיתות הנוראה של הפקידות באימפריה.

קיסרי רומי היצליחו במדה של תבונה לנווט חלק מהשבטים הגרמניים הללו להיות מגיני האימפריה, תוך הענקת פרובינציות והרעפת כל טוב רומי עליהם. היגיע מצב שהיו אף קיסרים גרמנים.

הפיכתם של חלק מהשבטים הללו לנוצרים, אפשרה מצב בו האנטגוניזם בינם לבין הקיסרות הרומית, שהפכה לנוצרית מאז קונסטנטינוס, לא היה גדול עוד, עקב מידה של סולידריות נוצרית.

ניתן אולי לאמר שצעדו של קונסטנטינוס שאפשר בסיס סולידריות רחב כלל נוצרי, הוא שאיפשר לשמר את השגי הציויליזציה הרומית והיונית, בכך שמנע מצב של עימות קטלני עם הברברים, שלא היו עוד כה ברברים, אלא הפכו ברובם לנוצרים.

מאידך, ארצות הברית היא חברה דלת ביורוקרטיה, בעלת מסורת של עבודה קשה, חריצות ויעילות ברוח הלותרנית, דבר המקרין גם כלפי מהגרים היספנים ואחרים. במובן זה היא כיום החברה המחושלת ביותר בעולם. גם תופעות הניראות כאן כסאוב אינן אלא סממנים המאפיינים חלק זעיר מאזרחי ארה''ב, וגם אז אינם אלא חלק מתרבות הפנאי והמנוחה שלאחר שעות העבודה המאומצת.
_new_ הוספת תגובה''החברה המחושלת ביותר בעולם'' -פרט ליפן, אנגליה
מיכאל מ. שרון (יום ראשון, 06/04/2003 שעה 20:33)
בתשובה למיכאל מ. שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מאז מרגרט תאצ'ר, גרמניה וחברות לותרניות כדוגמת שוויץ, נורווגיה, פינלנד שוודיה, וכן טאיוואן ודרום קוריאה. ובמדה מסויימת, סין כיום הופכת להיות כזאת, אך עדיין נמצאת בכבלי ביורוקרטיה כבדה מאד.
_new_ הוספת תגובהלאחר ביטול חוק גיוס חובה בארה''ב בשנות ה- 70
ישראל חריש (יום שני, 07/04/2003 שעה 16:31) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עם סיום המלחמה בויאטנאם, נשען הצבא האמריקאי על מתנדבים. תהליך ההתנדבות לצבא משאיר את הפתח להתגייסות סלקטיבית (המתגייס מקהל המקור צריך לקבל החלטה אישית ומתוכה מחוייבות אישית) ומסוננת (הצבא מצידו מפעיל מערכת איתור, ניתור ואישור של המתנדבים), שבעקבותיה נשמרים סטנדרטים מסויימים של מוטיבציה, יכולות גופניות ואנושיות. הסטנדרט הזה הוא גבוהה יחסית ככל שמספר המתנדבים גדל. מאז 911 המוטיבציה גדלה והיא גודלת שוב מאז פלשה ארה''ב לעיראק. עובדות אלה מותירות בידי המערכת גמישות בסינון המתנדבים וגיוס המתאימים יותר מבחינת הניתוח הפסיכולוגי, סוציאלי ואינטלקטואלי.

היות הרבה מתנדבים מקרב בעלי ההכנסה הנמוכה אינה מעידה על מנת השכלה או מישכל נמוכים, בודאי אם מערכת הגיוס שומרת על סף גיוס גבוהה לשירות. ובארה''ב הקפידו לשמור על הסף הזה.

ומכאן לטענה שארה''ב מתרוקנת מיכולתה האסטרטגית בשל מדיניות הגיוס, צריך לבחון את התהליכים העוברים על מדינות אחרות בגלובוס. כשנבחן זאת נראה שכמעט כל המדינות מחזיקות צבא מתנדבים שכירים, כולל אירופה המערבית והמזרחית, שהיקף החיילים בצבאותיהן צנח פלאים בשלושים השנים האחרונות ובעיקר לאחר התפרקות ברית המועצות. מכאן שתהליכים דומים קורים גם ב''מתחרות'' של ארה''ב, ופער האיכות האנושית אינו מהווה מרכיב בשינוי היחסי.

מרכיבים נוסף בעוצמה האסטרטגית הם מ''כפיל הכוח'' - נשק בלתי קונבנציולי טקטי ואסטרטגי, טכנולוגיית-על, מיחשוב, לוויינות, אמצעים מוטסים, מודיעין זמין - שבמצבים קיצוניים לוקחים את ההובלה במבחן העימות האסטרטגי והפעלת הכוח. כל הנושא הזה עומד על ''שילוש'' הכרחי של אקדמיה (ידע ומחקר), תעשיה צבאית (ייצור בסטנדרטים גבוהים) וצבא (גורם המפעיל את האמצעים). ה''שילוש'' הזה מתקיים המידת איכות גבוהה ביותר בצבא האמריקאי, בצורה בולטת מעל מדינות עימות פוטנציאליות כמו מדינות ערב, רוסיה, סין וכד'.

מכאן שאין לספוד את ''התדרדרות'' איכות הכוח הצבאי האמריקאי כי הערכה זו פשוט אינה נכונה, לאור שתי העובדות:
א. איכות הלוחם האמריקאי אל מול איכות הלוחמים האחרים ביתר צבאות העולם: היחס נשמר פחות או יותר.

ב. איכות הציוד הצבאי והציוד התומך: האיכות של הנשק האמריקאי טוב ומתקדם לאין ערוך מכל נשק נגדי אחר. בודאי מכלול האמצעים של צבא ארה''ב יוצר סך כל מקדם כוח רב יותר, אל כל מול אופצייה נגדית.
_new_ הוספת תגובהזו טעות לזהות הכנסה נמוכה עם
ישראל בר-ניר (יום שלישי, 08/04/2003 שעה 6:49)
בתשובה לישראל חריש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

פיגור אינטלקטואלי או אחר. המצב העובדתי בארה''ב, בה מקובל הכלל ש''אין ארוחת חינם'', הוא שגם מישפחות מהמעמד הבינוני הגבוה מתקשות לממן רכישת השכלה גבוהה, במיוחד כשיש מיספר צאצאים.
כמעט כל המתנדבים לשרת בצבא עושים זאת כדי לממן את הלימודים שלהם ולהשיג ע''י כך שיפור משמעות במעמדם הכלכלי והחברתי. למרות שתנאי השרות רחוקים מלהיות מפתים במיוחד אינה מונעת אין מחסור במתנדבים המונעים ע''י הסיכויים לעתיד.
צבא של מתנדבים מאפשר סלקציה ושמירה על רמה, ואף אחד מהשרותים איננו מתפשר כדי לעמוד במיכסות הגיוס.
ההכשרה הטכנית של המשרתים היא מעולה. שום בית ספר מיקצועי לא מתקרב אליה. כל החברות בארה''ב מגייסים את מהנדסי השרות שלהם בין מסיימי השרות באחת מהזרועות הצבאיות.
זה כלל לא דומה לצבאות השכירים בעבר שהיו מורכבים במרבית המיקרים מחיילים שכלל לא היו אזרחים, ולפעמים אפילו לא דיברו את השפה.
_new_ הוספת תגובההוא אשר אמרתי, ואתה רק מחזק את טיעוני
ישראל חריש (יום רביעי, 09/04/2003 שעה 2:04)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי