פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
תוכנית החלל של יובל שטייניץ
אלי אשד (יום חמישי, 27/01/2005 שעה 8:00)


תוכנית החלל של יובל שטייניץ

אלי אשדאם ישראל חפצה חיים, עליה להזדרז באימוץ השינויים הנדרשים בתורת הביטחון ולפתח את חיל הים כזרוע אסטרטגית. כשנסגרת היבשה,חייבים לפתח גיבוי מהים.
יובל שטייניץ ''הים כעומק האיסטרטגי של ישראל'' מערכות 383, 2002
לאחרונה השתתפתי בכנס מיוחד שאורגן בידי אגודת החלל הישראלית בשיתוף עם מכון פישר למחקר אסטרטגי באוויר ובחלל. חלק אחד מהאירוע עסק בסקירה מפורטת על תוכניות החלל של מדינות ערב השונות.

החלק השני והמעניין לא פחות עסק באיסטרטגייה צבאית חדשה לישראל המבוססת על תוכנית חלל שאותה הציע יו''ר וועדת חוץ וביטחון, הפילוסוף יובל שטייניץ מהליכוד.

בשממה התרבותית שמכונה ''הפוליטיקה הישראלית'' יובל שטייניץ הוא אישיות יוצאת דופן. הוא אחד הפילוסופים הבולטים במדינה עד היום הופיעו ספריו ''הזמנה לפילוסופיה'' (1987) שנמכר ב-‏25 מהדורות והוא ספר הפילוסופיה הנמכר ביותר בישראל, ''לעולם תהא המטפיסיקה'' (1990), ''עץ הדעת: אלוהים לוגיקה וסיבתיות'' (1994), ו''טיל לוגי-מדעי לאלוהים ובחזרה'' (1998), שבו ניסה להוכיח את קיום האלוהים בטיעונים לוגיים שונים.
והוא כמובן מאנשי האקדמיה המועטים ששלחו את ידם בפוליטיקה ובהצלחה יחסית. אולי בגלל תחום העיסוק הפילוסופי שלו, שטייניץ הוא אחד הפוליטיקאים הבודדים כיום שמנסה להציע חשיבה לטווח ארוך לגבי המדינה.


יובל שטייניץהוא כתב מאמר חשוב על הצורך של ישראל לשנות את מדיניות ביטחון שלה באופן דרסטי. לדברי שטייניץ, כעת, כאשר המחבלים יכולים לפגוע בטילים ובקטיושות משטחי הרשות הפלשתינאית בשטחים נרחבים בישראל, הם יכולים לפגוע גם בשדות התעופה שלה ובחיל האוויר. הבעיה של היעדר עומק אסטרטגי הולכת ומחריפה והכוח האווירי, חשוב ככל שיהיה, אינו יכול עוד לשמש כגורם הרתעה. בשל כך על ישראל לשנות את האסטרטגיה הצבאית שלה ולפתח את כוחה הימי. האסטרטגיה האופטימאלית של ישראל תהיה, איפוא, להגן על הליבה היבשתית ובו בזמן להעביר את ההכרעה למגרש זר, שבו יתרונה האיכותי-טכנולוגי יגיע לכלל מיצוי מקסימאלי. ישראל צריכה להתמקד מעתה בבניית כוח ימי שיהיה הזרוע המרכזית שלה, בניגוד לעבר, והוא יצטייד בפלטפורמות ימיות מתאימות ובטכנולוגיות תקיפה חדישות. אלה יאפשרו לחיל הים לנפק עוצמות אש גבוהות ומדויקות לטובת הכרעה בעומק היבשה.
חזונו של שטייניץ הוא, אם כך, שהים יהפך לעומק האסטרטגי של ישראל ובכך לפתור את הבעיה של המצב הגיאוגרפי הבלתי אפשרי של ישראל; זאת על ידי שימוש בטכנולוגיות ימיות חדשות שיהפכו את חיל הים לדומיננטי מעתה ואילך.

בכנס של אגודת החלל הרחיב שטייניץ ופיתח את חזונו זה הרבה מעבר לחיל הים. הוא דיבר על אסטרטגיה חדשה לישראל שתתבסס על ''חיל המעטפת''. לדעתו של שטייניץ, בעתיד, לאור השטחים הקטנים של ישראל וגבולותיה בלתי אפשריים, היא תיאלץ להסתמך יותר ויותר על חילות הים והאוויר וגם חיל חלל, שיהוו איום מסוג חדש ואפקטיבי על אויבותיה. יש לציין שחזון מסוג זה שהציג שטייניץ בכינוס הוא נדיר כיום במערכת הביטחון והפוליטיקה הישראלית, המעדיפה להתמקד בענייני היום יום של המאבק עם הפלסטינים ותוכנית ההתנתקות ומבחינה זאת הוא בעל עניין רב מאוד.

אולם שטייניץ הודה שחזון זה נמצא כעת בסכנה גדולה לאור הקיצוצים הדרסטיים שאותם מתכנן האוצר, שעלולים לפגוע אנושות ביכולותיה של ישראל, במיוחד לאור ההתעצמות האיסלאמית בתחומי החלל, שעלולה להיות קריטית לביטחונה של ישראל (ולבטחון המערב) בשנים הבאות.
להלן ראיון שערכתי עם יובל שטייניץ.

א.א.: מר שטייניץ, כיצד אתה חושב צריכה ישראל לנהל את תוכנית החלל שלה בעתיד?

יובל שטייניץ: ישראל הגיעה להישגים משמעותיים ביותר בתחום החלל. וזאת, אגב, למרות התנגדות חיל האוויר וחיל המודיעין, שהתנגדו בשנות השמונים להשקעות בתחומים האלה. בכירי החילות האלה לא חשבו שיש לישראל סיכוי להתחרות בתחום הזה עם מדינות המערב העשירות יותר. למרות כל החששות והספקות, אנחנו היום נחשבים למספר 2 בעולם כולו בתחום לווייניי המודיעין, וזאת בהשקעה קטנה יחסית. היום אנחנו עוברים אפילו מדינות כמו הודו ורוסיה. אם לא נמשיך להשקיע בתחום הזה גם עכשיו, ולמרות כישלון לווין אופק 6 שהתרסק בשיגור, נהיה מובלים בתחום החלל ולא מובילים. לכן, לדעתי, יש להמשיך להשקיע במלוא המרץ בתחום זה ואף להגדיל בו את ההשקעה בצורה משמעותית ביותר.

א.א.: ולמה זה חשוב להיות מובילים בתחום תוכנית החלל?

שטייניץ: זה חשוב בגלל כמה סיבות: בראש ובראשונה, כי הלווינים הם אלמנט מרכזי ביותר בהשגת מודיעין על מדינות ענק, שחלקן הן סגורות כמו סעודיה, לוב וסוריה. האלמנט הזה, של תצפית בלתי מופרעת מהחלל, הוא חיוני.
אבל החשיבות של תוכנית חלל מקיפה עבור ישראל היא הרבה מעבר לכך: בראיה כוללת על מקום החלל בתחום הביטחון בכלל, ברור שהחלל יכול להפוך לעמוד תווך שחשיבותו רק תעלה מבחינה ביטחונית בעתיד הקרוב, ככל שיתפתח התחום החדש של לוחמת החלל. כבר היום אנחנו רואים סימנים ראשונים של לחימה מהחלל. אנחנו שומעים מארה''ב על ניסיונות של יירוט טילים בליסטיים מהחלל. דובר, למשל, על רקטה שתשוגר ממטוס אף 15 ליירוט טילים וסימנים של טכנולוגיות להנחית חימוש מהחלל כמו ההפצצות על עיראק, שהונחו בידי לוויינים מהחלל. אין כל ספק: טכנולוגיית החלל תהיה בעתיד לא רק כלי מודיעיני מרכזי, אלא גם כלי לחימה מרכזי.

א.א.: יש לך תחזיות ספציפיות בנושא זה?

שטייניץ: התחזית שלי שאנחנו נראה בחלל תהליך דומה לתהליך ההתפתחות שראינו בעבר במטוסים בשתי מלחמות העולם, שם הם שימשו בתחילה רק ככלי עזר למודיעין ואחר כך כלי לחימה מרכזי. את אותו הדבר נראה לגבי החלל, שמשמש כרגע בעיקר למודיעין, אבל כמו המטוסים הוא ייהפך לתווך לחימה של ממש. וכמו עם היתרון האווירי, מי שרוצה יתרון בחלל צריך לפעול בו כל הזמן ומההתחלה.

א.א.: ומה מסקנותיך מתחזית זאת?

שטייניץ: לכן ישראל חייבת להמשיך להתקדם בתחום הזה ולא לפגר, ואת הטכנולוגיות עליה לפתח בעצמה ולא לקנות אותן כפי שעושים הערבים.

א.א.: אתה מודאג מההתפתחויות המואצות בתוכניות החלל האיסלאמיות שעליהן שמענו בערב הזה?

שטייניץ: אני לא מתרגש מלווייני הריגול של הערבים והאיראנים, והאמת - לא יהיה להם הרבה שימוש מעשי כנגד ישראל. במילא ישראל כבר מדינה קטנה ופתוחה לחלוטין, כך שהם לא באמת צריכים את לוויני הריגול; מספיקים להם לשם כך מטוסים. אנחנו זקוקים ללויינים יותר משהם זקוקים להם. אם אנחנו נהיה דומיננטיים לחלוטין בתחום החלל, כפי שאני טוען שאנחנו צריכים להיות, מה טוב. ואם הם יגררו אחרינו לתחום זה, זה גם כן טוב עד כמה שזה מפתיע לשמוע, שכן זה יבוא בהכרח על חשבון תחומים אחרים, שבהם הם עלולים לגרום לנו הרבה יותר נזקים.

א.א.: אבל מדוע לדעתך יש לישראל צורך איסטרטגי לשימוש בחלל?

שטייניץ: הטיעון שלי לגבי העומק האיסטרטגי שישראל זקוקה לו מהחלל זהה לזה שאני טוען לגבי עומק הים. מדינה שאין לה עומק אסטרטגי ביבשה כמו ישראל זקוקה כתוצאה לעומק איסטרטגי במקום אחר ורצוי בים ובחלל, שיתן לה יותר יציבות מאשר באוויר, וזאת מאחר שהכוח האווירי קשור לנמלי התעופה. המטוס חייב כל שעה לתדלק, לנחות ולהתחמש. לוויינים וספינות, לעומת זאת, יכולים להתקיים שבועות או אף חודשים ללא ממשק פיזי ביבשה. והתלות של החלל והים בממשק היבשתי היא הרבה יותר קטנה מזאת של פלטפורמות אוויריות.
כמו כן יש לזכור: היתרון הטכנולוגי של מדינה בא לידי ביטוי בים, בחלל ובאוויר. אי אפשר להתגבר עליהם בידי כמויות אדם כמו שאפשר ביבשה. ויש לנו אינטרס לגרור את הלחימה אל האוויר והים והחלל, ששם היתרון הטכנולוגי שלנו בא ליתר מיצוי. וכמו שבעבר היה לנו אינטרס שחלק מההכרעה יהיה באוויר, ששם היתרון הטכנולוגי שלנו בא ליתר מימוש, קל וחומר שהדברים נכונים לגבי הים והחלל.
החלל בעתיד חייב להיות מרכזי בביטחון ישראל, אסור להזניח אותו. בכל העולם הוא ייהפך לחשוב יותר ובגלל התנאים של ישראל, הצורך למצות את היתרון הטכנולוגי של ישראל והצורך למצוא מימד איסטרטגי מחוץ לתנאים הבלתי אפשריים של ישראל, הוא יהיה חשוב במיוחד עבור ישראל.
אני סבור שישראל צריכה להשקיע הרבה יותר בשני תחומים: בים ובחלל. הים צריך להיות תחום ההווה והחלל תחום העתיד, שיהוו תחום אסטרטגי שיפצו על הגבולות הבלתי האפשריים. זאת שגיאה שממשיכים לשים את הדגש על היבשה והאוויר ועדיין לא הפנימו את החשיבות העתידית שתהיה לחלל בביטחון הלאומי.

א.א.: משרד האוצר מאיים לקצץ, ברגעים אלה שאנחנו מדברים, בצורה דרסטית בתוכנית הלווינים של ישראל. אתה מסוגל לעשות משהו כדי לעצור את זה?

שטייניץ: נכון שמשרד האוצר מאיים לקצץ הכל, אבל וועדת החוץ והביטחון משתדלת להקטין את הקיצוצים בתקציב הלווינים וגם עכשיו אנחנו עובדים עם מערכת הביטחון בכיוונים הללו.
השנה השפעה של ועדה על התקציב היא מוגבלת. בשנה הבאה תקציב הביטחון יעבור לידי הוועדה ואז תהיה לנו יותר השפעה. כבר עכשיו נעשו מספר דיונים לגבי כישלון לוויין אופק וכיצד להמשיך.


קישורים:
בדו''ח הוועדה המיוחדת לחקר מערך המודיעין שהוקמה בעקבות מלחמת עיראק בראשות שטייניץ נקבע:
הוועדה ממליצה להאיץ את פיתוח מערך לוויני הריגול של ישראל כתשתית מודיעינית ויזינטית לטווחים ארוכים. מערכת זו תיבנה כך שתהיה מסוגלת לתת מענה לאיומים הנשקפים למדינת ישראל במעגלים הקרובים והרחוקים, תוך יכולת איתור, זיהוי וניטור של תשתיות טכנולוגיות תעשייתיות וצבאיות.

הוועדה ממליצה כי מערך הלוויינים יופעל בהכוונה ובהנחייה משותפת לצה''ל ולמוסד, באמצעות הקמת גוף משותף לצורך זה, על-פי מתכונת שתקבע בעתיד. בפיתוח מערך הלוויינים והפעלתו תוקנה עדיפות מסויימת לנושאים אסטרטגיים-טכנולוגיים, כולל תעשיות צבאיות בכלל ותעשיות גרעין בפרט, על-פני צרכים צבאיים מיידים במדינות המעגל הראשון הנתונים לטיפול גם באמצעים אחרים.
א.א.: מהן, אם כך, ההמלצות הסופיות שלך?

שטייניץ: על ישראל להמשיך ולבסס את יכולות החלל שלה ולעשות זאת בדרך הארוכה והקשה דווקא, אך המשתלמת יותר לטווח ארוך. זאת של הסתמכות על מקורות עצמיים ללא הסתייעות בגורמי חוץ כפי שעושים הערבים. מדובר בסדרי עדיפויות ואני סבור שישראל כיום צריכה להשקיע הרבה יותר בשני תחומים שהם חיוניים, למרות בעיות הביטחון השוטף ולא באים לידי ביטוי מספיק: אחד בתחום המודיעיני, שבו יש לשדרג את יכולותינו ובתחום שני של הפיתוח של עוצמה חללית ושל עוצמה ימית. זאת עלינו לעשות גם על חשבון ההשקעות בחילות האוויר והיבשה. עלינו לפתח עוצמה התקפית ויכולות התקפיות ולא רק הגנתיות, מהים וגם מהחלל. כל זה אפשרי.
דברים כדרבנות. עכשיו נשאר רק לפעול ליישומם בשטח וזאת עלולה להתגלות כמשימה קשה ביותר.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


מה בדיוק יובל רוצה?
סתם אחד (יום חמישי, 27/01/2005 שעה 14:54) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שלא נעשה ממילא עד כה?!

הרי ישראל מפתחת את יכולות התקיפה השניה מאז סוף שנות ה-‏60. רק בסוף שנות ה-‏90 קלט חיל הים 3 צוללות גרמניות מונעות בגרעין שהשמועות מספרות שהם בעלות יכולת שיגור טילים בליסטיים עם כל מה שצריך בפנים. לוויני צילום ותקשורת מתעופפים ברקיע מזה 15 שנים. 'אופק 7' כבר ממתין לתורו לאחר ש'אופק 8' כשל ב-‏2004. והוא יתחיל לעבוד עוד הרבה לפני ש'אופק 4' ישבוק חיים. עומק אסטרטגי בים כבר יש ויש תוכניות להלאה.

כל זה קרה וקורה בלא כל קשר למחבלים. הם לא האיום העיקריץ מדינות העימות יצרו את הצורך שיהיה קיים גם כשיבוא שלום לאזור. אם אנחנו נגיע למצב שהמחבלים תוקפים שדות תעופה ובסיסי צבא בישראל אז שום לווין מודיעין, צוללת גרעינית או תותח ממוחשב לא יחלצו אותנו מהמצוקה. קודם כל חייבים לנהוג בפלסטינים באופן שלא יוכלו להוות איום כמו שתיארת אבל אם בכל זאת יאבקו על חיסולה של ישראל, יש להקים להם מדינה בירדן ולהגיד להם תודה. לא צריך שום עומק אסטרטגי מולם.

התמקדות נוכחית בהתנתקות שהתווה שרון לא קשורה כלל לכל הסוגיה הזו ולא באה במקום. זה מהלך פוליטי רשלני של שרון שבא לכפר על מספר מהלכים ואירועים בחייו. הנסיגה חילצה אותו מהן.

ועוד משהו, אני חושב שלשים את יהבנו המודיעיני רק על הלווינות יהיה מכשיל. צריך יותר שפיונים ודברים מהסוג הזה, לצד התקשורת והצילמים מהלווינים.
_new_ הוספת תגובהמעניין כמה עולה לגייס את אסד
אנא עארף (יום שישי, 28/01/2005 שעה 9:58)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אחרי ש''גייסנו'' את ערפאת ושיחקנו בו.
_new_ הוספת תגובהצוללות גרעין???
נריה (יום ראשון, 17/04/2005 שעה 15:53)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אולי מפצחים שם גרעיני אבטיח.

אין לישראל צוללות מונעות בגרעין.
_new_ הוספת תגובהדב מאיר (יום שישי, 28/01/2005 שעה 9:28) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אנו הישראלים מחפשים כל הזמן תשובות בעלות עוצמה גדולה יותר מלאלו של אויבינו. אולם אויבינו לא נלחמים נגדנו באמצעות עוצמות טכנולוגיות. הם נלחמים בנו ובכל העולם כולו למעשה, ב''זכות'' נחישות רוחנית המוצאת ביטויה ביכולת הקרבה עצמית של הפרט כתופעה רחבת היקף. וב''זכות'' הסרת המעצורים המוסריים המקובלים בחברה אנושית.
התשובה לכך אינה בתחום העוצמות החומריות. התשובה לכך צריך שתהיה בתחום הרוחני. היינו מימוש הנחישות הרוחנית הקיימת בישראלים והמדוכאת ע''י כללי משטר דמוקרטי בו הישראלים כבר אינם רוב מכריע ובו לוקחים בחשבון לחצים מוסריים מבית היוצר של תלמידי יזוס קריסטוס, היינו הושטת הלחי השניה של היהודים.
הגיע הזמן שנבין שעלינו להתחיל לפגוע בתשתית הכוח של אובינו - היינו האמונה הפאנאטית שלהם בנביא השקר - מוחמד.
נחוץ שנפסיק להעסיק עובדים ערביים אלא אם כן יקבלו עליהם דת אחרת - דת של 7 מצוות בני נוח ויתכחשו בעליל למסרים הרצחנים של הקוראן בו בין השאר יהודי הינו מועמד לרצח כמצוה דתית. ואם אינם מסכימים ימותו ברעב. כמו כן צריך להפסיק לחוס על צפעונים ממין נקבה וצפעונים קטנים. ילד הזורק אבן על רכב נוסע מנסה לבצע רצח וזכות ההגנה העצמית צריך שתעמוד לנהג גם כאשר הוא בורח אחרי זריקת האבן משום שלכשיחלוף הרכב לדרכו יחזור הילד הזה לזרוק אבנים ולנסות לרצוח אחרים.
נחוץ גם להתחיל לקבל נורמות גיל אחריות אחרות. יש להוריד דרסטית את גיל האחריות הפלילית לגיל 13 כפי שהיה נהוג בעמנו מימים ימימה. אין צידוק לחקות את עמי העולם במושגי הגיל הגבוהים שאימצו הם לעצמם.
לא זו אף זו יש להפסיק לשתף פעולה עם הערבים בהספקת חשמל, שרותים רפואיים וכיו''ב כל זמן שמתנהלת אצלם מערכת חינוכית תומכת רצח. שהרי את מי אנו מרפאים?! את מי שאחר כך יתאבד בסופרמרקט שלנו! למי אנו נותנים חשמל?! למחרטות שמייצרות טילי קאסמים!
הוא הדין לגבי יחסינו לארצנו. הרשות הפלשתינית מתארת בפרסומיה הרשמיים את ''פלסטין'' כחופף לגבולות הכוללים את שטחי ארץ ישראל כולה. אנו מצמצמים את דרישותינו הרשמיות לגבולות המדינה שהוכרו באו''ם. ומה אומרות על כך האומות. על חלק הם מסכימים עם הערבים. אם כך נחלק שוה בשוה את השאר בין שני הניצים. היינו לא אימצנו לעצמנו למיצער מטרות המהוות לפחות משקל כנגד. היינו יכולים לומר שמטרותינו הינן מנחל שיחור ועד הפרת ובהיותינו רודפי שלום אנו מסתפקים כל זמן שיש שלום במה שבידינו בפועל.
בעיתנו העיקרית אינה עוצמה אלא איסטרטגיה רוחנית.
_new_ הוספת תגובהעוצמה של ציבור נמדדת גם וגם
אנא עארף (יום שישי, 28/01/2005 שעה 9:54)
בתשובה לדב מאיר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

גם ב''עוצמות טכנולוגיות'' וגם ב''נחישות רוחנית'', ועלינו לכרסם בשניהם יחדיו. ''היילכו השניים יחדיו''??? כן, הם הולכים יחדיו ב'נמר' האסלאם, בניגוד לג'ונגל החיות.

ההתמודדות מול האסלאם אינה יכולה להיות של ישראל לבדה, אלא שם העולם צמא החופש כולו. לכן '7 מצוות בני נח' אינה בהכרח הפתרון הפשוט והמקובל על מי שאינם בני ישראל.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי