פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
גרינפיס בשטח
אלי אשד (יום שישי, 14/06/2002 שעה 14:46)
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


גרינפיס כארגון אידיאולוגי
אלכסנדר מאן (יום שישי, 14/06/2002 שעה 19:43) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רעיונות האקולוגייה בעולם אינם רעיונות כה חדשים כפי שאנשי גרינפיס חושבים, והם הופיעו כבר בסוף המאה התשע עשרה ובמשך המאה העשרים, והוצגו על ידי חוגים רומנטיציסטים, חוגים אזוטרים וחוגים ביולוגיסטיים שונים, אשר המשותף לכולם היה דחיית ערכי תרבות המערב הדמוקרטי, ופנייה אל ערכים 'טבעיים' ונקיים בשמם של אידיאות שונות.

ארגון גרינפיס רחוק כמובן מהגדרות אלו, אך דומה שלמרות זאת אינו יכול ומעוניין לוותר על נקודות מרכזיות באידיאולוגיה פאן-ירוקה בתחפושת האימפרטיב האוניברסלי כבר מעצם הגדרת שמו: מדוע 'שלום'? מילא ירוק, אבל מה הקשר ל'שלום'? מה הקשר בין שלום לאקולוגיה? מהו החיבור האמיתי המסתתר בין שני מושגים אלו? מדוע קורא לעצמו הארגון 'גרינפיס' ולא 'גרין-אקונומיק' או 'גרין-אקשן'? מדוע המילה 'שלום'? מדוע לא יכלו לקבל את המילה 'חוזה' ולומר 'גרין-קונטרקט' או כל דבר אחר?

הסיבה לבחירת שם אינה כה תמימה, ממש כמקורות מימון ארגון זה, אשר ברובו הגדול ממומן מתקציבי עתק גרמניים, ואשר מקבל תרומות בגרמניה מימין ומשמאל כאחד. ארגון גרינפיס הנו ארגון אידיאולוגי במהותו, אשר אינו נאבק בליקויי החברה המערבית באופן פרגמטי ומקובל, כי אם ובמיוחד במישור האידיאולוגי, ודי אם אציין את הטראנספרנט המוזר של סיסמאות שלום-ירוקות מסוג זה, אשר גרינפיס מתהדר בהם בפירסומיו.

על הבעיות הקשות והחמורות ביותר לזיהום הסביבה והטבע אין גרינפיס מדבר באמת; גרינפיס נמנע מלעסוק בבעיית התפוצצות האוכלוסין בעולם, אשר לדעת חוקרים שונים חמורה הרבה יותר מבעיות ירוקות אחרות בקרב תושבי העולם הראשון, אשר הולכים ומשתלטים בהדרגה על אמצעים מונעי זיהום, לצד ריסון גידול אוכלוסייה והכרה בחשיבות נושא זה. גרינפיס אינו עושה זאת על מנת שלא יואשם חלילה בגזענות, ולכן מבכר לתקוף בכל בעייה קיימת את העולם הראשון, אשר חייב לעקרונות שיטה זו להיות אחראי לכל תחלואי העולם השלישי. העדר הביקורת של ארגוני גרינפיס כלפי מדינות לא-מערביות בעולם הוא הדבר המתמיה מבחינתי, והוא הדבר המעיד אלף מונים על מדיניות מכוונת של מצד הארגון בנקודה זו, למען לא ייחשב הארגון לכאורה כממשיך דרכו של הזרם הרומנטציסטי האמור.

גרינפיס ייטיב לעשות אם לצד ביקורתו המוצדקת כלפי הדברים החייבים בשינוי בארצות העולם הראשון יטען ויסביר מדוע על העולם השלישי לקחת חלק בתהליך זה, תוך קבלת עזרה כספית קבועה, תמיכה ועידוד ממדינות העולם הראשון.
_new_ הוספת תגובהמדיניות גרין פיס
אלי אשד (יום שישי, 14/06/2002 שעה 22:20)
בתשובה לאלכסנדר מאן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא כל דבר במדיניות גרין פיס מקובל עלי. למשל ההתנגדות של הארגון ליבולים שנוצרים על ידי הנדסה גנטית.
גם אינני בטוח שנושא פיצוץ האוכלוסין הוא כה חמור כפי שחושבים , יש שטוענים שנהפוך הוא שלאמיתו של דבר הפוריות האנושית נפגמת קשות בידי גורמים סביבתיים שונים וכי בעתיד הקרוב נראה ירידה דרסטית בילודה גם בעולם השלישי לא רק בעולם הראשון ( ששם הירידה היא מרצון האוכלוסיה). אבל זהו נושא שכרגע נתון במחלוקת קשה בעולם המדע.
מעבר לכך הטענות שארגון מטיל את האשמה בכל חליי העולם בעולם הראשון אינן מדויקות , נציגי הארגון מבקרים גם בארצות העולם השלישי ( לאחרונה למשל בתורכיה) ומסבירים שם לתושבים את הנזקים הסביבתיים שיכולים להיגרם כתוצאה ממפעלים וגורמים מקומיים אחרים.
כפי שציינתי בעבר יש היום נתון מעורר דאגה שבו תנועות השמאל הקיצוני המשימות עצמן כשומרות הסביבה מביאות בריש גלי התנגדות לישראל ובכך מצטרפות לקבוצות ימניות קיצוניות ניאו נאציות שגם הן שמות את המאבק למען הסביבה בעדיפות גבוהה.זוהי ברית לא קדושה ששום טובה לסביבה ולאקולוגיה לא תצמח ממנה. ותנועות אלה אכן נוטות להאשים את המערב בכל חליי העולם.
לגרין פיס לעומת זאת יש סניף ישראלי פעיל ביותר , שמשתדל לעסוק בעניינים מקומיים ולא להאשים את העולם הראשון ואת ממשלת ישראל בכל דבר רע עלי אדמות.
_new_ הוספת תגובהגרינפיס כארגון אידיאולוגי
דינה כהן (שבת, 30/07/2005 שעה 17:06)
בתשובה לאלכסנדר מאן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כולי תקווה שתתעצמו יותר, שתעשו יותר למרות שעשיתכם רבה ואכותית קיים רושם שיש הרבה לעשות.
ישרו כח כי זקוקים לו גם אנחנו.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי