פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
נפנוף מערבה או קריצה מזרחה
הלבן שבעיניים / ע. צופיה (יום חמישי, 16/09/2010 שעה 9:00)


נפנוף מערבה או קריצה מזרחה

ע. צופיהלפני ימים ספורים, ב-‏12.9, הכריע הציבור בתורכיה, ברוב של 58%, על שינויים מסוימים בחוקה. במשאל הוצגו לציבור 26 שינויים שנוגעים לכל שטחי החיים הציבוריים שם. החל מהזכות להתאגד ועל האפשרות להעמיד גנרלים לדין אזרחי.

ברור וצפוי מראש כי כאשר מעמידים להצבעה מגוון כה רחב של תיקונים הציבור נאלץ לבחור את התיקון החשוב לו ובעצם מאשר עוד 25 תיקונים אחרים שאולי רובם אינם לרוחו.
וזו נקראת דמוקרטיה.

המשאל נערך מאחר והאיחוד האירופי, במסגרת השיחות לצירוף תורכיה לאיחוד, דורש שינויים רבים בחוקה התורכית ובהתנהלות השלטון שם (אירופה בישלה דייסה...).

ניתן היה לבצע את המשאל במספר ''מנות'' שבהן היו שינויים דומים בחוקה ולא לאגד בפתק אחד את מירב השינוי. האיחוד האירופאי שכל כך חפץ להשריש את הדמוקרטיה מתעלם מהאופן הלא-דמוקרטי של המשאל.

תוצאות המשאל והשינויים שאושרו מהווים ניצחון גדול לראש ממשלת תורכיה, רג'פ טאיפ ארדואן. הניצחון הוא לא רק בעצם התמיכה שקיבל אלא בכך כי בעקבות השינויים יוגבל מאוד כוחו של הצבא מלהתערב בחיים הפוליטיים והנשיא, שהוא סגנו לשעבר של ארדואן במפלגתו, יוכל למנות עוד 7 שופטים לבית המשפט העליון על ה-‏11 הקיימים. בכך יאבד ממסד זה את אופיו החילוני.

מנקודת מבטו של האיחוד האירופאי זו התקדמות גדולה להשרשת המשטר הדמוקרטי, אך מנקודת מבטנו הישראלית, זה חיזוק חשוב לכוחו של ארדואן ושל מפלגתו האיסלמית. השינוי בתורכיה, אם בכלל יש סיכוי לכך, נראה רחוק מאוד.

בסיס כוחו של ארדואן הוא בשינויים הכלכליים שערך בתורכיה בתקופת שלטונו שגרמו להטבה כלכלית משמעותית לכל המדינה ובעיקר העברת משאבים לאומיים מהעשירונים העליונים לעשירונים הנמוכים יותר. ברור כי בכדי להמשיך בהצלחה זו, ארדואן זקוק לקשרים ההדוקים עם אירופה וארה''ב ולכן אנו חוזים בשנה האחרונה סוג של התפתלות דיפלומטית שאינה שורפת קשרים עם המערב, כולל ישראל, אך בהחלט מושיטה יד חברית לשכנותיה של תורכיה מדרום וממזרח.
המשחק הכפול הזה בהחלט אפשרי כאשר בראש הגוש המערבי עומד מנהיג שהוא עצמו פוסח על כל הסעיפים ואינו יודע האם להתחנף לארצות המוסלמיות או לנקוט כנגדן ביד קשה על פעולות הטרור בעבר והאיומים בהווה.

יש להזכיר כי מלבד השינויים בחוקה שדרש האיחוד האירופי בכדי לקדם את הצטרפות תורכיה לאיחוד, קיימות דרישות נוספות כגון:
א. סיום הסכסוך בקפריסין על ידי כך שתהיה מדינה אחת בלבד באי.
ב. שיפור משמעותי בזכויות האדם, פירושו המעשי, מתן אוטונומיה למיעוטים ובעיקר לכורדים.
ג. הורדת אחוז החסימה בבחירות מ-‏10%, כיום, לאחוז בודד או שנים. בהקשר זה יש לציין כי מפלגת הצדק והפיתוח האיסלמית זכתה בשלטון אך ורק בגלל אחוז החסימה הגבוה שהפיל את כל המפלגות החילוניות מלבד אחת וכך כל הקולות שניתנו למפלגות החילוניות שלא עברו את אחוז החסימה הגבוה נזקפו לזכות המפלגה הגדולה ביותר אשר בפועל זכתה בשליש מהקולות,אך ברוב מכריע של המושבים בפרלמנט.
לכן התיקונים הנ''ל, אם ימומשו, עשויים להביא לקץ שלטונה של המפלגה האיסלמית.
מאחר ולאיסלמים בתורכיה אין רצון רב להתאבד פוליטית, ספק אם התיקונים יעברו בעשור הקרוב.

כל מי שבוחן את התנהלותו של ארדואן בשמונה שנות שלטונו מגיע למסקנה כי הוא המנהיג התורכי המשמעותי ביתר שקם מאז כאמל אתא-טורק (שני רק לאתא טורק). לכן הוא, כנראה, צפוי לשלוט בתורכיה עוד תקופה ארוכה כאשר יעדו הפוליטי הוא הצבתה של תורכיה כמעצמה אזורית במזרח התיכון, בקווקז ובבלקן.
על רקע זה יש לבחון את התנהלותו המדינית ולפעול בהתאם.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


כמה שאלות-הארות
דוד סיון (יום חמישי, 16/09/2010 שעה 10:45) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נדמה לי שבשנים האחרונות משתנה הסביבה הפוליטית-מדינית בעולם. הצד הערבי-מוסלמי מתחזק ובמקביל הצד המערבי-נוצרי נחלש. חלק ניכר מזה נובע מגודל האוכלוסיה בכל צד אבל גם ואולי בעיקר בגלל רמת (או חוסר) התמיכה הציבורית. אני גם חושב שהתהליך הזה החל עוד לפני שאובמה הופיע בשורת המנהיגים. על הרקע הזה:

1. האין ארדואן מסמל את התחכמותו ולכן התחזקותו של העולם המוסלמי?
2. מה לדעתך צריך לעשות מנהיג או צריכים לעשות מנהיגי הצד הנחלש?
_new_ הוספת תגובהכמה שאלות-הארות
ע.צופיה (יום חמישי, 16/09/2010 שעה 13:42)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני איני מקבל את קביעתך כי הצד המוסלמי מתחזק והצד המערבי נחלש.
אם נקח את שנת 2001-2 כשנות שיא של תנופה מוסלמית בצורה של פיגועים בארה''ב ,אירופה, מוקדי תירות במזרח, אינתיפדה בישראל, ירי חופשי של קאסמים מרצועת עזה והטרדות של החיזבאלהה ואם נשווה זאת לימינו, כאשר מדינת מוסלמית אנטי מערבית כמו עירק נכבשה , אפגניסטן,מרכז טירור נמצא בלחימה, אין פיגועים באירופה וצפון אמריקה, המרד המוסלמי בצניה דוכא, החיזאלה והחמאס ,עמוק במחפורת.
מנגד יש גם הצלחות. התפנית של תורכיה ולבנון לכיוון אירן והבלימה של הסנקציות כנגד אירן.
כך שאיני רואה פה הצלחה כלשהי.
מדיניותו של ארדואן היא תוצאה של תיסכול תורכי מדחייה אירופית.
אני גורס שהטינה המוסלמית לתרבות המערבית נעוצה בפחד שההמונים, לאט-לאט יתחילו שהתנהג כמערביים וכוחם של חכמי הדת יחלש. תופעה זהה קיימת גם ביהדות.
יש צורך בשיחות ישירות וגלויות בין הצדדים שבהן יובהר כי אין בכוונת המערב לבצע השתלטות תרבותית על המאמינים המוסלמים.
כל זה כמובן על קצה המזלג ובשטחיות לא קטנה.
_new_ הוספת תגובהכמה שאלות-הארות
(יום חמישי, 16/09/2010 שעה 14:47)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הצד המוסלמי לא צריך לעשות פיגועים
אלא לשבת בשקט עוד כמה שנים
הולנד כבר מוסלמית, גם בריטניה
צרפת בדרך ובעקבותיה כל אירופה המערבית
מי שיעצור את הגל האיסלמי - סין
_new_ הוספת תגובהכמה שאלות-הארות
ע.צופיה (יום חמישי, 16/09/2010 שעה 16:18)
בתשובה לspinner013@gmail.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הראייה שלך מטושטשת ומעורפלת, כדאי שתבדוק.
_new_ הוספת תגובהכמה שאלות-הארות
דוד סיון (יום חמישי, 16/09/2010 שעה 16:28)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני חושש שעסקת רק בחלק מהנושא שהעליתי - פיגועים ומלחמה. לא ממש התייחסת לתהליכים בין הצדדים בתחומים נוספים שיתכן מאד שמהווים את העיקר. הרי אפשר להניח שלמעשה מתנהלת מלחמת תרבות בין הצדדים שמלחמה וטרור הם רק ביטוי אחד להתפתחותה.

1. האם לא יתכן מאד שהטרור והמלחמות נרגעו בגלל שינוי באסטרטגיה בלבד?
2. מה בדבר השינוי מאפיינים בחיי הקהילה במערב בעקבות ההגירה והתרבות החלק הלא נוצרי באוכלוסיה?
_new_ הוספת תגובהכמה שאלות-הארות
ע.צופיה (יום חמישי, 16/09/2010 שעה 18:23)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הטירור האיסלמי הקיצוני לא נרגע כצעד טכסיסי. הוא ממשיך לנסות לפגוע (רק השבוע היה מקרה כזה בדנמרק)אך הערכות הכללית כנגדו הצליחה להכשיל את רוב יוזמותיו. גם במקרים שזה הצליח ניכרת ירידה במקצועיות.
כל גל הגירה בכל מקום בעולם משפיע על מרקם החיים המקומי. זה נכון גם לגבי גלי ההגירה מהמדינות האיסלמיות לארצות מערב אירופה וצפון אמריקה.העניין הוא שכאשר יש הקצנה לצד אחת די מהר באה תגובה קיצונית מהצד השני. אנו רואים זאת עכשיו בצרפת עם גירוש הצוענים.התנהגות הציבור האיסלמי בצרפת עוררה דאגה ופחד בצבוריות הכללית והתוצאה היא בחירתו של סרקוזי שנודע בנטיתו ל''יד חזקה'' כלפי מיעוטים.מצב דומה מתפתח בהולנד.
_new_ הוספת תגובהיש להביא בחשבון גם מרכיבים נוספים.
ימני גאה (יום חמישי, 16/09/2010 שעה 16:54) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א- הפחד של מדינות ערב הסוניות, בעיקר מדינות הקרובות פיזית לאיראן.
ב- על אף כינוס מרשים שהיה באיסטנבול לפני מספר חודשים, הערבים אינם מתלהבים מהתקרבות לתורכיה.
ג- המגעים של הממשל האמריקאי מאז המשט, ציננו את ההתקרבות של תורכיה לאיראן.
ד- הנטיה של הציבור לאיסלאם, עשויה להבלם נוכח העוינות של אירופה למגמה כזו.
ה- נראה כי ההתקרבות של תורכיה לסוריה נחלשת, לנוכח הרצון של הסורים שתורכיה תשמש ''מתווך'' להחזרת הגולן.
_new_ הוספת תגובהארדטאן הצליח לחזק את שלטונו
איתן אדיר (יום חמישי, 16/09/2010 שעה 20:19) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

על ידי החלשת המערכת המשפטית והצבא מבחינה חוקתית ולכאורה התקרבות לדרישות האירופאים לדמוקרטיזציה מתורכיה כתנאי להתחלת דייוני כניסה אפשרית של תורכיה לאיחוד האירופאי.

השלטון התורכי נתן כמה הבטחות לאירופה וצריך לאורך זמן לראות אם הוא יישם את עקרונות הדמוקרטיזציה בפועל, או לחילופין האם זה היה רק כדי לצאת חובה מול הלחץ האירופאי.

בכל מקרה, המשאל היה משאל מכור מראש, כי האזרח הפשוט היה צריך לאשר את כל 26 הסעיפים או לשלול את כולם. כ-‏20 מתוך ה-‏26 היו סעיפים המקדמים חופש ומשפט חיוני, ובין ה-‏6 האחרים היו הכפפת בית המשפט והצבא לראש הממשלה ומתן זכות מינויים לשופטים ולמפקדים בכירים בצבא לראש הממשלה. בעוד שאת רוב הסעיפים יכול ארדואן גם לא לממש, או לממש חלקית באופן שיהיה אפילו הפוך לרוח המשאל, הרי שברור שהמשאל נותן לו יכולות להשפיע על איוש בית המשפט העליון וצמרת הצבא.
כעת צריך ארדואן למנות 6 שופטים עליונים ל-‏11 הקיימים כי לפי המשאל הוא אמור להגדיל את בית המשפט העליון ל-‏17 שופטים. אין ספק שהוא ימנה שופטים מהמפלגה האסלאמית שלו.

לכן לכל אלה המדברים על דמוקרטיזציה בתורכיה צריך להבהיר ששמחתם מוקדמת מדי. צריך לראות אין ינצל ארדואן את המשאל כדי לבסס את כוחו ועל חשבון מה.

בכל מקרה, לטובת תורכיה וכמובן ישראל והאזור, אני מקווה שארדואן, למרות כל המניפולציות שלו, יפסיד בכל זאת בבחירות האמורות להיערך בשנה הבאה.
_new_ הוספת תגובההדמוקרטיה ככלי נשק של האיסלם הקיצוני.
יענקלה (יום שישי, 17/09/2010 שעה 4:47) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שני מוסדות נשארו מחוץ לשליטת האיסלם הקיצוני.
בית המשפט העליון, והצבא.
שני מוסדות אלה סימנו את שליטת החילוניות והמערביות בתורכיה.
לכאורע על ידי שימוש ב''דמוקרטיה'', קעקע האיסלם הפונדמטליסטי את עמדות הכח של החלונים, וכוחם ילך וייחלש עד שיהפכו כלי שרת בשרות המוסלמים, לביסוס מעמד הדת בתורקיה.
חשוב להדגיש:
הממשלה התורכית תתנהג באופן''דמוקרטי'' על פי הסטנדרטים התורכיים, הדמוקרטיה הזו כוונתה לבסס את שלטון ממשלה שרוממות הדמוקרטיה בגרונה וחרב הפיפיות של האיסלם הקיצוני בידה.
למוחאים כפיים באירופה יסתבר כי ה''דמוקרטיה התורקית הולכת להיות דמוקרטיה איסלאמית, לפי סטנדרטים תורכיים.
הצבא, שנהנה עד ימים אלה מהספקה של טכנולוגית על ישראלית, לא יהסס לתמוך במשטים כדוגמת המשט של הספינו לעזה וחשרת העננים אינה יותר עננת קיץ קלה אלא תהפוך גוש קודר הצבוע ירוק כהה שהולך ומכסה את המזרח התיכון ואת אירופה הדרומית.
הכלכלה התורגית הפורחת תורמת לבטחון העצמי של ארדוגן, והשליטה בצבא ובבתי המשפט משלימה את שליטתו בתורכיה לאורך ימים , ולימים להצבתה בשורה הראשונה של האויבות לישראל.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי