פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
תקשורת כוזבת ומאכזבת
הלבן שבעיניים / ע. צופיה (יום שישי, 27/01/2012 שעה 19:00)


תקשורת כוזבת ומאכזבת

ע. צופיהבשנים האחרונות אנו עדים למספר רב, יחסית, של פסקי דין על הוצאת דיבה ולשון הרע הגוררים התנצלויות ופיצוי כספי. חלק ניכר מפסקי הדין מתייחס לערוץ 10 אך לא רק. הסיבה, ברוב המקרים היא ''אצבע קלה על ההדק'' דהיינו שימוש במילים היוצרות את הרושם כי נשוא הכתבה או הידיעה אינו אדם ישר או הצגת העובדות באופן שמשתמע מהן כי נעברה עבירה על החוק.

הרי מקבץ של מקרים כאלו:
שלדון אדלסון: בעקבות פרסום כתבת פרופיל על המיליארדר היהודי שלדון אדלסון, בערוץ 10, נתבע הערוץ לפרסם הכחשה לפרטים מסוימים שפרסם ולהתנצל על כך. לאחר דיון ממושך בין עורכי הדין ואיום בתביעה כספית גדולה נאלץ הערוץ לפרסם התנצלות כמבוקש. בעקבות פרסום ההתנצלות התפטרו מספר בכירים בערוץ (ערוץ 10 התנצל...).

משה בובליל ואילת קלאב הוטל: בעקבות פרסום תחקיר , בתכנית ''המקור'' בערוץ 10, על נסיבות הקמת המלון והמימון הציבורי שניתן ליזמים. השתמע כאילו הנ''ל ''לקח'' לכיסו חלק מהכסף. בעקבות תביעה נאלץ הערוץ להתנצל ולשלם פיצוי כספי שטרם נקבע (מתנצלים בפני בובליל...).

רכז המודיעין של משטרת נתניה:בפרומו לתכנית נאמר על ידי העיתונאי רביב דרוקר כי הנ''ל ''נזרק'' ממשטרת נתניה, דבר שאינו אמת. בעקבות תביעה הערוץ נאלץ להתנצל ולפצות כספית את התובע (המאבטח בעסקים...).

תביעת דיבה של משפ' נתניהו: בעקבות פרסום במעריב ותחקיר בתכנית ''המקור'' בערוץ 10, משפ. נתניהו תובעת, בטענת לשון הרע, התנצלות ופיצוי כספי גבוה מהנ''ל. יש לציין כי בעקבות הכתבות נדרש מבקר המדינה לבדוק את העניינים שהועלו בפרסומים ולאחר בדיקה לא מצא כל פגם בהתנהלות משרד ראש הממשלה (נתניהו תובע...).

סרן ר': בתכנית ''עובדה'' של העיתונאית אילנה דיין בערוץ 2 נקבע כי סרן ר' ''וידא הריגה'' של תלמידת בית ספר פלשתינאית, תושבת רפיח, שבטעות נכנסה לשטח צבאי סגור (פרשת סרן ר'). למרות שהצבא הכחיש את העובדות שהועלו בתכנית הביאה העיתונאית ''עובדות'' להוכחת טענותיה ואף התעמתה בפומבי עם דוברת צה''ל דאז וח''כ כיום, מירי רגב. לימים זוכה סרן ר' מכל אשמה והוכח כי חייליו ניסו להטיל עליו אשמה כוזבת. הנ''ל הגיש תביעת דיבה ולשון הרע כנגד העיתונאית והערוץ ובמשפט, בפני השופט סולברג, היא הורשעה בכך ונמתחה עליה ועל אופן עבודתה ביקורת חריפה. מעדותה בבית המשפט משתמע כי היא השתמשה במקרה של סרן ר' לצורך קידום השקפת עולמה הפרטית וכי לעובדות משמעות קטנה ולמסקנה הציבורית, אליבא דאילנה דיין חשיבות עליונה (תורת השיפוט המולקולרי, ניתוח פסק הדין...).
מקרים אלו ומקרים נוספים שלא הוצגו כאן, מצביעים באופן ברור כי לאמת העובדתית ולכבודו של הפרט אין כל חשיבות. הדבר העומד בראש מעיניי העיתונאי המצוי, בעיקר זה המצוי בצמרת התקשורתית, הוא הבאת השקפת עולמו האישית לידיעת המאזינים בניסיון להשפיע על דעת הקהל ובאופן עקיף אך ''מתגלגל'' מכך על השלטון ומעשיו.

חופש הביטוי ותקשורת חופשית הן מיסודות הדמוקרטיה, אך ניצול זכויות אלו לצורך קידום דעות אישיות או קידום אישים מסוימים הן אנטי דמוקרטיות וכפי שאנו נלחמים על קיום הדמוקרטיה ועל כבודה בתחומים אחרים כן עלינו להלחם במגמות אלו בתקשורת הישראלית.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


טעות?
דוד סיון (שבת, 28/01/2012 שעה 7:36) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עיקרון חופש הביטוי נועד לאפשר גם קידום דעות אישיות או אישים מסויימים ואפילו בניגוד לאינטרסים אחרים. זו למשל אחת הסיבות שאנשים משקיעים ממיטב כספם בהוצאה לאור של עיתונים; זו גם סיבה טובה לכתוב מאמרים בפורום אינטרנטי.

בארץ העיקרון הזה חל גם במקרים שהתבטאות, או כתבה מבוססת על מידע לא נכון. דוגמה ידועה לכך היא פסיקת בג''ץ בפרשת קול העם בשנת 1953.

לכן זו טעות לטעון כי ''... ניצול זכויות אלו לצורך קידום דעות אישיות או קידום אישים מסוימים הן אנטי דמוקרטיות''.
_new_ הוספת תגובהטעות?
ע.צופיה (שבת, 28/01/2012 שעה 7:49)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כאשר עיתונאי עורך תחקיר, למשל, כפי שאילנה דיין ערכה על תקרית באזור רפיח שבו נהרגה נערה פלשתינאית. אנו המאזינים, הקוראים או הצופים מצפים לראות תחקיר ענייני והסקת מסקנות לגופו של עניין. אך כאשר מסתבר, בדיעבד, כי התחקיר שימש, בין היתר, להפצת השקפת עולמה הפרטי של התחקירנית יש בכך טעם לפגם. הצופים בהחלט היו מעוניינים להכיר את המקרה אך ,אין לי ספק, שלגבי רובם, אם לא כולם, דעתה האישית של העיתונאית ממש לא מענינת.
בעיתונות הכתובה יש מדור דעות ומדור פובליציסטיקה. מי שמעוניין לדעת מהן דעותיהם האישיות של אישים מסוימים פונה לשם למי שאינו מעוניין יש לתת ידיעות ''נטו''.
כיום לא ניתן, כמעט, למצוא כתבה חדשותית שהעורך או הכתב אינו מטביע בה את חותמו האישי.יש בכך סוג של עיצוב דעת קהל על ידי החדרת השקפת עולם פרטית. זו אינה דמוקרטיה זו בהחלט דיקטטורה תקשורתית ולטעמי האישי יש לבער אותה '' מהשורש''.
מאמרים בפורום או בלוג אינטרנטי הם סוג של הבעת דעות. גם בפורום זה, כאשר מובאת ידיעה תקשורתית העורך נמנע מלכלול בה את עמדתו האישית ביחס לידיעה.וזה בסדר גמור.
_new_ הוספת תגובהטעות?
דוד סיון (שבת, 28/01/2012 שעה 8:42)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מאז ומתמיד התקשורת היתה במה לקידום האינטרסים של בעליה. בשנות ה-‏50 מרבית העיתונים היו של מפלגות ומטרתם היתה לבטא ולקדם את האינטרסים של אותן מפלגות. היה לזה ביטוי איזה ידיעה תובלט ואיזה לא וגם התמקדות העורך נקבעה לפי האינטרס של בעל העיתון.

כך זה גם היום. יש עיתונים ואמצעי תקשורת שמקדמים אינטרסים של בעליהם בצורת עריכתם ועל ידי בחירת הידיעות שיובלטו בכותרות. הם עושים זאת גם בעמודי החדשות ובמאמרי חדשות. אלה הם עקרונות חופש הביטוי. גם האפשרות להחדרת השקפת עולם פרטית היא אחת ממטרות השמירה על עקרון חופש הביטוי. זהו אחד העקרונות החשובים שמרכיבים את הדמוקרטיה. לכן לטעון שזו אינה דמוקרטיה היא טעות.

זו גם לא יכולה להיות דיקטטורה משום שאינך חייב לקרוא עיתונים וחופש הביטוי מאפשר לך לחפש את המידע החדשותי במקורות לפי בחירתך וגם משום שהתקשורת ככלל לא מחזיקה בשלטון.

חברי הכנסת שלנו זוכים לחסינות כדי שיהיו חופשיים לקדם אינטרסים שלהם בלבד. גם זה חלק מהדמוקרטיה אפילו אם הם משקרים.

-----

א. לדעתי אין בתקשורת תחקיר שהוא באמת אובייקטיבי ולכן התחקירים האלה מקדמים אינטרס כלשהו.

ב. הבעיה עם המקרים שהוצגו במאמר איננה בהיותם אנטי דמוקרטיים, אלא בהיותם ביטוי להוצאת דיבה. גם איסור לשון הרע והוצאת דיבה מבטאים עקרון חשוב בדמוקרטיה. והאיסור הזה, ע''פ הגדרת החוק, אפילו מגביל את חופש הביטוי.
_new_ הוספת תגובהטעות?
ע.צופיה (שבת, 28/01/2012 שעה 17:04)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חלק מאמצעי התקשורת (עיתונות, רדיו, טלויזיה) מצהירים מראש על שייכות פוליטית. אך לפחות שלושת העיתונים הגדולים, שני ערוצי הרדיו העיקריים ושלושת ערוצי הטלויזיה מצהירים בראש חוצות על אוביקטיביות תקשורתית. העניין הוא שלא בעלי העיתון או הרדיו או הערוץ בטלויזיה מכתיבים קו פוליטי אלא כל כתב ועורך כאות נפשו.
אנו, הציבור הרחב מתרכז בתקשורת שמצהירה על ''''חופש הביטוי'''', אך למעשה אין חופש ואיו ביטוי חוץ מאשר לעורך ולעיתונאי. נסה להכניס ב''מכתבים למערכת'' יותר ממכתב בשנה שחורג מהקו של המערכת. חבל לך על הזמן!
אנו, הציבור הרחב, חייבים את התקשורת כי אין בנמצא אמצעי אחר להעברת מידע.מה עוד שהתקשורת מצהירה על ''חופש הביטוי''. מאחר ולטעמי אין הדבר כך, אלא ההיפך לכן זו דיקטטורה תקשורתית מהסוג השפל ביותר כי היא משתמשת בתחבולות כדי שנחשוב שזו דמוקרטיה, ולא היא!!
חברי כנסת שמשקרים נותנים את הדין בפני ועדת הכנסת או הציבור פעם בכמה שנים.
אם , במקרים שציינתי הוצאת הדיבה הייתה בתום לב הרי הנאשמים היו יוצאים זכאים. עצם זה שהם הורשעו ונגזרו עליהם קנסות כספיים פירושה שהוצאת הדיבה הייתה בזדון.
עיתונאי מוציא דיבה בזדון כדי לקדם איזו שהיא השקפת עולם. לכן בתחקיר כזה לא רק שאין תום לב אלא יש אפילו זדון אישי ופוליטי.זה רחוק מרחק רב מחופש ביטוי.
_new_ הוספת תגובהזאת לא דיקטטורה!
דוד סיון (שבת, 28/01/2012 שעה 19:02)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. כל פרסום באמצעי תקשורת הוא באחריות בעל הבית שלו. מכאן שטענתך כאילו כתב כזה או אחר מכתיב קו פוליטי כאשר בעל הבית חף מאחריות לא יכולה להיות נכונה.

ב. חופש ביטוי איננו חובה לתת לכל אחד שימוש באמצעי התקשורת. מכאן שאי פרסום מכתב שלך או שלי איננו הגבלת חופש הביטוי. חופש הביטוי הוא העקרון שאתה יכול להביע את עמדותיך בחופשיות; הוא העובדה שאתה יכול להקים אמצעי תקשורת ובאמצעותו להביע ולקדם את דעתך, ישירות או באמצעות כתבים.

לכן לא מדובר בדיקטטורה כלשהי. אבל גם בגלל שיש בתקשורת ביטוי למגוון רחב של דעות (בערך באותו מגוון שיש בכנסת) זו לא יכולה להיות דיקטטורה.

ג. עם כל הכבוד לא הצגת בפנינו את פרטי פסקי הדין ולכן אין לנו כאן יכולת לקבוע שמדובר בזדון. למיטב ידיעתי בתביעות דיבה לא צריך להוכיח זדון בשביל להרשיע את הנתבע. אבל מאחר שהוצאת דיבה היא מעשה אסור היא איננה נכללת בחופש הביטוי. לכן במקרים שיש הרשעה לא מדובר בחופש ביטוי המוכר בחוק.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי