פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הצרכנות הישראלית והמשתמע מכך
הלבן שבעיניים / ע. צופיה (יום חמישי, 11/10/2012 שעה 9:00)


הצרכנות הישראלית והמשתמע מכך

ע. צופיההשבוע פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את התפלגות ההוצאה הממוצעת של משק בית ישראלי בשנת 2011 והשינויים שחלו בו לעומת שנת 2010 (הודעה לעיתונות).
ההוצאה הממוצעת של משפחה ישראלית בשנת 2011 הייתה כמעט 14,000 ש''ח לחודש. כ-‏500 ש''ח יותר מאשר בשנת 2010 אך ריאלית לא היה שינוי. ראוי לציין בהקשר זה כי השכר הממוצע במשק הוא כ-‏8000 ש''ח לחודש. המסקנה: משפחה ממוצעת ששני ראשיה עובדים מצליחה לחסוך כ-‏2000 ש''ח לחודש.

ראוי לשים לב לכמה מרכיבים בסך ההוצאה.
המרכיב הבולט והחשוב הוא מרכיב הדיור. זוהי ההוצאה הגדולה ביותר של המשפחה. 25% מכלל ההוצאות. ההוצאה הזו היא או תשלום משכנתא או תשלום שכ''ד. מאחר ורובם הגדול של תושבי המדינה הם בעלי דירות הרי מכאן מובן שעיקר הכסף הולך לתשלום משכנתאות. מקובל לחשוב שתשלום של עד 25%, מכלל ההוצאות, לדיור (משכנתא או שכ''ד) הוא סביר ונכון. גם הבנקים למשכנתאות מוכנים לתת משכנתא מקסימאלית בתנאי שההחזר בגינה אינו יותר מ-‏25% מההכנסה המשפחתית נטו.
הממצא שמשפחה ישראלית ממוצעת עומדת במבחן זה מביאה אותי למסקנה שמחירי הדירות בשנת 2011 במדינת ישראל היו סבירים ותאמו את כוח הקניה של הציבור הישראלי.

המרכיב השני בגודלו הוא ההוצאה לתחבורה ותקשורת. אני מניח שהמרכיבים הגדולים של הוצאה זו הם מחירי השיחות והמכשירים של הטלפונים הסלולאריים וההוצאה על דלק לרכב. יש הוצאות נוספות כגון התחברות לכבלים, לווין ואינטרנט.
ההוצאה הזו, בניגוד להוצאות אחרות כגון מזון, ביגוד ובריאות, היא הוצאה של מותרות. מנתוני הלמ''ס אנו למדים כי בסעיף זה ההוצאה בחמישון העליון היא כמעט פי חמש מההוצאה בחמישון התחתון וגבוהה לאין שיעור לעומת היחס בסעיפי ההוצאה האחרים. אדם יכול להתקיים גם ללא מכשירי התקשורת היקרים או ללא אחזקת רכב פרטי או כבלים לווין ואינטרנט. לכן ההוצאה למטרות אלו היא, לטעמי, המודד האמיתי למדידת מידת רמת החיים במדינה בכלל ובכל קבוצת אנשים בפרט. זהו גם מודד אמיתי, לדעתי, להשואת רמת החיים בארץ לעומת ארצות אחרות.

העלייה הריאלית הגבוהה ביותר בשנת 2011 לעומת 2010 הייתה בסעיף ריהוט וציוד לבית (כ-‏17%). עליה זו מלמדת כי בשנת 2011 רבים ממשקי הבית בישראל שידרגו את תכולת ביתם. עוד סממן המורה על מידת רמת החיים בשנה זו.

דו''ח של התפלגות ההוצאה המשפחתית הממוצעת בשנת 2011 לעומת שנת 2010 מוכיח כי בשנת 2011 לא חלה כל התייקרות של מוצרים וכי ההוצאה הממוצעת הייתה קטנה יותר מההכנסה הממוצעת במשפחות שני בני הזוג עובדים.
נתונים אלו חושפים פעם נוספת את השקר והרמייה של מארגני תנועת ''מחאת האוהלים'' בשנת 2011 שטענו כי חלו התייקרויות גדולות במשק בשנה זו וכי רוב תושבי המדינה מ''המעמד הבינוני'' ''אינם יכולים לסיים את החודש ללא גרעון''.

ראוי להדגיש כי לשקר ורמייה זו היו שותפים פרופסורים לכלכלה בעלי שם (יונה, זעירא, ספיבק) ואישים מוכרים אחרים. אך החיזיון הבלתי נשכח היה מצעדם של 450,000 איש ( בהנחה שנתון זה נכון) שאימתו את האמרה הנודעת שהפראייר לעולם אינו מת אלא מתחלף.
והיכן לדעתכם יהיו הפראיירים הללו בשנת 2013?
במפלגתו של יאיר לפיד.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


שקר?
דוד סיון (יום חמישי, 11/10/2012 שעה 10:10) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1. בסה''כ הדו''ח (סקר ההוצאות) מראה שההוצאה הממוצעת עלתה בין 2003 ל-‏2010 בכ-‏14%. בשנה לאחר מכן לא היה שינוי אבל אי השינוי הזה ודאי מוסבר בעובדה שהיו הוזלות בגלל המחאה. אני מתכוון לדיווחים שהיו בשבועות האחרונים בהם יצרני מוצרי צריכה הזכירו שהם הורידו מחירים בעקבות המחאות. מכאן שאי השינוי בין 2010 ל-‏2011 יכול להיות מוסבר בעזרת פרוט נוסף של הנתונים.
2. הנתון הממוצע לא מכיל כמובן את ההבדלים שקיימים בין העשירונים, והחמישונים שנזכרו בדיווח. בהחלט יתכן שבחלק מהמקרים תמצא חמישון בו גם היתה ירידה בהוצאה לצריכה. חיפשתי בנתונים ולא מצאתי השוואה בין השנים.
3. מה שכן מצאתי היא העובדה שההוצאה החודשית לצריכה (לשנת 2011) של שלושת החמישונים התחתונים הוא מתחת לממוצע של 13,967. אבל בלי השוואות לשנים קודמות לא ניתן להגיד דבר על המגמות.
4. בעבר גם מצאתי עובדה שהשכר הריאלי של השכיר הממוצע ירד במהלך העשור הקודם. כאשר מחברים זאת עם העליה בהוצאות (כ-‏14%) אפשר בהחלט לטעון שהמחאה הביעה התייחסות למציאות.
5. אבל לסקר ההוצאות נותן רק תמונה חלקית וצריך להסתכל בו במקביל לסקר ההכנסות (http://www.cbs.gov.il/www/hodaot2012n/15_12_264b.doc) כדי לקבל תמונה יותר שלמה. הדבר הראשון שבולט לעין היא העובדה כי:
''ההכנסה הכספית ברוטו לחודש למשק בית - 14,629ש''ח, ירידה ריאלית של 1.7% לעומת שנת 2010
וההכנסה הכספית נטו לחודש למשק בית - 12,345 ש''ח, ירידה ריאלית של 0.6% לעומת שנת 2010''.
6. גם מסקר ההכנסות עולה העובדה שהכנסתם של שלושת החמישונים התחתונים נמוכה מן הממוצע. עוד עולה שהטענה שלא ניתן לחסוך 2,000 ש''ח, אלא רק כ-‏700 שקל בממוצע
7. זה יהיה לא נכון להסיק מסקנות גורפות (''שקר ורמייה'') על סמך ממוצעים ורק בצד ההוצאות. מה גם שסקר ההכנסות מראה ירידה ריאלית משמעותית בשנה האחרונה. צריך לציין כי הטענות של המוחים לא התייחסו רק לשנה אחת אלא למגמה. כפי שהראיתי המגמה הזאת, של הרעה במציאות של חלק מהציבור נמשכת.
8. כאשר יש מגמת עליה בהוצאות ובמקביל יש מגמת ירידה ריאלית בהכנסות המסקנה צריכה להיות שהיתה הרעה במציאות הכלכלית של של בני האדם.
_new_ הוספת תגובהבעיה קטנה
(יום שני, 15/10/2012 שעה 12:26)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין לי את הנתונים וצורת המדידה

אך לא ברור לי כיצד ''משפחה ממוצעת'' מוציאה(נטו) כ 14,000 ש''ח , מול הכנסה נטו של כ 12,300ש''ח מי ממן את הגירעון לאורך זמן?

נראה לי על פניו כי ההיתפלגות אינה גאוסיינית וכי קיימת שונות רבה בנתונים

במידה וכך הדבר לא ניתן לדבר כלל על ממוצע(כמוו שאדם מגבה 1.8 מטר טובע בברכה שגובהה הממוצע 30 ס''מ)

היכן ניתן ליראות את התפלגות הנתונים לבדיקה?
_new_ הוספת תגובהבעיה קטנה
ע.צופיה (יום שני, 15/10/2012 שעה 12:59)
בתשובה לisaac01@netvision.net.il
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

את שני הסקרים ערכה ופרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.
לדעתי את סקר הצרכנות הם עשו במשאל אישי-משפחתי ואת הנתונים של סקר ההכנסות הם קיבלו מרשויות המס ורשויות אחרות.
לכן קיימת אי התאמה בין תוצאות הסקרים.
_new_ הוספת תגובהתשובה...
דוד סיון (יום שני, 15/10/2012 שעה 13:43)
בתשובה לisaac01@netvision.net.il
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לפני כשנה בדקתי את הנושא יותר לעומק להלן חלק מההסבריםכרגע אני עונה מהזכרון בלבד:

א. כאשר לוקחים נתון ממוצע אחד (אחד להכנסות ואחד להוצאות) אנחנו לא ממש יכולים לחשוב על גרעון. ראשית, אם תחשב ממוצעים לפי עשירונים תגלה מהר מאד שישנם עשירונים שההכנסה נטו גבוהה מההוצאה שלה. שנית העודף שתמצא בין ממוצע ההכנסות לבין ממוצע ההוצאות בשני העשירונים העליונים ודאי יכסה לך חלק מהפער שיש לך כאשר אתה מתייחס לממוצע אחד.

ב. בנוסף למיטב זכרוני חלק מההבדל שנרשם בין הוצאות להכנסות נובע משוני בהגדרות (ואני כרגע לא זוכר ממה נובע ההבדל. אם תחפש את הדף באתר של הלמס בו מדווח סקר ההכנסות בפירוט ואת זה שמדווח על סקר ההוצאות המפורט, ותקרא את ההגדרות תמצא עוד סיבה להבדל אליו התייחסת.

ג. כדאי גם לזכור שמדובר בסקר שתלוי בתגובות הנסקרים. במקרה כזה ראוי לציין:
ג.1 אפשרות שהנסקרים מזייפים בדיווח.
ג.2 לא מעט אנשים ומשפחות חיים לאורך זמן עם מינוס בבנק...
ג.3 יתכן והחישוב הנורמטיבי של עלות דירה ורכב מוגזם כלפי מעלה.
ג.4 כפי הנראה ישנן הכנסות שלא מדווחות לרשויות (עבודות שמבוצעות ללא קבלות וחשבוניות) - הכלכלה השחורה בישראל מפותחת כדבעי, ורווחת. בין השאר ענף המיחזור, ענפי השירות הטכני (אומנים, חשמלאים, אינסטלטורים, משפצים ועוד) מדווחים חלקית.
ג.5 נדמה לי שבסקרים מהסוג הזה בצד ההוצאות הנסקרים מגזימים כלפי מעלה ובצד ההכנסות כלפי מטה.

ד. למידע נוסף ניתן לפנות לטל' 02-6592666 ; 03-5681933. במספר ב-‏03 האנשים שעונים יותר מאומנים ולפעמים מצליחים לענות באופן מידי.
_new_ הוספת תגובהתודה
(יום שני, 15/10/2012 שעה 14:33)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1. האם אין נתונים מהביטוח הלאומי?
2. מעניין אם ישראל הייתה מאמצת כללים מהפאטקה האמריקאית (לדוגמא 1. כל אחד מדווח על הכנסותיו מכלל המקורות, 2. אין צורך בהצהרת הון מכיוון שהבנקים מחוייבים לדווח על בעל החשבון3. בעל החשבון אינו בעל החשבון הרשום פורמלית אלא מי שפועל בחשבון וכו) מעניין מה אז היו הנתונים, לדעתי האישית צורות המדידה הנהוגות אינן נכונות דיין
3.אני אינני כלכלן ותעודת רואה החשבון שלי היא מתוך בחינות המועצה בלבד , אולם לדעתי העולם עובר למצב שבו הכלכלה הקלסית אינה עובדת , ומדדי העושר ופערי העושר חדלים מלהיות המדדים והעיקריים בהם יש למדוד(זה כ 80 שנה הם מהווים מדדים יחידים)כך שאפילו המדדים שיקבעו את מחיר המוצר כהיצע וביקוש אינם בלעדיים בעולם הכלכלי החדש אליו אנו נכנסים, מה גם שנשאלת השאלה מה יהיה הביקוש במחיר 0 (יש לי רעיון לקביעה ומדידה , וטענתי שהוא תלוי סוציולוגי תרבותי וניתן להשערה)
4 ,(יש לי מספר רעיונות בנושא אולם הם אינם מגובשים דיים למודל כלכלי רחב)

יום טוב
ושבוע נפלא
_new_ הוספת תגובהקיבלת תשובה
דוד סיון (יום שני, 15/10/2012 שעה 15:41)
בתשובה לisaac01@netvision.net.il
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. השאלה שלך התייחסה להבדל בין שני ממוצעים.
התשובה: הם מבוססים על סקרים.
ב. יש עוד סדרות נתונים.
_new_ הוספת תגובהקיבלת תשובה
(יום שני, 15/10/2012 שעה 16:44)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עד כמה שידוע לי אמרתי תודה

כמו כן נתתי מספר הערות
_new_ הוספת תגובהאמרת תודה רק בכותרת!
דוד סיון (יום שני, 15/10/2012 שעה 18:42)
בתשובה לisaac01@netvision.net.il
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מצד אחד כתבת בכותרת תודה, אבל בשאר ההודעה למעשה כתבת: אני אמנם
לא ממש מכיר את הנתונים (מה מודדים ומה לא), אבל יודע יותר טוב מהעוסקים
במלאכה. הרי כתבת ''... לדעתי האישית צורות המדידה הנהוגות אינן נכונות דיין''.

משמעות ההודעה שלך מזכירה את כל המבקרים את השופטים לפני שקראו את
פסק הדין.
_new_ הוספת תגובהאני אומר תודה לך לכל אורך הדרך
(יום שני, 15/10/2012 שעה 20:23)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בזמנו במסגרת תפקידי במשרד יעצתי גם למשרד האוצר ולגופים סטטוטורים גדולים (הגדולים בארץ- בנושאי מיסוי , תחימחור ומודלים כלכליים לקבלת החלטות),

כבר לפני למעלה מ 15 שנה העמדתי את הבעיה שהמודלים נימצאים אחרי הפעילות ולא מדביקים את הקצב (טענתי אותה בפורומים פנימיים -הבעיה היא דומה לבעיה בחשבונאות , המודלים הינם מאוחרים מאוד מול המציאות )
ונתתי מספר פיתרונות שלא נמצאים בספרות
באופן עקרוני (וזה גם אמרתי למהנדס תוכנה שהעסקתי לפני שנים בפרוייקט מסויים) אם אתה יודע את כל מה שלמדת וזה כל מה שאת יודע , אזי לא למדת כלום

כאשר אני לא יודע אני אומר זאת

יום טוב

ושבוע נפלא
_new_ הוספת תגובהזה לא העניין!
דוד סיון (יום שני, 15/10/2012 שעה 22:11)
בתשובה לisaac01@netvision.net.il
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. העניין כרגע איננו יחסך אלי וגם לא מה עשית בעבר או מה אתה סוגל לעשות אלא איך אתה מופיע בדיון כאן.

ב. במקרה הזה (ביקורת על איך ומה מודדים בלמס) אתה מודה שאינך מכיר כל מיני דברים ולא יודע איך למצוא את המידע הנחוץ לשם כך. אבל במקביל טעון שלא עושים את אותם הדברים נכון.

ג. אחר כך, כאשר מישהו מצליח סוף, סוף להפנות את תשומת ליבך לבעיה, אתה מספר על מעלותיך מהעבר (מורה לבגרות במתמטיקה, יעצתי לאוצר...). לכאורה אינך מבין שלגופו של עניין, אין הזכרת עברך והיכולות הפוטנציאליות שלך מועילה לך. אולי אפילו להיפך ולכן זה הופך את המציאות בהקשר הזה מוזרה במקרה הטוב.
_new_ הוספת תגובהאותי מטריד יותר העלמות המס הרחבות
בצלאל פאר (יום רביעי, 17/10/2012 שעה 22:38) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הערכה מדברת על העלמות מס בהיקפים שבין 10 מיליארד ש''ח ל-‏100 מיליארד ש''ח בשנה. אני מקווה שגיוס 800 פקחי מס נוספים השנה מצביעה על שינוי המדיניות של הממשלה. או שאולי אני תמים.

אבל גביית הכספים השחורים בתוספת קנסות יכולים לסגור את האובר דראפט של איזה 10 מיליארד שקלים בתקציב.
_new_ הוספת תגובהאותי מטריד יותר העלמות המס הרחבות
ע.צופיה (יום חמישי, 18/10/2012 שעה 6:27)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כמעט כל הכסף השחור נובע מפעולות לא חוקיות ומולבן בתהליך בלתי חוקי.
אם אתה מאמין שרשויות המס יצליחו לגבות כסף מארגוני הפשע אז אתה באמת גאון.
_new_ הוספת תגובהאותי מטריד יותר העלמות המס הרחבות
בצלאל פאר (יום חמישי, 18/10/2012 שעה 11:15)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כסף שחור הוא כסף שחור. אינני בטוח שרובו חוזר ומושקע בשוק לצורכי הלבנה, כי ההיקפים שלו עצומים (הערכה). אם אכן רובו של הכסף השחור היה מושקע במשק, אז היינו רואים פריחה גדולה יותר.

לפי הגדרתך אני גאון, שהרי רק השבוע נחשפו העלמות מס רבות, לא רק של עבריינים מקצועיים (אם כי יש החלטה להגביר את המלחמה בארגוני הפשע דרך ההתמודדות העיסקית שלהם (מודל שיקאגו). הינה חלק מהן:
דרך אגב, גם מעצרו של הרב פינטו קשור לענייני כספים, שוחד והעלמת מס.....

והינה עוד כמה תפיסות יפות בחיפוש אקרעי:
וכל זה בחיפוש של מספר דקות...... שלפי הערכתי גאון-על שכמוך היה יכול לעשות אותו לבדו.....

הממשלה החליטה בתחילת השנה להגביר את אכיפת החוקים הכלכליים כולל טיפול קשה יותר בהלבנת הון. לצורך כך גוייסו עוד כ-‏800 איש שחלקם כבר החלו לפעול בשטח.... http://israeltaxlaw.com/page569.asp ועוד דבר, הערכת היקף השוק השחור הוא כמה מאות מיליארדי דולרים שרובם כאמור נאגרו בעבר.
_new_ הוספת תגובהאתה משדר מצוקה
דוד סיון (יום חמישי, 18/10/2012 שעה 11:25)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. בשלב הזה דווח רק על תפיסה ומעצר של חשודים. באף אחת מהידיעות לא נמצא בסיס מספיק לתקוותך ''... לסגור את האובר דראפט של איזה 10 מיליארד שקלים בתקציב''.

ב. שני הקישורים הנוספים אינם קשורים לעניין העלמות מס. העובדה הזאת מעידה על מצוקתך.
_new_ הוספת תגובהאתה משדר מצוקה
בצלאל פאר (יום חמישי, 18/10/2012 שעה 11:42)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. גם מסע של 10 מיליארד קילומטרים מתחיל בצעד אחד.....

ב. גם העלמות מס. ובזה יתרונם.
_new_ הוספת תגובהאתה משדר מצוקה
דוד סיון (יום חמישי, 18/10/2012 שעה 12:11)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. תצטרך לקחת בחשבון שאין במקבץ הידיעות שהצגת שוני ממה שקרה בעבר. לכן לפני שאת מדבר על צעד קטן תצטרך לחפש תשובה לשאלה: האם אי פעם הגיעו לחשיפת העלמות מס בסך 10 מיליארד במהלך שנה?

אם התשובה היא כן הרי שיש לתקוותך סיכוי ללא התוספת של הפקחים.
אם התשובה היא לא הרי שיתכן מאד שתוספת 800 פקחים, אפילו יעילים, לא תועיל הרבה.

ב. רק אחד עוסק בכך.
_new_ הוספת תגובהאתה משדר מצוקה
בצלאל פאר (יום חמישי, 18/10/2012 שעה 23:51)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. לא דיברתי על שוני בפשעים מהעבר. אין מידע ממשי לגבי היקפי העלמות, כי אם היה מידע כזה הרשויות היו שמות יד על ההון השחור. אבל ישנן הערכות שונות, כולל של האוצר.

תוספת פקחים, משמע תוספת מחקר, חקירות, מבצעי עוקץ. כל חוקר ופקח נוסף, יותר פעילות, יותר הצלחות.

ב. אתה מתכוון רק לההוא שלמעלה? מה זה רק אחד?
_new_ הוספת תגובהאתה משדר מצוקה
דוד סיון (יום שישי, 19/10/2012 שעה 4:47)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. בקיצור מההר נשאר עכבר.
ב. תקרא את ההקשר.
_new_ הוספת תגובהאתה משדר מצוקה
בצלאל פאר (יום ראשון, 21/10/2012 שעה 10:08)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

להיפך מהעכבר נעשה הר.
_new_ הוספת תגובהאתה משדר מצוקה, פאר, וחוכמולגיה לא תושיע לך
דוד סיון (יום ראשון, 21/10/2012 שעה 12:49)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהאתה משדר מצוקה, פאר, וחוכמולגיה לא תושיע לך
בצלאל פאר (יום ראשון, 21/10/2012 שעה 17:40)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

סתם, אני מסתלבט עליך.....
_new_ הוספת תגובהאתה משדר מצוקה, פאר, וחוכמולגיה לא תושיע לך
דוד סיון (יום ראשון, 21/10/2012 שעה 18:23)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהאותי מטריד יותר העלמות המס הרחבות
ע.צופיה (יום חמישי, 18/10/2012 שעה 12:58)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

באמת שיש בעיה בהבנה שלך.
אתה מביא מקרים של חשיפת פשעים ופושעים, איך זה קשור לכסף שחור?
רק במקרה אחד אתה מביא ידיעה על חשיפת 60 עסקים שלא רשמו תקבולים בסך 12מ. ש''ח כדין. זו טיפה בסכומים שאתה מצפה לגלות בכסף שחור (''מאה מיליארד'').
חוץ מזה, אם אתה מצפה ממפקחי מס הכנסה לגבות מיסים מארגוני הפשע אתה באמת תמים.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי