פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה לגדעון ספירו, 08/09/02 2:29)
לגדעון ספירו, הערה מרגשת ונאה
רפי אשכנזי (יום ראשון, 08/09/2002 שעה 9:46)
בתשובה לגדעון ספירו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אך הפיספוס קיים!
לגדעון עם כל הכבוד ואני מקבל כל מילה מהערתך זאת, בכל זאת אני חושב שאתה טועה בגדול בתפישתך את המילחמה הנוכחית. נא ראה הערה קודמת שלי אליך כמה שורות קודם על ''הפיספוס''.
כל ממשלה בישראל גם בראשותו של מר שריד, היתה נוהגת בדיוק כמו ממשלה זאת במלחמה הנוכחית עם הפלשתינאים, אפילו ממשלה בראשות מר רביןז''ל, שהוא המרומה הגדול בהסכמי אוסלו. השוני כיום בין ממשלות ימין או שמאל במילחמה זאת, להערכתי הוא רק בשוליים.
כולנו -היהודים {- כמובן אילו שהאמינו}, שמאל ימין דתיים וחילונים, נפלנו בפח המלכודת האסטרטגית הפלשתינאית אודות שלום עם סיום הכיבוש. אחרי שלטון ברק והצעותיו, אין ספק בכך.
היושר האנטלקטואלי מחייב להודות בכך עם פתיחת המילחמה ע''י הפלשתינאים, זה קשה אך מתחייב!
_new_ הוספת תגובהרפי, יש בינינו אי הסכמה באשר להערכת המצב
גדעון ספירו (יום ראשון, 08/09/2002 שעה 10:57)
בתשובה לרפי אשכנזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה לעשות, ואנו חלוקים בראיית המערכה הנוכחית. אתה ממשיך לדקלם את המנטרות של שנות החמישים (''הערבים רוצים להשמידנו'') ואני מנסה לשמור על היצמדות לעובדות. כל תאוריית תורת השלבים של אש''פ, לא עומדת זה מכבר במבחן הביקורת, כי אש''פ הסכים, לא בגלל אהבת ישראל אלא בגלל שגם שם יש מי שמתחשב במציאות, לפתרון של שתי מדינות, המבוסס על נסיגה לגבולות ה- 4 ביוני 1967 ופרוק ההתנחלויות.

אתה מלביש את התתקוממות הפלסטינית על תאוריית השלבים, ואני רואה אותה כנובעת משני הפשעים הישראלים שישראל לא מוכנה לסגת מהם: הכיבוש וההתנחלויות. אין זה מקרה שההתקוממות החלה לאחר העלייה הפרובוקטיבית של שרון לתוך רחבת המסגדים, אף על פי שראשי אש''פ והרשות הפלסטינית ביקשו, ממש התחננו, מראש הממשלה ברק לא לאשר את הביקור כי זהו משחק באש. ברק התעלם מכך, כי גם לו היה אינטרס בפיצוץ כל אפשרות להסדר לאחר שהצליח לסמם את העם במנטרה השקרית ''הצענו להם הכל והם סרבו''. ברק, ושום גורם ישראלי רשמי, מעולם לא הציעו לפלסטינים את מה שאני רואה כתשתית לכל הסדר בר קיימא: נסיגה לגבולות ה- 4 ביוני ופרוק כל ההתנחלויות.

מה שעומד היום על הפרק הוא לא תורת שלבים כזו או אחרת של אש''פ, אלא תורת שלבים של שרון וחבורת החונטה הצבאית שלו, שמטרתה להביא לגרוש הפלסטינים ממולדתם. הפשע הזה, אם ימומש, יכניס את האזור כולו לסכנת מלחמה עם נשק השמדה המוני, שיביא גם כלייה על ישראל. אם זה מה שיגרום לך סיפוק, אז שתהיה לך שנת כלייה נעימה.

אינני יודע מה היתה עושה ממשלה בראשות יוסי שריד. מאחר והוא ביטחוניסט לא קטן, אזי גם אני מגלה ספקות באשר ליכולתו להשיג שלום.
אבל אני מבטיחך שממשלה בראשותי (או בראשות כל אחד מאלפי הישראלים, יהודים כערבים, הסבורים כמוני) היתה משיגה שלום יציב תוך זמן קצר ביותר, משום שהיא היתה מוכנה לעשות את הצעד שעשה דה גול באלג'יריה, ודה קלרק בדרום אפריקה: לסגת מכל השטחים הכבושים, לפרק את ההתנחלויות, להחזיר את המתנחלים לתחומי מדינת ישראל (גם במחיר מלחמת אזרחים, אם הם יאחזו בנשק), מתן גט כריתות למשטר האפרטהייד שישראל הקימה בשטחים הכבושים. במחיר זה אפשר להגיע לפתרון סופי של הסכסוך וישוב כל המחלוקות, כולל שאלת הפליטים והמקומות הקדושים.
שנה טובה, שנת סיום הכיבוש.
_new_ הוספת תגובהגדעון, שלום רב שובך. יש החלוקים עליך
אבנר בן בסט (יום ראשון, 08/09/2002 שעה 12:35)
בתשובה לגדעון ספירו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בהסבריך על הסיבות לפרוץ ה''אינתיפאדה של מלחמת אוסלו''. על פניו נראה שההסבר שלך לא מחזיק מים. הסיבות עמוקות יותר, ומעת לעת בעבר התפרסמו ידיעות המצביעות על אפשרות זו, אך הן נידחו ללא כל שיקול נוסף. תפיסת המסמכים ברמאללה מאירה את העניין מנקודת ראות הפלסטינים. התמונה המצטיירת היא שערפאת הכין, מזה שנים, את האפשרות להפעיל משבר מכוון שיגרור לתוכו ''מאבק עממי'' נגד הכיבוש, במידה והוא לא ייענה על כל דרישותיו המדיניות: נסיגה מלאה, מזרח ירושלים, החזרת (חלק?) מהפליטים.

ברגותי עצמו אמר ביוני 2000 כי יש בכוונת הפלסטינים לקדם את מטרותיהם הפוליטיות במאבק במידה והן לא יושגו בשיחות (קמפ דיוויד).

ביום חמישי האחרון, כתב יהודה ליטני ב''ידיעות אחרונות'' כי אחד מבכירי הרשות סיפר לבכיר לשעבר בשב''כ המקיים איתו קשרים עסקיים וסמי-מדיניים, כחצי שנה לפני פרוץ האינתיפאדה שערפאת מתכוון להוביל את האזור למלחמה.

ישנן ידיעות נוספות שערפאת עובר תהליכים של חזרה למקורותיו - ה''אחים המוסלמים'' במצרים של לפני כ- 50 שנה.

כל זאת מצביע על משהו אחר ושונה ממה שאתה טוען, וקרוב לודאי מחזק את הדיעה שהפלסטינים, בהנהגתם הנוכחית ,לא זנחו את מטרותיהם לרשת גם את ישראל המתפוררת.

לגבי ההתנחלויות: בהנחה שיחודשו השיחות מתי שהוא, האם אינך רואה אפשרות שכל ההתנחלויות ישארו בשטח הפלסטיני והיהודים בהם יחיו בשלום, כשם שפלסטיני ישראל חיים כאן? הם יוכלו לבחור לפרלמנט הפלסטיני או לפרלמנט הישראלי, כפי שיחליטו, ובא שלום על האזור. כל אחד יקבל את זכויותיו.
_new_ הוספת תגובהלספירו- תודה על התשובה על אף אי ההסכמה
רפי אשכנזי (יום שני, 09/09/2002 שעה 12:56)
בתשובה לגדעון ספירו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לגדעון ספירו , תודה על התשובה הסדורה על אף אי ההסכמה ביננו על ליבת העימות בין העמים.
לדעתי ואני עקשן בכך: לא הכבוש וההתנחלויות הן הבעיה, כי אם קיום ישות לאומית יהודית במרחב המיזרח תיכוני.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי