פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה לטל כהן, 16/09/07 0:55)
אגדת דבורק
יובל רבינוביץ (יום ראשון, 16/09/2007 שעה 2:07)
בתשובה לטל כהן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יתכן שדבוראק עסק בשיווק. לא נתקלתי בכך, וודאי שלא היה ייצור נרחב של מקלדות דבוראק בשום שלב בהיסטוריה, בניגוד למקלדות QWERTY.

לעניין ה„אגדה” שבעליונות פרישת דבוראק, אני באמת ממתין לנתונים. לא ממש ראיתי ערעור על הממצאים של דבוראק, אלא ויכוח על כמות השיפור. מחקר אחד, המצוטט כמחקר הסותר את ממצאי דבוראק, בדק פרישות שונות, ובכלל זה פרישת שולס (QWERTY), פרישה אלפאביתית, פרישה אקראית ופרישת דבוראק. הוא טוען שהשיפור של דבוראק הוא „רק” ב-‏5%. הפרישות האחרים לא הראו כל יתרון.

ובכן, קודם כל שיפור של 5% הוא שיפור ממשי. שנית, אינני בקי במתודולוגיה של אותו מחקר, אך כל מחקר שיבוצע כיום סובל בהכרח מבעיה: לא ניתן להריץ את שתי הפרישות בתנאים שווים, היות שאין אדם שאינו מכיר את QWERTY.

עניין שלישי הוא שאין זה סביר שדבוראק אינו טוב מ-QWERTY, שהרי שולס המציא את פרישת QWERTY כאילוץ למניעת התנגשות מקשים. דבוראק לא עבד תחת האילוץ הזה ורצה רק לתכנן פרישה אופטימלית מבחינת מהירות הלחיצה על המקשים. לאחר כל העבודה הזו, יהיה מפתיע מאד למצוא ששולס עלה במקרה על פרישת המקשים הטובה ביותר.

לעניין סטנדרטים בכלל, זהו נושא המצדיק מאמר בפני עצמו. עקרונית, יש שתי בעיות בסטנדרטים:

1. יתכן שהסטנדרט אינו טוב. זוהי הטענה שלי ביחס ל-QWERTY והטענה שלך ביחס לרמזורים. אפשר לטעון טענות דומות כלפי לוח השנה וכלפי מערכת Windows של מיקרוסופט. בכל אלה יש סטנדרט שולט ובשוליים יש לעתים נסיונות אחרים.

2. יש מקרים הזועקים לסטנדרט והוא אינו קיים. דוגמא טובה אחת לכך היא מידות ומשקלות. אירופה ואנחנו משתמשים במידות מטריות. האנגלים והאמריקאים משתמשים במידות ישנות יותר, שאינן תמיד זהות אפילו בין הארצות האלה. דוגמאות אחרות, חלקן אפילו מסוכנות, הן ההחלטה באיזה צד של הכביש נוסעים, מה המתח הרצוי ברשת החשמל, מהו המרחק האופטימלי בין פסי רכבת וכיצד יש לקרוא לאלף מיליונים.

אתה צודק בכך שיש לשפר סטנדרטים מהסוג הראשון. עם זאת, נראה שאלה הסטנדרטים שקשה ביותר לשפר, משום שהאלטרנטיבות לא מוכרות ולא נוסו בהיקף ראוי. את הסוג השני, לכאורה, פשוט יותר לשנות, היות שיש בסיס משתמשים לא מבוטל לאלטרנטיבות, ועם זאת, גם השינוי הזה אינו מתרחש.
_new_ הוספת תגובהאגדת דבורק
טל כהן (יום שני, 17/09/2007 שעה 10:37)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לגבי שיווק -- דבורק עסק בשיווק הרעיון ומחקרים אודותיו, פחות בשיווק המקלדת הפיזית (בעיקר משום שלא הצליח לשכנע יצרנים לחרוג מהסטנדרט).

לא טענתי ש-QWERTY טוב יותר, אלא שההפרש (5% לטענת כמה מחקרים, פחות לטענת מחקרים אחרים, יותר לטענת מחקרים שניהל דבורק עצמו) אינו מצדיק נטישת סטנדרט בין-לאומי נפוץ ומוכר כל-כך. לסטנדרטים יש חשיבות מעצם היותם מוכרים ונפוצים, גם אם הם קצת פחות מאידיאליים, וגם אם ההיסטוריה שלהם מוזרה ואף מביכה.

נ.ב. המקלדת שאני אישית משתמש בה תומכת בסידור דבורק -- ללא שינוי הכיתוב על המקשים! http://www.daskeyboard.com
_new_ הוספת תגובהאגדת דבורק
יובל רבינוביץ (יום שני, 17/09/2007 שעה 22:30)
בתשובה לטל כהן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה מצויין וגורם לכך שאף אחד לא ירצה להשתמש במחשב שלך...

בכל אופן קיוויתי גם למשוב על פרישת המקשים העברית תואמת הדבוראק שאני מציע במאמר ובנספחים שלו.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי