פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
ואקטואליה: המשתמע מתחקירי וועדת וינוגרד ומסקנותיה
מיכאל שרון (יום חמישי, 31/01/2008 שעה 17:30) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רפי שלום,

תודה על דבריך. התאוריה כי המלחמות הגדולות כבר מאחורינו - מקורה בעוצמה הגרעינית של ישראל, שכן הידיעה אודות ארסנל ענק הכולל פצצות מימן רבות מגטונים, פצצות ניטרון קטנות ''נקיות'' בנוסף לטילים בליסטיים מדוייקים, ולא לשכוח - בנוסף לתעשייה צבאית ואוירית אדירת טכנולוגיה ההופכת את ישראל ליצואנית הנשק ה-‏4 בעולם, כשהערבים מדשדשים אי שם לפני 60 שנה, לפני פיתוח האטום ב-‏1944, ללא כל טכנולוגיה - כל אלה יוצרים תחושת ביטחה, שלערבים אין אפשרות איום קיומי ממשי עלינו. רק שבפועל זו הרי ביטחה מדומה, שהרי איזה שימוש בשדה הקרב תוכל לעשות בנשק יום הדין?

בנוסף, ישראל שולטת כמובן בשדה הקרב, עם הכוח האוירי שלה, המונחה לפגיעות נקודתיות והרס כל עוצבת שריון אויב תוך דקות, כשמאז 82 עקב אמצעי נגד, לא קיימת עוד המציאותשל ''הטיל שכופף את זנב המטוס'' של מלחמת יום הכיפורים. הבעייה היא רק שבלחמת לבנון השנייה, כשל ח''א לתת סיוע יעיל לכוחות הקרקע.

עקב הביטחה הזאת, הופנה צה''ל כולו למשימות שיטור בשטחים, אמנם תוך שכלול כל העת של גישות חכמות למלחמה בגרילה, אך הדילמה כאן היתה הזנחת ההערכות למערכה כוללת ורחבת היקף. הצד שכנגד מפתח אף הוא כל העת אמצעים המאפשרים להתמודד עם היתרונות הישראלים, למשל החיזבאללה, שלמד כנראה מהטכניקות של שר החימוש בגרמנייה אלברט שפר - ביזור ובנייה תת קרקעית. ומאותן דרכים שגרמנייה הסתייעה בהם לאחר 1943 לניהול לוחמה אפקטיבית תחת שליטה אוירית ומודיעינית של היריב.

יש ביטחה, ומכאן צצו התוכניות ה''דיגיטאליות'' וקונספציית הצבא הקטן והחכם'' של ברק. הביטחה מעוגנת במציאות הממוחשבת - בה הכל - כל מרחב המערכה ואביזריה נראה על צגים גדולים באולם משוכלל ומאוורר, מחופר היטב בעורף. אך שוכחים שיש כאן אנשים בשטח, מאחורי היצוג האלגנטי, אנשים הצריכים לארגן, להניע לוגיסטיקה, ללחום מול אש המתגברת לפתע מכל הצדדים, מול חיילים המגיחים באופן לא צפוי מתחת פני הקרקע. מול טילים נגד טנקים (שאמנם פותחו לאחרונה אמצעי התגוננות אקטיביים להם, אך מה עם לוחם המגיח והמפעיל ידנית פגז נ''ט קל או רקטה).

אני מסכים איתך אכן שדבר וחצי דבר אינו מאחורינו, ורעיונך הכללי נכון ויציב. שני הדברים להם אנו זקוקים הם מפקדים זוטרים בעלי אימון והדרכה טובים בהרבה מאלה הניתנים בקורס קצינים, ובעיקר, שיפור דרכי האירגון והתאום וההגבה למציאות מורכבת של המערכה בשטח, תוך פיתוח יכולות מוחיות מרחביות, וקריאה טובה של פני השטח הלוקות מאד באוכלוסייתנו (ראה למשל את המבולקה בשילוט התעבורתי, ראה את הטימטום המרחבי הנפוץ כשאתה מבקש ממישהו לתת לך הנחיות איך להגיע ליעד כלשהו). בגדול, נותנים הוראות, למשל בתחום הלוגיסטיקה, אבל האספקה לא מגיעה לשטח. ולמה? בכל דבר אתה צריך לוודא ביצוע, אין תמסורת יעילה של מסרים, יש הרבה אי הבנות, יש כאן הרבה חוסר אחריות מובנה, תחושה שהדברים ''נעשים ממילא'' והרבה אי הבנה פשוטה.

בתודה,
מיכאל
____________

----- Original Message -----
From: Rafi Ashkenazy
To: Michael Sharon
Sent: Thursday, January 31, 2008 6:39 AM
Subject: Re: Fw: וינוגרד - המסקנות היחידות המתבקשות

למיכאל שלום

תודה על המכתב הנאה והמפורט אודות מסקנות ו. וינוגרד.

אין לי ויכוח איתך על המסקנות ועל אי מוכנות הצבא, המשתקפות מדוח וינוגרד.

אילו הם כשלים של פעמי השלום המזוייף והשקרי שהחלו עוד בתקופתו של רבין, דרך ביבי, ברק ועד לאולמרט. התאוריה כי המילחמות הגדולות מאחורינו מבית מדרשם של ביילין את פרס, דבקה בכולם והביאה לניוון הצבא. זוהי האמת.

תודה גדולה מגיעה לחיזבלה על 2000 {!} לוחמיו שהעיר את המדינה מהחלום המתוק יחד עם הפלשתינאים שהעירונו באינטיפדה של 2001.

''צריך להאמין תמיד שהערבים לא יכזיבו''.

-אין לנו ברירה, צריכים לסמוך על הערבים שיעירו אותונו בזמן מכל שגיונותינו, מהשלום נוסח אוסלו ועד קונצפסיית ''הצבא החכם הקטן והממזר''....

בכל זאת אני דבק בעמדה שמבחינה ערכית אולמרט חייב ללכת הביתה גם אם יש לו זכויות בעברו.

אגב, גם מיכתב זה הגיעה בכפולות. אולי יש לך בג בתוכנה במחשב.

אל תאגה זה לא ממאיס אותך עלי!

כל טוב

רפי אשכנזי

_________________

זו תקלה שחוזרת. אני מנסה לשלוח פעם אחת, וזה ניתקע. שוב, וזה נתקע. ומסתבר שבינתיים איך שהוא יש איפושהו 2 דואלים זהים בהמתנה, רק שאיני מוצא אותם. בפעם השלישית זה נשלח, ואז מופיעים לי בדואר-יוצא 3 דואלים שנישלחו.

הדבר נראה לי כמו התערבות פושעת באינטרנט, בצמוד לתקלות מוזרות אחרות, כשאני מחובר לאינטרנט, הניפסקות כשאני מתנתק. חשוב נא, וכי איזו סיבה יש לי לשלוח 3 דואלים ולהמאיס עצמי?

גורם כלשהו מנסה להמאיס אותי, בדקדקנות מחושבת של סוחר סמים השוקל כל מאית מיליגרם הרואין. וכבר ציינתי גם את העניין הזה בתלונתי הנירחבת בספטמבר למשטרה, על חבלות נימשכות ממקור עלום.

מיכאל שרון

----- Original Message -----
From: spiro
To: 'Michael Sharon'
Sent: Wednesday, January 30, 2008 1:34 PM
Subject: הצפת גוא''ל

מיכאל שלום,

אין צורך לשלוח 4 פעמים אותו דבר. (ראה צרופה). פעם אח מספיק. אני מעיר לך כי זו תופעה שחוזרת על עצמה מדי פעם.

גדעון.

__________________

Fw: וינוגרד - המסקנות היחידות המתבקשות

רפי היקר,

אכן מתנהלת מערכת אימים נגד אולמרט לא מהיום, וראשיתה בשנות ה-‏70, כאשר אולמרט - אז חבר כנסת צעיר, הניף על דגלו את הלחימה בפשע המאורגן בישראל, שנחשף מאז מאמרו של יגאל לביב, 1976, על 11 משפחות הפשע, דבר שהכה בתדהמה את הציבור. מאז חייו של יגאל לביב הפכו לא-חיים, המאיסו חייו ובודדו אותו, בלי לרצחו אמנם, גישה דומה בה נקט הפשע המאורגן כלפי הלוחמים בו בצרפת ובאיטליה.

אולמרט, שקידם את התעשייה בישראל, קבל הגנה מסויימת מהסקטור התעשייתי בישראל. החוגים המתנגדים לו הם חוגי ההון הגדול של הסמים, וחוגי פשע אחרים, וכי מניין לדעתך הישיגו עיתונאים היושבים במשרדיהם מידע על הנחות כאלה ואחרות (ראית אזרח בישראל שאינו מקבל הנחות מידידיו?) שניתנו לאולמרט, אם לא מגורמי פשע שידם בכל?

העניין פשוט. הצבא לא הוכן למלחמה, ושום מלל לא יצדיק את זחיחותם המטומטמת של יעלון וטימטומו של מופז, איש הליקוקים, מלך הבינוניות בישראל, הזנחתם את בניית ואירגון הצבא, דבר כיום הם מנסים לחפות עליו תוך מלל ימני ופנייה להמון פרוע בישראל, כשהזנחה זאת, היא אסון לאומי במדינה שחייה תלויים בצבא.

אולמרט קבל החלטות מצויינות. הצבא היה לא מאורגן. אז איך עכשו מקרבנים את האיש שפעל היטב? על ידי מלל עמום על ''אחריות ונורמות'', מלל עמום שתמיד שרת את אלה שרצו להקריב קורבנות אדם על מנת להסיח את זעם ההמון ממחדליהם וטימטומם או בינוניותם הממאירה. מופז בינוני ומטה וכך בוגי. אולמרט איש מבריק. על כך יש ששונאים אותו.
אין שום צידוק להפסד מחפיר של צבא מצוייד במיטב מערכות הנשק, 40 אלף בטובי החטיבות בישראל, מידי 6000 לוחמים ערבים מצויידים בנשק מיושן. אין שום צידוק. ואת זה לא עשה אולמרט.
מישהם צריכים לתת את הראש, 10 שנים אחורה, וזה לא אולמרט.

____________

יוסי ורטר, הארץ: ''פרשנות- לאולמרט נעשה רצח אופי''. להלן רשימתי- מספר 18
http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/949700.html

----- Original Message -----
From: Rafi Ashkenazy
To: Michael Sharon
Sent: Wednesday, January 30, 2008 8:21 AM
Subject: Re: וינוגרד - המסקנות היחידות המתבקשות

30.1.2008

למיכאל שרון הרבה שלום

מזמן לא שמעתי ממך...

ממתי יואל מרקוס צודק במשהו? ממתי?

אינני מבין איך אדם חכם כמוך אם כלי מוסר שבעדיונות מותר להגדירם כמידתיים סבירים, איך אתה מגן על אהוד אולמרט ולהקת המעודדים שלו? איך?

אף אדם איננו מחפש דם כאמירתו האומללה של מרקוס אותה אפילו אני קראתי. מרוב מגיבים ומעובי עורו של עיתון הארץ, אני כמעט שאינני מגיב שם.

אתמול אגב היתנה לי תגובה בידיעות על אמירתו של הסופר א.ב. יהושע המזמין לחץ אמריקאי עלענו.

הייתי מציע לך לחשוב שוב על המח\\\\כנה איליו אתה מצטרף, מחניהם של שר האוצר בראון, חיים רמון ועוד ועוד אנשים עם יושרה מפוקפקת שאדם הגון וישר כמוך לא היה שמיח לטעמי להיות עימם באותו הצד של המדרכה...

אני דווקא שמח להיות בחברתם של יא יא ותומר בוהדנה.

כל טוב לך וסליחה על הדברים גם אם הם קשים שאני מטיח בך, וזאת דווקא מתוך הערכה רבה אליך!

רפי אשכנזי

_______________________

וינוגרד - המסקנות היחידות המתבקשות

בתגובה לכתבה: חכו עם הגיליוטינה

שם השולח: מיכאל שרון

כותרת התגובה: יואל מרקוס צודק בכל מילה. רוצים פה קורבן אדם למולך בטקס שטני

ככל טקס הקרבת קורבן אדם - חוגג כאן טרוף וצווחת היסטרייה של אש זרה. מגמות אלה גוברות בישראל, ככל שהכשלים המערכתיים מתגברים והקריסות ניכרות.

שנים אמרתי - הדרגים הבינוניים והנמוכים לא יכולים לבצע דבר ביעילות - כוח אדם ירוד ואי אירגון מובנה הם סיבות עיקריות. ואין לנהל מדינה עם גנרלים בלבד. אולמרט הוא יותר טוב מטוב, ויודע לעשות את הבלתי אפשרי. אך הוא היה מוקף באנשים שחיפו על הכשלים המובנים ואי יכולת הנעה יעילה של מערכות, בביטחון עצמי רב, והצעת להטוטים ותחבולות, לעקוף את הכשלים המובנים ברמה הבסיסית. כשאי היעילות המובנית מסביב, כשממשיכים הלאה דרך בלתי אפשרית תוך טקסי הקרבת קורבנות אדם במעין ריטואל של ריצוי אלים זועמים להסחת דעת ההמון הזועם על הפער בין ההבטחות ויכולת הביצוע - צריך לומר לעצמנו, במקרה אולמרט הוא איש מצויין וחכם להפליא, ויש סביבו צוות מצויין, דיכטר, ליבני, ויש אקלים מתון ושפוי בקדימה, בבחינת נווה מדבר במבולקה השילטונית והאדמיניסטרטיבית בישראל.

___________________

הייתי הראשון בישראל שהיציע, עוד בעיצומה של המלחמה, הקמת וועדת חקירה לחקר מערכתי של מחדלי המלחמה הזאת, וזה בדיוק מה שיושם. ד''ר אורי מילשטיין, בדבריך ב-‏26 ינואר בתוכניתם של לונדון וקירשנבאום בערוץ 10 טענת שהציבור כיום פחות סובלני לכשלים באותה רמה כמו במלחמות קודמות מסוג מלחמת יום כיפור. כינית זאת, בהתאמה עם גישתך עוד מלפני שנים ''מרד בשר התותחים''. להבנתי קורה כאן משהוא שונה - החשפות הקהל הישראלי לדיווחי ה-CNN מאז מלחמת המפרץ הראשונה, פברואר 1991. הכשלים וגם פשעי המלחמה מוצגים לעיני-כל במלוא בוטותם, וזאת כמעט ללא הסחפות פרשנית, תוך דווח ענייני. התמונות המוצגות מדברות בעד עצמן. זאת בעוד הכיסוי העיתונאי בתקשורת הישראלית נקבע בעיתות מלחמה על ידי תדרוכי מערכת הביטחון לכתבים, ומצד דובר צה''ל - תוך עמעום וטישטוש כשלים וארועים בעייתיים, ולעיתים ללא דווח כלל.
עקב כך, כשלים נוראים מסוג אלה של מלחמת יום כיפור, כשלא היתה ה-CNN, טיפטפו לתודעת הציבור ברצף הדרגתי ומעומעם, במנות קטנות, ועל כן לא הצטרפו ביחד בנקודת זמן כלשהי לעורר בתודעה התראה תוך עמידה על מלוא משמעות מה שמתרחש כאן. למרבה הצער, ואולי, חרף התירוצים שמספקים לנו, בעקבות מלחמת לבנון השנייה, לא משדרים עוד ברוב שרותי הטלויזיה בישראל את ה-CNN, בעילה ש''לא הושג הסכם עם ה-CNN שכן עלות השרות הזה גבוהה מדי''

מיכאל שרון היציע וועדת חקירה לחקר הפאשלה הנוראה ביותר בתולדות ישראל עוד ב-‏31.7 כאן ובמקומות נוספים
רייס: הפסקת אש ואמברגו על אמל''ח ללבנון

נושא התגובה:

וועדת חקירה לפשלה האיומה בתולדות ישראל

שם הכותב:

מיכאל שרון

זמן:

31/07/06 10:04

מלחמת מע''ל (מערכת עזה-לבנון) מסתמנת כמעל וכשל בהיבט הביטחוני, הכלכלי, והאנושי - תוך הסתבכות בסאוב מוסרי עמוק וגרירת העם בישראל לפשעי מלחמה קשים, היוצרים סיכון אסטרטגי ראשון במעלה כלפי המשך קיומה של מדינת ישראל

ראו הכתבה הנרחבת: מלחמת מע''ל -מעל רב היבטי
השאלה היא אם תוקם בישראל וועדת חקירה לחקר מערכתי של אחת הפשלות הנוראות שהיו בישראל אי פעם - בהיבטים רבים ומצד אחראים רבים.

מלחמת מע''ל - מעל רב היבטי

מאמר ודיווח פרשני אודות ארועי מלחמת לבנון השנייה, בחלק השני של התרחשותה
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי