פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
מאמר מעולה
לחמניה חמה (יום שלישי, 05/02/2008 שעה 8:13) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ששם בנקודה נכונה את הסוגיה המשפטית של שאלת המלחמה בין מדינה ריבונים לרשות טרוריסטית שאינה מדינה ו/או לשאלות משפטיות שבין מדינה ריבונים לארגוני טרור בתוכה או מחוצה לה. הייתי מרחיב את ההגדרות ואומר שגם תמיכת מדינה שניה בארגון טרור שפועל נגד המדינה הראשונה, מתוכה או מחוץ לה, גם העניין הזה אינו מכוסה בצורה מלאה בשום אמנה בינ''ל.

העניין הפרטי של 'ישראל-שטחים כבושים' גם הוא בעייתי ומיוחד (לטובתנו מבחינה משפטית) כי מדובר בשטחים שנכבשו במלחמה נגד צד שלישי, כאשר הצד השני - הפלסטינים - לא היה קיים בודאי לא כמהות מדינית, בעת הכיבוש. ולא רק שהשטחים לא נכבשו מישות מדינית של פלסטינים, אלא הם נכבשו ממדינות שכבשו אותן והחילו בהן את חוקיהן בניגוד להחלטת או''ם.

השטחים הכבושים הם בעצם שיטחי מריבה שמעולם לא נקבע מעמדן לפי חוק בינ''ל, והחוק הבינ''ל של היום אינו יכול להיות ישים בצורה שהוא נוסח.

מכאן שיחס מדינות שלישיות לעניין הסכסוך המדיני-דתי-אידיאולוגי נשען רק מתוך האינטרסים של עצמן וללא כל סיוע משפטי ממשי. נסיון לאכוף, להסיט ולכופף חוקי ג'נבה כלשהם לעניין הכיבוש שלנו הוא ניסיון לגזור טענה משפטית על בסיס חוקים לא קיימים ומתוך תירגום לא מחייב של חוקי ג'נבה החלים בין מדינות ריבוניות. מכאן שאין בהכרח שום סיבה מצד ישראל לקבל את הדבר הזה, כי כולו נובע ומפורש לא על בסיס חוקי אלא על בסיס פוליטי.

כל מה שאני אמרתי מתייחס למעמד השטחים ע''פ החוק. היחס לאוכלוסיה האזרחית אינו נובע רק מחוקי ג'נבה אלא גם מחוקי המדינה, מחוקים הנהוגים במדינות תרבות, וממניעים מוסריים ותרבותיים שראויים ליהודים. שאלת היחס לאזרחים תחת כיבוש לא נובע מהשאלה הפוליטית של עתיד השטחים אלא מתפיסת חוק זכויות האדם שישראל מחוייבת לו מטעם עצמה בכל מצב.

לצערי, ישראל אינה מנהלת הסברה אינטנסיבית בעניין הזה שהיא חשובה בכל מובן, אם נספח את השטחים ואם ניסוג עד המילימטר האחרון. ישראל צריכה להשתמש באנשים כמו אלן דרשוביץ, יוליוס סטון, סטיבן שוובל ואליהוא לאוטרבך מגדולי המשפטנים הבינ''ל http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3476102,00.h... וכמו הרשימות שיוג'ין רוסטוב המנוח השאיר, שנגעו בסוגיה המשפטית הזאת בצורה מקצועית וחדה. ישראל חייבת להדגיש את הנקודות החוקיות והמוסריות של עניין הכיבוש ללא כל התניה בעתידו.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי