פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה לדוד סיון, 23/05/08 5:22)
בודאי שצריך
שמעון מנדס (יום שישי, 23/05/2008 שעה 9:30)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

דוד ידידי,

מה פרוש הטענה שחשמל חנם לא נכלל בפנסיה ? הרי עובדי חב' חשמל ממשיכים לקבל חשמל חנם גם לאחר פרישתם מהעבודה. האם זה לא יותר מפנסיה ? כי בפנסיה מקבלים את החלק היחסי של הגמול לפי מספר השנים, בעוד שחשמל חנם הם מקבלים לפי התעריף המלא, כאילו הוא ממשך לעבוד.

אינני יודע באם אתה זוכר. לפני כמה שנים התברר לעובדי חב' החשמל כי יש גרעון אקטוארי גדול בקרן הפנסיה שלהם. ואז הם פנו לבייגה שוחט, שהיה אז שר האוצר בבקשה לשתף את הצבור בכיסוי הגרעון. שר האוצר נענה והוא הוסיף 10 אגורות למחירו של קילוואט. בייגה שוחט יכל לומר להם: לםני שאתם באים לצבור לדרוש ממנו להשתתף בהבראת קרן הפנסיה שלכם, תנו לו דוגמא בכך שתסייעו לחברה שבה אתם עובדים, לייצב את מצבה הכלכלי. אבל אצלנו מקובלת השטה: שולמן ישלם.
_new_ הוספת תגובהבודאי שצריך
דוד סיון (יום שישי, 23/05/2008 שעה 22:23)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

דברי תיארו את אחת הסיבות החשובות להתפתחות שיטת ההטבות שלא כלולות בשכר ברוטו. כאשר הפנסיה היתה תקציבית וחלק ניכר מהעובדים היו עובדי המגזר הציבורי כל תוספת שכר לברוטו פירושה היה התחייבות תקציבית רבת שנים. הדרך ''הקלה'' היתה לשלם כך שזה לא יכלל בחישוב הפנסיה. כמו ללכת בלי אבל להרגיש עם.

חשמל חינם נבחר גם כי לא היתה נדרשת העברת כספים בפועל.

כל עוד הפנסיה של עובדי ח. החשמל היתה חלק מהפול התקציבי הם לא התעניינו בכלל מה יש בה. ברגע שהחל תהליך של ביטול הפנסיה התקציבית זה כבר הפך לנושא שצריך לשים אליו לב. הם כמובן רצו להמשיך ''להרוויח'' על חשבון הציבור והשיגו עוד הטבה חד פעמית מ''שולמן''.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי