פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
אמירה חסרת משמעות
ע.צופיה (יום שלישי, 04/11/2008 שעה 18:01) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אמירתו של הפרופסור אקשטיין במוטו של המאמר היא חסרת משמעות. ממדי המשבר הכלכלי העולמי והשפעותיו בארץ טרם התבררו.מנגד, מצבה של הכלכלה הישראלית בטרם המשבר הייתה,כנראה, הכי טובה מאז קום המדינה.
אך לא דומה משבר אחד למשנהו ולכן אין משמעות מעשית להשואות לעומת המצב הכלכלי בשנים עברו לבין ממדי משבר שטרם ''נחת, במלואו בארץ.
משבר מחנק האשראי העולמי כנראה יסתיים בקרוב. כמויות אדירות של כסף זול ''נדחף'' לבנקים. הם חיים מהלוואות ולכן בקרוב יחלו ''לפזר'' את הכסף הזול ולהרוויח הרבה כסף על מרווחי הריבית.
הבעיה האמיתית ,לדעתי, הוא משבר התעשיה הריאלית שלדעתי מקוןרו במזרח הרחוק ויגרום למיתון עולמי על ידי ירידה דרסטית בביקושים.
מאחר והתעשיה הישראלית מתבססת מאוד על מוצרי היי-טק, אני מאמין שדוקא בענף זה הירידה בביקושים תהיה קטנה יותר ולכןהמיתון בארץ יהיה ''רך'' יותר.
מצב כזה הוא הזדמנות נדירה להשקעה מסיבית בתשתיות,הן בגלל כח האדם הזול וחומרי הגלם המוצעים בשפע והן לבלימת הרידה בביקוש של הסקטור הפרטי.
לכן נדרש שר אוצר מקצועי ולא פוליטי.
_new_ הוספת תגובהלתנאי ההתחלה יש משמעות
דוד סיון (יום שלישי, 04/11/2008 שעה 18:55)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מצבו של משק בטרם מגיע הגל מאד חשוב. מה שקרה כאשר הגיע הגל הקודם הוא דוגמה טובה למה לצפות ביחס לגל שצפוי להגיע. משמעות העובדה שמצב המשק יותר בריא מאשר היה אז היא שבנקודת ההתחלה עוצמת הפגיעה תהיה מתונה יותר.

גם המיתון הקודם התחיל בגלל פגיעה בביקושים ממגזר ההיי-טק והסתיים בעיקר בגלל שהביקושים החלו לצמוח שוב. לכן אם הביקושים מהמגזר הזה לא יפגעו כמו במגזרים אחרים אז מסקנתך-אמונתך שהמיתון יהיה ''רך'' יותר נראית נכונה.

משבר האשראי הוא גורם משמעותי למשבר הריאלי במיוחד במערב שם הביקושים תלויים מאד באשראי. בהקשר הזה נראה לי שעוד יקח זמן לא קצר עד שהמכונה תתחיל לעבוד. רק היום קראתי ידיעות שלמרות הכמויות האדירות של הכסף הן לא מתחילות לזוז הלאה... אז אני לא יודע כמה קרוב הוא ה''קרוב'' שקבעת. בעצם כבר ראיתי הצעות שהמגזר הציבורי יממן השקעות כפי שקינסיאנים נהגו להמליץ בעת משברים. מקורן של ההצעות הללו היא התחושה שהמימון שנשפך לא זז הלאה.
_new_ הוספת תגובההוא יזוז
ע.צופיה (יום שלישי, 04/11/2008 שעה 21:27)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הוא יזוז, כי הבנקים צריכים הכנסות וזה בא ממרווחי ריבית ועמלות.
להערכתי תוך חודש זה יעלם כמעט לגמרי.
לטעמי אין קשר בין המשברים.המשבר''הריאלי'' יגרום להפרשות גדולות של הבנקים לחובות מסופקים וידרבן אותם יותר לחזור לפעילות רגילה.
_new_ הוספת תגובהאם נחיה נראה
דוד סיון (יום רביעי, 05/11/2008 שעה 2:36)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי