פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה ליורם המזרחי, 05/05/02 5:28)
קהיר אז ועכשיו
מאיר מוזי "המצרי")שם בדוי( (יום ראשון, 05/05/2002 שעה 8:18)
בתשובה ליורם המזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הייתי איש סגל רשמי בבירה המצרית, גם בזמן שיורם היה שם וגם בסיבוב אחר כשהכתב הישראלי התושב בקהיר היה ענאן צפאדי (מהג'רוסאלם פוסט). חוץ משני אלה לא התגורר במצריים אפילו לא עיתונאי אחד למרות שפה ושם אני קורא שבחים עצמיים של פלוני אלמוני הטוען שהיה ''בירו צ'יף'' בקהיר. וכמובן שביקרו שם הרבה אחרים.

מה שאני רוצה להוסיף לדברים שתאר המזרחי:
ידידי ענאן צפדי הורחק ממצריים, מפני שכתב משהו שלא נשא חן בעיני השלטון-נדמה לי שזה היה קשור לג'יהאן סאדאת.

יורם המזרחי לא גורש, אבל נמלט בגלל איומי רצח שבאו מהשמאל הלאומני ועזרת מוסלמים קיצוניים. מה שהרגיז אותם היה זה שהוא הסתובב בקהיר והגיע למקומות בעיתיים ולא הכי נעימים לסיקור.
למשל: היו קרבות בין המשטרה למוסלמים הקיצונים ליד מס'גד אעדם (מסגד אדם) והוא הסתובב שם.וגם הלך לראות משפטי מורדים.

המסקנות שלו מדוייקות מאוד: רוב העם המצרי הפשוט רוצה שלום, שקט ושלווה והוא לא אנטישמי. האיש ברחוב הוא בעל אישיות חברתית טובה ומכניסת אורחים. האדם המשכיל רוצה גם כן להסתדר עם הישראלים, אבל מפחד מהממסד.

הקיצוניים של כל המפלגות מסוג הנאצריסטים ואנשי ג'יהאד שונאים את ישראל ואת כל העולם הלא מוסלמי לא מצרי בכלל. אלה יפגינו נגד כל דבר אם רק יתנו להם סיבה.

חיי סגל שגרירות, הקונסוליה והמשרד האקדמי ואל-על קשים מאד. לכולם יש שמירה מזויינת יום ולילה, והדיפלומטים מישראל מורשים לשאת אקדחים.

תמיד הערכתי שהאדם המצרי רוצה שלום ולא מלחמה אבל לא זו דעתי על חוסני מובארכ. הנשיא ממתין להזדמנות להעניש את ישראל בצורה צבאית, ובלבו הוא לועג למנהיגות שלנו, שלא מבינה בדיוק מה הוא אומר בגלל שאין לה נסיון אמיתי עם הרחוב הערבי. הנשיא מובארכ, כמו פטרונו סאדאת, הם אנשי רחוב במלוא מובן המילה!
כשראיתי פעם את משה ארנס בדיון עם מקבילים מצרים זה היה כמו ויכוח בין מרוקאי עסיסי לבין סוחר בדים פולני והעסיסי פשוט צחק מהפולני, אבל ארנס חשב שלבדיחות ולרמזים אין משמעות וטעה בגדול!

פעם בבניין משרד המשלחת האקדמית פגשנו במעלית את מוחמד חסניין הייכל, שגר שם. זה היה די נדיר, כי הייכל מתרחק לגמרי מישראלים בבניין וישראלים בכלל. יורם התחיל לדבר אתו והם המשיכו לדבר ולהתווכח גם בלובי. חסנין היה מאד כעוס ואמר ליורם ''לפני שלוחצים ידיים צריך לשטוף את החרפה''. זה מה שמעסיק את המנהיגות והעילית המצרית - כבוד, מחיקת בושה וחרפה ו...למחוק את כל העבר הלא נעים עם ישראל ביחד.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי