פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה למיכאל, 22/02/09 1:36)
אני רק שאלה - תודה
אריה פרלמן (יום ראשון, 22/02/2009 שעה 1:48)
בתשובה למיכאל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כְּבָר עָנִיתִי עַל כָּךְ.
אֶחְזֹר בִּקְצָרָה:

הַגִּרְסָא הַמְּקֻבֶּלֶת: עַל יְסוֹד פְּלֶשֶׁת, פְּלִשְׁתִּים, שֹׁרֶשׁ פ.ל.ש.

הַגִּרְסָא הַנּוֹסֶפֶת שֶׁהֵבֵאתִי בַּמַּאֲמָר: פָּלֶשְׂתִּינָה-יִשְׂרָאֵל, עֵקֶב הַדִּמְיוֹן הָרַב בֵּין ''מִתְאַבֵּק'' ביוונית לְבֵין ''פָּלֶשְׂתִּינָה'' בִּיוָנִית, כְּכָל הַנִּרְאֶה מְבֻסָּס עַל לְשׁוֹן שְׁרִיָּה, ''שָׁרָה עִם אֱלֹהִים'' - יִשְׂרָאֵל.

בְּאֹפֶן רִשְׁמִי וּמְחַיֵּב קָבְעוּ הָרוֹמָאִים אֶת הַשֵּׁם פָּלֶשְׂתִּינָה בִּמְקוֹם יְהוּדָה לְאַחַר כִּשְׁלוֹן מֶרֶד בַּר כּוֹכְבָא בִּשְׁנַת 135 לִסְפִירַת הַנּוֹצְרִים.
_new_ הוספת תגובהאריה תודה רבה
מיכאל (יום ראשון, 22/02/2009 שעה 2:25)
בתשובה לאריה פרלמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

וסליחה שהטרחתי אותך, המאמר המשובח [נדמה לי שישבור מספר שיאים בפאצ ואפשר שמר סיוון יאיר את עינינו אם כן] ''ייצר'' כל הרבה תגובות אבדתי ביער הזה ואפשר שנשמט מעיני.

אם כך הדבר הרי שהחל משנת 135 למחרת החלת השם החדש של פרובינקה רומאנה פאלשתינא ע''י הרומאים, התושבים שהתגוררו נקראו פאלשתינאים,

ואותם יושבי פלשת אדומי שיער לא קשורים למערכת זו - פרט לצליל שמם?! [תוהה שואל].

אריה - אם הרומאים היו קוראים את שמה של הפרובינציה החדשה נניח, פרוביניקה שווצרייה, אז היה לנו עסק עם שווייצרים ושירת מדבר מיידללת?

ושאלה נוספת מתוך כלל שטחה המנדטורי של ארץ ישראל איזה חלק הוכתר בשם פלשתינה, האם כולל את עבר הירדן המזרחי, גלעד בשן גליל גולן אחרים/נוספים?

בתודה מראש
מיקי
_new_ הוספת תגובהאריה תודה רבה
אריק פורסטר (יום ראשון, 22/02/2009 שעה 4:35)
בתשובה למיכאל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רשמית, הוסב שמה של יהודה ל''פרובינצית סוריה-פלשתינה'' ב-‏135 לספירה. הפרובינציה החדשה כללה את יהודה, שומרון ואדום. השימוש הראשון בשם פלשתינה נעשה בידי הרודוטוס, במאה החמישית לפה''ס. במאה הראשונה לספירה השתמש יוסף בן מתתיהו בשם זה כדי לציין את פלשת המקורית (רצועת עזה) בעוד שפילון האלכסנדרוני, כ-‏30 שנים לפניו, נתן את השם לכל ארץ כנען.

פלשתינה המנדטורית היוותה את החלק ממערב לירדן.
_new_ הוספת תגובהאריק תודה רבה
מיכאל (יום ראשון, 22/02/2009 שעה 5:12)
בתשובה לאריק פורסטר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהאריה תודה רבה
אריה פרלמן (יום ראשון, 22/02/2009 שעה 14:03)
בתשובה למיכאל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חֲלִילָה לְךָ מִלְּהִתְנַצֵּל. לֹא הָיִיתִי מַפְנֶה אוֹתְךָ לִסְבַךְ הַתְּגוּבוֹת, אֶלָּא לְגוּף הַמַּאֲמָר שֶׁבּוֹ הַפְּרָטִים נִמְצָאִים.

יוֹשְׁבֵי פְּלֶשֶׁת לֹא קְשׁוּרִים מִבְּחִינָה בִּיוֹלוֹגִית/גֶּנֶטִית/גִּזְעִית/אֶתְנִית לַיְּהוּדִים אוֹ לָעֲרָבִים.

יִתָּכֵן מְאוֹד שֶׁאִלּוּ הָרוֹמָאִים הָיוּ מְכַנִּים אֶת יְהוּדָה בְּשֵׁם אַחֵר - הָיָה הַשֵּׁם הָאַחֵר נִתְפַּס.

אִם כִּי זֶה לֹא תָּפַס בְּעִנְיָן יְרוּשָׁלַיִם. הָרוֹמָאִים שִׁנּוּ אֶת שְׁמָהּ לְאֵילִיַא קָפִּיטוֹלִינָה, וְאִם כִּי הָעֲרָבִים שָׁמְרוּ מֵאוֹת שָׁנִים עַל שֵׁם זֶה וְכִנּוּ אֶת יְרוּשָׁלַיִם ''אֵילִיַא'' - זֶה לֹא תָּפַס עַד הַסּוֹף.

לְמֵיטָב יְדִיעָתִי וַהֲבָנָתִי (ר' סְעִיף 25 בִּכְתָב הַמַּנְדָּט) פָּלֶשְׂתִּינָה הַמַּנְדָּטוֹרִית הָיְתָה אֲמוּרָה לִכְלֹל אֶת עֵבֶר הַיַּרְדֵּן הַמִּזְרָחִי. אוּלָם כְּבָר בַּשְּׁלַבִּים הַמֻּקְדָּמִים מְאוֹד הֶחְלִיטוּ הַבְּרִיטִים, בְּאִשּׁוּר חֶבֶר הַלְּאֻמִּים וּבְ''הַסְכָּמָה'' מֵאֹנֶס שֶׁל הַהַנְהָגָה הַצִּיּוֹנִית לְהַגְבִּיל אֶת הַבַּיִת הַלְּאֻמִּי הַיְּהוּדִי בֵּין הַיַּרְדֵּן לַיָּם.

הַגְּבוּל הַצְּפוֹנִי שֶׁל פָּלֶשְׂתִּינָה עָבַר בְּעֵרֶךְ בְּקַו גְּבוּל יִשְׂרָאֵל-לְבָנוֹן שֶׁל הַיּוֹם, וְהַקַּו עִם סוּרְיָה הָיָה פָּחוֹת אוֹ יוֹתֵר כְּפִי שֶׁהָיָה בֵּין יִשְׂרָאֵל לְסוּרְיָה עַד מִלְחֶמֶת שֶׁשֶׁת הַיָּמִים.
_new_ הוספת תגובהאריה תודה רבה
דוד סיון (יום ראשון, 22/02/2009 שעה 16:04)
בתשובה לאריה פרלמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1. עוד מידע על פרשת הגבול המזרחי ראה דיון 4542.

2. אם זכרוני אינו מטעני בצפון הרחיקו הבריטים את הגבול כדי לכלול במנדט את מה שכיום נקרא הגליל העליון.
_new_ הוספת תגובהאריה תודה רבה
ע.צופיה (יום ראשון, 22/02/2009 שעה 16:45)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

את אצבע הגליל, בעקבות ארועי תל-חי,בין היתר.
_new_ הוספת תגובהאתה מאשר שזכרתי לא רע. נכון?
דוד סיון (יום ראשון, 22/02/2009 שעה 17:41)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהפלשתינה (פלסטין) אינה מונח פוליטי או לאומי
סתם אחד (יום שישי, 27/02/2009 שעה 13:25)
בתשובה לאריה פרלמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אלא מונח גיאוגרפי היסטורי. השם כמו שכתבת ניטבע ע''י הכובש הרומי והחליף את שמה של ישראל בגויים. במרבית 2000 השנים האחרונות השתמשו בתרבות המערב בעיקר במונה ''ארץ הקודש'' אבל גם בשם 'פלסטיין'' בהתאם לתכני הכתיבה. מאחר שעיקר הכתיבה היתה דתית והיסטורית-דתית יש יותר ביטויי ארץ קודש.

השם 'פלשתינה' חזר לבמה הציבורית עם הכיבוש הבריטי ב-‏1917. המונח 'פלשתינה' / 'פלסטיין' מקביל בתחומיו הגיאוגרפיים למקובל על כולם למונח 'ארץ הקודש' או ארץ ישראל והוא כולל שתי גדות לירדן. מחוף הים ועד רצועת הרי האורך המקבילים לנהר הירדן - מהגולן-בשן, דרך הגלעד ומואב ועד גבול אדום בדרום.

הכיבוש הבריטי הגדיר את תחום 'פלסטיין המדינית' שהיא כל 'פלשתינה' הגיאוגרפית שאליה נוספו שיטחי המדבר הערבי שממזרח לרצועת ההרים. זוהי הארץ שבתחילה, בתפיסה בריטית היתה שטח הכיבוש הבריטי ב'פלסטיין' ובו הבריטים התחייבו כלפי הציונים לתת להם להקים מדינה.

מרגע שהעניינים התמוססו חבר הלאומים החליט לקבל את ההצעה הבריטית לחלק את הארץ לשניים ולהקים מידית מדינה לערביי ''פלסטיין'' במזרחהּ, בעיקר כדי לרצות את ערביי הארץ ואת משפחת הנסיכים ההאשמית הסעודית, שהיתה נאמנה לבריטים אבל הפסידה את המלוכה בסעודיה.

מאחר שכשלו הבריטים למלא את התחייבותם כלפי היהודים, הלכה והתמוססה התקווה הציונית ורבו פרעות בארץ. המתח והמלחמה בין הערבים ליהודי המקום העלה תקווה חדשה לחלוקה שנייה של חצי הארץ, אבל גם רעיון זה לא יצא לפועל בשל התנגדותם האלימה של ערביי המקום.

הניסיון להסביר לנו שיש שני עמים ערבים בארץ ישראל-פלסטיין הוא גניבת דעת. ערביי יו''ש רואים עצמם פלסטינים-ירדנים, לפחות כמו שערפאת המצרי ראה. אלא שמורכבות הסכסוך הפוליטי לא נותן להם כיום לטעון מעמדה זו, ולכן הם מייצרים עמדה חדשה בה הם עם חדש ונפרד מהעם הירדני הפלסטיני, כדי לתת משנה תוקף לרצונם לחמוד משיטחי המדינה היהודית, כחלק מפעילותם הארוכה והסובלנית להשמיד את מדינת ישראל אם בתהליכים מדיניים ואם בטרור.

לאורך המאה השנים האחרונות ואפילו לעשורים האחרונים אמרו שוב ושוב נציגים פורמליים ונציגי תרבות של ערביי המקום שאין הפלסטינים עם נפרד מכלל הערבים בכלל ובודאי לא מערבייה הפלסטינים של ירדן.

בראייה היסטורית אסור לנו להיכנע אל מול תביעתם של הנציגים הערביים של יו''ש ועזה אלא לקדם פתרון נוח ונכון לשני הצדדים בהם ארץ ישראל המזרחית היא ירדן תהיה המדינה של ערביי פלסטיין ואילו ארץ ישראל המערבית היא ישראל תהיה המדינה של יהודי פלסטיין.

בהנחה שהשלום יגיע לאחר מכן, לא יהיה כל מקום לתבוע העברת ערבים לירדן, משום שבכל מקרה, ערביי ישראל לא יהיו אזרחי ישראל אלא רק תושבי ישראל והם לא יצביעו לכנסת אלא לפרלמנט הירדני-פלסטיני בעמאן. מכאן שלא יהיה כל חשש שמספרם של הערבים בארץ ישראל המערבית היא ישראל ישפיע על אופיה של ישראל.

יום שישי הטוב
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי