פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
נושא הקבורה הפך לעבודת אלילים
שמעון מנדס (יום ראשון, 08/11/2009 שעה 23:58) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כל הנושא של תחיית המתים הוא עבודת אלילים. אנחנו ההרי העתקנו את זה מן המצרים. היהדות החרדית לקחה משל של אדם חכם, הנביא יחזקאל, ועשתה ממנו אמונה שלמה. כל בר דעת בימים ההם לא היה מעלה על דעתו את האפשרות שהיהודים ישובו להקים להם מדינה. אבל הנביא יחזקאל האמין גם האמין. לכן המשיל את העצמות היבשות הקמות לתחיה.

כאשר המחבר אומר שהעתקנו את המנהג של השטתחות על קברים מן השכנים - אינני יודע באיזה שכנים מדובר. אצל הערבים הקבורה היא זמנית. בתי הקברות שלהם בעיירותיהם לא גדלו ולא התרחבו. הם נשארו באותם מימדים. עבורם בית קברות זה אבדן שטח. כאשר באים לקבור מת, הם שולפים את העצמות מן הקבר הוותיק ביותר ומפנים מקום לנפטר החדש.

אצלנו המדינה נותנת קרקע חינם. לכן זה הפך לתעשיה שלמה. אילו המדינה הנהיגה תשלום שכירות עבור הקבר, ורמת השכירות תעלה עם השנים בטור גיאומטרי - כולם יוותרו על הקברים.

יש בית קברות כזה ברומא. בשנה הראשונה חלקת הקבר ניתנת במחיר זול. אחר כך השכירות השנתית, בעבור חלקת הקבר, עולה באופן מתון בחמש השנים הראשונות. בחמש השנים השניות דמי השכירות עולים יותר. ומעל לעשר שנים המחירים מאד גבוהים. כך שגם העשירים מוותרים.
_new_ הוספת תגובהאבל עולים לקבר להזכר בניפטר
מיכאל שרון (יום שני, 09/11/2009 שעה 0:49)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אדם שאהבו אותו - רוצים לעלות לקברו, זה זכר מוחשי. אנשים אפילו זוכרים קבר של חתול אהוב. זה עניין של סנטימנט, אולי דווקא הריטואל ממסמס את זה. אפשר גם קרמטוריום - למשל אשה שאפר בעלה המת בעציץ בחדר השינה. אין כאן פולחן אלא סנטימנט. וגם שליטים וגדולי אומה נוהגים להקים להם גל עד שמתחתיו - עצמותיהם.

הגוף הוא יחודי על כל רקמותיו ועצמותיו, יחודי לאדם מסויים, מסמל את הקיום. אנו זקוקים לדברים קונקרטיים, שכן האהבה היא קונקרטית.
_new_ הוספת תגובההקבר הוירטואלי של חתולי Fatcat באנגליה
מיכאל שרון (יום שני, 09/11/2009 שעה 0:58)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מזמן שהייתי שם
_new_ הוספת תגובהומה עם cloning ?
מיכאל שרון (יום שני, 09/11/2009 שעה 1:33)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

I once had a cat named Fatcat that I loved very much
When he died, I left myself a bunch of his white hair
Will there ever be time when I can make him alive again?

_new_ הוספת תגובהנושא הקבורה הפך לעבודת אלילים
פקיד צמרת (יום שני, 09/11/2009 שעה 1:34)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נדמה לי שאתה טועה,שמעון.
תחיית המתים היא המצאה יהודית
שהנוצרים העתיקו מאיתנו ומה שאמר
יחזקאל פשוט התממש,מתממש וישתממש.
_new_ הוספת תגובהנושא הקבורה הפך לעבודת אלילים
שמעון מנדס (יום שני, 09/11/2009 שעה 9:29)
בתשובה לפקיד צמרת
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מי משנינו טועה?

נדמה לי שאפילו בתורה כתוב שהפרעונים קדמו לנו. משה גדל בארמון פרעוני כנסיך מצרי, והוא הביא את ההשפעה ההיא משם. שלא לדבר על העם עצמו שגדל וצמח בצל השכנות המצרית על אמונתה ותחלואיה.

בתקופת יחזקאל, כאשר עם ישראל היה שבר אחד גדול, מישהו היה מתאר לעצמו שהעם יקום לתחיה בארצו? לכן הנביא בחר במשל העצמות היבשות. זה כוחו של ממשיל. העם הוכיח שהוא עמד בתלאות הגלות אלפיים שנה ולבסוף קם והיה. מבחינתי נבואת יחזקאל הנביא הגשימה את עצמה.

אתה מזכיר לי את שעורי הגמרא שהשתתפתי בהם לפני כחמש עשרה שנים.בשעור האחרון שבו השתתפתי למדנו על דיני קרבנות. דהיינו, סוגי הקרבנות כגון קרבן חטאת, קרבן הפסח, זבח, עולה, שלמים וגו'; ואופן התזת הדם על המזבח בכל מקרה ומקרה. בסיום השעור שאלתי את הרב: האם אנו לומדים היום את דיני הגמרא, כדי לדעת מה היה בעבר? או מתוך מגמה שאנו נחזור להקריב קרבנות? והוא השיב: מתוך מגמה להחזיר עטרה לישנה. ואם גמרתי עם למודי הגמרא.

גם כאן, אם אתה חושב שעדיין הנבואה הזו צריכה להתגשם - אז הדיון בינינו נמצא על קווים מקבילים. איך אמר המורה שהיה עולה חדש מרוסיה? ''דְוָוא קווים מקבילים לעולם ניקגדה ייפגשו''.
_new_ הוספת תגובהנושא הקבורה הפך לעבודת אלילים
פְּקִיד צַמֶּרֶת (יום חמישי, 12/11/2009 שעה 23:05)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה זה ש''הפרעונים קדמו לנו''?
יש הבדל גדול בין דת פגנית פרעונית שמספרת שהמלכים עתידים לחזור ובגלל שלא מאמינים כל כך לשיטה היו משאירים להם הרבה מזון, תכשיטים ואפילו חיות בתוך הקבר שבפירמידה, לבין התפיסה היהודית שתחיית המתים תהיה לכל נפש.
למה אתה נמצא ב''קווים מקבילים'' כשאתה בעצמך קובע ש''מבחינתי נבואת יחזקאל הנביא הגשימה את עצמה''. מעניין שדווקא לא לפי העולה החדש מרוסיה אלא לפי איינשטיין קווים מקבילים בסופו של דבר נפגשים, כי ביקום יש מוקדי משיכה, אם כוכבים ואם 'חורים שחורים', http://img208.exs.cx/img208/9504/bloggrela6ap.gif ש''מעקלים'' אותם...
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי