פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
המפגש עם הבלתי צפוי - בעיתיות מבצע צבאי
מיכאל שרון (יום שישי, 10/05/2002 שעה 13:52) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הלוואי ואתבדה, אך דומה שמבצע צבאי בעזה עשוי להיות בעייתי, ואף עקוב מדם, אם נניח לשאננות מסויימת להשתלט עלינו, לאחר מבצע חומת מגן.
שכן, לכאורה, טופוגראפית, עזה ''נגישה יותר''. מחנות הפליטים בה אינם סבוכים כמחנה ג'נין. ורחובות העיר עצמה מאפשרים חופש יחסי של תנועת שריון וציוד כבד והתמקמות אפקטיבית בצירים חולשים.
גם פעולות התקיפה של ישובים ועמדות הסמוכים לגדר המערכת, היו ספורדיים ולא מרשימים במיוחד. טוב, כאן אכן ניתן לדבר על פוטנציאל מיזעור הטרור שבאמצעי מיגון ''חוסמים''. ברם כל אלה עשויים לתרום לניסיון מצטבר המורה על אפקטיביות יחסית באופני הפעולה ששימשו עד עכשו. הדבר עשוי לגרום למידה של איבון במחשבה צבאית כלפי אופי הסיטואציה המחכה לנו.

שכן, יתכן שבעזה, שנהנתה ממעמד ''אקס-טריטוריאלי'' מסויים, שרר כל החופש שבעולם להתארגנות צבאית יסודית ביותר. יתכן שנאגר שם אמל''ח בשיעורים ובטיב שאיננו משערים נכוחה את שיעורו. יתכן אף שנוסחו ''דוקטרינות'' לחימה מובנות אודות לחימה מתואמת ומאורגנת בעלת אופי מבוזר אך ממוקד ומתואם מרחבית החורגות מהעמידה הנקודתית והמנותקת במוקדי ההתנגדות המנצלים טופוגרפיה מקומית קשה, בהם ניתקלנו במבצע חומת מגן. יתכן שגורם המוטיבצייה והעמידות, כמו גם רמת הפעולה המתואמת של לוחמים ואיכות הפיקוד, אף הם יעילים, איתנים וקשיחים בהרבה
ממה שניתקלנו בחומת מגן. וגורם נוסף, עזה מוצפת באנשי גורמי הסיוע של האו''מ כגון אונר''א מזה תקופה ארוכה, פועלים שם גורמי סיוע הומני רחבי היקף, והיא קלה יותר לדווח וכיסוי עיתונאי בינ''ל. פעולה בעזה, בפרט כזאת שתתקל בהתנגדות יעילה ונרחבת מימדים, עשוייה להתפתח למימדי שברון הסברתי נזקי ביותר למאבקנו.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי