פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה לtelavivsanur@gmail.com, 11/03/10 10:05)
עובדות מול פרשנות
שמעון מנדס (שבת, 13/03/2010 שעה 15:00)
בתשובה לtelavivsanur@gmail.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

למר תל-אביב-סאנור שתי הערות.

ראשית היכן למדת שאני דוגל במדיניות של ''אף שעל''? נהפוך הוא. לא פעם כתבתי ברשימותי כי אם אנו חפצים לשמור על צביונה היהודי של ישראל, אנחנו חייבים לאפשר לפלסטינים להקים מדינה משלהם. אני נמניתי עם המברכים של פינוי רצועת עזה מיהודים. היתה זו טפשות להתיישב שם מלכתחילה, באזור שבו צפיפות האוכלוסין היא מן הגבוהות ביותר בעולם.

אשר לענייננו, אתה מערבב עובדות עם פרשנויות. ה''נעשה ונשמע'' למרגלות הר סיני זו עובדה. ועל עובדות, כידוע, אין עוררין. הצטוטים מן הגמרא שבאים לתרץ או להצדיק את המעשה - זו פרשנות. מה שמוזר בפרשנות שאתה מצטט, המצדיקה את הפזיזות, היא הטענה שעם ישראל הגיב ב''נעשה ונשמע'' מתוך אמונה עמוקה. יפה. אבל אם האמונה היתה כל כך חזקה, מדוע כעבור זמן קצר הם דרשו ליצור להם אלהים אחרים בצלמו ובדמותו של עגל הזהב?

ספור קצר להמחשה. לפני חמישים שנה פרופ' צבי יעבץ היה מורה להיסטוריה בגימנסיה רחביה בירושלים. אחד מתלמידיו היה יו''ר הכנסת דהיום, ראובן ריבלין. הראשון היה אוהד נלהב של קבוצת הפועל ירושלים, ואילו השני היה אוהד שרוף של בית''ר ירושלים. ולא אחת הם היו מתנצחים ביניהם על התחרויות שבין שתי הקבוצות. ולא אחת היה קורה שבית''ר שלטה ברוב הזמן בכדור. אבל בסוף, המשחק היה מסתיים בתוצאה 1:0 לטובת הפועל. למחרת התלמיד היה מגן על קבוצתו שהיא שחקה טוב יותר ושלטה יותר במשחק. והמורה היה מגיב: רובי, 1:0 זו עובדה. שחקו יותר טוב - זו פרשנות.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי