פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
טעות. לא נתניהו אשם. ראו להלן : המפולת המדינית והגרעין המצרי
מיכאל שרון (יום שלישי, 30/03/2010 שעה 16:10) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

המפולת המדינית והגרעין המצרי

ב-‏20 מרץ ניצלה מצרים את המפולת המדינית והאפקט המצטבר של הדה-לגיטימציה שצברה ישראל במישור הבינ''ל כדי להעניק באמצעות הצהרה של חסאן יונס, שר האנרגייה (''הקמת 4 כורים גרעיניים'') , גושפנקא רשמית לפרוייקט הגרעין הנירחב שלה, שהתנהל זה מספר שנים בפרופיל נמוך. יאוזכר כי דו''ח מסווג של סאב''א (התפרסם במאי 2009) דיווח על מציאת שיירים של אורניום מועשר ברמה צבאית (העשרה גבוהה) בבדיקות ב-‏2007 ו-‏2008 ליד כור המחקר הגרעיני באיזור אנשס ליד קהיר; ה''וושינגטון פוסט'' חשף ב-‏2004 כי מצריים ביצעה ניסויים גרעיניים חשאיים מאז 2001, ודיווח על ''שמועות'' אודות תכנית חשאית מצרית לייצור נשק גרעיני. במישור הרשמי, מאידך, היצהיר יונס בספטמבר 2006 (ב''אל אהרם'') הצהרה זהירה אודות הקמת כור גרעיני בדאבה; מאוחר יותר, ב-‏28.10.07 הכריז מוברק בנאום לאומה בטלויזיה הממלכתית על פרוייקט גרעין נירחב הכולל כורים רבים (כל זה הוצנע בישראל, הנותנת קדימות עליונה למסע כנגד אירן, אותו החל ב-‏1993 הביטחוניסט ד''ר אפרים סנה) .

הקשב לנושא מופחת, כי מצרים נמצאת על ציר הברית עם ארה''ב וידידותית, יחסית, לישראל. אלא שאבסורדית, על ''אויב'' כאירן קל להפעיל לחץ אפקטיבי יותר מאשר על בן-ברית. וכי איזו סיבה מהותית תהיה להפעלת לחצים על מצרים המתונה, כשאף לפקיסטן, המוסלמית אך הפרו-מערבית היתירו לפתח עוצמה גרעינית? כך, יתכן מצב שלמצרים ולא לאירן יהיה בעתיד ארסנל גרעיני. הנשק הגרעיני קיים מזה 60 שנה, ולכן מהירות פיתוחו הינה עניין של יכולת מדינית יותר מאשר יכולת עילית טכנולוגית, ואכן מצרים ניצלה, כאמור, את המפולת המדינית והפיחות בלגיטימציה של ישראל להענקת לגיטימיציה בינ''ל לפרוייקט הגרעין שלה.

אלא שבמישור האסטרטגי אחת היא, אם לאירן או למצרים, שכן תפיסת הגרעין הישראלי (שהגוה בשנות ה-‏50 פרופ' ארנסט ברגמן, פרופ' יובל נאמן, בן-גוריון ופרס), גורסת כי ביסוס ואף הכרה בקיומה המתריס של ישראל בלב טריטוריית הענק של האומה הערבית ושרידות מפני שואה נוספת, מותנים בנשק יום-הדין. ישראל שואפת למונופול גרעיני באיזור, ואילו מאזן-אימים גרעיני יקהה את האיום האולטימטיבי הזה הן בהרתעה מעימות מקיף והן ברגע תבוסה ישראלית קריטית בלוחמה קונבנציונלית.

הדה-לגיטימציה שצברה ישראל במישור הבינ''ל היא בשל:

1. הכיבוש - על הנישול וההתנחלות, ההתעמרות, גזילת 80% ממאגרי המים בגדה – שבה ריכוז מרבית הפליטה של עם שנעקר בשנים 1948-52 מ-‏78% מאדמתו.
2. אפקט מצטבר של הונאת הקהילייה הבינ''ל במשך עשרות שנים במצג של נכונות לשלום, כאצטלה להעמקת כל אלה;
3. מניעת זכויות דמוקרטיות מפלשתינאים, שהם תושבי הארץ מזה מאות שנים

כל אלה עוולות חסרות תקדים במערב כיום, הניראות גרוע מאד מחוץ לישראל.

וכן:
4. בשל הרס תשתיות נירחב והרג 1200 אזרחים בלבנון, 2006; הרג 1400 אזרחים בעזה בעוד החמאס חמק ממגע עם כוחות צה''ל (ההרג האזרחי נחשף קבל עולם ע''י כתבי אל ג'זירה שהיצליחו לחמוק מהסגר העיתונאי שהטילה ישראל, ולא ע''י השמאל בישראל, כפי התעמולה המקובלת כאן).
5. הפרעה למדיניות האימפריאלית של ארה''ב של התבססות פעילה באיזור (בפרט מאז כיבוש עירק, 2003) תוך מזעור התנגדות ההמונים וקניית ליבם.

במפולת ''מרץ השחור'' ניטרפו כל קלפי מעצבי מדיניות ישראל מזה שנים רבות. הארועים רדפו זה את זה בקצב מסחרר:

- 12.3 קלינטון מציגה אולטימטום של רשימת דרישות מישראל. רקע: גינוי הבנייה בירושלים; מיטשל וקלינטון: ישראל פוגעת באינטרסים האמריקנים באיזור.
- 16.3 גנרל פטראוס, מפקד פיקוד מרכז האמריקני והכוחות באיזור: ישראל מפריעה לנו בקידום האינטרסים שלנו במזה''ת.
- 19.3 הקוורטט ומזכ''ל האו''מ: מדינה פלשתינאית תוך שנתיים. גינוי ישראל.
- 21.3 קנצלרית גרמנייה: גינוי ישראל. חושפת לתקשורת: נתניהו ניצל אותי ופגע באמוני.
- 23.3 שר החוץ הבריטי, בעיתוי זה, מעלה את פרשת מבחוח והדרכונים: ישראל מזלזלת בנו. נזהיר אזרחים בריטיים המבקרים בישראל
הערה: 2 הארועים האחרונים, בהם מבוזה ישראל, מצביעים על הפיחות במעמדה הבינ''ל.
25.3 נחשף מפגישת נתניהו אובמה: ''ישראל לא מילאה את דרישותינו''. כשלון מאמצי שיקום היחסים.
28-9.3 עמרו מוסא, מזכ''ל הליגה הערבית שהתכנסה: זה הזמן להתמודד מול ישראל. להכין חלופות לתוכנית השלום אם תכשל (רמז לעימות מזויין), כיוון שעכשו נקודת מפנה...אסד: עימות מזויין. עבאס: להציב משקיפים בינ''ל בירושלים. . ארדואן: ישראל משוגעת. ירושלים – בבת עינו של כל מוסלמי.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי