פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
א''ב של תקציב זה התייעלות
גלעד היפתחי (יום שישי, 18/06/2010 שעה 23:00) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בעוד משרד הביטחון מבצע צעדי התייעלות, יתר משרדי הממשלה עדיין רדומים. הקטנת תקציב הביטחון לא בטוח שתתרום לשיפור במצבה הכלכלי של המדינה, כי חלק נכבד מתקציב הביטחון מניע גלגלי משק: מחקר, פיתוח, ייצור, רכש מזון וכו'. ענף פיתוח אמצעי הלחימה בעבור הצבא הוא אחד מזרזי הצמיחה במשק. יותר פרוייקטים, יותר מדענים, טכנאים, עובדים, יותר מכירות. כל פרוייקט מחקר ופיתוח מעסיק עשרות ואולי מאות מפעלים ועסקים. יותר מוצרים דור חדש, יותר מוצרי מדף למכירה לחו''ל.

פיטורי אנשי קבע מעל גיל פרישה מחייב את המדינה לשלם להם פנסיה תקציבית או צוברת על חשבון המדינה. מבחינת תקציב המדינה נכון יותר לשמור את אנשי הקבע לזמן ארוך יותר, בעיקר בתפקידי מטה ושירותים. לכן צריכים לתגמל טוב יותר את אנשי הלחימה שתקופת שירותם בשטח קצרה מתקופת קציני המטה. הסד''כ הצה''לי נשמר לפי הערכת יכולות האוייבים. אם מצמם סד''כים של טנקים ומטוסים ונניח נאטום אותם בחדרי שמירה או נמכור אותם לחו''ל (בהרשאה אמריקאית) יתכן שלא יהיה לנו מספיק כלי לחימה למלחמה הבאה. אלה 3 ההוצעות העיקריות בתקציב הביטחון, הצמצומים בהם הם שוליים (לאחר פרישות בהיקפים גדולים ב-‏2002-2005), וצה''ל מצמצם בהרבה סעיפים 'פשוטים' כמו צריכת אנרגיה דלק וחשמל.

לכן האוצר צריך להבין שאין פתרון פלא. הפיטורים / פרישה של שנות ה-‏2000 הטיל מעמסה שילומית כבדה על האוצר לשלם את פיצויי הפרישה וגימלאות הפורשים.

אם נעצור את פרוייקטי הפיתוח ייסגרו מפעלים ואנשים יפלטו לרחוב. מדובר באנשי מקצוע מוכשרים שכמה גורמים זרים מחכים לפרישתם. אסור לנו לפגוע בתחום פיתוח האמצעים כי ישראל חזקה בזה ותורמת המון לאמריקה ולאירופה. מבחינה זו ישראל היא כמו תרומתה לעולם ההיי-טק שהיא תרומה עצומה ואיכותית לאורך יותר מ-‏20 השנים האחרונות, ואנחנו ממשיכים בזה.

מה שנכון לעשות הוא לבטל את ''חוק ההסדרים'' ולאמץ את חלקו הקטן לתוך התקציב הרגיל ועל היתר לוותר.

צריך גם לתגמל משרדים שיצליחו לצמצם בהוצאות וככל שיחסכו יותר יירשם להם יתרון לתקציב הבא, בתור כסף שמחכה להם במידה והוצאתו תימצא כמוצדקת ע''י הממשלה. לא יוציאו שוב? תישמר זכותם לתקציב שאחרי.
_new_ הוספת תגובהחבל שאתה לא קורא
דוד סיון (שבת, 19/06/2010 שעה 6:29)
בתשובה לגלעד היפתחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חבל שאינך קורא את הדוחות שהוזכרו כאן ואת דבריו של
שר האוצר, שטייניץ. יתכן שאם היית קורא היית מגלה
שדבריך ביחס להתייעלות לא נכונים.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי