פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
רשימה גזענית
גדעון ספירו (שבת, 26/10/2002 שעה 3:46) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שמעון מנדס שב, ולא מאכזב. עוד נידבך במגדל אייפל הגזעני שהתמקם בפורום.
למה גזענות? משום שמנדס מנסה לבודד את תרבות השקר כדבר ייחודי לחברה הערבית, שהחברה הישראלית או המערבית לא נגועים בה, אלא לכל היותר בשוליים. וכמו כל גזענות, מנדס מסתמך על דוגמאות מן הגורן ומן היקב, בלתי רלבנטיות לחלוטין. אני שמח שהן ניתנו כי הן מחזקות ומוכיחות את הדעה כי ידיעת השפה הערבית אינה תעודת ביטוח המונעת כתיבת שטויות והבלים.

נתחיל מן הדת, שמנדס מקנה לעיקריה משקל בנושא. אין כמובן כל קשר בין קיומה של תרבות שקר בחברה לבין עקרונות ההלכה הדתית. האם בגלל שהשקר אסור בעשרת הדיברות אין שקרים בישראל? החברה הישראלית שטופה בתרבות שקר והונאה, לא פחות מאשר החברה הערבית, וזאת תוך התעלמות מוחלטת מהמצווה בעשרת הדיברות. די להלך בבתי המשפט ולעבור על התיקים כדי לקבל מושג עד כמה תרבות השקר חדרה לחברה הישראלית.
החברה החרדית, פיתחה את השקר לכדי אמנות, שהרי אין מצווה גדולה מזו (ומבחינתם בצדק) מאשר לשקר לרשויות המדינה החילונית הכופרת.
הסכסוך הישראלי הערבי פיתח אף הוא את תרבות השקר בחברה הישראלית לכדי קווי אופי חברתיים פוליטיים. זכורה ההכאה על חטא לאחר מלחמת יום הכיפורים של מיטב עיתונאי ישראל בכל העיתונים, על ששיתפו פעולה עם השלטון והצבא בהפצת שקרי המערכת, בהרדמת האוכלוסיה שהכל בסדר והאח הגדול שומר עלינו. לאחר המלחמה התברר כי כולם שיקרו לכולם. הצבא לממשלה העיתונאים לקוראים, הממשלה לאזרחים והמפקדים הבכירים לחיילים. בקיצור, תרבות שקר שעלתה לנו בעשרות אלפי הרוגים ופצועים. המעטים (כמו כותב שורות אלו), שהזהירו מפני השקרים, שניסו להעיר ולהאיר את המציאות מזווית ראייה ביקורתית, הושתקו כבוגדים ואכולי שנאה עצמית שמנסים לעורר פניקה באוכלוסיה.

וגם זה חלק מתרבת השקר, שמנדס, שהיה איש צבא הכיבוש והתפרנס ממנו, וככזה שותף לתרבות השקר הישראלית, מעמיד עתה פני מומחה שמגנה את תרבות השקר בחברה הערבית. יש גבול לצביעות.

תרבות השקר בחברה הישראלית ממשיכה לככב בגדול גם בשנתיים האחרונות מאז החלה אינתיפאדת אל אקצה. הכתבים הצבאיים חזרו למלא אותו תפקיד שמילאו לפני מלחמת יום הכיפורים, כלומר, שרתי המערכת, הזרוע של הצבא בתקשורת, מקיאים כתוכים את השקרים שדובר צה''ל או אלוף זה או אחר מאכיל אותם, והרוב השוטה (או השתוי משטיפת מוח) קונה את השקרים.
תנועת המתנחלים תרמה אף היא תרומה אדירה לתרבות השקר בחברה הישראלית בדיווחי שקר על המתרחש בשטחים. ''במוסף הארץ'' של סוף שבוע זה (25.10.2002)
מתפרסם ראיון עם דניאל בן גבריאל, שהיה עד לא מכבר מתנחל דתי קנאי, תושב התנחלות בת עין הקיצונית, וחזר מהכפור המטורף של משיחיות השטחים אל שפיות חילונית. בן גבריאל, רב סרן במילואים שהיה אחראי על הביטחון בבת עין, מספר על ארוע מימי האינתיפאדה הראשונה שלא נותן לו מנוח ומעיק על מצפונו. הוא היה עד לירי של חיילים על מכונית פלסטינית שבעקבותיה ניפצע הנהג מכדור במצחו ונותר נכה לצמיתות. בעדותו במצ''ח, סיפר בן גבריאל כמו שאר החיילים שהיו מעורבים בירי, שהיריות באו בתגובה לניסיון דריסה. הגירסה המפוקפרת התקבלה ללא בעיות והעניין ירד מעל הפרק. אלא שמראה פרץ הדם שניתז מראשו של הנהג התמים שב וטורד את מנוחתו. ציטוט מדבריו: ''האמת היא שלא מדובר היה בשום נסיון דריסה''.

תרבות שקר קיימת בכל מקום בו יש ממשלה מול אזרחים, בכל מדינה בה מתקיימים מתחים חברתיים ופוליטיים, בכל מקום בו יש עסקים. רק לאחרונה עמדה ארה''ב ניפעמת מתרבות השקר של חברות ענק שקרסו כתוצאה מדיווחי שקר על מאזנן ומצבן הכלכלי. מיליוני אזרחים אמריקנים, ששמו מבטחם בחברות הגדולות והממוסדות והשקיעו בהן את חסכונותיהם לעת זקנה, מצאו עצמם ערומים מכל חסכונותיהם. הנשיא בוש וסגנו התגלו אף הם כשקרנים באשר למעורבותם העסקית.
תרבות השקר מתפתחת במיוחד בחברות הנתונות במצב מלחמה, ומדינת ישראל, כאמור, היא דוגמא מובהקת כיצד השקר הפך לבן לווייה מתמיד בחיים הציבוריים והעסקיים.
אז לפני שמנדס מתעסק עם תרבות השקר בחברה הערבית, שיעשה משהו לעקירתה בחברה הישראלית בה הוא חי.
_new_ הוספת תגובהספירו- החי בין שקרנים סופו להדמות להם-מהגזענים
סוריא (שבת, 26/10/2002 שעה 4:16)
בתשובה לגדעון ספירו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אז כדי לא להידבק במחלה קשה זו שזני הוירוס קטלנים ( עקב מלחמות ושאר פרושי ספירו ואחרים לתופעה ) ?! מסקנה ברח ומהר... למקום אחר -סוריא
_new_ הוספת תגובהלסוריא: למה .שיברח, כאן ביתו וכאן הוא חי זה דבר עמ
רפי אשכנזי (שבת, 26/10/2002 שעה 11:43)
בתשובה לסוריא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהרפי אני שונאת את ההכללה ''כגון גזענים ''טוב שיברח
סוריא (שבת, 26/10/2002 שעה 21:16)
בתשובה לרפי אשכנזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהלסוריא היקרה: גדעון ספירו, אינו צריך אותי כמליץ- -
רפי אשכנזי (שבת, 26/10/2002 שעה 21:34)
בתשובה לסוריא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

--יושר על דעותיו. דעתו שלו היא כבודו. אסור בשום אופן להגיד לבר פלוגתא חריף ככל שיהיה, לך מפה ואל תגור כאן.
גדעון ספירו הוא בן הארץ, חיי בה ולחם בה ואפילו צנח במיתלה ב 56 ע''פ מה שבדקתי. הוא חושב מה שחושב כמה שזה נשמע מרגיז פה ושם. להגיד לו ''לך מכאן'' זה עובר את גבול הטעם הטוב בתרבות הויכוח.
לספירו אני יכול רק לאחל אריכות ימים ביננו, כאן בארץ , ואני כידוע גם לספירו עצמו , רחוק מאד מדעותיו, אף ששנינו חונכנו ב''שומר הצעיר''...
_new_ הוספת תגובהרפי אכן אמת בדבריך,
סוריא (שבת, 26/10/2002 שעה 22:37)
בתשובה לרפי אשכנזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

, אך קשה לקבל מגזימים וכשהם לא מתחשבים ברגשות אחרים ,ומכאן שהם גם עוברים את גבול הטעם הטוב בתרבות הויכוח , המילה גזענים תמיד מרתיחה את דמי, יכולה אני לא לקבל דעה של איש זה או אחר,או של אדם אחר שכותב אך אין מיד ליכלול אותי או אחרים כגזענים או בתוך רשימה גזענית.ישנה דרך תרבותית לכתוב דברים מנוגדים לכן כתבתי את אשר כתבתי- תודה סוריא
_new_ הוספת תגובהסוריא היקרה, אלה המשוכנעים שהצדק כולו מצוי באמתחתם
ראובן גרפיט (שבת, 26/10/2002 שעה 21:45)
בתשובה לסוריא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אלה המסוכנים ביותר. הם אלה, בדומה למוסלמים, חסרי פקפוק בצדקתם (כי הם ורק הם צודקים והאחרים פושעים, גזענים,,,).לכן הם שוללים וקוטלים ומשפילים, במילים, בכינוים ואחר במעשים את הזולת. וכל זאת כמובן במסווה של עליונות מוסרית. להבנתי, אדם מוסרי משאיר פתח לכך שאולי האמת הינה מורכבת, שיש לה כמה פנים וכדברי הבדיחה היהודית המפורסמת על שמש אשר שמע את רבו פוסק בין שני אנשים אשר כל אחד האשים את רעהו. לקח הרבי את האחד הצידה ואמר לו - אתה הצודק אבל, תתעלה על עצמך וותר מעט. ניגש לשני לקח אותו הצידה ואמר לו אותם מילים. תמה השמש וכאשר שאל אותו '' רבי, כיצד יתכן ששניהם צודקים בדבר והיפוכו? הרי זה לא יתכן'', הסתכל עליו הרבי, חיבק אותו ואמר, גם אתה צודק בני. אבל ספירו, כמו אורי אבנרי, תמיד צודקים!
_new_ הוספת תגובהראובן ידידי תודה
סוריא (שבת, 26/10/2002 שעה 22:11)
בתשובה לראובן גרפיט
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נהנתי מהכתוב והלואי ויקראו זאת אחרים כי מוטב ללמוד מאחרים ויש ללמוד , מה גם שצריך ,גם בהבעה בכתב דרך ארץ, ונכונות לשמוע דעות אחרות גם שאינן נעימות או לא לטעמינו. הכותב או אותם כותבים שרוצים להישמע אך אין רוצים לשמוע אחרים כדי שישכילו וילמדו דרך ארץ -תודה סוריא
_new_ הוספת תגובהמבצע שחרור בני הערובה במוסקוה בעיצומו,יריות ופיצוצ
יורם המזרחי (שבת, 26/10/2002 שעה 6:43)
בתשובה לגדעון ספירו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהגדעון חביבי
מי שזוכר (שבת, 26/10/2002 שעה 9:11)
בתשובה לגדעון ספירו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הודעתו של מנדס היא כה שטחית, רדודה וגדושת קלישאות ממוחזרות, עד כי חבל על המאמץ שהשקעת.
_new_ הוספת תגובהרשימה מטופשת
אריה פרלמן (שבת, 26/10/2002 שעה 19:58)
בתשובה לגדעון ספירו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

די כך שמאן דהוא יוציא את המילה ''ערבים'' מפיו, ועל אחת כמה וכמה אם הוא חלילה מעז לייחס להם דברי שקר, וכבר יזכה לתואר ''גזען''.

טבע האדם הוא לשקר כאשר הוא נתפס בקלקלתו, ואין חברה הנקיה מן הנגע הזה.

אך ישנן חברות שבתרבותן נפו ומקובל השקר יותר, ומי כמו הערבים יודע את זאת. יהושפט הרכבי ז''ל ידע לצטט את הסוציולוגית הערביה סאניה חמאדי, שהגדירה את החברה הערבית כחברה שהשקר לה הוא ''טבע שני'', ופה ושם ישנם אינטלקטואלים אמיצים כגון תאופיק אבו-באכר וד''ר מוחמד ג'אבר אל-אנצארי שמדברים על 'תרבות ההגזמות וההונאה העצמית'.

גם הם בטח גזענים, אולי ערבים-שונאי-עצמם...?

תרבות לאומית היא דבר שניתן לשנות, ולכן כל עוד לא מדברים במונחים דטרמיניסטיים - אין מה לדבר על גזענות.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי