פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
זה בעצם נאום בר אילן 2, שמגדיר את מצע הפתיחה
איתן אדיר (יום חמישי, 19/05/2011 שעה 14:18) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

של ישראל להמשך ניהול מדיניותה מול ארה''ב ואירופה, ופחות מול הפלסטינים. הפלסטינים פחות רלוונטיים היום לשלום, בשל ההקשחה בפעילותם הפוליטית והצלחת (חלקית*) מאבקם לדה-לגיטימציה של ישראל.

לדעתי נתניהו הבין שהוא חייב לפרוס את עמדות ישראל לגבי חידוש השיחות האפשרי בעתיד עוד לפני שברק אובמה נותן הערב לפי שעוננו, את נאומו לגבי מזרח תיכון חדש.

סביר שאובמה שנפגע מכך שנתניהו הוזמן מעל לראשו לשאת נאום בפני שני בתי הקונגרס, רצה לשים מכשול בפני נתניהו בצורת נאום של עיקרי מדיניות ארה''ב למזרח התיכון שעובר טלטלות.

נתניהו בחוכמה רבה שם מכשול בפני אובמה כשהוא נושא את נאום עקרונות המשא ומתן עם הפלסטינים מספר ימים לפני נאומו של אובמה. למה זה היה צעד מעולה? כי אם נאומו של נתניהו היה נישא אחרי נאומו של אובמה כל המלעיזים התפקיד ובשכר היו יוצאים ותוקפים את נתהניהו שהוא מתכופף בפני הפריץ. במהלך החכם הזה נתניהו מחשק לא רק את עצמו, ולא רק שהוא מחזק את הקואליציה כי אם הוא מכופף מעט גם את אובמה.

אובמה מבין שהוא לא יכול כעת לקבוע תנאים לתוכניתו שפוגעים בישראל כי בכך הוא שולל את יכולת כניסת ישראל למו''מ עם הפלסטינים לפי תנאי ישראל. אובמה גם אמור להבין שהרש''פ של השבוע אינו כרש''פ שלפני שבועיים. היות החמאס בקואליציית הרש''פ מרחיקה את דרך הרש''פ לויתורים מצידם ולהגעה להבנות עם ישראל. לכן לדעתי הפרגמטיות של אובמה תהיה בלל במישור אחר - הוא יעצים את ה'גזר' האמריקאי לכל המדינות הערביות שיילכו לקראת דמוקרטיזציה ושלום (כולל הכרה בישראל) ויצניע את ה''שוט''. האמור לאיל מתייחס להערכתי גם לישראל - אין טעם באיום ואפילו ברמז נגד ישראל, כי קודם כל זה לא יהיה אפקטיבי ושנית אובמה חושב על הבחירות בעוד שנה וחצי. ואובמה זקוק מאוד לאצבעות היהודים ויותר מכך לכספם.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי