פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
אני מציע לדבר גם במונחי משבר ולא רק מיתון
המסביר לצרחן (יום רביעי, 05/10/2011 שעה 7:31) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

משבר יוצר מיתון, משבר גדול יוצא מיתון גדול. אבל גם מדינה חזקה שיכולה לשלוט במקורות הכנסתה יכולה לנווט טוב יותר ממדינה שמקורות הכנסתה מוגבלים ויכולת גבייתה חלשה. לכן כשאנחנו רואים מיתון בינוני בארה''ב אנחנו מצפים למשבר בינוני עד קל שממשלה מתפקדת יכולה לחלץ את המשק מחדש לצמיחה כלכלית. צריך לזכור שלמרות שישנה השפעה אחת של המשבר על כל מרכיבי המשק, יש חלקים במשק ש'לוקחים את זה קשה יותר או קל יותר', בהתאם להתנהלותם עד המשבר. עסקים שהתנהלו על בסיס הון מוכח וקיים יכולים לעבור את המיתון בצורה קלה יותר מעסקים שהתנהלו על רק על השוטף.

לכן אנחנו רואים באירופה מדינות קורסות כלכלית ומדינות שמסוגלות למשוך את המשבר ולעבור אותו בצורה סבירה. יוון התנהלה באוברדראפט מתמשך והמשבר הכלכלי יותר מרמז לה שמדינה לא יכולה להתקיים כך, כמו שמשק בית לא יכול. אבל מה שיוון ודומותיה עושות עוד הוא, שהן מושכות כספי תמיכה ממדינות האיחוד האירופאי היציבות יותר כך שהמהלך הזה יכול לפגוע בהמשך במדינות שמתקרבות לגבול הכניסה למשבר. צרפת יכולה להיות מדינה כזאת, ולמרות שיש לה משק גדול וחזק, הרי שהגרעונות המצטברים של הממשלה הולכים וגדלים. כל סיוע למדינה אחרת, יסכן יותר מדינה כמו צרפת, והיא תידחף לעבר מיתון קשה יותר ומשם למשבר כלכלי.

הקשחת האשראי כפי שהורה המפקח על הבנקים בישראל חיונית במשק אינפלציוני וקורס. לכן תמוה הוא שהמפקח הורה לבנקים להצטמצם במתן אשראי, כאשר המשק הישראלי מנהל בסבירות. הגרעון התקציבי בישראל נמוך יחסית, בטח ביחס לארה''ב ולאירופה. אפשר שציצמום האשראי לעסקים יפגע בהמשך ביצרניות העסקים וביכולתן לתמרן כלכלית, דבר שדווקא יפגע בעסקים ויביא לצמצום פעילותן הכלכלית, פיטורי עובדים, והצטרפותה של ישראל למשבר הכלכלי. אני מקווה שמדיניות הקשחת האשראי תהיה מידתית באופן שהיקפי הסיוע לא יירדו, אלא שהבנקים יתחייבו לערוך בדיקה מקיפה לכדאיות הסיוע שלהם.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי