פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה לע.צופיה, 07/02/12 16:01)
כמה טנקים יש לחיזבאללה,הג'יהאד והחמאס ?
בצלאל פאר (יום רביעי, 08/02/2012 שעה 0:00)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני חושש שלא הבנת אותי נכון. אני דווקא האופטימי היחידי כאן שאומר שישראל יכולה לפגוע באיראן לבדה (אף על פי שלדעתי ארה''ב תעשה זאת ביחד עם ישראל או תצטרף אליה ללאחר שיראל תתחיל לבדה). אני גם טוען שאין מחלוקת כמעט בין ארה''ב לישראל בעניין איראן. לדעתי ארה''ב וישראל מתואמות ופועלות ביחד בעניין האיראני, ואני ארחיק לכת ואטען שכבר מתקיימים צעדים משותפים לקראת משהו דגול.

כל מדינה מכוונת את מדיניותה לפי רצונה ולא רצון יריביה. הייתי מרחיק לכת ואומר שאפילו ישראל (-; כן, תתפלא, אפילו ישראל. לימדו אותי שפרגמטיזם הוא לפעול בדרכים קונבנציונליות ואפקטיביות כדי להשיג את המטרה, שהיא מימוש האינטרס של המדינה, וללא יצירת התנגדויות פנימיות או חיצוניות. המשטר האיראני חוצב את הדרך לגרעין כשהוא מעיף הרבה שבבים ומעורר התנגדות קשה של המדינות שרואות את עצמן נפגעות מהתנהגותה.

אינני אומר שההנהגה האיראנית לא ''גיבורה'', כפי שבחרת לכנות אותה. הרי טענתי שדפוסי החשיבה והדיבור במרחב האסלאמי שונים מהמקובל במערב. ועטנתי שרבים במערב לא מבינים זאת. אז לפחות אתה מקבל קצת ממה שטענתי. אבל כשאתה מדבר על ''עניינים פנים אסלאמיים'' אתה לא יכול לדבר על קבוצה אחת הומוגנית. המרחב המוסלמי מפוצל בתוכו יותר מאי פעם מאז החלו סממני התעוררותו של מה שמכונה ''העם הערבי'', בתחילת המאה ה-‏20. אנחנו רואים שאותם מה שכינינו עמים מתפרקים לקבוצות אתניות, שבטים, ודתות ולוחמים זה נגד זה בקואליציות מעורבות הנשענות על בסיס פוליטי, דתי ואתני. השלטון האיראני מדבר למרחב האסלאמי אבל שם רובם הם אוייביו. מספיק לשמוע את המורדים בסוריה שקוראים בארה''ב לפגוע באיראן שתומכת באסד. סעודיה והמפרציות חוששות מאיראן ולוחצות על ארה''ב לעצור את הגרעין האיראני. השיעים בעיראק שואפים לכרות ברית עם איראן בעוד שהסונים והכורדים פונים לאויבי איראן. האחים המוסלמים כרתו ברית עם המורדים הסורים ובכך העמיקו את הקרע עם איראן והגדילו את המתיחות עם החזבאללה. והכי חשובים הם האיראנים לשיבטיהם השונים שכלל לא תומכים בשלטון האייתולות וישנה אופוזיציה פנימית למשטר, אלא שהיא חלשה למרות שהיא גדולה יחסית. מאז ההפגנות ב-‏2009 והפניית העורך של אובמה, ספגה האופוזיציה העממית מכה. סביר שכאשר תותקף איראן ויפגעו בה גם מטרות צבאיות וגם מטרות שלטון, השלטון ייחלש והאופוזיציה תוכל למרוד.

המשטר האיראני בלחץ הולך וגובר, ולא רק מהסנקציות. בחודשיים האחרונים קיימו האיראנים 3 תרגילים צבאיים גדולים ששיחקו משחקי מלחמה של מגננה נגד מתקפה על איראן בפרופילים אוויריים וקרקעיים ממערב, הם תרגלו ירי טילים ארוכי טווח והכריזו על השלמת פיתוח טיל חדש (למרות שהטיל הוא כבר בן 3 שנים), הם הודיעו על שיגור לווין צילום לחלל (למרות שיש להם כבר לווין דומה בחלל ולווין נוסף, שכנראה שיגורו הוקדם, לא יוסיף להם הרבה, משום שאמצעי הצילום שמותקנים עליהם הם מהמודלים הישנים, רזולוציה נמוכה), הם הכריזו על סגירת מיצרי הורמוז, ביצעו תרגיל ימים גדול במונחים איראניים, ויצרו לחץ והתנגדות אצל המפרציות. כל האירועים האלה שמתקיימים בזמן כה קצר רק מעידים על לחץ אצל האיראנים שגורם להם להתצנהג כמו בריון השכונה שצועק ''אני ביריון חזק, תעצרו אותי''. כלומר, הם תוקעים גז בניטרל וזה משחק נגדם לטווח הארוך.

לגבי הפלשתינים, אני מברך כל יום שלא הרחקנו בשיחות עם אבו מאזן, כי אבו מאזן היה ונשאר חלש, כוונותיו לא טהורות, הוא נשיא שלא כחוק (תקופת כהונתו החוקית הסתיימה לפני שנה והוא לא נבחר שוב. לכן, אפשרי שאם היינו חותמים איתו על הסכמות כלשהן, היו הפלסטינים יכולים להפר את ההבנות מתוך טענה שאבו מאזן לא מילא את תפקידו על פי החוקה). עמדות הפתיחה של הפלסטינים הן ''נו-סטרטר''. הסכם השת''פ עם החמאס היא הקמנה הכרחית בעמדות הפלסטינים. לישראל זה נוח. ישראל יכולה לעשות מדי פעם קולות שניא רוצה, אבל הפלסטינים לא יכולים (כמו שהיה בעמן לאחרונה). לכן, אין מה לרוץ לידי הפלסטינים שמא נקבל נבוט בראש. צריך לתת לפלסטינים להתבשל עשיו במיץ של עצמם ושיחליטו אחרי שהנהגתם החדשה תתייצב ותתעצב לאיזה כיוון הם הולכים.
_new_ הוספת תגובהכמה טנקים יש לחיזבאללה,הג'יהאד והחמאס ?
ע.צופיה (יום רביעי, 08/02/2012 שעה 6:22)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לגבי איראן: הנעלמים גדולים מהידוע ולכן כל פרשנות היא סבירה.
לגבי הפלשתינאים: מה שאתה כותב נכון, ברובו, בעיניי, אך זה אינו מצדיק חוסר מעש של ישראל כי דעת הקהל העולמית אינה רואה עין בעין את מה שאתה ואני חושבים . אפשר לא להתרגש מזה, אך חטווח ארוך יש לדעת הקהל השפעה חזקה מאוד עלינו.
לכן עלינו לייזום כל הזמן בכדי לבלום את המתקפה הדיפלומטית של הפלשתינאים.
_new_ הוספת תגובהלא רק לבלום
דוד סיון (יום רביעי, 08/02/2012 שעה 7:55)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יוזמה תמיד עדיפה על תגובה ליוזמה של מישהו אחר.

יוזמה היא הכלי הראשון ובלימה הכלי כאשר לא היתה יוזמה.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי