פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה לע.צופיה, 12/06/12 18:47)
הערות
דוד סיון (יום רביעי, 13/06/2012 שעה 6:11)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כמו שטענתי בהודעה הקודמת מה שהזין את בועת הנדל''ן היו זרמי הון מבנקים בגרמניה וצרפת. הבנקים האלה קיבלו סיוע מהנהלת הגוש בסיבובים קודמים. כעת נותנת הנהלת הגוש סיוע לבנקים הספרדים שביחד עם אלה מגרמניה וצרפת השתתפו בניפוח הבועה.

שיעורי האבטלה החלו לטפס בשנת 2008, בעקבות המשבר שהחל בארה''ב. אז גם נפסקו זרמי ההון (בלי חשבון) מגרמניה וכו'. מאז המשק הספרדי לא התאושש למעשה. בשנתיים האחרונות אולי קצת פחות מופעלת תוכנית הצנע (בתקציבי הממשלה) שלא תורמת להתאוששות אלא להיפך - שעור האבטלה עלה מ-‏20% ל-‏24% (בערך עוד מיליון מובטלים).

בהקשר הצנע צריך לציין שהמשבר הכלכלי לא נבע או נובע מפעילות תקציבית של הממשלה הספרדית, אלא מפעולות השוק הפרטי (כולל זרמי ההון מחו''ל), לכן צנע וקיצוצי תקציב למעשה לא משפרים את המצב.

הצפי שהצנע והקיצוצים יסייעו לשיפור כשר התחרות של המשק הספרדי, אלא שאליה וקוץ בה: זה לא תהליך קצר ובנתיים הוא מגביר את הסבל של מי שכבר נפגע. אבל כאשר מתייחסים למגזר הפיננסי, הבנקים, נוהגים ב''נדיבות''.

יש דרכים אחרות לחדש את הצמיחה (ראה למשל את מאמרו של שלמה מעוז) שבעקבותיה ישתפרו מאזני הבנקים וכושר ההחזר של החייבים בשוק הפרטי...
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי