פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה לבצלאל פאר, 23/09/12 1:11)
נתניהו הגזים בעניין הקווים האדומים
דוד סיון (יום ראשון, 23/09/2012 שעה 5:33)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

גם שמיר ניהל את המדינה ושמר על כבודם של בעלי הברית בכך שלא הוציא ויכוחים לפרהסיה.

העובדה שנתניהו לא פועל כך מול אף מדינה זרה מהמערב ורק נגד בעל הברית העיקרי שלנו היא הבעיה. כל זה נאמר מעבר לכך שעצם הוצאת הויכוח בעת בחירות בארה''ב מעידה על כוונה להשתמש בהתערבות במערכת הבחירות.

ההצהרות של נתניהו ויעלון הוציאו את הדיון למרחב הציבורי. לכן מי שמפריע לו שמתנהל דיון ציבורי יכול לייחס זאת לנתניהו ויעלון.
_new_ הוספת תגובהנתניהו הגזים בעניין הקווים האדומים
בצלאל פאר (יום ראשון, 23/09/2012 שעה 11:38)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נתניהו לא פגע באובמה אלא מנהל איתו מאבק ראוי. הדלפות יצאו קודם כל מהממשל האמריקאי ברובן הדלפות שכוונו להזיק לישראל ולפגוע במארג הקשרים שלה עם סוכנויות זרות וביכולתה של ישראל לבצע בעצמה את התקיפה (קשרים עם אייזרבג'אן; פנטה מצהיר כל כמה חודשים שישראל עומדת לתקוף עוד הקיץ, עוד החורף; הצהרות בכירים במשרד ההגנה האמריקאי שישראל לא יכולה לתקוף לבד, יכולה לתקוף לבד אבל לא להשלים את המשימה; הם פירסמו שירדן וסעודיה הסכימו למער מטוסים ישראליים מעל שיטחן דבר שגרר את הכחשתן ובכל מקרה זו פגיעה בעניין רגיש, ועוד דברים כאלה). אז אל תחשוב שאמריקאים צדיקים גדולים כל כך ותמיד נתניהו אשם.

מי שעושה שרירים הוא אובמה. הצמרת הביטחונית שלו בעד תקיפה בזמן המתאים הקרוב ביותר. אובמה עצר את התהליך ודחה את התקיפה לזמן בלתי מוגבל. כשהוא אומר ש'ארה''ב תפעל נגד הגרעין האיראני בכל דרך אפשרית' אפשר להניח שהוא רואה בתקיפה צבאית 'דרך בלתי אפשרית'. זוהי בדיוק הסוגיה שעומדת בין ארה''ב לישראל ובין אובמה לנתניהו - מתי התקיפה תהיה אפשרית מבחינת אובמה. לאור ניסיון העבר אנחנו רואים שארה''ב נכשלה לעצור את הגרעין ההודי, הפקיסטאני והצפון קוריאני משלל סיבות שהתגבשו מול כל אירוע. אבל בסופו של דבר ארה''ב נכשלה. לכן נתניהו רוצה להגדיר ''קווים אדומים'' ברורים, לקסיקון משותף לנו ולאמריקנים שלפיו ייקבע מתי הבשילו תנאי תקיפה. בהחלט סביר שאם אובמה לא יראה שום רצון להתפשר עם נתניהו, כי אז ישראל תכריע בעצמה ותקבע את המועד הנוח לה לתקיפה. ישראל יכולה לבצע את הפעולה ולהגיע לאותם הישגים מבצעיים שהאמריקאים יכולים.

ההצהרות של נתניהו ויעלון היו שנה ו-‏4 חודשים לאחר שמאיר דגן פתח את פיו לראשונה ולאחריו בחוסר אחריות התבטאו כמעט כל הלשעברים כמו יובל דיסקין, אורי שגיא, גבי אשכנזי, עמוס ידלין, אהרון זאבי פרקש, שלמה גזית, ישראל זיו (שקישקש שטויות), גיורא איילנד, ישי בר, עוזי דיין, דני יתום, יואב גלנט, יצחק בן ישראל, עמי איילון ועוד. יש לציין שרק עמוס ידלין, דני יתום, עוזי דיין, יואב גלנט, גיורא איילנד, יצחק בן ישראל ואהרון פרקש תמכו בעמדתו של נתניהו בצורה ברורה. היתר לא אמרו דברים אחרים, אלא רק גמגמו חלקי מילים שמהם הציבור הבין שהם לא בוטחים בנתניהו. אין ויכוח ציבורי ולא יכול להתקיים ויכוח ציבורי ראוי בנושא הזה. יש מלחמת הצהרות של בכירים שיורים האחד על השני כל מיני הצהרות חלקיות. למעשה הויכוח בינהם הוא בעיקר על פירוש הקביעה ש''התקיפה באיראן היא האופציה האחרונה''. הויכוח הוא כיצד ואיך קובעים מתי היא ה'אופציה האחרונה'? שנית, למה לחכות ל'אופציה האחרונה' כשאז גם האיראנים מבינים שחלון הזמן קצר ומייד ואז הם מוכנים יותר מתמיד למתקפה? למה לא להפתיע ולתקוף עכשיו, או לפני שנתיים/שש שנים?

לכן אני אומר שמי שרשאי וחייב לדבר בעניין הגרעין הם רק המוסמכים לכך מטעם הממשלה. כי הדיבור בעניין הזה מטעמם הוא חלק מניהול מדיניות באמצעים שונים מול הציבור בישראל ובעיקר מול מדינות ידידות ומדינות אוייבות.
_new_ הוספת תגובהנתניהו הגזים בעניין הקווים האדומים
דוד סיון (יום ראשון, 23/09/2012 שעה 12:47)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נתניהו בהחלט פגע והתכוון לפגוע במעמדו של אובמה.
נתניהו וחברי ממשלתו הוציאו את הבעיות האלה לדיון ציבורי פתוח בארץ.

דבר נוסף: לא נהוג לפגוע בבעלי ברית כפי שנתניהו עשה במיוחד כאשר מול בעלי ברית פחות טובים ויריבים לא.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי