פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הערות ל-‏3 הנושאים: פלסטינים, איראן וסוריה
בצלאל פאר (שבת, 06/10/2012 שעה 10:50) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הפלסטינים - לא נראה לי שגם אם ניסוג חד צדדית לגבולות 67'יתאפשר חידוש שיחות השלום, שהרי אבו מאזן הציב תנאים לחידוש השיחות: 1. נסיגה ישראלית לקו 67', 2. הסכמה ישראל למימוש ''זכות השיבה'', 3. אי הכרה פלסטינים ב ז כ ו ת ישראל להתקיים מעצם מהותה הלא-אסלאמית (להבדיל מהכרת המציאות דה-פקטו בקיומה בהכרח בפועל). על אחת כמה וכמה אם ניסוג אבל נישאר בגושי התנחלויות שנספח חד-צדדית.

איראן - איננו יודעים אם ארה''ב תתקוף או לא את הגרעין האיראני. הנחת העבודה של ישראל צריכה להיות שבסופו של יום ישנה אפשרות סבירה שישראל תצטרך לתקוף. אם אכן נגיע לנקודה הזאת, באביב הקרוב (אם האיראנים ימשיכו בקצב אחד עד להשלמת הפרוייקט) ארה''ב לא תמנע זאת מישראל והיא גם אינה יכולה למנוע, אלא אם היא תתקוף צבאית את ישראל. לא נראה לי שאובמה החסר מנהיגות יוכל לבצע צעד כזה גם אם ירגיש שהוא רוצה. לכל היותר ארה''ב תכריז שוב על אמברגו נשק על ישראל. במקרה החריף, ארה''ב תצטרף באו''ם על הצבעה נגד פעולתה של ישראל ואולי אף תצטרף להטלת אמברגו ע''י האירופאיות (שגם זה צעד די חריג שאינני מניח שיתקיים). ישראל היום חזקה צבאית, מודיענית, כלכלית, והיא יכולה להשית מחיר כבד על אלה המחרימים אותה.

קטיעת הקשר הפיזי בין איראן לחזבאללה לא בטוח שיפגע קשות בחזבאללה עד כדי פגיעה במעמדו ובכוחו שלבנון. בודאי שזה לא יפגע באיראן במובן הזה שהיא תפסיק להיות גורם מקצין ומתסיס במזרח התיכון. איראן לא מייצאת את המהפיכה רק ללבנון, אלא היא מעורבת במלחמות בתימן, בבחריין, בעיראק, בסעודיה, בסומאליה, בכמה מדינות אפריקה עם מיעוטים אסלאמיים גדולים, כמו שהיה גם בסארייבו ובעוד מקומות.

סוריה - לא בטוח שנפילת אסד תיטיב עם סוריה או עם ישראל. איננו יודעים מי הגורם החזק באופוזיציה שיתפוס את השלטון. איננו יודעים איזו קואליציה תוקם. המורדים נגד אסד מפוצלים בינם לבין עצמם, בחלק אפילו בהתארגנות המלחמתית נגד אסד. סוריה היא חברה מפוצלת, גם בתוך הרוב הסוני. אם המורדים ינצחו העלאווים יידחקו לצפון מערב סוריה. הכורדים כבר החלו במעשים להיפרדות חד-צדדית מסוריה ואולי התחברות לכורדים של צפון עיראק. בהחלט סביר שהם יסכימו מדינה כורדית חדשה בצפון-מזרח סוריה. הדרוזים והנוצרים כנראה יישארו שקטים כי הם האגף החלש בסוריה. תיאורטית יתכן שהדרוזים ידרשו את מדינתם בחוראן-ג'בל דרוז בדרום מערב סוריה, חזרה למדינה שהיתה להם לזמן קצר בשנות ה-‏20.
אי השקט הארוך שיכה את סוריה לא יאפשר לה להיכנס למו''מ עם ישראל, או להניח שישראל תוכל לבטוח במשטר שיקום שהוא מייצר את הרוח של האזרח הסורי הממוצע.

הצבת ''קו אדום'' נכונה רק כאשר לישראל יש אופציה צבאית ראויה, בבחינת הגרזן שהונף ומחכה לרדת ולגדוע. המצב מול איראן הוא מצב קלאסי של רלוונטיות של ''קו אדום'' משום שהתנאים תלויים רק ביריב וביוכלתו למנוע את התקיפה הישראלית שתשמיד כליל את הפרוייקט האיראני, אם יפסיק במעשיו החריגים.

מול הפלסטינים אנחנו עומדים מול חברה מפולגת ופאסיבית מבחינה מדינית שיכולה להתפוצץ כל רגע. כאן את מטיל את קביעת מועד ה''קו האדום'' על כתפי ישראל, כאשר התוצאה תהיה חלקית, בלתי מקובלת על רבים, וברת תיקונים ושינויים כתוצאה מלחצים.
_new_ הוספת תגובההערות ל-‏3 הנושאים: פלסטינים, איראן וסוריה
ע.צופיה (שבת, 06/10/2012 שעה 18:49)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קביעת ''קו אדום'' ומימושו יעביר את היזמה המדינית לישראל והיא תקבע את קצב ותזמון המהלכים ולא מישהו אחר.
כך קובעים עובדות בשטח!
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי