פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
בצלאל פאר (יום שישי, 16/11/2012 שעה 7:59) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אפשר להביא את הדמוקרטיה עד לפיותיהם של האנשים, אבל אי אפשר להכריח אותם גם לשתות אותה

ואם אנחנו מדברים על שותי-הדמוקרטיה, הרי מדובר באלה שמגיעים ביום בחירה לקלפיות. היתר הם שוטי-דמוקרטיה. הדמוקרטיה הבסיסית נותנת לך גם את הזכות לא ללכת להצביע. יש דמוקרטיות שתיקנו שהאזרחים חייבים להגיע עד לתיבת הקלפי ושם לשים גם פתק לבן, אם זהו רצונם.

העובדה שבסביבות 60% מזכאי הבחירה מגיעים לקלפיות ומוצאים את הפתק הנכון להם מצביעה על כך שרצונם מתמלא. ואם ל-‏40% בכלל לא איכפת, אז למה כי תלין על השיטה? לך ותנזוף במצביעים ובאלה שלא-מצביעים שיבטאו את חוסר-הנחת שלהם מהשיטה ומתוצרתה.

כדי למצות את הדמוקרטיה עלינו להביא לידי הקטנת מספר המפלגות הרצות והנבחרות לכנסת. ריבוי המפלגות שרובן אינן שונות מהאחרות מצביע רק על זילות השיטה וניצולה ע''י שרלטנים או תמהונים. הדרך לצמצום מספר המפלגות, ומכאן להתנהלות נקייה יותר של המשפלגות היא בהעלאת אחוז החסימה, נניח ל-‏5%. המהלך הזה ייתר את רוב מפלגות-התבן וישאיר לנו 4-5 מפלגות שאליהן בסופו של דבר יתנקזו גם ההזויים (ושם הם כבר יסוננו). מבנה מועט-מפלגות יאפשר למפלגה הגדולה להקים קואליציה פחות-סחטנית. אפשר גם ליצור מומנטום של חקיקה שייאסור על מתן כספים מגזריים שלא בדרך של חקיקה ברורה בכנסת. הדבר ייאלץ את המפלגות להציג כל סעיף וסעיף, ולא להטמיע כספים בסעיפי-קש נסתרים.

לא לחינם אמר צ'רצ'יל 'It has been said that democracy is the worst form of government except all the others that have been tried.'” (זוהי אחת הגרסאות לכמה גירסאות שנרשמו על שמו).
_new_ הוספת תגובהאשליית מיעוט הסחטנות .
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום שישי, 16/11/2012 שעה 8:53)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האמנם ''מבנה מועט-מפלגות יאפשר למפלגה הגדולה להקים קואליציה פחות-סחטנית'' ?
נניח שנותרו רק 3 מפלגות , מהן 2 גדולות ללא רוב לעצמן ואחת שבעזרתה כל אחת מהאחרות יכולה לבנות רוב קואליציוני .
תהייה או לא תהייה סחטנות ?
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי