פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה, 07/03/13 22:37)
''גן עדן חרדי'' באשורו של בגין
שמעון מנדס (יום שישי, 08/03/2013 שעה 15:22)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ממרום גילי אני זוכר עדיין היטב את התפתחות הדברים כפי שהיתה עם קום המדינה, בכל הקשור למה שמכונה היום ''תורתו אומנותו''. כאשר ניגש בן גוריון להקים את ממשלתו הראשונה, בא אליו הרב פישמן מימון, מראשי תנועת המזרחי, ובקש מבן גוריון לשחרר 400 אברכים הלומדים בישיבות מן השרות הצבאי. הרב מימון נימק את בקשתו, כי עומדת לקום מדינה, ויהיה צורך בקאדר של רבנים. בן גוריון שרצה לשלוט בכל המימסד הרבני - הסכים. בבחירות שנערכו לאחר מכן, המזרחי בקשו להשאיר את הסטטוס קוו בנושא האברכים. וכך זה נמשך עד שחירות עלתה לשלטון.

בתקופת שלטון מפא''י הממשלה הנהיגה איזו שהיא הטבה כספית עבור צעירים שמשרתים בצבא. כמובן שכל מי שלא שרת לא נהנה מן ההטבה הזאת. זה כלל את הערבים והחרדים. אמנם רק 400 מהם נהנו מתמיכה ממשלתית במסגרת ההסכם הקואליציוני. אבל יתר החרדים לא הלכו לצבא ולא קבלו תמיכה כספית כלשהי. ואז הרב רביץ, ח''כ חרדי שבצעירותו נלחם עם הלח''י, פנה לבן גוריון ובקש לאשר פטנט של גיוס חרדים. שהצבא יקרא לכל צעיר בגיל 18 להתייצב לבדיקות רפואיות, לאחר מכן יחוייל ויקבל מספר אישי, יעבור חודש ימים של אמוני רובה, וישתתף במטווח של ירי 5 כדורים. לאחר מכן ישוחרר מצה''ל. וה''שרות'' הצבאי הנלעג הזה יאפשר לכל החרדים להנות מן ההטבה הכספית שהחיילים המשוחררים נהנו ממנה.

מנחם בגין אישר את הפטנט החרדי הזה. ואז כעבור חודש ימים באו הח''כים הערבים וחשפו את הבלוף, ואיימו לפנות לבג''ץ. ואז ההטבה ניתנה לכולם וכעבור כמה שנים בוטלה לחלוטין. אבל האוכלוסיה החרדית המשיכה לחיות בעוני ומצוקה. ואז הרב רביץ בא שוב אל מנחם בגין, ובקש להגדיל את מכסת ה-‏400. לשאלת בגין מהיכן נקבעה מסגרת ה-‏400? והרב רביץ ענה לו: ''זוהי הקווטה שקבע בן גוריון''. בגין שזועזע מן המושג ''קווטה'' שהזכיר לו את מוראות מלחמת העולם השניה, הגיב: ''קווטה''? לא אצלנו. וביטל את מכסת ה-‏400. אלא שהמספרים הלכו ותפחו.
_new_ הוספת תגובה''גן עדן חרדי'' באשורו של בגין
דוד סיון (יום שישי, 08/03/2013 שעה 19:59)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ההסכם הראשון של בן גוריון היה סה''כ 400 אברכים שתורתם אומנותם. בהסכם הזנה לא נכללנ קביעה כמה יתווספו כל שנה. אבל הדברים השתנו עם הזמן והמספר הגיע לכדי ''אלפים'', כפי שמשתמע ממכתבו של בן גוריון לרב הרצוג בשנת 1958. עניין המכסות אכן בוטל על ידי בגין. יותר פרטים אפשר לקרוא בעמודים 62 - 57 במסמך המחקר של הכנסת (http://www.knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m03076.pdf).

באותו מכתב טוען בן גוריון שהוא הציע, רק הציע, שכל האברכים שתורתם אומנותם יתגייסו ל-‏3 חודשים אימונים בסיסיים...
_new_ הוספת תגובה''גן עדן חרדי'' באשורו של בגין
שמעון מנדס (שבת, 09/03/2013 שעה 5:02)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שבת שלום דוד,

אתה ודאי צודק.

אתה ודאי זוכר את הפרטים יותר טוב ממני, כי אתה מסתכל על הנושא מן ההיבט הכלכלי. בעוד שאני זוכר את הדברים מן ההיבט הפוליטי.
_new_ הוספת תגובה''גן עדן חרדי'' באשורו של בגין
דוד סיון (שבת, 09/03/2013 שעה 8:33)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שמעון כנראה אתה זוכר יותר טוב.

הידע שלי נובע בעיקר ממה שכתוב במסמך המחקר של הכנסת ומכתבי בן גוריון לרב הרצוג ויותר מאוחר לראש הממשלה אשכול שהסתובבו ברשת בשנים האחרונות.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי