פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
כן, מה לעשות שאנחנו עם אחד, אם אנחנו רוצים או לא?
בצלאל פאר (שבת, 16/03/2013 שעה 4:40) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

העובדה שקיים פיצול במגמות הפוליטיות-חברתיות של זרמים מסויימים בעם מתוך אמונה צחה 'בדרך הנכונה' 'האחת והיחידה', אינה מעידה כאילו מדובר בשני עמים או יותר. אנחנו מדברים על פיצול אידיאולוגי שמתבטא בהתנהגות פוליטית חברתית. החרדים עדיין לא השילו את השטריימל הגלותי מעם כתפיהם, הם עדיין מחכים לציוני הראשון שיגיע על חמורו ויבשר את בוא השכינה לירושלים. כנראה שהחרדים נגדמו בשמירה והם לא הבינו שהציונות היא הרוכב על אותו חמור ושתפקידה להקים מחדש את מדינת היהודים.

המדינה כפתה על החרדים להסתגר בישיבותיהם במדיניות ארוכת שנים של קבלת שלמונים ואי יציאה לצבא ולעבודה. אם יש מישהו שאשם בכך הן כל ממשלות ישראל, מהראשונה ועד האחרונה. הציבור החילוני היה מנותק מהחרדים בדיוק כמו שהחרדים מנותקים ממנו מהמדינה. אבל בעוד שהחילונים הובילו את המדינה, דבר שחייב יותר אחריות מצידם, אנחנו מגלים שטובי החילונים עדיין לא קלטו את הדבר וממשיכים להאשים את החרדים.

החרדים אינם מקשה אחת והם שונים בתפיסות החיים שלהם. יש קהילות חרדיות שפתוחות למדינה ולעם, מתגייסים מתוכם יותר לצה''ל, בלי איום של הרב, ואפילו רחמנא לצלן יש חרדים שיוצאים לעבוד. היום עובדות כ-‏60% מכוח העבודה הפוטנציאלי של נשים חרדיות וכ-‏40% מכוח העבודה הפוטנציאלי של גברים חרדים. ישנם חרדים שרוצים לעבוד, ורשומים בלשכות העבודה כמחפשי עבודה וטרם קיבלו הצעת עבודה. ישנם אברכי ישיבות שרוצים להתגייס, אבל חרדים מתגובת הרב, המשפחה או הקהילה. לכן על המדינה ללכת חכם ולא בכוח כדי להשיג צדק ושיוויון חברתי. מדובר על תהליך של הידברות ולא על כפיה בחוק! כל חקיקה חד-צדדית של כנסת חילונית ולעומתית, לאחר שחלקים עתידיים בקואליציה החדשה הדירו את החרדים משותפות בה, תנחל תבוסה קשה. כל חקיקה שתקבע שחרדי שלא מתגייס לצה''ל לא יהיה ראוי לתמיכת המדינה בו, לא תהיה חוקית אם היא לא תכלול את כלל אזרחי ישראל, כולל הערבים. האם יש מישהו ביננו שחושב ברצינות שהמדינה תתחיל לרדוף כלכלית גם ערבים שלא מתגייסים לצה''ל? כפי שראינו בהיסטוריה, רדיפת יהודים תמיד התחילה ברדיפה כלכלית נגדם, שהפכה מהר מאוד להטחת שקרים ודמוניזציה בהם (היהודי מזיל ריר על חבילת רובלים, הרוטשילדים שולטים בעולם עד היום וכו') ובסופה של דבר נגמרה בפגיעה פיזית בהם. האם היום אנחנו בונים עתיד חדש של התנגשות מצח-במצח ביננו לבין החרדים? אני רואה בעמדה הקיצונית ולא מתפשרת של ''יש עתיד'' סכנה לעתיד החרבה והמדינה. מישהו חכם יצטרך להוריד את הלפיד מהעץ הגבוה, לפני שהגיצים ייתפסו בו ויציתו אותו עד השורש. מה לעשות, שאין לנו עץ אחר.... ארץ אחרת?

היהדות חזקה מתמיד והיא מלכדת בתוכה את עם ישראל מאז ולתמיד. הלאומיות הזאת נבחנה בהצלחה יום יום לכל אורך ההיסטוריה של העם הזה. אם בעבר יהודי שנטש את אמונתו והפך לחילוני, נטש גם את עמו; הרי שמאז תנועת ההשכלה הוא מוצא לעצמו דרך טובה לשמור על לאומיותו היהודית. בודאי שמאז שהוקמה המדינה היהודית, מתחזקת האפשרות לשמירה על ערכי היהודים על בסיס הקולקטיב הטריטוריאלי. אם יהודי חילוני בגולה יוצא לדרך חדשה שסופה שהוא או בנו או נכדו כבר לא יהיהו יותר יהדוים, הרי שהמסגרת המדינית היהודית שומרת את היהודי החילוני מנטישת היהדות. שכן, היהדות היא עם מגודר באמונה, ודת הכלואה בתוף לאום אחד. שמירת העם לכל אורך ההיסטוריה היתה באמצעות הסמלים של האמונה. רוב החילונים חוגגים את חגי ישראל ומקיימים משהו מבליל המנהגים הדתיים היהודיים. הסמלים הלאומיים של המדינה הם סמלי דת מובהקים: הפרלמט שלה הוא כנסת ישראל, הסמל הוא מנורת שבעת הקנים, המטבע הוא שקל, האדמה היא ארץ ישראל, הבירה היא ירושלים, טקס הזכרון לחללי ישראל הוא הכותל המערבי וכו'.

אתה צודק בטענתך שהחרדים בארץ עדיין לא נטשו הגלות והם חיים בה כאן, השטריימל הפולני עדיין עטור עליהם בעיצומו של קיץ של 40 מעלות צלזיוס. אבל כדי שהחרדים יעברו את השינוי המחייב צריך לעבור זמן היסטורי בו הם יתמזגו יותר אל תוך החברה בכלל. התנהגות חילונית לעומתית רק מנציחה את הפערים ומחבלת בהשתלבותם בחברה. המדינה לא מסורה מספיק להידברות עם החרדים, תוך הפעלת לחץ מתון עליהם להשתלב יותר בעבודה ובשירות צבאי. אסור לכפות עליהם בדרך השלילה והשלמונים, אלא ללחוץ עליהם מתוך הידברות ותגמול נכון. לצערי, אם דעת 'יש עתיד' תגבר ותכריע, כי אז אנחנו ניכנס למשבר חמור יותר עם החרדים. החרמת החרדים וכפיית חוקים עליהם בלתי הולמת, מופרכת ומזיקה להם ולמדינה.
הפילוג ל''שתי ממלכות'', בין חרדים ללא-חרדים (חילונים ודתיים) הוא תיאורטי ופנימי. שהרי לא תוקם שום 'ממלכה חרדית', כי היא מנוגדת לתפיסת עולמם של החרדים ולניתוקם מהתנ''ך.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי