פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הבעיה היא במבנה המשק ולאו דווקא בתאגיד גנדן
בצלאל פאר (יום שני, 22/04/2013 שעה 19:45) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''אי.די.בי אחזקות'' הנה חברת אחזקות, תאגיד, המחזיק בעצמו ובאמצעות חברות בנות בחברות העוסקות במגוון רחב של תחומים: תקשורת, טכנולוגיה, תעשיה, נדל''ן, שירותים פיננסים, מסחר ושירותים. מרבית אחזקותיה מוחזקות באמצעות חברות הבת אי. די. בי פיתוח, דיסקונט השקעות וכלל תעשיות והשקעות. נוחי דנקנר הנו בעל השליטה בחברה. חברת העל היא בעלת שליטה או מחזיקת מניות גדולה דרך חברת-הבנות בעשרות מפעלים ובתי עסק כמו: סלקום, מעריב, אלרון, טלרד, נטוויז'ן, גיוון, גולף, כלל ביטוח, בנק איגוד, השקעות דיסקונט, כלל תעשיות והשקעות, כלל עסקי ביטוח, שופרסל, יבואני פיג'ו וסיטרואן, קבוצת תעבורה, כור תעשיות, מכתשים אגן תעשיות, כלל תיירות, דיזנהאוז, גב-ים, נכסים ובניין, נכסי הדרים, כלל ביוטכנולוגיות ועוד. 'קבוצת גנדן' של נוחי דנקנר רכשה את השליטה בחברת-העל אי.די. בי. החזקות ב-‏2003. ערכה הכולל היום של אי.די.בי נאמד אז ב-‏140 מיליארד ש''ח (מתוכן השקיע דנקנר בהון אישי פחות מ-‏1% !). כיום אחזקות החברה מוערכות בפחות מחצי מערכה ב-‏2003. החברה הזאת היא דוגמה לסכנת הריכוזיות (אני שמח שהממשלה אישרה אתמול את חוק הריכוזיות ושעכשיו הוא ייכנס לתהליך חקיקה מסודר http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=100083... ) הנהוגה במשק, בה יכול בעל ההון לשלוט בחברות נוגדות אינטרסים, בחברות יצרניות ונותנות שירותים, ובכך להזניח את האינטרס של המשק לטובת ההתחשבנות הכספית הסופית של הנהלת-העל. חברות בתוכן מלוות לחברות אחרות בתנאים שלא תמיד גלויים, וכאשר חברה אחת נכנסת למשבר היא גוררת את האחרות אחריה.

אם חברותיו של דנקנר ממונפות ב-‏60%-70% מערכן הרי שחברותיו של עידן עופר ממונפות רק בכ-‏35%. הפער מצביע על חוסר אחריות, הימור, התנהלות לא תקינה. דוגמה להתנהלות לא טובה היא הנפילה במניות של חברת-העל וחלוקת הדיווידנדים הבעייתית. מאז 2007 איבדה אי.די.בי 33 מיליארד ש''ח גם במניות וגם בחלוקת דיוידנדים שמנים לבעלי ההון שמחזיקים בחברות ולמנהלים הבכירים. חברה־הבת, דיסקונט השקעות (דסק“ש) עדיין נסחרה בשווי של 10.5 מיליארד שקל. באוגוסט 2012 היא נסחרה בשווי של 380 מיליון ש''ח בלבד, כאשר איגרות החוב שלה נסחרות בתשואות של 20%.
האם המדינה והציבור צריכים לשלם על התנהלות אגואיסטית ושערורייתית כזאת?

ח''כ ווילף הציעה כמה הצעות חוק בכנסת האחרונה ובינהן ''ניתוק הקשר בין חברות פיננסיות לריאליות, פיזור השליטה בבנקים ובחברות ביטוח לידי הציבור, קביעת כללי בקרה אפקטיביים על מוסדות פיננסים, ביטול תמריצים לחברות אחזקה פירמידיאליות ופירוקן ההדרגתי, הימנעות ממצב שבו לרגולטור סקטוריאלי כגון המפקח על הבנקים או על שוק ההון יש זכויות וטו, הגדלת הסחורה הצפה והיקפי המסחר תוך ביזור הדרגתי של גרעיני שליטה בחברות ציבוריות, הקטנת התלות בין אמצעי המדיה לקבוצות עסקיות והקטנת התלות בין הקבוצות העסקיות לרשות המחוקקת והמבצעת.''.

ניתוק הקשר בין חברות פיננסיות לריאליות, פיזור השליטה בבנקים ובחברות ביטוח לידי הציבור, קביעת כללי בקרה אפקטיביים על מוסדות פיננסים, ביטול תמריצים לחברות אחזקה פירמידיאליות ופירוקן ההדרגתי, הימנעות ממצב שבו לרגולטור סקטוריאלי כגון המפקח על הבנקים או על שוק ההון יש זכויות וטו, הגדלת הסחורה הצפה והיקפי המסחר תוך ביזור הדרגתי של גרעיני שליטה בחברות ציבוריות, הקטנת התלות בין אמצעי המדיה לקבוצות עסקיות והקטנת התלות בין הקבוצות העסקיות לרשות המחוקקת והמבצעת.
http://news.walla.co.il/?w=//1822987 . הבעיה בתאגידים כאלה היא שהם צוברים כוח, מגבירים השתלטות ומתחרים באמצעות כספי הלוואות למינוף השליטה והפעילות בהן, וכך הן גם מונעות צמיחת כוחות כלכליים חדשים. וכאשר החברות או חלק מהן לא מתנהלות טוב או מקטינות הכנסות בשל מצב המשק העולמי, הן הופכות למעמסה על כל התאגיד ועל הגופים שהלוו להם את הכסף.

לכן הקביעה שלך '' אחר כך לוקח זמן עד שהעסק מתחיל לפעול ועד שאפשר להתחיל ''לקטוף את פירות ההשקעה''. עוד זמן יעבור עד שיתברר אם ההשקעה הצליחה או לא'' לא רלוונטית כלל. דנקנר השתלט על ''פרדס מניב הרבה פירות'' שאחרים גידלו ושרווחיו היו ברורים וידועים. כל מה שדנקנר היה צריך לעשות בהון העצום שגייס ממקורות חיצוניים זה רק לשמור על הקיים (במובן שהוא היה צריך לייעל אותם ולהבטיחם כמנועי הכנסה מתונה וריאלית). היו תאגידים ששרדו את משבר 2009-9 בצורה יפה, בלי 'מינוף יתר'.

אם מישהו רוצה לשָמר את מנהג ''הסדרי החוב'' אז המדינה חייבת להגביל את היקפם ואת תנאי קיומם. פשוט אסור לבעל עסקים אחד להשתלט על עשירית מהשוק העסקי במדינה. אני מקווה ש''חוק הריכוזיות'' ייאלץ את הקונגלמוראטים הקיימים להתפרק ושיותר אנשי עסקים מוכשרים ייכנסו לשוק. צריך להגביר את התחרויות בכל ענפי המשק כמו שעשו את זה בתחום התקשורת והמחשבים.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי