פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
התקציב
בצלאל פאר (שבת, 11/05/2013 שעה 22:00) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לפיד עושה את רצון פקידי האוצר השמרנים שבדרך כלל הולכים על הגדלת הגבייה ע''י העלאת המס, משום שהמדינה מתקשה לגבות את המס בכלים שיש לה. לא המצב הכלכלי מצריך את העלאת המס, אלא כישלונו של משרד האוצר לגבות את המסים.
כולם מדברים על ''כסף שחור'' במחזור שנתי של עשרות מיליארדי שקלים (אומנם זה בעיקר מבעלי מלאכה קטנים שעובדים מהבית – חשמלאים, אינסטלטורים, חייטים, גננים, צבעים וכו'). אנחנו יודעים שמשרד האוצר- מס ההכנסה גייסו כ-‏800 פקחים נוספים בנשה האחרונה. ראינו גל קטן של גביית מס מ'כספים שחורים'' בסוף 2012. אם היתה גבייה כדין היא היתה מכסה את הגרעון בתקציב.

מס ערך מוסף צריך להיות מדורג. מצרכי מזון חיוניים, הלבשה זולה, שירותים חיוניים, חומרי בניה וכדומה צריכים להימכר עם מס ערך מוסף נמוך. בהחלט אפשר שאם תהיה גביית מיסים כדין, אפשר יהיה להוריד גם את מס הערך המוסף על שאר הפריטים והשירותים.

הטלת מס על שירותי תיירות יכולה לפגוע יותר מאשר להועיל. היום תיירים נוסעים לאחר שהשוו מחירים. כבר היום ישראל יקרה יותר מאירופה. עכשיו ישראל תהיה יקרה ב-‏18% נוספים מאירופה. אז למה ש- 3 מיליון תיירים ירצו לבוא דווקא לישראל? מספיק שתהיה ירידה של כ-‏10% -20% ממספר התיירים ב-‏2013, וכל מערך המלונות יפסיד ויפטר עובדים. סביר שמספר התיירים יירד הרבה יותר. בכך אנחנו 'נזכה' לעוד אלפי מובטלים שלא תימצא להם עבודה חדשה, האוצר יממן אותם לכמה חודשים, והמדינה תאבד הכנסות של דולרים רבים. ברוב המדינות אין פטור ממס לתיירים בעת ביצוע העסקה. בחלק גדול יש החזרי מס בשדה התעופה בעת עסיבת התייר את הארץ. מסתבר שזה מנגנון טוב למי שמכיר את הנוהל ומוכן לו. הרבה תיירים מספספסים את האפשרות לדרוש בחזרה את ערך מס ההכנסה. דרך אגב, בכל מקרה לא מדובר בהחזר מלוא המס בכל מצב, אלא לכל מדינה יש את הוראות החוק שלה. בכל מקרה על כל עסקה המדינה מרוויחה משהו ישירות.

אני חייב לומר בציניות ובשטניות שהעלאת ההשתתפות העצמית בתרופות לקשישים (אחרי שכשליש מהעניים הזקוקים לתרופות דיווחו שהם לא קונים אותן עקב עלות ההשתתפות העצמית), והעלאת האגרה על העסקת מטפל דרך חברת כוח אדם ל-‏105 ש''ח בחודש, יזרזו את מות אותם קשישים ובכך המדינה תרוויח. אבל האם זה באמת צעד מוסרי או נכון?
אז ''בעוד שנתיים יהיה לנו הרבה יותר טוב'' מבטיח הקלקלן לפיד. אבל יהיו לנו אז בכל מקרה הרבה פחות קשישים. אז מה הרווחנו? אאאא.... כמובן, בתור דזרט לא שכח לפיד לבטל אתהפטור מארנונה ל'אזרחים ותיקים', שם מכובס לקשישים.

לפיד הבטיח לתקן את הפגיעה ב''מעמד הביניים''. עכשיו הוא פוגע בו וכאות הזדהות איתם הוא פוגע גם בשכבות החלשות. אבל בחזקים הוא לא פוגע. הוא חתם הסכם על כך עם מזכ''ל ההסתדרות. האמירה שבעוד שנתיים הוא יוכל לתקן ולבטל חלק מהתיקונים נשמע מפוקפק, כי לפי צורת גביית הכספים מהציבור אפשר לראות שהנזק עולה על היתרון. ולשם מה?

העלאת מס ההכנסה באחוז וחצי והעלאת המע''מ ב-‏1% יקטינו את הצריכה, יפגעו בריווחיות בתי העסק והחברות, יוציא עובדים לאבטלה, יטיל על המדינה הוצאות הכרחיות נוספות. האוצר תוקע ברקס בהאצה הכלכלית שבה נמצאת ישראל. צמיחה כלכלית רצופה של 3% או יותר זהו הישג בלתי נתפס בתנאים הכלכליים העולמיים. יש סכנה שעכשיו ישראל פוגעת בעצמה לדעת.
לאחר ירידה באי השוויון במשק ב-‏4 השנים האחרונות, אנחנו צפויים עכשיו לגידול באי השוויון בגלל הגזירות הכלכליות בפועל נופלות על ''מעמד הביניים'' וה''המעמד התחתון'' (חצי מהעובדים בישראל מרוויחים פחות מ-‏5,500 שקלים! http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1983347 ). צריך לזכור שמדיניות הקטנת המס על האזרח בעשור האחרון היתה המנוע המרכזי ששמר על משק צומח בישראל, בניגוד לזה שביתר רוב מדינות ה-OECD. הגדלת כוח הקניה הריאלי של האזרח הפשוט תרמה ליציבות ולגידול במשק. שיעורי המיסוי ממשכורת ברוטו של 14 אלף ומטה ירדו, במקביל לעליה במס של משכורות מ-‏60 אלף ומעלה. לצד הצמיחה נשמרו ערכי אבטלה נמוכים יחסית, אל מול גידול באבטלה במדינות אירופה. אם ב-‏2008 החלו להיבנות 28 אלף דירות הרי שמאז 2010 נבנים 42 אלף דירות לשנה. העלאת ריבית תפגע ביכולת האזרחים לקנות דירות, דבר שיכול להביא אולי לירידת מחירי דירות, אבל סביר יותר לקריסתם של קבלנים. ההטבות החברטיות שנבעו מדו''ח טרכטנברג עולות 12 מילאירד שקל ל-‏2102-2013. ב-‏2012 הוציאה הממשלה כ-‏5 מילארד שקל על יישום ההמלצות, בניית גני ילדים נוספים ועוד.

מאחר שתקציב המדינה גדל בכ-‏2% לערך כל שנה אפשר היה לקצץ רק בגידול שזה בערך חצי מהגרעון שמציע לפיד.

מה שמטריד יותר הוא שלפיד ומזכ''ל ההסתדרות הגיעו להבנות שלפיד לא יפגע באליטות העשירות של ההסתדרות – עובדי חברת חשמל והנמלים, מקורות וכדומים להם. מנגד הוא רוצה לבטל זכויות סוציאליות של זוגות צעירים.

לפי השיטה הישנה והמוכרת אנשים מתחילים לומר ברגליים (ולא בגלוי בפה) לממשלה ''כל פעם שאתם מעלים מיסים גם אני מעלים מיסים''. תופעת העלמת המיסים תתרחב. ה''שוק השחור'' ישחיר ויעלה עשן. היקף העסקאות הבלתי מדווחות יצמח פלאות, וגם אנשים פראיירים שאם היום חשבו לא לשתף פעולה עם מעלימים, ייכנעו לצורך הבלתי נמנע.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי