פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
משילות
בצלאל פאר (שבת, 11/05/2013 שעה 22:09) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הדמוקרטיה שלנו לעילא ולעילא. ממיטב הדמוקרטיות שבעולם. לא רק מבחינה פורמלית, כי אם גם לפי האכיפה של ערכיה. בפועל. דמוקרטיה משמעותה משילות הרוב וזכויות המיעוט. בשישים וארבע השנים האחרונות נחלשה משילות הרוב והורחבו זכויות המיעוט לקצה גבול המותר. עכשיו צריך לאזן.

העלאת אחוז החסימה היא בכיוון הנכון. הייתי ממליץ אפילו ללכת על 5% או 6% חסימה.

הרעיון שרק בחתימת 61 ח''כים אפשר יהיה להעלות הצעת חוק להפלת הממשלה היא אבסורדית ואינה תקינה. משמעותה שרק הקואליציה תוכל להצביע נגד עצמה. אבל אם קואליציה רוצה להפיל את עצמה היא לא צריכה בכלל הצבעה. לכן בכל זאת צריכים לתת כלים לאופוזיציה להקשות על הממשלה. אפשר להישאר על חתימות של 30 ח''כים בלבד.בלאו הכי צריך 61 ח''כים ההצבעה לאישור ההצעה. אפשר להגביל את מספר הצעות הפלת הממשלה למספר קבוע לכל מושב.

מעבר לכך נדמה לי שרוצים להעלות את המספרלאישור החוק הזה לרוב מיוחס של 70 ח''כים בערך. צריך לזכור שב-‏4% ומעלה באחוז החסימה יתמעטו הרשימות הקיקיוניות ויתגבשו 6-8 מפלגות, חציין בקואליציה וחציין באופוזיציה. לכן צריך לתת למשחק ההפלות להתנהל פחות או יותר כמו עד היום.
_new_ הוספת תגובהמשילות
ע.צופיה (שבת, 11/05/2013 שעה 23:19)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין כל משמעות להצעות אי אמון שאין מאחוריהן רוב של חברי כנסת תומכים. זה משחק שמטרתו לרמות את הציבור כאילו המפלגה מתנגדת אך אינה מצליחה. יותר טוב לדמוקרטיה בלי אחיזת העיינים והעמדת הפנים הזאת.
העלאת אחוז החסימה ל-‏4% היא מסוכנת לדמוקרטיה מאחר והיא כמעט מונעת לחלוטין כניסת מפלגות חדשות לכנסת. הייתי אומר שזה גבול עליון לאחוז חסימה, אולי אפילו עליון מדי.
לטעמי האחוז הקיים מספיק טוב.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי