פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
עוד ממשלת לוי אשכול ניסתה לגבש דרך לעצור את ההתפשטות
בצלאל פאר (שבת, 29/06/2013 שעה 13:50) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבלתי מבוקרת של הבדואים בצפון הנגב. הוקמה ועדה שמשכה את עבודתה 10 שנים ושום דבר לא יושם בסוף שנות ה-‏70. בינתיים הבדואים התפשטו במרחבים הפתוחים כמו פטריות אחרי הגשם.

היום אנחנו נמצאים בסבב שלישי או רביעי בניסיון למצוא פתרון הגיוני להתיישבות הבדואים (בין היתר ועדת גולדברג הציעה פתרונות). ב-‏1999 הוקמה הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב, אבל ברור שהבדואים לא שיתפו איתה פעולה. ועדה בראשותו של דורון אלמוג מנסה להגיע להידברות עם גורמים בדואים שמוכנים לשתף פעולה על בסיס החלטות ועדת בני בגין. בינתיים באפריל 2013 החלו עבודות פיתוח נרחבות בשכונה 16 ביישוב חורה. השכונה, הנמצאת בצפון מזרח היישוב, אמורה לקלוט כ-‏140 משפחות חדשות. חלק מהמשפחות הן ריבוי טבעי מתוך היישוב עצמו וחלקן הן קליטת פזורה של תושבים המתגוררים בסמוך ליישוב. עד היום הושקעו כמיליון ₪ בפיתוח מדרכות, כבישים, תאורה ותשתיות מים בשכונה. על פי התוכנית יפותחו בשלב א' כ-‏60 מגרשים ולאחר מכן יושלמו כ-‏200 מגרשים נוספים. הפרוייקט הזה יהווה מודל לריכוזם של הבדואים שהתפשטו במרחב המדברי בלי כל תכנון ובלי שום אישור. תמורת המהלך הזה הסכימה המדינה להכשיר מספר התנחלויות בדואיות לא-חוקיות שמקיימות תנאי סף כמו: שמספר אוכלוסיהן גדול יחסית ושהשטח אותן תפסו אינו פוגע בזכויות קניין פרטיות או קבוצתיות של אחרים.

בינתיים עבר ''חוק פראוור'' בקריאה ראשונה... או בקריעה ראשונה http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/483/687.html?hp=1... . צודק ח''כ ברלב שראוי היה שהממשלה תידבר עם גורמים בדואים שמעוניינים להידבר, כדי להגיע לתיאום מראש. אבל במקרה זה בו, יש רק מעט הבדואים שמעיזים להידבר עם הממשלה, כי הם מאויימים ע''י גורמי דת קיצוניים. מכאן שההדברות צריכה להיות לעיתים בחשאי, והמדינה צריכה בסוף לכפות את החלטותיה, כמה שהן תהיינה קשות, על הציבור. כמו שהיא מימשה את פינוי מתנחלי עזה וכמו שהיא הורסת בתים ערביים לא-חוקיים http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/484/324.html?hp=1... (גם לאחרונה היא הרסה).

מרוב שיש לנו ועדות בנושא, אולי ראוי להגדיר פרוייקט התיישבות לבדואים בצורה מסודרת, להתמקד בישובים הקיימים ולקבוע את מפת היישובים החדשים שיוקמו להם, וללכת על זה בהיקף רחב ומהר כדי להציע פתרונות ראויים להתנחלויות הבדואים בצפון הנגב. במקביל ייסגרו להם האזורים שמחוץ לפרוייקט השיקום הזה. מול פתרונות ראויים על כף היד, לא יתעקשו הבדואים לחלום על עשר התנחלויות אוהלים בכל מרחב פתוח בנגב. הבדואים כבר מזמן אינה אוכלוסיית נוואדים וראוי לגבש איתם את חייהם המסודרים בישובי הקבע המורשים.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי