פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
פולרד לא מעניין את הפלסטינים
בצלאל פאר (יום שני, 07/04/2014 שעה 23:36) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הסיבות למשבר בשיחות, בהנחה שהן בסוף גם יחודשו בלחץ אמריקאי על שני הצדדים, הן רבות: טקטיות ואסטרטגיות.

כל כוונת הפלסטינים הוא להשיג הישגים מעשיים במסגרת חתירתם להגיע בשלב ראשון של ''תוכנית השלבים'' שלהם, לגבולות 48'. בתוך זה חבויה דרישתם שישראל תפסיק כליל את הבניה בהתנחלויות.

דרישת הפלסטינים להפסקת בניה בהתנחלויות התחילה לאחר שאובמה דרש מישראל בתחילת כהונתו הראשונה להקפיא את הבניה ל-‏10 חודשים, כדי לתמרץ את אבו מאזן לחדש את השיחות. הטעות של אובמה היתה שהוא נתן שוחד לאבו מאזן כדי שיבצע את האקט הפשוט של דיבור עם ישראל. הטעות של נתניהו היתה שהוא הסכים לשלם בדבר ממשי עבור הסכמה פלסטינית לא מחייבת. נתניהו היה צריך לדחות את השלמון החד צדדי, או לחילופין לדרוש שאבו מאזן יתן לישראל מחווה מקבילה בתמורה למחווה הישראלית – למשל, שהפלסטינים יקבלו את העקרון שגושי ההתנחלויות יסופחו לישראל.

יצירת אי איזון מכוון בין הצדדים יצרה מצב שתיאבונו של אבו מאזן גדל והוא המשיך לדרוש הקפאה, בנוסף לשחרור טרוריסטים. לכל זה הוא הוסיף הצהרות שירושלים תהיה בירת מדינת פלסטין, שהוא יעמוד על קבלת 'זכות השיבה' (למרות שהוא עשה טובה והוא אישית כבר ויתר עליה. לכל היותר הוא רצה להפיך תקוות שווא בישראלים ולהנמיך את החשש מעניין 'זכות השיבה') וכמובן הצהרה חגיגית שלו שהוא לא מתכוון להכיר בזכות קיומה של ישראל כמדינה יהודית.

הכללת 14 הערבים הישראלים בקבוצת המשוחררים הרביעית נעשתה ביוזמת קרי מול אבו מאזן לפני שנה, שלא בידיעת ובהסכמת ישראל . קרי שיקר לאבו מאזן הספקן ואמר לו שנתניהו יודע ושהוא אישר. כמובן, כשקרי דיווח את זה לנתניהו זה היה כבר לאחר הסכמות קרי-מאזן, וקרי נאלץ להתחנן לפני נתניהו לא להודיע בגלוי שהוא מתנגד לשחרור הערבים הישראלים. נתניהו התרגז על קרי וכמעט פוצץ את הפגישה.

בגלל הודעתה של ישראל בשבוע שעבר שהיא לא מתכוונת לשחרר את הפעימה הרביעית כי אבו מאזן לא התקדם בכלל בעניין השלום, ובכך ששחרור נוסף רק יחזק את התנהגותו הסרבנית של אבו מאזן, הביאה את האמריקאים והפלסטינים ללחץ. ג'ון קרי חילץ מאובמה הספקן אישור לשחרר את פולארד במסגרת עסקה לפיה ישראל תשחרר גם את הערבים הישראלים, אבל אבו מאזן כבר היה עסוק בניסיון חדש לחלץ עוד ויתורים מישראל על רקע המשבר. לא בגלל פולארד בכלל, אלא בגלל עצירה פורמךית של השיחות על רקע אי שחרור קבוצת המחבלים הרביעית. בעקבות זאת, כדרכם של הפלסטינים, הם האלו את מחיר הסכמתם לחזור לשיחות. עכשיו הם דורשים שחרור יותר מחבלים, ואנשי אבו מאזן כבר הודיעו לא פורמלית שהם דורשים את הסכמת ישראל לנסיגה מלאה לגבולות 49'.

בינתיים התפרסם לא רישמית שהרש''פ הציבו שורה של תנאים חדשים להארכת המשא ומתן. בין השאר הם דורשים הכרה בכתב של ראש הממשלה נתניהו בפלסטין בגבולות 67 ובירתה מזרח ירושלים, הפסקת הבנייה הישראלית במזרח ירושלים ובהתנחלויות, שחרור של 1,200 אסירים, והסרת המצור מעל רצועת עזה. יתכן שמדובר בידיעה שכל כוונתה להציף את עמדות הפלסטינים גם אם הן כלשונן לא יוצגו פורמלית. אבל בהחלט לכל אוזן ישראלית ברור שהפלסטינים לוחצים פול גז על כל החבילה, ואין בכוונתם באמת לנהג שיחות ולהתפשר גם הם.

החלטת מועצת הביטחון להכיר ברש''פ כפלסטין היא רק קריאת כיוון ולא מימוש ההחלטה. כדי שההחלטה תיושם חייבים הפלסטינים לדבר ולהכים עם ישראל, לפחות לגבי הגבול. כי אם לא, אז הרש''פ בגבולותיו - אזורים A + B יהיו המדינה הפלסטינית, רק לאחר שיראל תפנה את כוחותיה מהם. השאלה היא: האם הפלסטינים מוכנים שפלסטין שלהם תהיה רק A + B וגם זה רק לאחר שצה''ל יסוג מאזור B (כי באזור A אין כוחות צה''ל בכלל, להוציא כניסות מבצעיות). ומה על ההתנחלויות המבודדות שם? בקיצור, החלטת מועצת הביטחון ומליאת האו''ם הן רק המלצות, כמו שהיתה תוכנית החלוקה בנובמבר 1947. אם בריטניה היתה מחליטה להישאר בפלשתינה אז בן גוריון לא היה מכריז על הקמת המדינה ב-‏14 למאי 48'.

נכון שכל הצדדים מעוניינים בהמשך השיחות על מהות השיחות. מה שחשוב הוא שכולם מבינים שקשה להגיע להסכמות. דבר תלוי בדבר, ועד שלא קובעים דבר אחד, אי אפשר להתחייב לדבר שני. בישראל מבינים שלא נוכל להוןריד את הפלסטינים מדרישות הפיקס שלהם, והדרישות האלה לא מקובלות על 75% מהישראלים. אפילו מר''צ לא מקבלת את הדרישה לקבלת 'זכות השיבה' במובן הפלסטיני. מבחינת אבו מאזן ''זכות השיבה של הפלסטינים נחשבת לזכות מקודשת''. למידע נוסף בעניין מצורפים לינקים שמתעדכנים מעת לעת http://www.jcpa.org.il/JCPAHeb/Templates/ShowPage.as... .
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי