פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה, 30/07/14 20:58)
יש לי טענהפשוטה הנחלקת לשניים .
אלברט שבות (יום שישי, 01/08/2014 שעה 2:06)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ברור כי אנשי שלטון מדברים בשם מדינתם ומחליטים לשקר או לא ע''פ שיקולם, ונוצר הרושם וכאילו קוסטה ריקה היא מדינה אמינה כי דובריה כנים בעוד קולומביה שופעת שקרים כי מדינאיה שקרנים... אולם הרושם הזה מטעה בעליל כי אין מדינה שקרנית ואחרת דוברת אמת- אין חיה כזו. אין חברה אמינה ואומה לא אמינה, מעשי החברה והחלטותיה הם הבלעדיים שמשרטטים את תווי הפנים של האומה בין אם יפות הם או מכוערות, ושום מדינאי לא יכול לשנות את פני אומתו בהבל פיו גם לא לטווח הקצר וגם לא לחמש דקות. נשאלת השאלה: אז למה המדינאי משקר בעליל, ובכלל למה הוא טורח לדבר ולהצהיר אם שפתו היא לא יותר ממס שפתיים שלא מורידה ולא מעלה?

משום שנציגי השילטון ראו כי הם, כנציגי האומה, אין להם מנוס מהאמת הצרופה שלמעשה כובלת אותם ומצירה את צעדיהם ובפרט המפוקפקים, ועל-כן נוצרה על-פני הזמן שפה מיוחדת עבורם שמקובל על כל המשתמש בה כי מילותיה אינן מבטאות לא שקר ולא אמת, לא הבטחה ולא הכחשה, לא וודאות ולא אי-וודאות, היא נועדה אך ורק לייצר ערפל עבור מי שדרוש לו ערפל. זוהי השפה הדיפלומטית, ולמרבה האירוניה גם האיש ברחוב מתיישר עם כלליה ''ומבין'' את הדיפלומט שהבטיח ולא קיים או שיקר באופן בוטה כי ''הרי השתמש בשפה דיפלומטית''.

למעשה כולנו מנסים להשתמש בשפה הזו, קרי גם ביחסים הבינאישיים, וכאשר שוטר תנועה עוצר אותי על עבירת תנועה, אני יכול לדחוף לו שטר מקופל ביד ולזרוק לו משהו מעין: ''תן לי לעזור לך'' ולמעשה אני מתכוון לשחד אותו לא לעזור לו, ואם השוטר מתיישר עם השפה הדיפלומטית שלי הוא יקרע את הדו''ח, אך סביר יותר שיישים לי אזיקים ביד ויאשים אותי בניסיון לשחד שוטר. כלומר לא תמיד מתקבלת השפה הדיפלומטית בחצר האישי של הפרט, אולם היא תמיד פועלת במרחב הביתי שלה ומפזרת את הערפל. כולנו נתיישר בהבנה עם הצהרת אישיות דיפלומטית מארה''ב למשל המצהירה בסי.אנ.אן ''כי משלוח הנשק של מדינתו למורדים בניקרגואה נועד בשביל לעזור לעם להשתחרר מכבלי הדיקטטורה בניקרגואה'' – ולמרות שברור כי לא מדובר בעזרה אלא בעיסקה של ארה''ב המתפרנסת בין היתר ממכירת נשק בעולם, אולם אף אחד לא מעלה על דעתו להתייחס להצהרה הזו כשקרית, זאת כי מוסכם על כולנו כי זו הלשון היחידה שניתן לתרץ באמצעותה את מציאת הנשק האמריקאי בידי המורדים... ומאידך הדיפלומט האמריקאי פיזר באמצעות שפתו הדיפלומטית מספיק ערפל תקני סביב השאלה של עסקת הנשק המפוקפקת, וזאת מבלי שאף שוטר ישים לו אזיקים ביד ויאשים אותו בהרג המוני, או בעסקה בלתי חוקית בעליל.

בשפה הזו בדיוק השתמש אחמדנג'אד כאשר הצהיר מעל כל במה כי ארצו מפתחת נשק גרעני לצורכי שלום, וברור לכולנו כי זו השפה שמשתמשים בה בשביל להודיע על ייצור נשק גרעיני, וגם מובן מאליו כי אחמדנג'אד לא השתמש בטענה שיקרית כי-אם בשפה מקובלת ותקנית. באופן הזה גם אסד הצהיר כי ''אחזיק בשלטון כל עוד והכוח לצידי'' – ובשפה הדיפלומטית: ''אני נלחם בטרור שיוצר שסע בעם''. אסד לא השתמש בשקר בוטא וזול שגם ילד היה עולה עליו אלא השתמש בשפה דיפלומטית מקובלת.

ארה''ב הצהירה בשתי מלחמות המפרץ כי לא תרשה לסכן במפרץ את מקורות הנפט שלה, ואת הצהרתה הברורה זו ניסחה בלשון זו: ''ארה''ב מבקשת לעזור לעם העירקי ולשחררו מכבלי העריץ סדאם חוסין'', ולמיותר לציין כי שום ישות בכדור הכחול לא מצאה שקר בהצהרה הזו.

שתי אבחנות עולות מכאן: 1) המונחים ''שקר ואמת'' תקניים הם בכל הקשור ליחסים שבין אדם לחברו, אך אין להם קשר וחצי קשר בכל הקשור למדינה, לחברה, לתרבות, או לאומה. 2) הדיפלומטיה היא שפה שמייצרת ערפל עבור מי שצריך לערפל את מרחב עשייתו מבלי להתפתל בהסברים.

==================

שאלת אם ביכולתי להוכיח כי שקר מביא שקר ועוד שקר ועוד שקר גם לאלף דור. מזה עשור אני עוסק בשקר הזה לו קוראים ''אלהים'', הוא המונח שמצאוהו מתנוסס מעל חמשת חומשי התורה. ושלא תבין אותי לא נכון- אני מאמין בקיום ''אלהים'' ואף יותר- אני יודע כי הוא קיים, אך המונח ''אלהים'' המופיע בתורה פרי עטו ששלח לאדם – פשוט איננו השם שלו; הוא שמו של ''האדם''. הטעות הזו שמקורה בשקר פתלוגי גררה בעקבותיה את כל הטעויות האפשרויות באופן שכל התורה על מילותיה ומונחיה לא הובנה על-ידינו נכונה מבראשית ועד לעיני כל ישראל. הביג דיל הוא כי אי-הבנתינו לתורה גררה בעקבותיה את טרגדית הטרגדיות: התורה, מסתבר, דיברה כל כולה על תפיסת המציאות הפיזיקלית גרידא, היא שטחה בפנינו את סוד היקום הפיזיקלי, שוב אני מדגיש, הפיזיקלי לא הרוחני ולא המוסרי, אולם השקר הראשון שהחלטנו לדבוק בו והקשור במונח ''אלהים'' המופיע לא במקרה בפסוק הפותח של התורה- עיוות בעקבותיו את תפיסתינו למציאות הפיזיקלית בה אנו חיים, ועל העיוות הפיזיקלי הזה אנו משלמים מידי 70 – 80 שנה בחיינו, כפשוטו. נשמע קצת הרבה מאוד מסורבל  אבל אם ויהיה לך פעם זמן ותחת לשבת עליו- תוכל לעיין במאמר מתמצת שכתבתי לא מזמן בנידון כאן:
ומעבר למאמר- אני כותב סדרת מאמרים על הסטיה הפיזיקלית שלמדתי עליה מהתורה. באתר הניווט בתנך פרסמתי כבר 9 פרקים ממנה.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי