פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה לדוד סיון, 03/12/14 4:25)
ע. צופיה לא טועה ומטעה
בצלאל פאר (שבת, 13/12/2014 שעה 16:52)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני אבהיר את דברי. המונח ''יהודית ודמוקרטית'' מופיע בשלושה חוקי יסוד - ''חוק חופש העיסוק'' (ציטוט – ''חוק-יסוד זה מטרתו להגן על חופש העיסוק כדי לעגן בחוק-יסוד את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.'') ו''חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו'' (ציטוט – ''מטרה: חוק-יסוד זה, מטרתו להגן על כבוד האדם וחירותו, כדי לעגן בחוק-יסוד את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.'') שהתקבלו בשנת 1992. נוסח קודם של ההגדרה הופיע כבר ב-‏1985 ב''חוק יסוד: הכנסת'', ושונה לנוסח העדכני בשנת 2002 (ציטוט – ''מניעת השתתפות רשימת מועמדים: (א) רשימת מועמדים לא תשתתף בבחירות לכנסת ולא יהיה אדם מועמד בבחירות לכנסת, אם יש במטרותיה או במעשיה של הרשימה או במעשיו של האדם, לפי הענין, במפורש או במשתמע, אחד מאלה: (1) שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית). מכאן שהיותה של ישראל מדינה דמוקרטית מכיל את כל כל החוקים הנגזרים מחוקי יסוד אלה.

בעוד שה''דמוקרטיה'' מוגדרת, מגודרת, מוסברת ונכללת בקובץ החוקים, הרי ש''יהודית'' בכלל לא והיא למעשה תואר חסר פשר משפטי. אין שום חוק שקובע שישראל היא מדינה יהודית על כל המשתמע מהדבר (מדינת העם היהודי, דגל, המנון, סמל וכו') לעומת חוקי-יסוד וחוקים בהם ישראל מוגדרת כדמוקרטית על כל המשתמע מכך. לכן נדרש איזון שיגדיר את מהותה של המדינה ''היהודית'' בחוק יסוד. בתוך כל המאפיינים את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי צריך להיכתב גם את היותה דמוקרטית לצד היותה מדינה המגינה על ערכי , שיוויון, עזרה לזולת וכו'.

בעקרון חוקות מפרשות את הגדרת הלאומיות וככל שקיים איום חמור וממשי עליהן הם מפורטות יותר ומגבילות יותר. כמעט כל החוקות של מדינות אירופה מציינות שמדינותיהן הן מדינות לאום דבר שבא לידי ביטוי בסמלים:– דגל, סמל, הימנון, בירה, סיסמאות וכו'.

רצ''ש דוגמאות שבהן מופיעות המילים People (במובן עָם ולא תושבים או אזרחים) או Nation.
כאן באתר יש לינקים לכל החוקות האירופאיות http://en.camera.it/application/xmanager/projects/ca... .
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי