פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
2 הערות
בצלאל פאר (יום ראשון, 28/01/2018 שעה 21:42) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

* למיטב זכרוני הרצח המתועב של יצחק רבין לא הוא שעצר את השיחות. מיותר ממקור אחד ידוע שהשיחות עלו על שרטון עוד בחצי השנה האחרונה לפני הרצח ורבין אפילו שקל כיצד לנטרל את הנזקים שכבר נגרמו בתהליך ולחלץ את ישראל מהמלכודת. https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3965948,00.h... .

* לגבי עזה, המצב רק הולך ומחמיר, עם או בלי סיוע של ישראל, אם או בלי החמאס. מדובר בחברה לא מפותחת שלא מסוגלת להחזיק את עצמה מעל המים. כמובן שחמאס אפילו מחריף את ומקצין את הבעיה כי חלק גדול של הכסף הציבורי הולך לתשתיות הטרור - וכידוע, הטרור אינו מאיץ כלכלי.

בהחלט אפשר להניח שבמקרה קיצון ''יצעדו מיליון איש לירושלים'' מעזה. משמעות הדבר טבח גדול שהעזתים יבצעו באזרחי ישראל ושצה''ל יבצע בעזתים. אינני רואה אופציה ששני הצדדים נפגשים ושרים ''התקווה''.

אפשרות אחרת, אולי מקבילה, שכבר מתקיימת מספר שנים, היא הגירת עזתים לאפריקה, אירופה. עשרות אלפים בודדים כבר היגרו בעשור האחרון [דרך אגב, היקפי הגירת ערבים מיו''ש גדולה יותר יחסית, כי היא קלה וזולה יותר. מספר קטן של המהגרים יצאו אפילו דרך שדה התעופה בן גוריון]. להזכיר לקוראים שב-‏1994, מאז שאש''פ קיבל שליטה על בית לחם, בית ג'אלה ורמאללה היגרו עשרות אלפי נוצרים. אז הם היו כ-‏80% מערביי המקום, והיום הנוצרים בממוצע רק כ-‏15% מכלל האוכלוסיה בערים האלה.

ישראל יכולה לעזור למהגרים אם תניח להם לעבור דרך נמלי התעופה והנמל שלה כל עוד עזיבתם היא לגיטימית ותיקנית. ישראל יכולה גם להבטיח למהגרים מעזה שהם יכולים להפליג ישירות מחופה של עזה וצה''ל לא יפריע להם לשוט מערבה.

עיקרי מדיניות הביטחון שלנו עתידים להיות מקועקעים כי ישראל, ובעיקר הארגונים הביטחוניים שלה, מפחדים לעשות הערכת מצב כוללת ולהמליץ על מדיניות משנה מציאות. לצה''ל נוח לשמור כמה שיותר על השקט ולמשוך את הזמן. אבל התנאים בשטח משתנים - היאוש הכלכלי חברתי אצל הפלסטינים, היאוש מאי יכולת להשיג רווחים ממשיים מול ישראל [הרבה באשמת ההנהגות הפלסטיניות], שבר החלום הפלסטיני יכול להניע 3 מגמות מקבילות בחברה הפלסטינים:

א. הגברת ההגירה החוצה.
ב. הגברת הטרור אצל ''השרופים''.
ג. שבירה וכניעה והסכמה להיות כבושים תחת שליטת ישראל בהסדר כלשהו [אולי פדרציות עירוניות עצמאיות].

השאלה החשובה היא איזו מגמה תהיה המשמעותית ביותר. ומציאות זו תשפיע על עתיד הסכסוך/פתרון.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי