פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
פוליטיקה בסיחרור: ''זכות השיבה'' והאלימות
מיכאל מ. שרון (יום ראשון, 12/01/2003 שעה 15:17) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מאמר זה מציב ניסוי מחשבתי שנועד להאיר שתי שאלות מרכזיות בהוויית הסכסוך הישראלי-ערבי - לכאורה שאינן תלויות זו בזו:

הראשונה: האם יוותרו הפלשתינאים על זכות השיבה בעקבות הסכם מדיני?

והשנייה: האם לצד כלשהו של המפה הפוליטית יש מונופול על הנטייה לאלימות? או שמא בנסיבות היסטוריות מסויימות עשוייה הפוליטיקה להפוך למדממת?

הציפייה הישראלית למיתון עצימות הסכסוך מניחה שהפלשתינאים עשויים לעבור מתודעה אידיאולוגית לתודעה פרגמטית בעקבות בניית מדינה פלשתינאית על ממשותה ומחויבויותיה הביצועיות.
התודעה האידיאולוגית הפלשתינאית, המתבטאת בין היתר בתעמולה עויינת, מציגה את ההתיישבות הציונית כנטועה בעוול וחטא קדמון של קולוניאליזם ופגעים נוספים.

האם יעומעם הבסיס האידאי והפרגמטיקה תבוא במקומו?

גם אם כך יקרה לזמן מה, עלינו לזכור שסימון האזור מזרחית לגבולות 67 כאיזור ''כיבוש'' קולוניאלי בנבדל מהאיזור מערבית להם, סימון כזה הינו שרירותי. בנסיבות סבירות העשויות להתפתח, כדוגמת התרחיש שיוצג להלן, עשויות תביעות הבסיס הערביות לשוב ולהגיח, דבר העשוי גם לתת פתח לחזון הבלהות של הווצרות ''פוליטיקה מדממת'' פנים ישראלית:

חג המולד של שנת 2014 היה חם מהרגיל בעונה זו, לאחר שנתיים מעוטות גשם.

הסילבסטר נחוג באווירה של ימי פומפיי האחרונים, כשהחוגגים המעטים התפזרו בשעות השחר לרחוב, חלקם אוחז בבקבוקי שמפניה, תוך שירה ניחרת בקולי קולות של פיזמונים עם מילים מקבריות שפשטו באותו זמן בציבור.

הציבור נעור ליום חם ומעוט תקווה, כשהמוני המובטלים המסתובבים בכרכים - חלקם עוסקים בפעולות אלימות וחוליגניזם מאורגן - הפכו את המציאות העירונית לקשה מנשוא.

מאז שנת 2009 פנתה ארה''ב עורף לישראל, תוך הבלטת הברית האסטרטגית במזרח התיכון עם מצרים, סוריה עירק וירדן, מול סכנת טורקיה, איראן וסעודיה הפונדמנטליסטיות. הנשק הגרעיני שפותח בפרוייקט המצרי-עיראקי בחסותה של פאקיסטאן, ניטרל את עליונותה הגרעינית של ישראל.

מדינת פלשתין בהנהגתו של מי שנחשב לידיד ישראל, מארואן ברגותי, והנהגה הדוברת עברית המדברת עם מנהיגי ישראל בשפתם ומושגיהם, החלה בשנתיים האחרונות להעלות יותר ויותר את נושא השיבה לאדמות השדודות.

ישראל המבודדת בעולם, שתעשייתה ומוצריה מוחרמים על ידי מדינות המערב, שרידותה הכלכלית מותנית ביצוא תחת מותגים המסווים את המקור הישראלי, תוך תשלום הון רב לגורמי תווך אמריקניים, בריטיים, קוריאנים ואחרים.
תעשייתה הצבאית מוכרת באפס מחיר נשק לגורמים מזדמנים בעולם השלישי לאחר דחיקה הדרגתית על ידי יצרניות נשק אמריקניות, בריטיות ואחרות, שהגבירו בשנים האחרונות מאד את יצור הנשק.
הארץ נמצאת מזה מספר שנים תחת מיתון כלכלי הולך ומעמיק, הפולט לרחוב כל חודש אלפי עובדים חדשים.

בנאומו ערב הרמדאן האחרון שוטח ברגותי את מצבה הנואש של ישראל, ופונה למנהיגיה ולציבור הישראלי במחווה נירגש:

''אנשים אחים אנחנו, בני אותו אב קדמון אברהם, אך את העוול של גזילת האדמות ונישול אחיכם הפלשתינאים מאדמתם יש לתקן. אזי, נקבלכם באהבה למשפחת האומה הערבית, ונבטל את החרם כלפיכם. אני מדבר כאן בשם האומה הערבית כולה''.

נשיא ישראל בעל הסמכויות הנרחבות גבריאל עציון (בעקבות רפורמות בשיטה הפוליטית) לאחר שהימין גבר בבחירות האחרונות, פונה לאומה, ומסביר שישראל ניצבת בפני הברירה הקיומית הקשה בתולדותיה, לחיות או לחדול:

''אין מנוס, ובכאב גדול מנשוא אני אומר זאת, אך רבים מבני קיבוצי ישראל וישוביה החקלאיים צריכים להתפנות מאדמתם למען הצדק ההיסטורי וקבלתה של ישראל למשפחת העמים''.

בקיבוצים, במושבים ובישובים חקלאיים הולכת ומתגבשת מחתרת שמאלית, המצטטת את ''מעגל הגיר הקווקזי'' של ברכט (''מי שעיבד את האדמה והרווה אותה בזיעתו - לו תהיה האדמה הרחומה הזאת'').

בכינוסים חשאיים לאור מדורות ליליות מצטטים שוב את אנשי דת העבודה, את פסוקי חשיבות וטוהר האדמה, את הוגי הציונות הסוציאליסטיים.
מפה לאוזן מתפשטת האידאולוגיה החדשה, הלובשת מימדים דתיים של אמונה יוקדת:

''האדם ללא אדמתו, ללא השדות הרעננים, טל השחר והמרחב הפתוח הינו תלוש ומנוכר. מהו האדם אם לא הקשר לטבע?''

השאר ידוע: ב- 27 במרץ בדרכו לאולפני הטלויזיה לקראת נאום לאומה, גבריאל עציון נורה בעשרות כדורים על ידי שניים משומרי ראשו; בישראל פורצות מהומות ---

קישורים:
אתוסי תפארת היסטורית והווצרות פוליטיקה מדממת: תגובה 22273
_new_ הוספת תגובהמיכאל, התסריט נמשע מאד ריאלי
דוד סיון (יום ראשון, 12/01/2003 שעה 19:12)
בתשובה למיכאל מ. שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בעיקר הקטע הכלכלי. נראה לי שמהבחינה הזו מרווח הזמן יתקצר.

דבריך לגבי מה היריב - אויב שלנו חושב בקשר אלינו גם הם מסתדרים עם מעט האינפורמציה שיש ברשותי. הבעיה שלנו היא לא בקשר לשאיפות/מטרות/אידיאלים שלהם אלא מה אנחנו רוצים לעשות ואיך. בניהול סיכסוך מושכל למשך תקופת זמן ארוכה יש גם מקום לאמצעים לא אלימים (שלום). אסטרטגיה ארוכת טווח היא מה לניהול מושכל של הסיכסוך לא קיימת כבר הרבה שנים גם בתקופות ממשלות ימין.

מדינת ישראל לא מציבה יעדים בצורה מושכלת אז היא תנהל סיכסוך בצורה מושכלת?
_new_ הוספת תגובהדוד היקר. התייחסותי ליחסי ישראל [*]
מיכאל מ. שרון (יום שני, 13/01/2003 שעה 2:29)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

[*] מהודעה זו הוצא משפט המתייחס למערכת [המערכת]

-הפלשתינאים כאן אינה קשורה ''לערבים'' באופן כולל - והינה מאמר ניפרד.
_new_ הוספת תגובהמארואן ברגותי?
סתם אחד (יום שני, 15/06/2009 שעה 22:51)
בתשובה למיכאל מ. שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כבר ב-‏2004 הוא נתפס והוכנס לקלבוש לכל חייו.
סביר שהוא יהיה בכלא גם ב-‏2014, לאור נבואתי שהאינפיפאדה תתחדש בסוף 2009 - תחילת 2010.

נביא פלאפל
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי